Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ζώνης οδηγού  (Αναγνώστηκε 11054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Συντονισμός ζώνης οδηγού
« στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 17:59 »
Καλησπέρα,

  Έχει τύχει σε κανέναν σας παιδιά αυτός ο περίεργος συντονισμός της πλαστικής βάσης ζώνης οδηγού (πίσω από το αριστερό αυτί δηλαδή του οδηγού) ; Το φαινόμενο παρουσιάζεται στις 1800 - 2000 στροφές περίπου και αφού η μηχανή έχει φτάσει στη φυσιολογική της θερμοκρασία. Μου 'χει σπάσει τα νεύρα. Το δε σέρβις δηλώνει ότι δεν το ακούει ... ! (είμαι ακόμη μέσα στην εγγύηση).

     Ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 18:26 »
Πολλά Jιμνυ το κάνουν για να μην σου πω όλα, ιδίως τα VVT (ξέρω 4  :o VVT που τους το κάνει) ,σε άλλα λιγότερο και σε άλλα περισσότερο,και εγώ τους το είχα πει στο σερβις αλλά ούτε αυτοί το ακούγανε  (συννενοημένοι είναι όλοι ? ) 0_21 0_21 0_21
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 18:39 »
Ρε συ, έχω συμβιβαστεί με το ντουλαπάκι, έχω συμβιβαστεί με τα (εν γένει) ασταθή παράθυρα, έχω συμβιβαστεί με το ταμπλώ ... Όλα αυτά ας πούμε πως είναι υποφερτά. Η ζώνη όμως δεν υποφέρεται ! Γίνεται πραγματικά κουδουνίστρα και σε κάνει να μετανιώνεις για την οικολογική σου συνείδηση (και οδήγηση) !

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 19:00 »
Παράθεση
Ρε συ, έχω συμβιβαστεί με το ντουλαπάκι, έχω συμβιβαστεί με τα (εν γένει) ασταθή παράθυρα, έχω συμβιβαστεί με το ταμπλώ ... Όλα αυτά ας πούμε πως είναι υποφερτά. Η ζώνη όμως δεν υποφέρεται ! Γίνεται πραγματικά κουδουνίστρα και σε κάνει να μετανιώνεις για την οικολογική σου συνείδηση (και οδήγηση) !
87 lol lol Δηλαδή δέν κουμπόνει το πλαστικό? Δέν έχει δόντια για να μήνει?
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 21:06 »
Όχι ρε συ. Βασικά, αν παρατηρήσεις, έχει αυτό το δήθεν κουμπί με το ελατήριο, το οποίο τραβώντας το προς τα έξω, το ρυθμίζεις σε 3 θέσεις (αν δεν κάνω λάθος). Προφανώς αυτό το σύστημα έχει ελαφρώς ξελασκάρει, με αποτέλεσμα να παίζει δεξιά και αριστερά στις συγκεκριμένες στροφές. Θέλεις να πας χαλαρά και σου την παίζει στα νεύρα (1800-2000 στροφές/λεπτό). Αν αποφύγεις αυτό το εύρος στροφών, καις πιο πολύ ... !

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 21:19 »
Το δικό μου είναι 2000 και δεν το έχει κάνει ποτέ.
Γνώμη μου είναι να το λύσεις (αν λύνει) και να το ψεκάσεις σπρέι σιλικόνης.
Άν συνεχίσει να το κάνει, πάρε το πιστόλι με τη σιλικόνη και σκίστο..._198> _198> _198> 067>_ 067>_ 067>_
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 21:28 »
Έχεις δίκιο, σ' ευχαριστώ. Απλά σκέφτηκα ότι λόγω εγγύησης, θα κατάφερνα κάτι. Θα κάνω μία απέλπιδα προσπάθεια αύριο, αφού είναι ακόμη στο συνεργείο, να το κάνω μία βόλτα με το μαστορόπουλο και να τον βάλω να το ακούσει.

Π.Σ. Σπρέυ σιλικόνης υπάρχει περίπτωση να βρω στα PRAKTIKER, έχεις ιδέα ;

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 21:45 »
Λογικά πρέπει να έχει...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 21:55 »
Μην παραπονιέσαι καθόλου ,κοίτα εδώ θορύβους και τριγμους που κάνουνε τα αμερικλανικα Τσεροκι
http://www.youtube.com/watch?v=LFybwg4wadI
 lol lol lol lol
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 22:08 »
Το δικό μου είναι 2000 και δεν το έχει κάνει ποτέ.
Γνώμη μου είναι να το λύσεις (αν λύνει) και να το ψεκάσεις σπρέι σιλικόνης.
Άν συνεχίσει να το κάνει, πάρε το πιστόλι με τη σιλικόνη και σκίστο..._198> _198> _198> 067>_ 067>_ 067>_

+1  ;) ουτε το δικο μου κανει τιποτα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 22:26 »
Έχεις δίκιο, σ' ευχαριστώ. Απλά σκέφτηκα ότι λόγω εγγύησης, θα κατάφερνα κάτι. Θα κάνω μία απέλπιδα προσπάθεια αύριο, αφού είναι ακόμη στο συνεργείο, να το κάνω μία βόλτα με το μαστορόπουλο και να τον βάλω να το ακούσει.

Π.Σ. Σπρέυ σιλικόνης υπάρχει περίπτωση να βρω στα PRAKTIKER, έχεις ιδέα ;




εχεουν της STR νομιζω

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 22:43 »
Παιδια ολα ειναι θεμα συνεργειου και κατα ποσο σεβεται τον πελατη.Εγω ειχα πολλα τετοια προβληματα με τριγμους.Δεν ηξερα απο που να ξεκινησω να αναφερω, σε σημειο που ειχα ξενερωσει με το αυτοκινητο και ηθελα να το δωσω....αν και ειναι ολοκαινουργιο.Παραθυρα που ετριζαν, ταμπλο επισης, το καπακι του καλοριφερ επισης και να μην τα πολυλογω μυριαδες προβληματα.Τα ανεφερα ομως στα σερβις και ΟΛΑ διορθωθηκαν και πλεον το αμαξι μου ΔΕΝ παρουσιαζει κανενα προβλημα.Ουτε τριξιμο στα παραθυρα ουτε πουθενα.Ολα τα jimnakia εχουν τετοιου ειδους προβληματα τα οποια ειναι απαραδεκτα βεβαια να συμβαινουν.Να εισται σιγουροι ομως οτι ΟΛΑ διορθωνονται.Να επιμενετε στα συνεργεια τα οποια πρεπει να σεβονται τα λεφτα που σκαμε και να ειναι επαγγελματιες.Ειμαι τελειως κατα σε λυσεις τυπου σιλικονες και τα λοιπα διοτι ειναι κριμα πραγματικα να καταφευουμε σε τετοιες λυσεις.Οποιο συνεργειο δεν μας σεβεται υποχρουμαστε να το μαυριζουμε.ΤΕΛΟΣ στην ανοχη.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 00:42 »
Ιαπωνεζικο αμαξι παιρνεις φιλε μου, οχι γερμανικο και μαλιστα παιρνεις "εργαλειο" για εκτος δρομου καταστασεις κυριως.
Τα suv πιστευω δεν εχουν τα τριξιματα του jimny αλλα δεν εχουν και τα πλεονεκτηματα του.Παντα οτι δινεις, παιρνεις, αυτο ειναι νομος.Το jimny μπορει να εχει τριξιματα και ψιλοθορυβους αλλα θα σε παει εκει που κανενα αλλο γερμανικο η οτιδηποτε αλλο suv δεν θα σε παει.Αν ηθελες ησυχη οδηγηση γιατι δεν πηρες ενα swift?Το jimny εχει κατασκευαστει για ενα συγκεκριμενο σκοπο και απευθυνεται σε συγκεκριμενη ομαδα αγοραστων, αλλο τωρα αν το παιρνουν καποιοι για αυτοκινητο πολης.Πιστεψε με αν επαιρνες vw θα το ειχες πουλησει ηδη και θα προτιμουσες το jimny γιατι εκει μιλαμε για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.Το jimny απο τη μανα του εχει σκληροτραχηλο χαρακτηρα, αυτο δεν αλλαζει.
Φιλικα παντα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:20 »
Ιαπωνεζικο αμαξι παιρνεις φιλε μου, οχι γερμανικο και μαλιστα παιρνεις "εργαλειο" για εκτος δρομου καταστασεις κυριως.
Τα suv πιστευω δεν εχουν τα τριξιματα του jimny αλλα δεν εχουν και τα πλεονεκτηματα του.Παντα οτι δινεις, παιρνεις, αυτο ειναι νομος.Το jimny μπορει να εχει τριξιματα και ψιλοθορυβους αλλα θα σε παει εκει που κανενα αλλο γερμανικο η οτιδηποτε αλλο suv δεν θα σε παει.Αν ηθελες ησυχη οδηγηση γιατι δεν πηρες ενα swift?Το jimny εχει κατασκευαστει για ενα συγκεκριμενο σκοπο και απευθυνεται σε συγκεκριμενη ομαδα αγοραστων, αλλο τωρα αν το παιρνουν καποιοι για αυτοκινητο πολης.Πιστεψε με αν επαιρνες vw θα το ειχες πουλησει ηδη και θα προτιμουσες το jimny γιατι εκει μιλαμε για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.Το jimny απο τη μανα του εχει σκληροτραχηλο χαρακτηρα, αυτο δεν αλλαζει.
Φιλικα παντα.

Προσωπικά διαφωνώ με αυτό που φίλε greenjimny. Δέχομαι πως είναι εργαλείο, εκτός δρόμου κλπ κλπ, αλλά παλιότερα (μη πω πολύ παλιότερα) και με παρόμοια ποιότητα πλαστικών (κλασικά δλδ σκληρά πλαστικά) Ιαπωνικά δεν έχουν τέτοιους τριγμούς ούτε μετά από 6ψήφιο αριθμό διανυθέντων χιλιομέτρων. Δεν περιμένει (δεν περίμενα) κανείς απόλυτη ησυχία όπως σε ένα premium car, αλλά ορισμένα πράγματα (ιδιαίτερα όταν τελικά λύνονται με αστείους τρόπους) θεωρώ πως θα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένα τώρα πια. Και σίγουρα αν συνυπολογίσει κανείς το κόστος θα μπορούσε να πει τι περίμενες, αλλά δεν νομίζω πως είναι σωστό τελικά. Δεν πείραζε το τρέμουλο, οι στραβές δισκόπλακες, τα τριξίματα, τα ελλιπή φρένα κλπ δλδ που θα βάλουμε το όριο? μόνο τα προβλήματα του κινητήρα πρέπει να μας νοιάζουν?
Κ αυτά τα λέω πολύ φιλικά (σε κλίμα συζήτησης) ενώ προσωπικά αδιαφορώ για τα περισσότερα από αυτά, αλλά ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως είμαι να μην πω τι που δεν απαιτώ περισσότερα. Για την ιστορία πάντως σε μένα δεν τρίζει (ίσως το μόνο που τρίζει)

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: Συντονισμός ζώνης οδηγού
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 02:23 »
καλησπερα!!  το προβλημα τον τριγμων και τον ψιλοθορυβον του jimny το ελυσα πριν δυο μερες!!   

εβαλα και πισω δυο ηχεια 12αρια κουμπωσανε τελεια ακριβως
και τωρα δεν ακουω κανενα τριγμω
ανοιγω λιγο παραπανω το volume και δεν ακουω ΤΙΠΟΤΑ ha  ha    j12
   καλο το jimny για αγροτικο μηχανιμα!! το εχω πει πολλες φορες!!
 θα  κυκλοφορω και με καπελο john deere απο αυριο!!

                     http://www.deere.com/en_US/deerecom/usa_canada.html


αυτο το προβλημα μα το κολοτρεμουλο να μπορουσα να λυσω θα επερνα και το νομπελ φυσικης!! ha