Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER  (Αναγνώστηκε 62947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cravel

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 27, 2009, 00:47 »
Ιδου λοιπον το προβλημα.Εχουμε  μια γκομενα και δυο τυπους.Ο ενας δεν την γουσταρει γιατι της βρισκει ενα καρο ελαττωματα.Ο αλλος την γουσταρει και εναι και καψουρης.Τι κανει αυτος που δεν την γουσταρει? Βρισκει αλλη γκομενα ή πρεπει να πεισει σωνει και καλα τον καψουρη οτι η γκομενα ειναι σκαρτη?    Για κανετε ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ μπας και βγαλουμε ακρη.

Αποσυνδεδεμένος cravel

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 27, 2009, 01:07 »
Ασε που υπαρχει και περιπτωση αυτος που δεν την γουσταρει(υποτιθεται), αφου ολο την κατηγορει και ασχολειται με αυτην,να ειναι πιο καψουρης απ τον αλλο. ΕΛΑ, ΕΛΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 27, 2009, 08:42 »
 <offtop/ >2131<

Αποσυνδεδεμένος snag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 27, 2009, 12:24 »
Το πήρα λοιπόν... j12

Αλλαξαν: Σινεμπλοκ, μουαγιέ, δισκόπλακες, ρουλεμάν, ροδέλες..

Το αμάξι είναι τέλειο, δεμενο, δεν τρέμει καθόλου  cl

Αυτό που μένει να δούμε .... πόσο θα κρατήσει ??? ???

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 27, 2009, 13:42 »
Παίδες εγώ συμφωνώ με τον φίλο minoa που λέει οτι τα υλικά κατασκευής του jimny είναι άχρηστα!
Μέχρι την τελευταία βίδα.
To jimnaki είναι ωραίο αμαξί για μέσα στην πόλη ειδικά στην αθήνα γιατί βρίσκεις και ευκολότερα να παρκάρεις, είναι μικρό (αλλά καίει πάρα πολύ αναλογικά με τα κυβικά του και μην μου πείτε όχι), και λόγω των διαστάσεων του και του βάρους του μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα.
Οταν αρχίσεις όμως το σοβαρό offroad εννοώντας λίγο πιο extreme πράγματα και πιο δύσκολα οπου αναγκαστηκά αρχίζουν οι μετατροπές εκεί αρχίζουν τα περισσότερα προβλήματα και στο αμάξι και στην τσέπη.
Το ιδανικό είναι να ψηλωθεί μέχρι 5 πόντους και ενα λάστιχο καλό αλλά όχι πολύ μεγάλο, και μπλοκέ. Αν αρχίσεις περισσότερα φτιαξίματα τότε κλάφτα.
Καλύτερα πάρτε κανα άλλο γιατί μετά απο 3 χρονάκια θα έχετε δώσει περισσότερα λεφτά απο ότι να φτιάχνατε ενα wrangler για παράδειγμα.
Δημιουργείτε μια αλυσίδα προβλημάτων απο την γεωμετρία μέχρι την υποδύναμη και μέχρι την αντοχή της κάθε βίδας του αυτοκινητου. Στο τέλος θα πρέπει να αλλαχτουνε όλα.
Σκεφτείτε μόνο οτι μια 4" ανάρτηση σκέτη χωρις να υπολογίσουμε βοηθητικά, μειωήρες, ημιαξόνια, κεντρικούς, μοτέρ, κλπ πάει 3000€.
Με 3000 βάζω long arm στο wrangler.
Αυτό ειναι το κακό με αυτό το αυτοκίνητο παιδιά.
Αντίθετα το samurai μπορείς να το κάνεις γαιδούρι με πολύ λιγότερα χρήματα και πολύ πιο άνετα!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 27, 2009, 17:18 »
Αντίθετα το samurai μπορείς να το κάνεις γαιδούρι με πολύ λιγότερα χρήματα και πολύ πιο άνετα!!!

 j12 j12 j12 j12 j12 j12 j12 j12

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 17, 2009, 14:12 »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Jimny Club. Είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι στο club, είμαι μέλος εδώ και χρόνια αλλά πλέον έχω νευριάσει τόσο πολύ με την συμπεριφορά κάποιων στην αντιπροσωπεία της Suzuki που είπα και εγώ να το αναφέρω μήπως και γίνει κάτι επιτέλους.  Όπως διάβασα σε όλο το forum για το τρέμουλο στο τιμόνι όλοι έχετε κάνει κάτι, είτε το διορθώσατε στην αντιπροσωπεία, είτε φύγατε για άλλη μια φορά με "άδεια" χέρια.Μίλησα σήμερα με την αντιπροσωπεία της Suzuki στη Θεσσαλονίκη για το συγκεκριμένο ζήτημα  και για άλλη μια φορά άρχισαν να μου τα λένε περίεργα ha. Αυτή η κατάσταση πρέπει επιτέλους να αλλάξει. όλοι ξέρουμε τις δυνατότητες του αυτοκινήτου που πήραμε και είμαστε ευχαριστημένοι από αυτές, είτε εκτός δρόμου, είτε εντός αυτού. Κάποιοι είναι ήδη ευχαριστημένοι με το αυτοκίνητο όπως έχει, άλλοι το "πείραξαν" για να πηγαίνουνε πιο μακριά! Κάθε φορά που πηγαίνω για το service στη Suzuki ανησυχώ για την λυπητερή που έρχετε. Ως εκ θαύματος πάντα είναι πολύ-πολύ-πολύ λυπητερή! Δεν ξέρω αν ειναι διατεθειμένοι να μου φτιάξουν τη ζημιά δωρεάν, δεν ξέρω ούτε αν θα πρέπει να ψάξω να βρώ κάποιον γνωστό μέσα από το service για να γίνει αυτό. όμως σε κάθε service που πηγαίνω πληρώνω τουλάχιστον 300 ευρώ! έτσι λοιπόν έχω την απαίτηση να με προσέχουν όπως πρέπει και να μην μου λένε: "Ελάτε από εδώ και θα το δούμε. Μάλλον δεν είναι από εμάς το πρόβλημα! Μήπως το έχετε πειραγμένο; Έχετε πάει σε άλλο συνεργείο;" . Εγώ όλα αυτά τα βλέπω δικαιολογίες για να μην κάνουνε αυτό πρέπει! Επιτέλους πρέπει να γίνει κάτι! Εγώ γιατί είμαι κάθε φορά υποχρεωμένος να πληρώνω ακόμα και το υγρό για τους υαλοκαθαριστήρες ενώ τους έχω πει επανηλειμένα να μην το γεμίζουνε; και με απλό νεράκι γίνεται η δουλειά! έτσι λοιπόν είναι και αυτοί υποχρεωμένοι όποτε το ζητήσω να πάω για έλεγχο να με δέχονται και να με αντιμετωπίζουν σωστά και υπεύθυνα, είτε έχει κι άλλα αυτοκίνητα είτε όχι. Θα χαρώ πολύ λοιπόν να ακούσω ή μάλλον καλύτερα να διαβάσω τις ιδέες σας για να αλλάξει επιτέλους αυτή η κατάσταση. Πιστεύω οτι είναι καθαρά στο χέρι μας...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 17, 2009, 14:28 »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Jimny Club. Είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι στο club, είμαι μέλος εδώ και χρόνια αλλά πλέον έχω νευριάσει τόσο πολύ με την συμπεριφορά κάποιων στην αντιπροσωπεία της Suzuki που είπα και εγώ να το αναφέρω μήπως και γίνει κάτι επιτέλους.  Όπως διάβασα σε όλο το forum για το τρέμουλο στο τιμόνι όλοι έχετε κάνει κάτι, είτε το διορθώσατε στην αντιπροσωπεία, είτε φύγατε για άλλη μια φορά με "άδεια" χέρια.Μίλησα σήμερα με την αντιπροσωπεία της Suzuki στη Θεσσαλονίκη για το συγκεκριμένο ζήτημα  και για άλλη μια φορά άρχισαν να μου τα λένε περίεργα 
Φίλε μου σήμερα άλλαξα σε γνωστο συνεργείο Σουζουκι στο Γέρακα τα παρακάτω:
Σινεμπλοκ, μουαγιέ, δισκόπλακες, ρουλεμάν, ροδέλες
Χλμ 30000.
Συμπερασμα το πρόβλημα δείχνει να λύθηκε (θα δουμε βεβαια στο μέλλον),αλλά τουλάχιστον στο συγκεκριμένο
συνεργείο μόλις τους είπα ότι έχει τρέμουλο στο φρενάρισμα κυρίως (απο τα 80χλμ έως τα 70 ), και λιγότερο εν κινήσει,
δεν το συζήτησαν καν ,τα άλλαξαν όλα τα παραπάνω κατευθείαν.
Μάλλον είναι θέμα συνεργείου  0_21, για ρώτα και σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία  ;)

p.s. έχε μόνο υπόψιν οτι για να τα αλλάξουν όλα αυτά θέλουνε 2 ώρες τουλάχιστον, σου λύνουνε όλο το αυτοκίνητο μπροστά..  >noco<
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 17, 2009, 14:31 »
Απορώ γιατί ακόμα πηγαίνετε στην αντιπροσωπεία.......?? (την οποιαδήποτε αντιπροσωπεία)

Το Βιοτεχνικό επιμελητήριο έχει εκδόσει από πέρσυ "διαταγή" ώστε οι εγγυήσεις των αυτοκινήτων να μην χαλάνε σε περίπτωση που το αυτοκίνητο πάει σε εξωτερικό συνεργείο και χρησιμοποιηθούν γνήσια ανταλακτικά.....

Φοβάστε όλοι μήπως χάσετε την εγγύηση ? Τα λεφτά που έχετε δώσει στα "service" του κ@λου, καλύπτουν την οποιαδήποτε ζημιά, ουτως ή άλλως.
Ακόμα και αν κάψει εγγέφαλο, τι θα πουν, ότι έφταιγε η μεγαλύτερη διάσταση ελαστικών που βάλατε ?

Τους ζητάτε γραπτώς την δικαιολογία τους και τη στέλνετε στην κατασκευάστρια...  lol


Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 17, 2009, 15:09 »
Φίλε Χάρη συμφωνώ σε αυτό που λές , από την στιγμή που θα πάμε σε εξωτερικό συνεργείο και μας βάλουνε γνήσια ανταλλακτικά όλα καλά, η εγγύηση ισχύει! Τα γνήσια ανταλλακτικά από που θα τα βρεί το εξωτερικό συνεργείο; Θα τα φέρει από την Ιαπωνία; ή θα τα πάρει από την αντιπροσωπεία; αν τα πάρει από την αντιπροσωπεία είναι το ίδιο πράγμα, οι τιμές είναι απίστευτες!!! Μόνο στο service μπορείς να γλυτώσεις κάποια χρήματα, αλλά και εκεί αν χρησιμοποιήσεις πάλι γνήσια ανταλλακτικά τότε το κέρδος είναι πολύ μικρό. Μπορείς να γλυτώσεις μόνο τις περίεργες χρεώσεις! Το τρέμουλο που να το διορθώσω; στην αντιπροσωπεία; ή σε εξωτερικό συνεργείο; υποτίθεται οτι στην αντιπροσωπεία είναι δωρεάν, αλλά δεν νομίζω να μην βρούνε κάτι άλλο. ή θα ρίξουνε το πρόβλημα αλλού και δεν θα διορθώσουνε τίποτα, ή θα το διορθώσουνε δωρεάν και για να μην έχουνε χάσιμο θα χρεώσουνε και ότι άλλο τους κατέβει στο κεφάλι!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 17, 2009, 19:42 »
Απορώ γιατί ακόμα πηγαίνετε στην αντιπροσωπεία.......?? (την οποιαδήποτε αντιπροσωπεία)

Το Βιοτεχνικό επιμελητήριο έχει εκδόσει από πέρσυ "διαταγή" ώστε οι εγγυήσεις των αυτοκινήτων να μην χαλάνε σε περίπτωση που το αυτοκίνητο πάει σε εξωτερικό συνεργείο και χρησιμοποιηθούν γνήσια ανταλακτικά.....

Φοβάστε όλοι μήπως χάσετε την εγγύηση ? Τα λεφτά που έχετε δώσει στα "service" του κ@λου, καλύπτουν την οποιαδήποτε ζημιά, ουτως ή άλλως.
Ακόμα και αν κάψει εγγέφαλο, τι θα πουν, ότι έφταιγε η μεγαλύτερη διάσταση ελαστικών που βάλατε ?

Τους ζητάτε γραπτώς την δικαιολογία τους και τη στέλνετε στην κατασκευάστρια...  lol



+1
Aπο την Επίσημη Εφημερίδα των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων!!!!
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:203:0030:0041:EL:PDF


Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 25, 2009, 15:49 »
Εμένα ρε παιδια ενω ετρεμε σταματησε εδω και αρκετους μηνες, δεν ξερω γιατι, δεν εχω κανει κατι...
Τωρα ταξιδευω παντα με 80 χλμ/ωρα και δεν κανει το παραμικρο.  ???

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 26, 2009, 20:02 »
Εμένα ρε παιδια ενω ετρεμε σταματησε εδω και αρκετους μηνες, δεν ξερω γιατι, δεν εχω κανει κατι...
Τωρα ταξιδευω παντα με 80 χλμ/ωρα και δεν κανει το παραμικρο.  ???
Μπας και δεν εχεις jimny;Ο κανονας αυτο λεει μονο που δεν μας το εδωσε γραπτος η αντιπροσωπια ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ JIMNYΠερα απο την πλακα πρεπει να εισαι απο τους λιγους και εγω αλαξα μπροστα τα ρουλεμαν σινεμπλοκ κ.λ.π.και ησυχασα ;)

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 27, 2009, 01:28 »
δεν ξερω το μονο που εκανα ηταν που το κοπανουσα λιγο μπροστα....
ειχα βαλει μεγαλυτερα λαστιχα μετα το ψηλωσα και θυμαμαι που ετρεμε στα 70 περιπου.
μετα εβαλα για το καλοκαιρι παλι τα μαμα λαστιχα και απο τοτε τιποτα απολυτως!
θα δειξει παντως οταν ξαναβαλω τα mud.

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 29, 2009, 12:18 »
Μετά απο μεγάλη έρευνα κατέληξα ότι οι περισσότεροι κάτοχοι Jimny στο εξωτερικό διόρθωσαν ή μείωσαν το τρέμουλο αλλάζοντας το ρουλεμαν του βασιλικού πύρου. Είναι μπελάς και θέλει μεγάλη υπομονή και εμπειρία.
Ιδιαίρετα χρήσιμη εργασία και να να "στεγνώνουν" τα άκρα των αξόνων απο τα νερά όσοι κάνουν σκληρό Off Road.
Εδώ υπάρχει αναλυτική παρουσίαση: http://www.bigjimny.com/images/documents/Changing_the_KingPin_Bearings.pdf

Μετα απο σημερινη επισκεψη στην αντιπροσωπεία για το 2ο σερβις με κυρια ''απαιτηση'' την επανεξεταση του ''τρεμουλου'' μου ειπαν οτι θα ξαναλλαξουμε το σετ σινεμπλοκ, μουαγιέ, δισκόπλακες, ρουλεμάν, ροδέλες και επισης βασει προσφατης επισημης τεχν. οδηγιας της μαμας σουζουκι θ αλλαχτουν οι βασιλικοι πειροι (οπως εχει αναφερθει απο τον Michalis)

Ειναι αξιοσημειωτο οτι ο υπευθυνος του συνεργειου πραγματικα ξαφνιαστηκε για το οτι γνωριζα το θεμα ''βασιλικοι πειροι'' κ ζητουσε πληροφορηση για τις πηγες μου και κατα ποσο εχει πετυχει, γιατι σε 2 αμαξια που το εχουν ηδη κανει στο συγκεγκριμενο συνεργειο δεν ειχε αποτελεσμα κι οι ιδιοι αμφιβαλουν αν θα δωσει οριστικη λυση.
Ανεπισημα μου ειπαν οτι κ η σουζουκι δυστυχως ''ψαχνεται'' στο θεμα κι εχει πραγματικα πιεστει απο αγωγες  καταναλωτων κυριως απο Αγγλια.

Τελος παντων δεν ειχαν διαθεσιμα τ' απαραιτητα ανταλλακτικα για την παραπανω εργασια και παρηγγειλαν στα κεντρικα τ' απαραιτητα βασει της τεχν. οδηγιας που θα καλυφθει απο την εγγυηση.

Η ''εγχειρηση'' θα πραγματοποιηθει την αλλη εβδομαδα.

Τα παραπανω προς ενημερωση των ''ομοιοπαθων'' προκειμενου να δρασουν συμφωνως.  ;)

Υπαρχει κανενας ηδη ''εγχειρισμενος'' να μοιραστει τα ''κλινικα του συμπτωματα''?