Αποστολέας Θέμα: Ελατήρια 4" για Jimny  (Αναγνώστηκε 16208 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:35 »
Ελατήρια σε ενισχυμένους τύπους για περιπτώσεις φορτώματος,έλξης σκάφους,τρέιλερ... Τί γνωρίζεται?
Μιλάς γενικά ή για 4" ? φαντάζομαι θα μιλάς για πίσω γιατί μπροστά υπάρχουν ενισχυμένα τςη Top-R, πίσω δε γνωρίζω αν βγάζουν ενισχυμένα...

Για +4, απλά το διάβασα σε ένα σαιτ και μου κίνησε την περιέργια, υπέθεσα πως  για πίσω θα εννοεί...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 15, 2010, 20:00 »
Αντώνη καλησπέρα,

  Για πές μας τις τωρινές σου εντυπώσεις φίλε απο τα ελατήρια της Top-R καθώς και απο τα αμορτισέρ της Fox.Eίσαι ακόμα ευχαριστημένος και εαν ναί,τι είδους μετατροπές χρειάζεται ένα αυτοκίνητο απο +6cm να πάει στα +10 cm.Eπίσης απο τα Fox θυμάσαι τιμή?Τα Fox βασικά τα έβαλες για να μην ακουμπάει το μπροστινός άξονας μετάδοσης στη γέφυρα του σασί στο κρέμασμα?

  Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2010, 20:27 από jimever »
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 16, 2010, 00:51 »
τι επαθες γιαννη;;;  σε βλεπω αγριεμενο!!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 16, 2010, 09:00 »
Ωωωχχχχχ, πήρε φόρα ο Γιάννης..... ;D ;D ;D :D :D :D :D
Κάτσε να τα πάρουμε ένα-ένα Γιάννη:

1) Συνεχίζω να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το συνδυασμό ελατηρίων (Top-R 4") και αμορτισέρ Fox. Τα αμορτισέρ κλείνουν σε λίγο τα 2 χρόνια και η απόδοσή τους (αλλά και η εμφάνισή τους) είναι όπως όταν ήταν καινούργια.
2) Τιμή για τα Fox περίπου 800 €.
3) Όχι, δεν τα έβαλα για να μην ακουμπάει ο άξονας μετάδοσης στη γέφυρα, ποτέ πριν δεν ακουμπούσε, απλά ήθελα ένα καλό αμορτισέρ. Ίσα-ίσα που τώρα ακουμπάει ελάχιστα στον άξονα όταν το σηκώνεις με το γρύλο αλλά στο "δρόμο" δε νιώθω να έχει ακουμπήσει ποτέ...
4) Δε θυμάμαι τι έχεις αλλάξει τώρα όπως είσαι αλλά θα σου πω τι έχω αλλάξει εγώ. Μπράστα μπροστά για διόρθωση της κάστερ, μακρύτερα σωληνάκια φρένων, αποστάτη στον κατανεμητή φρένων πίσω, ρυθμιζόμενη πανάρ μπροστά, αποστάτες 1" στους τροχούς, αποστάτες στους άξονες μετάδοσης (περίπου 1,5 εκ αν θυμάμαι καλά), κόψιμο στους μπροστινούς θόλους, άλλα σινεμπλόκ στα πίσω μπράτσα στο επάνω μέρος με δυνατότητα 13 μοίρες κλίση (Apio) - αυτό δεν είναι αναγκαίο - και κώνους από τεφλόν στα πίσω ελατήρια (πάνω μέρος) για να μην ξεκουμπώνουν. Επίσης έχω ενισχύσει τις κάτω βάσεις των αμορτισέρ (μπροστά-πίσω) και έχω βάλει βάση πίσω στην πανάρ για να κατέβει πιο κάτω.
Οι κώνοι στα πίσω ελατήρια δεν είναι απαραίτητοι αν βάλεις λίγο πιο μικρά αμορτισέρ (όπως ο lker).
Αν τελικά θέλεις να πας προς αυτή τη λύση στείλε μου π.μ. ή πάρε με τηλέφωνο... ;)    
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:35 »
αντωνη για τι υψος μιλαμε τωρα οτι εισαι με ολα αυτα;;;

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:42 »
αντωνη για τι υψος μιλαμε τωρα οτι εισαι με ολα αυτα;;;


οκ ειδα τα προηγουμενα ποστ

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 16, 2010, 15:22 »
στο δικο μου τζιμη φοραω pro comp με power coil 2'' απο αγγλια, οι σπειρες ειναι 10 μπροστα-πισω, το παχος του συρματος 12,8mm και διαμετρος των ελατηριων 10,6mm μπροστα-πισω.Η αποσταση απο ζαντα μεχρι φτερο ειναι 69,5 μπροστα και 70,5 πισω και το θεμα με τη διαφορα υψους 10mm αριστερα-δεξια την εχω και εγω φιλε metalaxe............
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 16, 2010, 15:24 »
απο κει εχω ψωνισει μερικα και ειναι ωραιος ο τυπος αν και αγγλος, ριξτε μια ματια: www.jimnybits.co.uk
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 16, 2010, 16:34 »
Αντώνη όπως πάντα είσαι  _supr> διαφωτιστικός στις απαντήσεις σου και σε ευχαριστούμε γιατί με αυτό τον τρόπο καταλαβαίνουμε το τι μας λές και ανάλογα πράττουμε.Βέβαια κάποια στιγμή θα δείς πολλά metalaxακια... lol lol lol  Έχεις πμ. ;)


 PATELIS μπήκα και γώ με φόρα να δώ τον " Άγγλο " που ανέφερες αλλά αυτός έχει πάει διακοπές ... lol lol lol lol
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 16, 2010, 19:39 »
επεσες στην περιπτωση κανε υπομονη a105
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 17, 2010, 00:23 »
φιλε metalaxe ειμαι στους +9 με τριποντο βοδυ και mad +6 και εχω και εγω 3ποντους αποστατες στους τροχους οπως αναφερεις οτι εχεις βαλει και εσυ δεν θα επρεπε να φαρδυνουμε λιγο ακομα νοιωθω οτι ειμαι σχετικα ασταθης παρολο που φοραω μονροε και ειναι σχετικα σφιχτα στις πλαγιες κλισεις μου παει πια η ψυχη στην κουλουρη μην σου πω και πιο περα 0_21 σχεφτομαι για πενταποντους πια αποστατες και ζαντες με πιο αρνητικο οφφσετ και ας χασω απο στριψιμο και ρουλεμαν αλλα και αυτοι οι θολοι θελουν πετσοκομα

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 17, 2010, 09:22 »
στο δικο μου τζιμη φοραω pro comp με power coil 2'' απο αγγλια, οι σπειρες ειναι 10 μπροστα-πισω, το παχος του συρματος 12,8mm και διαμετρος των ελατηριων 10,6mm μπροστα-πισω.Η αποσταση απο ζαντα μεχρι φτερο ειναι 69,5 μπροστα και 70,5 πισω και το θεμα με τη διαφορα υψους 10mm αριστερα-δεξια την εχω και εγω φιλε metalaxe............
Η διάμετρος του ελατηρίου που λες (10,6 εκ) είναι εσωτερική ή εξωτερική ? επίσης ποιο είναι το ύψος του ελατηρίου (όχι φορεμένο) ? ρωτάω για να υπολογίσω στο περίπου το spring rate, έτσι από περιέργεια...


Αντώνη όπως πάντα είσαι διαφωτιστικός στις απαντήσεις σου και σε ευχαριστούμε γιατί με αυτό τον τρόπο καταλαβαίνουμε το τι μας λές και ανάλογα πράττουμε.Βέβαια κάποια στιγμή θα δείς πολλά metalaxακια... lol lol lol  Έχεις πμ.
Έλα ρε Γιάννη υπερβάλλεις... :) :) δε με πειράζει καθόλου να δω metalaxakia....ίσα-ίσα θα χαρώ, το π.μ. το είδα και σου απάντησα... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 17, 2010, 11:16 »
φιλε metalaxe ειμαι στους +9 με τριποντο βοδυ και mad +6 και εχω και εγω 3ποντους αποστατες στους τροχους οπως αναφερεις οτι εχεις βαλει και εσυ δεν θα επρεπε να φαρδυνουμε λιγο ακομα νοιωθω οτι ειμαι σχετικα ασταθης παρολο που φοραω μονροε και ειναι σχετικα σφιχτα στις πλαγιες κλισεις μου παει πια η ψυχη στην κουλουρη μην σου πω και πιο περα 0_21 σχεφτομαι για πενταποντους πια αποστατες και ζαντες με πιο αρνητικο οφφσετ και ας χασω απο στριψιμο και ρουλεμαν αλλα και αυτοι οι θολοι θελουν πετσοκομα
Δε μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια όσον αφορά τη σκληρότητα των αμορτισέρ, ελατηρίων κλπ οπότε και ερμηνεύει αλλιώς τη συμπεριφορά του οχήματός του. Δηλαδή εκεί που εσύ λες ότι σου φεύγει η ψυχή στις στροφές, για εμένα μπορεί να είναι τέλειο και τούμπαλιν.
Κανονικά, με Μad +6 εκ, body 3 εκ, monroe adventure, αποστάτες 1" στους τροχούς, χωρίς εργάτη, το αυτοκίνητο έπρεπε να είναι πολύ σταθερό και να μη γέρνει πολύ. Αν κάτι δεν πάει καλά, πιθανώς να έχουν ψοφήσει τα αμορτισέρ, ή να οδηγείς πολύ γρήγορα και νευρικά, ή να το έχεις πολύ φορτωμένο (π.χ. σχάρα οροφής με ρεζέρβα κλπ) ή απλά να θέλεις το αυτοκίνητο να στρίβει σαν GTI...
Δε νομίζω πάντως ότι χρειάζεσαι μεγαλύτερους αποστάτες σε αυτό το ύψος που στην ουσία είναι περίπου 7-8 πόντους...
Τέλος, αν έχεις εργάτη, τότε τα Mad δεν κάνουν και θέλεις πιο σκληρά ελατήρια μπροστά... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 17, 2010, 11:45 »
..............
..............
..............
Οι κώνοι στα πίσω ελατήρια δεν είναι απαραίτητοι αν βάλεις λίγο πιο μικρά αμορτισέρ (όπως ο lker).
Αν τελικά θέλεις να πας προς αυτή τη λύση στείλε μου π.μ. ή πάρε με τηλέφωνο... ;)    

Επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο αντώνης μιας και από συζητήσεις που είχαμε για πίσω, αντί των 10" φοξ φόρεσα τα 8,5" και τα ελατήρια δεν ξεκουμπώνουν ποτέ.
ένα μικρό metalaxaki  ;D ;D ;D
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:47 »
Λευτέρη,πες μας εντυπώσεις εαν θές... ;) Η τιμή τους που κυμαίνεται? ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!