Αποστολέας Θέμα: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?  (Αναγνώστηκε 6712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« στις: Νοέμβριος 06, 2009, 15:19 »
Εγώ του βάζω 95 οκτάνια βενζίνη. Αν χρησιμοποιήσω 98 η απόδοση θα είναι περισσότερη? Τα περισσότερα οκτάνια κάνουν κακό στο κινητήρα?
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 15:43 »
Εγώ του βάζω 95 οκτάνια βενζίνη. Αν χρησιμοποιήσω 98 η απόδοση θα είναι περισσότερη? Τα περισσότερα οκτάνια κάνουν κακό στο κινητήρα?
Εγώ φίλε μου με 98 οκτάνια είδα διαφορά σε σχέση με τα 95 αλλά μόνο όσον αφορά την επιτάχυνση από τις 3000 στροφές σε μοντέλο του 2007.
απ'ότι ξέρω η βενζίνη με 98 οκτάνια κάνει καλό και όχι κακό στον κινητήρα. απλά πρέπει να είσαι σίγουρος για το βενζινάδικο, γιατί πάρα πολλά βενζινάδικα νοθεύουν την βενζίνη και μας κοροϊδεύουν

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 16:54 »
Εγώ του βάζω 95 οκτάνια βενζίνη. Αν χρησιμοποιήσω 98 η απόδοση θα είναι περισσότερη? Τα περισσότερα οκτάνια κάνουν κακό στο κινητήρα?
γιατί πάρα πολλά βενζινάδικα νοθεύουν την βενζίνη και μας κοροϊδεύουν

  Όσοι ξέρουν σου λένε οτι είναι ακριβώς,μα ακριβώς η ίδια βενζίνη!!Μα ακριβώς...Απο την στιγμή που το έμαθα απο πολύ έγκυρη πηγή σταμάτησα και εγώ να την βάζω γιατί το θεώρησα κοροιδία...Τώρα για διαφορές δεν μπορώ να μιλήσω διότι σπάνια με το Jimnaki μου ξεπερνάω τα 90 χλμ!
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 17:03 »
Πάντως, σε άλλο αυτοκίνητο 2000 κ.εκ, όταν βάζω κατοστάρα, υπάρχει μια διαφορά, τόσο στο τράβηγμα, όσο και στα χλμ που διανύω. Πιθανόν να γίνεται καλύτερη καύση. Για το Γίμνυ, ίσως οι διαφορές να είναι ανεπαίσθητες.
Μιλάμε για αγορά βενζίνης από σοβαρό πρατήριο.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 17:12 »
εγω παλι γνωριζω οτι η 100αρα ερχεται με πλοια απο εξωτερικο.αν δεν εχει νοθευτει σιγουρα μονο καλο κανει στον κινητηρα.δεν αφηνει πολλα καταλοιπα,καλυτερη καυση και δεν βαραει πυρακια,δηλαδη δεν γινεται μετακαυση κατα τη λειτουργια του κινητηρα.αν και τα jimny δεν εχουν τετοιο προβλημα.το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι βενζιναδες την νοθευουν εδω στα πρατηρια και δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη.ετσι γιατι να πετας τα λεφτα σου εκτος αν γνωριζεις πως ειναι οντως 100αρα.πως ομως???????

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 17:37 »
Παιδιά εγώ δεν μιλάω ποτέ υπεροπτικά και ποτέ ειρωνικά και ειδικά σε ανθρώπους που γνωρίζω.Ούτε πιστεύω οτι με όποιον συνάνθρωπο μου έρχομαι σε κάποια συναλλαγή προσπαθεί να μου τα φάει!Προς Θεού!Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν ΤΙΜΙΑ άτομα και το πιστεύω ακράδαντα!Όμως εγω πως μπορώ να ξεχωρίσω ένα καλό πρατήριο βενζίνης!!!Ποιά πιστεύετε οτι είναι τα κριτήρια?

  Όσον αφορά τις τυχόν διαφορές που τυχόν να υπάρχουν δεν έχω κανένα λόγο να μην σας πιστέψω...για να το λέτε κάτι θα ξέρετε παραπάνω απο εμένα.Απλά αν με ρωτήσει κάποιος την γνώμη μου θα του απαντήσω πολύ απλά οτι όλα αυτά ΕΓΩ τα θεωρώ ως λίγο πολύ "σουπερμαντολίνη"με τον Βουτσά.Απ'την στιγμή που έπαιρνε την ασπιρινούλα γινόταν "σούπερμαν" και τον Ρίζο τον φουκαρά τον είχε τουλουμιάσει στο ξύλο. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 18:04 »
Όχι πιθανόν, αλλά σίγουρο ότι θα κάνει καλύτερες καύσεις (υπό την προϋπόθεση ότι αυτοί που στην προμηθεύουν είναι τίμιοι άνθρωποι και δεν την νοθεύουν). Τα οκτάνια (απλοποιώντας όσο μπορώ την κατάσταση) είναι δείκτης για το πόσο "τέλεια" ή "ατελής" είναι η καύση. Θεωρητικά τα 100 είναι η τέλεια καύση (στην πράξη όμως είναι δύσκολο να επιτευχθεί κατά το 100%). Φαντάσου το σαν τα καράτια στο χρυσό, που δηλώνουν την "καθαρότητα" του (πόσο πιο λίγο μπασταρδεμένος είναι με άλλα στοιχεία).

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 19:01 »
H 100αρα βγάζει θεωρητικά περισσότερα χλμ,αρκεί να είναι γνήσια.Όταν είχα το βενζίνης ο μηχανικός μου,μου είπε να βάζω την απλή βενζίνη γιατί η άλλη χαλάει κατι(δεν θυμάμαι τι) και από τότε έβαζα μόνο την απλή.Για το πετρέλαιο(έτσι για να πω 5 πράγματα και για μένα  ;D )υπάρχει το απλό και το εξτρα που λένε ότι έχει διαφορα βελτιοτικά,καθαριστικά κτλ.Η αλήθια είναι ότι δεν πιστεύω πολλά είτε αυτά είναι για βενζίνη είτε για πετρέλαιο.Η Ελλάδα έχει πολύ βρωμιά...!Έχω ακούσει για τις άλλες χώρες(Ιταλία,Γερμανία κτλ) ότι με καλές βενζίνες έχουν καλύτερη απόδοση.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 19:02 »
εγω παλι γνωριζω οτι η 100αρα ερχεται με πλοια απο εξωτερικο.αν δεν εχει νοθευτει σιγουρα μονο καλο κανει στον κινητηρα.δεν αφηνει πολλα καταλοιπα,καλυτερη καυση και δεν βαραει πυρακια,δηλαδη δεν γινεται μετακαυση κατα τη λειτουργια του κινητηρα.αν και τα jimny δεν εχουν τετοιο προβλημα.το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι βενζιναδες την νοθευουν εδω στα πρατηρια και δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη.ετσι γιατι να πετας τα λεφτα σου εκτος αν γνωριζεις πως ειναι οντως 100αρα.πως ομως???????

προαναφλεξη συγνωμη,οχι μετακαυση.

επισης οσον αφορα τα οκτανιά...
Όσο περισσότερο συμπιέζουμε το καύσιμο μίγμα μέσα στο θάλαμο καύσης τόσο μεγαλύτερη και η ενεργειακή απόδοσή του. Δυστυχώς όμως πέρα από κάποιο όριο συμπίεσης παρουσιάζεται το φαινόμενο της αυτανάφλεξης , δηλαδή το καύσιμο μίγμα αναφλέγεται πριν την επιλεγμένη από τον κατασκευαστή χρονική στιγμή με τη βοήθεια του σπινθηριστή , με αποτέλεσμα την δυσλειτουργία του κινητήρα συνήθως με τη μορφή εμφάνισης κτυπήματος ( πειράκια ).

Το όριο αυτό ποικίλει από βενζίνη σε βενζίνη και για αυτό το λόγο δημιουργήθηκε η κλίμακα οκτανίων . Όσο περισσότερα τα οκτάνια τόσο μεγαλύτερη η συμπίεση στην οποία μπορούμε να εφαρμόσουμε στο καύσιμο μίγμα χωρίς προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 19:17 »
Παιδιά εγώ δεν μιλάω ποτέ υπεροπτικά και ποτέ ειρωνικά και ειδικά σε ανθρώπους που γνωρίζω.Ούτε πιστεύω οτι με όποιον συνάνθρωπο μου έρχομαι σε κάποια συναλλαγή προσπαθεί να μου τα φάει!Προς Θεού!Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν ΤΙΜΙΑ άτομα και το πιστεύω ακράδαντα!Όμως εγω πως μπορώ να ξεχωρίσω ένα καλό πρατήριο βενζίνης!!!Ποιά πιστεύετε οτι είναι τα κριτήρια?

  Όσον αφορά τις τυχόν διαφορές που τυχόν να υπάρχουν δεν έχω κανένα λόγο να μην σας πιστέψω...για να το λέτε κάτι θα ξέρετε παραπάνω απο εμένα.Απλά αν με ρωτήσει κάποιος την γνώμη μου θα του απαντήσω πολύ απλά οτι όλα αυτά ΕΓΩ τα θεωρώ ως λίγο πολύ "σουπερμαντολίνη"με τον Βουτσά.Απ'την στιγμή που έπαιρνε την ασπιρινούλα γινόταν "σούπερμαν" και τον Ρίζο τον φουκαρά τον είχε τουλουμιάσει στο ξύλο. ;)

σιγουρα υπαρχουν και τιμια ατομα που κανουν σωστα τη δουλεια τους και δεν πρεπει να περνει και αυτους η μπαλα αλλα δυστηχως εγω τι πρεπει να κανω?να παιρνω δειγμα απο καθε βενζιναδικο και να το στελνω σε χημικο για να βρω ποιος ειναι ο τιμιος?ειδικα στην ελλαδα με τις βενζινες εχει καταντησει ΑΗΔΙΑ.συνεχεια αυξησεις και τιποτα αλλο.ποσο μαλλον η 100αρα που δεν ξερω και εγω ποσο εχει παει και αν πληρωνω 100αρα τελικα...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 16:42 »
Παιδιά απο τις απαντήσεις σας κατάλαβα οτι γνωρίζετε πολύ περισσότερα πράγματα απο εμένα στο συγκεκριμένο θέμα. ;)

 Αν δεν κάνω λάθος μέσα στο Ιντερνετ σε κάποιο web καταγράφει μετά τους ελέγχους (αυτό που δεν γνωρίζω είναι το τι εννούμε έλεγχο στην Ελλάδα  lol) τους σωστούς πρατηριούχους.Μήπως αν τελικά ισχύει αυτό που ρωτάω να πρέπει να βλέπουμε εδώ στο .com ποιοί τελοσπάντων είναι αυτοί?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 17:25 »
Παιδιά απο τις απαντήσεις σας κατάλαβα οτι γνωρίζετε πολύ περισσότερα πράγματα απο εμένα στο συγκεκριμένο θέμα. ;)

 Αν δεν κάνω λάθος μέσα στο Ιντερνετ σε κάποιο web καταγράφει μετά τους ελέγχους (αυτό που δεν γνωρίζω είναι το τι εννούμε έλεγχο στην Ελλάδα  lol) τους σωστούς πρατηριούχους.Μήπως αν τελικά ισχύει αυτό που ρωτάω να πρέπει να βλέπουμε εδώ στο .com ποιοί τελοσπάντων είναι αυτοί?

Αμα μας πεις και που το λέει αυτο θα ήταν πολύ καλύτερα!!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 19:31 »

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 20:34 »
thank you!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 95 ή 98 ή 100 οκτάνια?
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 15:15 »
Μπράβο eldar! j12
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!