Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...  (Αναγνώστηκε 28257 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 18:43 »
Σου ανάβει check engine?

Υπάρχουν 2 λάμδα. Ένας στον προκαταλύτη κ ένας στο καταλύτη.

Μαύρος καπνός σημαίνει κακή καύση. οπότε είτε είναι χρονισμός (αισθητήρα εκκεντροφόρου ή στροφάλου) είτε εισαγωγή (MAF ή MAP) είτε εξαγωγή (λάμδα)

 
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 12:35 »
μου άναψε φίλε verse!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 12:44 »
Πήγαινε στο συνεργείο, να σου πουν τον κωδικό σφάλματος κ την εξήγηση αυτού...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:23 »
τώρα to check ανάβει όταν είναι κρύο το αμάξι,όταν ζεσταθεί σβήνει όμως το λαμπάκι.Λέτε να είναι ο αισθητήρας της πεταλούδας?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 11:49 »
Μάλλον κάποιος από τους λάμδα... πήγαινε να στο βάλουν στο διαγνωστικό... απλά θα πρέπει να περιμένεις να κρυώσει κιόλας...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:15 »
φίλε verse οι λάμβδα οι αισθητήρες είναι αυτοί που είναι πάνω στον καταλύτη και πρόκαταλύτη,έτσι δεν είναι??επειδή έχω όλα αυτά τα σένσορ θα τα αλλάζω ένα ένα για να δώ και που είναι το πρόβλημα.αν είναι θα αλλάξω πρώτα τα δύο λαμβδα και εαν δεν διορθωθεί τότε να αλλαξω και τον σένσορα της πεταλούδας.ο σένσορας της πεταλούδας θα χρειάζεται ρύθμιση μετά??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:22 »
Ναι οι λάμδα είναι σε προκαταλύτη κ καταλύτη...

Ο της πεταλούδας θέλει ρύθμιση για να πετύχεις το σημείο που θα θεωρεί ως σημείο που είναι κλειστή η πεταλούδα. γίνετε με πολύμετρο. ψάξε εδώ μέσα, κάπου κυκλοφορεί ένα workshop manual. λέει αναλυτικά πως τον ρυθμίζεις. ψάχνεις στο μάνιουαλ για throttle sensor ή κάπως έτσι...

fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:24 »
οκ φίλε!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:23 »
Άλαξα αισθητήρα λάμβδα του προκαταλύτη,και ένα αισθητήρα που είναι κοντά στη πεταλούδα,ένα που έχει επάνω του το σήμα της mitsubishi,αλλά τίποτα.ο αισθητήρας της πεταλούδας ποιός είναι??τώρα δεν μου ανάβει το check.το διαγνωστικό μπορεί να εντοπίσει πού είναι το πρόβλημα χωρίς να ανάβει το check??λετε να αδείασω και το ρεζερβουάρ και να βάλω καινούργια βενζίνη??δεν ξέρω τι να κάνω.Απο την εξάτμιση φαίνεται ότι βγαίνει ορισμένη βενζίνη άκαει! t4 t4 t4 t4
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 11:12 »
Οι στροφές πάλι το χαβά τους? τι ακριβώς σου κάνει?

είναι όντως βενζίνη ή είναι νερό (άρα φυσιολογικό) αυτό που βγαίνει πίσω?

αφού λες πως άλλαξες αισθητήρα πεταλούδας, γιατί ρωτάς ποιος είναι? δεν είδες στο workshop manul πως μοιάζει?

το διαγνωστικό εντοπίζει σφάλματα όταν το check engine είναι αναμμένο. στα δικά μας νομίζω πως δεν υπάρχει μνήμη προηγούμενων σφαλμάτων

για τους λάμδα να ξέρεις ότι όσον αφορά τον εγκέφαλο, δεν λειτουργούν ο καθένας μόνος του, αλλά μετριέται η διαφορά μέτρησης των 2....

απορώ γιατί δεν το πας σε ένα συνεργείο....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 11:27 »
το πήγα ρε φίλε σε συνεργείο.αλλά δεν έχει αυτός διαγνωστικό και σήμερα θα πάω σε άλλον.οι στροφές αυξομειώνονται όταν είναι κρύο το αμάξι,και ακούγονται και κάποιες μικροεκρήξεις.επίσης περίπου στις 1200-1500 στροφές η μηχανή τρέμει υπερβολικά. άλαξα ένα σένσορ αλλά δεν ξέρω εαν είναι της πεταλούδας.παίζει να είναι κάτι με τα μπουζί??φίλτρο βενζίνης??με τα ρεύματα του μοτέρ??που πήγα στο πρατήριο και το γέμισα βενζίνη μετα απο μια ώρα εκείνο το πρατήριο δεν είχε άλλη βενζίνη.που σημαίνει ότι έβαλα την τελευταία εγώ.λέτε να επηρεάζει σε κάτι??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 13:22 »
Γνώμη μου είναι να ξαναβάλεις ότι έβγαλες (βέβαια αν άλλαξες τον αισθητήρα πεταλούδας θα πρέπει είτε να τον ρυθμίσεις ε3 αρχής είτε να στον ρυθμίσουν εκεί που θα πας), κ να πας σε ένα συνεργείο που να έχει διαγνωστικό. Να μάθεις το σφάλμα...

από εκεί κ πέρα, αισθητήρας πεταλούδας δεν πρέπει να είναι...

τα σκασίματα μπορεί να είναι βραχυκυκλωμένο μπουζί, "κακό" μπουζοκαλώδιο, "αρπαγμένος" πολ/στης, πρόβλημα στο χρονισμό (στα έχω γράψει πιο πάνω)...

εν ολίγοις έχεις ένα θέμα που θέλει ψάξιμο... μπορεί να το βρεις με την πρώτη μπορεί με την τελευταία προσπάθεια... σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να ξέρεις τι κάνεις κ τι να ελέγξεις κ με ποια σειρά.... από ότι κατάλαβα τέτοιες γνώσεις δεν έχεις, οπότε θα σε συμβούλευα να σταματήσεις να διαβάζεις κ να πειράζεις μόνος σου, γιατί θα χαλάσεις κ τίποτα άλλο ή θα μπλέκεται το θέμα με τις αλλαγές που κάνεις...

Αν τώρα, το όλο θέμα το βλέπεις σαν hobby κ όντως θέλεις να μάθεις πειράζοντας πράγματα μόνος σου, δεχόμενος τις όποιες δυσάρεστες συνέπειες, τότε σε συμβουλεύω να διαβάσεις πολύ το workshop manual και να κάνεις ερωτήσεις κ εδώ, αλλά συγκεκριμένες... το κάθε σου βήμα δηλ να έχει από πίσω ένα "Γιατί το κάνω" κ ένα "Τι περιμένω να είναι το αποτέλεσμα".
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 14:18 »
για τις εκρηξεις που λες το εκανε κ σε μενα πριν τον αγωνα ,
κατα την διαρκεια αυτου αναψε το λαμπακι μηχανης
και ηταν καμενο μπουζοκαλωδιο.

ριξε μια ματια ;)

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 14:41 »
φίλε verse αυτά δεν τα έκανα μόνος μου,αλλά με τον μηχανικό μου.θα πάει σε λίγο το αυτοκίνητο να μπει στο μηχάνημα.αλλά μπόρει να μας πεί το προβλημα το διαγνωστικό χωρίς να ανάβει το check??;έβγαζε και καπνό μαύρο φίλε george36 παραλληλά??και αυξομειώσεις στροφών??μάλλων δεν είναι τον αισθητήρα πεταλούδας που έχω βγάλει.έβγαλα ένα αισθητήρα που ήταν κοντά στην πεταλούδα ,ο οποίος ήταν βιδωμένος με 2 εξάγωνες βίδες.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 15:02 »
Αν δεν ανάβει δεν δείχνει... γι αυτό σου είπα ξαναβάλε πάνω τα παλιά, να ανάψει το check να σου δείξει κάτι.

αλλα...

το ότι άναψε κ έσβησε με την αλλαγή λάμδα, μπορεί να σημαίνει ότι όντως ήταν ο λάμδα, χωρίς όμως να είναι η αιτία του προβλήματος. δηλ, άλλο πρόβλημα κ κατά συνέπεια έκαψε τον λάμδα λόγω καυσαερίων...

κοίταξε: μπουζί, μπουζοκαλώδια, πολ/στές, αισθητήρες εκκεντροφόρου κ στροφάλου, MAF ή MAP... με αυτήν την σειρά...

αλλάζεις ένα πράγμα κάθε φορά.. δηλ, πρώτα όλα τα μπουζί, μετά τα μπουζοκαλώδια, μετά κάθε αισθητήρα ξεχωριστά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems