Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER  (Αναγνώστηκε 62954 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 13:25 »
το εγραψα γιατι το εχω δει.κοβετε σε εκεινο το σημειο που δενει η παναρ.αυτο θα σου το κανει αν εχεις πολυ τρεμουλο κ το αφησεισ παρα πολυ καιρο ετσι.αν το σκεφτεις εχει μια λογικη,γιατι οταν σου τρεμει το τιμονι η παναρ τρεμει κ αυτη συμφωνα με το ολο συστημα κ παει κ σκουνταει εκεινο το σημειο συνεχεια οσπου καποια στιγμη κοβετε.

Αποσυνδεδεμένος Irene

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 13:34 »
καλησπερα παιδια!και σε μενα παρουσιασε τρεμουλο το jimnaki μου!στην αρχη πολυ λιγο και τωρα εντονα.Μετα τα 60km τρεμει πολυ εντονα το τιμονι και πηγαινει δεξια αριστερα στο δρομο.Μιλαμε για το ιδιο προβλημα???αν ναι ποιος ειναι ο βασιλικος πυρος,εκει πρεπει να γινει η τοποθετηση της ροδελας?στην αντιπροσωπεια δωρεαν αν και ειμαι εκτος εγγυησης?

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:24 »
τι να πω ρε παιδεια εγω το πειρα δευτερο χερι και επειδη δεν ηξερα καν για το προβλημα οταν το δοκμασα δεν πηγα πανω απο 50 -60 εκει στα στενακια της δοκιμης και μετα που το αγωρασα και πηγα απο 70-80 τρελαθηκα....ομως οπως σας ειπα και σε προηγουμενα ποστ αφου το πηγα σε 2 3 ζυγοσταθμισταδες και αφου δεν ειδα προκοπη το ανελαβα εγω το θεμα...και τελικα ειμαι πλεον σιγουρος οτι παιζει μεγαλο ρολο το πως οποθετουντε οι τροχοι....και οσοι λετε οτι μετα απο λιγο καιρο το ξανακανει σκεφτητε αν κανατε καπια αλαγηασπουμε στο λαστιχο η σας εσκασε λαστιχο η οτιδηποτε που να σας εκανε να βγαλετε καπιον απο τους τροχους,,,,εγω το ειχα στρωσει μονος μου και οταν το πηγα να μου μπαλωσουν το λαστιχο και εβγαλαν και ξαναβαλαν τον τροχο παρουσιαστηκε και παλι το τρεμουλο...εκατσα λοιποον και εφερα τον τροχο εκει που σταματησε το τρεμουλο και επιασα και σημειωσα ολουσ τους τροχους,,,,και πριν 3 μερες που το πηγα να μου αλαξουν μπροσ πισςω φρενα τους ειπα να σημειωσουν που εινια οι τροχοι και να τους βαλουν παλι στην ιδια θεση...ετσι και εγινε παιδες και τρεμουλο τπτ και παλι..ενταξει δεν λεω οτι ειναι 0..εχει ομως ενα παρα μα παρα πολι μικρο που ισα που το εσθανεσαι και που μπορει απλα να οφελειλετε στον δρομο και στο τιμονι του θυριου..αυτα απο μενα και ελπιζω να βοηησα....α να σημειωσω οτι δεν το εχω παει σε σερβις της σουζουκι ποτε....και δεν εχω αλαξει τπτ απο ολα αυτα που εχετε αναφερει στα προηγουμενα ποστ.
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:30 »
...εκατσα λοιποον και εφερα τον τροχο εκει που σταματησε το τρεμουλο και επιασα και σημειωσα ολουσ τους τροχους,,,,και πριν 3 μερες που το πηγα να μου αλαξουν μπροσ πισςω φρενα τους ειπα να σημειωσουν που εινια οι τροχοι και να τους βαλουν παλι στην ιδια θεση...

Τι ακριβώς εννοείς? (εφερα τον τροχο εκει που σταματησε το τρεμουλο και επιασα και σημειωσα ολουσ τους τροχους)

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:57 »
καλημέρα σε όλη την παρέα. αυτό που λέει ο φίλος xarisk μου το είπανε και μένα από την αντιπροσωπεία της suzuki στη Θεσσαλονίκη. Περίπου πριν δυο μήνες πήγα με ραντεβού και πολλά νεύρα για να τους τα πω μια και καλή, τους απείλησα αν θα τους βγάλω στα κανάλια, οτι την επόμενη φορά θα πάω με τον δικηγόρο μου και οτι θα απευθυνθώ στο ινστιτούτο καταναλωτών και στο συνήγορο του πολίτη και άλλα παρόμοια. Ξέρετε τι έκαναν; όχι μόνο δεν μου άλλαξαν τίποτα αλλά με κατηγόρησαν οτι δεν είχα αρκετό αέρα στα ελαστικά γι'αυτό τρέμει το τιμόνι!!! μου πρόσθεσαν αυτοί αέρα στα λάστιχα μου μάζεψαν λίγο και την μπάρα του τιμονιού (έτσι μου είπανε, εμένα δεν με άφησαν να μπω στο συνεργείο και κοιτούσα απ'έξω, λες και ήτανε χειρουργείο και ο συγγενής κοιτάει έξω από το δωμάτιο). τελειώνοντας μου είπανε αυτό που αναφέρει ο xarisk, δηλαδή άλλαζε συνεχώς του τροχούς ωστε να δεις που δεν τρέμει το τιμόνι, αφού βρείς το "τέλειο" σημείο το μαρκάρεις κάθε φορά που πρόκειται να βγάλεις τους τροχούς. Μ@Λ@ΚΙΕΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:35 »
Για να διαπιστώσω αν όντως το τρέμουλο έφυγε ανάγκασα τον υπεύθυνο του συνεργείου να πάμε βόλτα και φυσικά το τρέμουλο συνέχισε να υπάρχει σε λιγότερο βαθμό όμως. το κατάλαβε και ο ίδιος και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και οτι θα πρέπει να πάω το αυτοκίνητο να μου το κάνουν ζυγοστάθμιση χωρίς να βγάλουν τους τροχούς, πάνω στο αυτοκίνητο δηλαδή. μετά από ένα μήνα το τρέμουλο "ευτυχώς" ξαναήρθε  bhe (γιατί μου είχε λείψει το άτιμο, συνήθισαν το χέρια μου στο μασάζ). δεν έχω πειράξει τίποτα και δεν το ζόρισα καθόλου το αυτοκίνητο σ'αυτό το διάστημα. ετοιμάζομαι να ξαναπάω  και θέλω να δω αυτή τη φορά τι θα μου πούνε. θα πηγαίνω και θα πηγαίνω και θα ξαναπηγαινω μέχρι το τρέμουλο να εξαφανιστεί τελείως χωρίς να πληρώσω τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:43 »
Α! Ξέχασα να αναφέρω οτι για τον έλεγχο δεν μου πήρανε χρήματα, αν και θα έπρεπε όως ανέφερε ο υπεύθυνος, αλλά μου την "χαρίσανε"!!! cl cl cl τι καλοί άνθρωποι!!!! yah yah yah

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 13:24 »
καλημερα. αυτο που λεει ο xarisk ισως να παιζει.  σιγουρο ειναι οτι το κανουν στα φορτηγα οταν γινετε ζυγοσταθμιση επι αυτοκινητου
μετα αν βγαλουν τροχο τσεκαρουν που ηταν και τον βαζουν στην ιδια θεση.   και αυτο γινετε να μην εχει τρεμουλο το τιμονι, μην χαθει η ζυγοσταθμιση

            φιλικα  γιωργος

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 09:50 »
...εκατσα λοιποον και εφερα τον τροχο εκει που σταματησε το τρεμουλο και επιασα και σημειωσα ολουσ τους τροχους,,,,και πριν 3 μερες που το πηγα να μου αλαξουν μπροσ πισςω φρενα τους ειπα να σημειωσουν που εινια οι τροχοι και να τους βαλουν παλι στην ιδια θεση...

Τι ακριβώς εννοείς? (εφερα τον τροχο εκει που σταματησε το τρεμουλο και επιασα και σημειωσα ολουσ τους τροχους)

λοιπον ειναι πολυ απλο ...καταρχην ξεκινας με τον εναν τροχο και αφου σημειωσεις που ηταν τον βγαζεις και τον στρεφεις μια βιδα.....κανεις την βολτα σου και βλεπεις...αν το κανει ακομα  συναιχιζεις 2 βιδα...οσπου η θα ελατωθει η θα σταματησει...αν απλα ελατωθει παμε στον επομενο τροχο....για μενα μονο στους 2 μπροστα ασχοληθειτε...και φυσικα να εχετε σωστο αερα στα λαστιχα ....αυτα.
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 13:31 »
Σε ερωτηση στην αντιπροσωπεια για το ανταλακτικο που αναφερθηκε σε προηγουμενα Post (τη ροδελα) μου ανεφεραν οτι η συγκεκριμενη εργασια χρεωνεται και κοστιζει 170 ευρω με την εκπτωση που θα μου κανουν......
Απο οτι διαβασα σε αλλους εγινε δωρεαν! Γιατι υπαρχει διαφορετικη πολιτικη αναμεσα στις αντιπροσωπειες?

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 13:48 »
Σε ερωτηση στην αντιπροσωπεια για το ανταλακτικο που αναφερθηκε σε προηγουμενα Post (τη ροδελα) μου ανεφεραν οτι η συγκεκριμενη εργασια χρεωνεται και κοστιζει 170 ευρω με την εκπτωση που θα μου κανουν......
Απο οτι διαβασα σε αλλους εγινε δωρεαν! Γιατι υπαρχει διαφορετικη πολιτικη αναμεσα στις αντιπροσωπειες?

Σε ποια αντιπροσωπεια στο ειπαν αυτο?
Εγω που ρωτησα (στον τουντα-ψωφιμη) αν το καλυπτει η εγγυηση αρχικα μου ειπαν οτι εχει ληξει η εγγυηση
και δεν το καλυπτει, μολις ανεβασαα λιγο τον τονο και ειπα ναι αλλα το προβλημα ειναι αποτην μερα που το αγορασα
μου λενε καλα ελα απο εδω και θα το δουμε αλλωστε ειναι φτηνο το ανταλλακτικο.

Απο εκει και περα η ροδελα με κωδικο 0918115158 κοστιζει 1,13 ευρω + φπα
θελουμε 2 ροδελες για καθε τροχο, δηλαδη απο μια σε καθε πειρο.
εγω αγορασα απο το εμποριο και ρουλεμαν βασιλικων πειρων της NSK με 11 ευρω το ενα.
Η Suzuki τα εχει 20 ευρω το ενα (δεν ξερω μαρκα)

170 ευρω αν ειναι μονο για τις ροδελες ειναι υπερβολικη τιμη,
αν ειναι να ξυλωσουν τα παντα και να λλαξουν ολες τις τσιμουχιες, ρουλεμαν κλπ κλπ θα ελεγα ΟΚ αλλα για ροδελες ειναι παρα πολλα
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 14:40 »
Τι...''ροδελες'' κ κορδελες!

Μπηκαν και οι περιβοητες ροδελες στους βασιλικους πυρους στο τελευταιο μου σερβις (15000 χμ εδω κ 2 μηνες/ στην εγγυηση) αλλα το τρεμουλο  εξακολουθει να παρουσιαζεται (λιγοτερο εντονο) γυρω στα 80 ...κ βλεπουμε με το περασμα του χρονου αν καταληξουμε στα ιδια!

Αραγε ... μηπως θελουν ''ρυθμιση'' αλλες ''ροδελες'' τελικα? ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 14:49 »
170 ευρω μάλλον θα στα ζήτησε .γιατι για να τ'αλλάξει θέλει 2 ώρες δουλειά τουλάχιστον..  0_21
Τώρα αν δεν είσαι εγγύηση ψάχτο λίγο με τα εξουσιοδοτημένα,κάποιο μπορει΄με λίγη γκρίνια να στα αλλάξει δωρεάν  ;D



Εμένα παντως 5000χλμ μετά την αλλαγή το πρόβλημα έχει λυθεί  yah
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 15:11 »
Παιδια απο τα κεντρικα της SUZUKI τι οδηγιες υπαρχουν;
Δηλαδη τι εργασιες ακριβως προβλεπει η μαμα suzuki για να λυθει το προβλημα;
Εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι μαλλον αλλαζουν ολα μονο ο κινητηρας κ το σασι μενουν ιδια...
Απο μια λεμε για ροδελες...
Αλλος ζαντες-δισκοπλακες...
Ενας χαμος γενικα...
Κ καλα να ηταν κατι στανταρ +-μερικα πραγματα...
Ο ενας λεει ετσι δεν βλεπω προκοπη...
Ο αλλος τρεμουλο γιοκ...
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 16:28 »
Μάλλον τα JIMNY είναι απρόβλεπτα...  :o :o :o
Το καθένα έχει και την δική του προσωπικότητα..  lol lol lol lol
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...