Αποστολέας Θέμα: Ανάρτηση +6  (Αναγνώστηκε 3362 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Ανάρτηση +6
« στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:17 »
Επιτέλους ψήλωσα και εγώ λιγάκι (για να μην με κοροϊδεύουν κάποιοι κάποιοι τύποι ha ha ha) και βρίσκομαι περίπου στο +6 με mad και προσθήκες 2εκ.μπροστά.
Όπως έχω διαβάσει, για κάθε εκατοστό lift η γωνία κάστερ μεταβάλλεται περίπου 0.4 μοίρες, οπότε μετά τους +4 (για την ακρίβεια +3.75) η γωνία caster βγαίνει έξω από το εύρος που δίνει η μαμά suzuki για το γίμνυ μας.
Αποφάσισα να προχωρήσω σε αλλαγή στα μπράτσα που θα διορθώσουν αυτή τη μεταβολή.
Τα μπράτσα θα φτιαχτούν κατά παραγγελία για το ύψος που θέλω.
Εάν φτιαχτούν για λίγο μεγαλύτερο ύψος (π.χ.για 3''), ώστε στο μέλλον να μπορώ να το σηκώσω λίγο ακόμα για να χωρέσουν μεγαλύτερα λάστιχα, θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:20 »
Ντίνο, πήρες φόρα βλέπω......  lol

Αντε, με το καλό.... και να παίρνεις χάπι για τον ίλιγγο εκεί στα ψηλά.....  87 87 87


Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:27 »
Ντίνο, πήρες φόρα βλέπω......  lol

Αντε, με το καλό.... και να παίρνεις χάπι για τον ίλιγγο εκεί στα ψηλά.....  87 87 87

Εσύ μην κοροϊδεύεις και ετοιμάσου να μου το χαμηλώσεις... a105 a105 a105
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:51 »
Το ότι θα "σπρώξεις" μπροστά τον άξονα παραπάνω από το κανονικό, λόγω επιμηκυνσης των μπράτσων, δεν θα έχει αλλού επιπτώσεις? (πχ να βρίσκει κάπου..)

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 11:26 »
Νομίζω ότι η εργοστασιακή γωνία κάστερ είναι +0,5 μοίρες και οι ανοχές που δίνονται από το εργοστάσιο είναι + - 1,5 μοίρες.
Άν είναι έτσι, η διαφορά του +1,5 π.χ. δίνει μόνο 0,6(=1,5x0,4) μοίρες, που βρίσκεται μέσα στο εύρος του +- 1,5.
Όλα αυτά βέβαια στη θεωρία, η εμπειρία μπορεί να λέει άλλα...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 11:47 »
Τα περισσότερα μπράτσα της αγοράς δεν είναι πιο μακριά (όπως κανονικά θα έπρεπε μπροστά αλλά και πίσω για να διορθωθεί το μεταξόνιο), απλά διορθώνουν την κάστερ (γυρνάνε δηλαδή τον άξονα προς τα πίσω). Με αυτό το σκεπτικό, θα έλεγα ότι καλύτερα θα είναι να τα φτιάξεις για λίγο μεγαλύτερο ύψος μπας και αποφασίσεις να το ψηλώσεις κι άλλο στο μέλλον οπότε να είσαι μέσα στο σωστό εύρος της κάστερ... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 12:42 »
απ'το να αλλαξεις μπρατσα και συνεμπλοκ μηπως γινεται να παραμεινουν τα ιδια και να μετατοπισεις την τρυπα που πιανει η βιδα?δηλαδη να ανοιξεις καινουργια πιο μπροστα(στη βαση που πιανει).λεω μηπως...γιατι το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω κανεναν να το εχει κανει.
με ενδιαφερει και εμενα γιατι και εγω στο ιδιο υψος ειμαι.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 13:21 »
Τα περισσότερα μπράτσα της αγοράς δεν είναι πιο μακριά (όπως κανονικά θα έπρεπε μπροστά αλλά και πίσω για να διορθωθεί το μεταξόνιο), απλά διορθώνουν την κάστερ (γυρνάνε δηλαδή τον άξονα προς τα πίσω). Με αυτό το σκεπτικό, θα έλεγα ότι καλύτερα θα είναι να τα φτιάξεις για λίγο μεγαλύτερο ύψος μπας και αποφασίσεις να το ψηλώσεις κι άλλο στο μέλλον οπότε να είσαι μέσα στο σωστό εύρος της κάστερ... ;)
Αφού το λέει και ο αναρτησιολόγος μας, μου φύγανε κάποιες αναστολές που είχα. Muchas gracias gr_t 185.gif >oreos<

απ'το να αλλαξεις μπρατσα και συνεμπλοκ μηπως γινεται να παραμεινουν τα ιδια και να μετατοπισεις την τρυπα που πιανει η βιδα?δηλαδη να ανοιξεις καινουργια πιο μπροστα(στη βαση που πιανει).λεω μηπως...γιατι το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω κανεναν να το εχει κανει.
με ενδιαφερει και εμενα γιατι και εγω στο ιδιο υψος ειμαι.

Απ' όσο γνωρίζω, μια λύση (για κάποιους η καλύτερη) είναι επέμβαση στα αυτάκια (κόψιμο και τοποθέτηση νέων) που κρατούν τα μπράτσα στον άξονα με άλλη γωνία για να αλλάξει η γωνιά στην κάστερ. Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλό χειρούργο (γιατί αλλιώς...>antegia)
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 13:58 »
σωστος αλλα πως μπορουμε να μαθουμε λεπτομερειες?τη γωνια,το μηκος?τι ζηταω τωρα ε?
παντως εχω ακουσει οτι αν δεν βαλεις και εσυ λιγο χερι στο αμαξι δεν κανεις δουλεια!ειδικα αν κανεις παρεα με ατομα που εχουν samurai ολο πατεντες ειμαστε!!! lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 14:44 »
Εγω παντως που το ψηλωσα 10cm το jimny μου, εβαλα μπρατσα για 3'' ψηλωμα,τα οποια τα μετρησε ο μηχανικος μου μπροστα μου και ειναι ακριβως για 10 ποντους ψηλωμα.Καποιοι θα ρωτησουν πως το μετρησαμε, λοιπον πηραμε ενα μαμα μπρατσο απο το jimny μου και ενα μπρατσο απο τα καινουρια και κεντραραμε τις τρυπες του ενος με τις τρυπες του αλλου και εννοω τις μπροστινες τρυπες και επειτα μετρησαμε ποσο απεχει το κεντρο της πισω τρυπας του ενος μπρατσου απο αυτη του αλλου μπρατσου.Φυσικα εβαλα καινουρια συνεμπλοκ στα καινουρια μου μπρατσα γιατι αν επιχειρουσαμε να βαλουμε αυτα των παλαιων μπρατσων, θα κολυμπουσαν στις τρυπες σαν βαρκα στο γιαλο.Τα συνεμπλοκ που εβαλα ειναι της super pro και το αμαξι μου εχει τελεια οδηγικη συμπεριφορα.Ειναι λες και οδηγαω χαμηλο μανισιο jimny.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 15:30 »
'Αγγελε αν έβαλες τα μπράτσα της Off Road Armory (που απ ότι θυμαμαι αυτά έβαλες) τα μανίσια σινεμπλόκ κάνουν μια χαρά! Αυτά εξάλλου προτείνει και ο κατασκευαστής των μπράτσων μέσα στο site του. Εκτός και αν τα είχες διαλύσει. Εκτός αυτού το εξωτερικό περίβλημα των μανίσιων σινεμπλόκ είναι μεταλλικό και ως εκ τούτου και το λαστιχένιο μέρος τους να ήταν μαμημένο δεν θα είχες κανένα πρόβλημα να τα εγκαταστήσεις. Απλά δε θα δούλευαν σωστά ή και καθόλου. Προσωπικά έβαλα τα μπράτσα της ORA για 4,5 suspension lift και χρησιμοποιήσα τα σινεμπλόκ των μαμα (μπροστά αγόρασα μιας και φορούσε έκκεντρα πολυεραιθάνης και πίσω χρησιμοποίησα αυτά που ήταν ήδη φορεμένα στα μαμά)χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 16:27 »
Νομίζω ότι η εργοστασιακή γωνία κάστερ είναι +0,5 μοίρες και οι ανοχές που δίνονται από το εργοστάσιο είναι + - 1,5 μοίρες.
Άν είναι έτσι, η διαφορά του +1,5 π.χ. δίνει μόνο 0,6(=1,5x0,4) μοίρες, που βρίσκεται μέσα στο εύρος του +- 1,5.
Όλα αυτά βέβαια στη θεωρία, η εμπειρία μπορεί να λέει άλλα...

Φάουλ  no_1!!!!
Η εργοστασιακή γωνία κάστερ είναι : 1ο 55΄(μία μοίρα και 55 λεπτά)

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 09:10 »
Φάουλ  no_1!!!!
Ωχ, και είναι σε επικίνδυνο σημείο το φάουλ, ακριβώς έξω από την περιοχή... ;D ;D :D :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 09:48 »
Νομίζω ότι η εργοστασιακή γωνία κάστερ είναι +0,5 μοίρες και οι ανοχές που δίνονται από το εργοστάσιο είναι + - 1,5 μοίρες.
Άν είναι έτσι, η διαφορά του +1,5 π.χ. δίνει μόνο 0,6(=1,5x0,4) μοίρες, που βρίσκεται μέσα στο εύρος του +- 1,5.
Όλα αυτά βέβαια στη θεωρία, η εμπειρία μπορεί να λέει άλλα...
Φάουλ  no_1!!!!
Η εργοστασιακή γωνία κάστερ είναι : 1ο 55΄(μία μοίρα και 55 λεπτά)
Ωχ, και είναι σε επικίνδυνο σημείο το φάουλ, ακριβώς έξω από την περιοχή... ;D ;D :D :D :D
Όπα παιδιά, μήν _198>, ακούσιο ήταν το φάουλ.
Κανονικά έπρεπε να μου το χαρίσει ο επόπτης >mpala< _11370> _0491>
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ανάρτηση +6
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 10:27 »
Εμ, Χριστούγεννα έρχονται, όλα παραγράφονται....... q138 b_231 santa3


Απλά, δώσε στην παραγγελία τη σωστή γωνία....και θα'σαι πρώτος!! j12