Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER  (Αναγνώστηκε 62957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 29, 2009, 13:28 »
εγω τα εχω αλλαξει ολα αυτα που λες και ακομα περισσοτερα.

Σταματησε να τρεμει για λιγο καιρο και ξανα αρχισε μετα.

Δε νομιζω να υπαρξει ουσιαστικη λυση ομως
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 02, 2009, 11:48 »
Παίδες η απάντηση είναι πολύ απλή ΑΝ και όχι η πλέον σωστή αλλά αυτό προτείνει και η κατασκευάστρια εταιρία.... έλεος πια με τα σχόλια τύπου πήγα και μου άλλαξαν πύρους, μουαγιέ κλπ κλπ...πείτε μας ακριβώς τι άλλαξαν να ξέρουμε τι λέμε... π.χ. ο βασιλικός πύρος είναι 3 κομμάτια...

Λοιπόν η λύση είναι να τοποθετήσετε μία ροδέλα στον επάνω πύρο πάχους από 0,5χιλ έως 1,5χιλ.. η διαβάθμισή αυτή παίζει και μπορείτε να παραγγείλετε όποια θέλετε...προσωπικά μπορείτε να πάρετε μερικές διαφορετικών διαστάσεων και να κάνετε δοκιμές... τοποθετούνται πανεύκολα στην επιφάνεια του πύρου που εφάπτεται με το ρουλεμάν και η δουλειά του είναι να κλείνει το κενό που δημιουργείται ανάμεσα στο ρουλεμάν και τον πύρο.

ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι 0918-15158 (kingpin shims) και κοστίζει 1,5€ στην ακριβότερη περίπτωση.

Το έχω δοκιμάσει εδώ και αρκετό καιρό και το τρέμουλο έχει γίνει πλέον παρελθόν....ενώ το jimny δεν έχει καμία σχέση με το εργοστασιακό πλέον εεεε..έχουμε χάσει την μπάλα από τις μετατροπές...και πάλι το πρόβλημα λύθηκε...

Μην διαβάσω λοιπόν για άλλον που πήγε και έσκασε τρελά λεφτά στους μ@λ@κες στις αντιπροσωπείες και τους δήθεν μαστόρους γιατί θα εκνευριστώ...!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2009, 15:27 από gc »
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 03, 2009, 10:43 »
απο την σουζουκι την παιρνουμετη ροδελα;;;;

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 03, 2009, 14:37 »
Ναι φίλε μου αφού σου έγραψα κωδικό προϊόντος κιόλας...! Άντε να το φτιάξουμε το τρέμουλο γιατί αποκτήσαμε πάρκισον τόσα χρόνια που τρέμουμε...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 14, 2009, 10:20 »
Παίδες η απάντηση είναι πολύ απλή ΑΝ και όχι η πλέον σωστή αλλά αυτό προτείνει και η κατασκευάστρια εταιρία.... έλεος πια με τα σχόλια τύπου πήγα και μου άλλαξαν πύρους, μουαγιέ κλπ κλπ...πείτε μας ακριβώς τι άλλαξαν να ξέρουμε τι λέμε... π.χ. ο βασιλικός πύρος είναι 3 κομμάτια...

Λοιπόν η λύση είναι να τοποθετήσετε μία ροδέλα στον επάνω πύρο πάχους από 0,5χιλ έως 1,5χιλ.. η διαβάθμισή αυτή παίζει και μπορείτε να παραγγείλετε όποια θέλετε...προσωπικά μπορείτε να πάρετε μερικές διαφορετικών διαστάσεων και να κάνετε δοκιμές... τοποθετούνται πανεύκολα στην επιφάνεια του πύρου που εφάπτεται με το ρουλεμάν και η δουλειά του είναι να κλείνει το κενό που δημιουργείται ανάμεσα στο ρουλεμάν και τον πύρο.

ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι 09181-15158 (kingpin shims) και κοστίζει 1,5€ στην ακριβότερη περίπτωση.

Το έχω δοκιμάσει εδώ και αρκετό καιρό και το τρέμουλο έχει γίνει πλέον παρελθόν....ενώ το jimny δεν έχει καμία σχέση με το εργοστασιακό πλέον εεεε..έχουμε χάσει την μπάλα από τις μετατροπές...και πάλι το πρόβλημα λύθηκε...

Μην διαβάσω λοιπόν για άλλον που πήγε και έσκασε τρελά λεφτά στους μ@λ@κες στις αντιπροσωπείες και τους δήθεν μαστόρους γιατί θα εκνευριστώ...!!!!

διόρθωσα τον κωδικό προϊόντος...
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 14, 2009, 10:31 »
Η τιμή του ανταλλακτικού είναι στα 5,5 ευρώ ... και για την ιστορία η τιμή που χρεώνει η P.B. για εργασία είναι 110 Eur αν θυμάμαι καλά  :o
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 24, 2009, 09:57 »
Γεία σας και απο μένα.Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτές τις ροδέλες.Μπορείτε να μου εξηγήσετε ποθ τοποθετούνται ακριβώς??/
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 24, 2009, 12:24 »

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 24, 2009, 12:54 »
Ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια!!!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 24, 2009, 22:14 »
Παίδες η απάντηση είναι πολύ απλή ΑΝ και όχι η πλέον σωστή αλλά αυτό προτείνει και η κατασκευάστρια εταιρία.... έλεος πια με τα σχόλια τύπου πήγα και μου άλλαξαν πύρους, μουαγιέ κλπ κλπ...πείτε μας ακριβώς τι άλλαξαν να ξέρουμε τι λέμε... π.χ. ο βασιλικός πύρος είναι 3 κομμάτια...

Λοιπόν η λύση είναι να τοποθετήσετε μία ροδέλα στον επάνω πύρο πάχους από 0,5χιλ έως 1,5χιλ.. η διαβάθμισή αυτή παίζει και μπορείτε να παραγγείλετε όποια θέλετε...προσωπικά μπορείτε να πάρετε μερικές διαφορετικών διαστάσεων και να κάνετε δοκιμές... τοποθετούνται πανεύκολα στην επιφάνεια του πύρου που εφάπτεται με το ρουλεμάν και η δουλειά του είναι να κλείνει το κενό που δημιουργείται ανάμεσα στο ρουλεμάν και τον πύρο.

ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι 0918-15158 (kingpin shims) και κοστίζει 1,5€ στην ακριβότερη περίπτωση.

Το έχω δοκιμάσει εδώ και αρκετό καιρό και το τρέμουλο έχει γίνει πλέον παρελθόν....ενώ το jimny δεν έχει καμία σχέση με το εργοστασιακό πλέον εεεε..έχουμε χάσει την μπάλα από τις μετατροπές...και πάλι το πρόβλημα λύθηκε...

Μην διαβάσω λοιπόν για άλλον που πήγε και έσκασε τρελά λεφτά στους μ@λ@κες στις αντιπροσωπείες και τους δήθεν μαστόρους γιατί θα εκνευριστώ...!!!!



 >best


Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 02:48 »
προσωπικη μου γνωμη,το τρεμουλο δεν σταματα,εστω κ λιγο θα υπαρχει,ακομη και μετα απο ολες αυτες τις αλαγες που εχετε κανει μπορει να κοβει για λιγο χρονικο διαστημα αλλα μετα επανερχετε.πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να βαλετε ενα αμορτισερ τιμονιου οσοι εχουν μεγαλο προβλημα 1)να φιλτραρει λιγο το τρεμουλο,κ 2)να μην σας κοψει βαση παναρ(σασι).

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:12 »
Εχει δοκιμάσει κανείς αμορτισέρ Procomp τοποθετημένο πάνω στο διαφορικό?

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:18 »
Παιδες εγω το τρεμουλο εχω να το νιωσω πολυυυυ καιρο...κ ουτε αμορτισερ τιμονιου εχω ουτε τιποτα...οσο για τη βαση παναρ που λες...λιγο χλωμο το κοβω να κοπει απο αυτο...
Φιλικα παντα!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 13:22 »
5000χμ μετά τις αλλαγές/επισκευές που γίνονται στην επίσημη αντιπροσωπεία το τρέμουλο, και εν κινήσει και στο φρενάρισμα, είναι πλέον μια ανάμνηση.... 8)   
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...