Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...  (Αναγνώστηκε 28242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 18:51 »
Εδώ και αρκετό καιρό είχα παρατηρήσει ότι όταν πατούσα γκάζι,στην αρχή της διαδρομής του πεντάλ, οι στροφές του κινητήρα πέφτουν στιγμιαία κ μετά ανεβαίνουν κανονικά. Αυτό δεν το έκανε συνέχεια. Αραιά κ πού. Τώρα έχει γίνει καθημερινό φαινόμενο κ μάλιστα πιο έντονο αφου οι στροφές πέφτουν στις 450 και καμια φορα ακόμα πιο χαμηλά ακόμα κ σε σημείο να ανάβουν τα λαμπακια στο ταμπλω .Δηλαδή σαν να σβηνει στιμιαία ο κινητήρας κ μετά ανάβει μόνος του. Όπως καταλαβαίνετε, πλεον το ξεκίνημα δεν γίνεται ομαλά κ αναγκάζομαι πρίν απο καθε εκκίνηση να πατάω λιγο το γκαζι με πατημενο το συμπλεκτη για να ανεβασει κανονικα στροφες και μετα να τον αφηνω για να ξεκινήσω κανονικά.
Το έβαλα στον εγκέφαλο της suzuki δύο φορές κ δεν βγάζει κάποιο πρόβλημα. Προτείνανε να του βάλω 100άρα αμόλυβδη κ να τερματίσω την 3η μπάς κ ξεμπουκώσει ή καθαρίσει απο τυχων σκουπιδάκια τελοςπαντων. Κ το έκανα λοιπον. Τσίτα τα γκάζια. Εκανα μια διαδρομη στην εθνικη για αρκετα χλμ με πολλα γκαζια σε ολες τις ταχύτητες. Είδα διαφορα! Την επομενη μερα ήταν όπως παλια. Αλλα την μεθεπόμενη.......πάλι τα ίδια..............
Εχει ξανατύχει αυτό σε κανέναν? Τί μπορει να είναι? Τί θέλει πια το ρημάδι απο τη ζωη μας????!!!!!!! lol lol lol lol lol
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 19:01 από alpinist »

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 19:44 »
Μου συνέβη μία φορά, πριν ακόμα χρονίσει το αυτοκίνητο, και το απέδωσα σε κακή ποιότητα βενζίνης . Δε μου έχει ξανασυμβεί.
Έχω την εντύπωση, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, πως το «ξεκάπνισμα» λειτουργεί σε αυτοκίνητα παλιάς τεχνολογίας με καρμπιρατέρ.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 20:13 »
Δεν ξέρω να σου πω alpinist που οφείλεται πάντως αν έχουν δίκιο οι μηχανικοί της Suzuki μην ταλαιπωρήσε με 100αρες βενζίνες. Πήγαινε πάρε ένα καλό προσθετικό βενζίνης που να καθαρίζει τα μπεκ και τον θάλαμο καύσης και αν όντως είναι αυτό θα διορθωθεί. Εγώ άσχετα με το συγκεκριμένο πρόβλημα πιστεύω ότι τα καθαριστικά και τα πρόσθετα βενζίνης κάνουν δουλειά αρκεί ο προμηθευτής σου να ξέρει να σου δώσει το κατάλληλο προϊόν για το πρόβλημά σου και να είναι το προϊόν ανόθευτο.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 21:08 »
Θα το δοκιμάσω κι αυτό! Μακάρι να οφείλεται στην βενζίνη και όχι σε κάτι άλλο που θα με ταλαιπωρήσει περισσότερο....
Υπαρχει περίπτωση να είναι κάποιος αισθητήρας? Αυτό θα έβγαινε σαν πρόβλημα όταν το έβαλα στον εγκέφαλο?

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 21:26 »
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ (2/2008 το αυτοκίνητο με 25.000χλμ.), δοκίμασε όπως σου είπαν οι φίλοι πιο πάνω με προσθετικό βενζίνης, στην SUZUKI σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Έχει να μου το παρουσιάσει πάνω από 2 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 22:23 »
Αν σου σβηνει κιολας κ μετα απο λιγο ξαναπαιρνει κανονικα μηπως ειναι ο αισθητηρας εκκεντροφορου.Ή μπορει να ειναι ουτως η αλλως αυτος ο αισθητηρας γιατι αυτος ρυθμιζει το μιγμα,απ'οτι ξερω, κ αν για καποιο λογο εχει χαλασει δε κανει σωστη μιξη οποτε στιγμιαια σβηνει κ κανει κολπα γενικα....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 22:51 »
Tώρα που το λές, κάτι ανέφερε ένας απ'αυτούς περί εκκεντροφόρου... αλλά είπε οτι θα γινόταν άσκοπα....  Φαντάζομαι η εγγύηση τα καλύπτει αυτά,ε?

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 23:13 »
Δε ξερω τα περι εγγυησεως.Εγω προσωπικα ειχα αλλαξει  αισθητηρα εκκεντροφορου επειδη οποτε ζεσταινοταν μου εσβηνε τη μηχανη.Οταν κρυωνε λιγακι,ολα καλα....Μηπως,λεω μηπως,κ σε σενα για καποιο λογο μπερδευεται η κατασταση??

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 08:20 »
Όπως λέει ο Ευθύμης, κοίταξε τον αισθητήρα του εκκεντροφόρου και τον αισθητήρα της θέσης της πεταλούδας...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 10:08 »
Όπως λέει ο Ευθύμης, κοίταξε τον αισθητήρα του εκκεντροφόρου και τον αισθητήρα της θέσης της πεταλούδας...

+1 το έχω πάθει...

Για σίγουρη διάγνωση και να μην πληρώνεις τσάμπα λεφτά σύνδεσε το στο διαγνωστικό..  ;)
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 17:54 »
Tώρα που το λές, κάτι ανέφερε ένας απ'αυτούς περί εκκεντροφόρου... αλλά είπε οτι θα γινόταν άσκοπα....  Φαντάζομαι η εγγύηση τα καλύπτει αυτά,ε?
Το αυτοκίνητο σου είναι σε εγγύηση;

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 00:04 »
Tώρα που το λές, κάτι ανέφερε ένας απ'αυτούς περί εκκεντροφόρου... αλλά είπε οτι θα γινόταν άσκοπα....  Φαντάζομαι η εγγύηση τα καλύπτει αυτά,ε?
Το αυτοκίνητο σου είναι σε εγγύηση;

Nαι φίλε μου, σε εγγυηση είναι. Κ πιστεύω να καλύπτει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αν είναι αυτό βέβαια! Και άλλη μια ερώτηση...η επισκευή ή η αλλαγή αυτού του αισθητήρα κρατάει πολλη ώρα?Και πώς μπορεί να χάλασε?

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 00:11 »
Αν ειναι ο αισθητηρας εκκεντροφορου,η αλλαγη ειναι υποθεση 5 λεπτων...

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 00:26 »
 Μια χαρά. Μόλις σχολάσω αύριο, φεύγω αμέσως στην αντιπροσωπία! Σήμερα μου έσβησε 3 φορες σερί στο δρόμο! Χειροτερεύει!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 12:05 »
Λοιπόν, εμένα πριν 3 ημέρες που έπιασαν τα κρύα, κατα τις 5.30 το πρωί, βάζω μπροστά, ξεκιινάω κανονικά με σκάλωμα στην αρχή (το είχα πλύνει για αλάτια απο κάτω λόγο φουσκωτού ;D, και δεν το κάνω βόλτα μετά να στεγνώσει, ::) αλλά ο μηχανικός μου είπε για να μην το παθαίνω να έχω το χειρόφρενο off για μια μέρα... 8))
 Τεσπα, ξεκινάω λοιπόν κανονικά και για 10 χιλιόμετρα περίπου ή 15 λεπτά, ανέβαζε στροφές σα να πατινάρει, τι σαν, αυτό εκανε ασχέτου ταχύτητας... Πήρα τηλ. το μηχανικό και μου είπε να το παρακολουθήσω και αν το κάνει μόνο στην αρχή που είναι κρύο το τουτού είναι μάλλον απο τα λεγώμενά μου, δίσκος η/και πλατό, ή/και χτένια και να το πάω μια βόλτα να το δεί....
Τι λέτε κύριοι? Υπόψιν απο τότε 2 πρωινά τώρα δεν το ξαναέκανε... t4 j12
Mountains, seas, somewere in between...