Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων  (Αναγνώστηκε 2402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« στις: Απρίλιος 23, 2009, 13:19 »
Γειά σας!
έχω ψηλώσει το Jimny κατα 4 εκατοστά (θεωρητικά, γιατί στην πράξη είμαι γύρω στα 5 εκ, τουλάχιστον πίσω) και τά σωληνάκια των φρένων τεντώνουν αρκετά στα κρεμάσματα. Σκέφτομαι να τα αλλάξω με αεροπορικού τύπου. Έχετε να δώσετε κάποια συμβουλή/παρατήρηση για το θέμα? Ξέρουμε κάποιον καλό μάστορα (κυρίως στα βόρεια προάστεια: Χολαργό, Αγ. Παρασκευή, Χαλάνδρι, Γέρακα κλπ).

Ευχαριστώ,
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2009, 14:23 »
Συνεργείο Φρένων Βασίλειος Μοράρης & Υιός, Ζαίμη 1 & Παναγούλη Αγ. Παρασκευή, 210 6080173
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2009, 10:26 »
Ευχαριστώ Μιχάλη!
Μιας και το ψήλωμα είναι πέντε εκ.(και δεν σκοπεύω να το αυξήσω), τί μήκος προτείνεις για τα νέα σωληνάκια, ώστε να μην φτάσουμε στο άλλο άκρο και να παραμακρύνουν, με ότι συνεπάγεται αυτό...

Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2009, 13:14 »
Με 4-5 εκ.ψηλωμα δε θέλεις μακρύτερα σωληνάκια, το πολύ-πολύ να "γυρίσεις" λίγο προς τα πάνω τις άκρες που πιάνουν στον τροχό. Αν τώρα θέλεις αεροπορικού τύπου πήγαινε στο Μάνο (Μοράρης) που λέει ο Μιχάλης, θα σε κατατοπίσει πλήρως (βάζει και σωληνάκια υψηλής ο ίδιος)... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2009, 15:21 »
Με 4-5 εκ.ψηλωμα δε θέλεις μακρύτερα σωληνάκια, το πολύ-πολύ να "γυρίσεις" λίγο προς τα πάνω τις άκρες που πιάνουν στον τροχό. Αν τώρα θέλεις αεροπορικού τύπου πήγαινε στο Μάνο (Μοράρης) που λέει ο Μιχάλης, θα σε κατατοπίσει πλήρως (βάζει και σωληνάκια υψηλής ο ίδιος)... ;)

Με τις ΟΜΕ +4 δηλαδη δεν χρειαζεται αλλαγη στα σωληνακια?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2009, 15:53 »
Για να δεις αν πραγματικά τα χρειάζεσαι, ανέβα διαδοχικά με εναλλαγή του τροχού που θα βρίσκεται στον αέρα, σε ένα απότομο σωρό από χώμα, ώστε να κρεμάσει τελείως η ανάρτηση και δοκίμασε να δεις αν τα λαστιχάκια τεντώνονται. Πάντως στο δικό μου που τα δοκίμασα, νόμιζες ότι ακούμπαγες σφεντόνα!! Φαντάσου λοιπόν μετά από χ τεντώματα,(εκατό/χίλια, ενα εκατομύριο), κάποια στιγμή να ξεπεράσεις το όριο τεντώματος....Τα πλεονεκτήματα βέβαια, είναι και άλλα:
1. Τα υπάρχοντα σωληνάκια (ελαστικά), διογκώνονται όταν τα υγρά φρένων ανεβάσουν θερμοκρασία, (λόγω έντονης χρήσης των φρένων), με αποτέλεσμα τα φρένα να αποκτούν μια σπογγώδη αίσθηση και να μειώνεται η αποτελεσματικότητά τους.
2. Τα υπάρχοντα σωληνάκια (ελαστικά), "φθείρονται" από τα υγρά από μέσα προς τα έξω, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζεις επακριβώς το βαθμό φθοράς τους.

Φιλικά
Γιάννης

Υ.Γ. Γνώμη μου και όχι προτροπή για να τα αλλάξεις

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 21:57 »
Παιδια ξαναεπαναφερω το θεμα γιατι ηρθε η ωρα να αλλαξω και εγω σωληνακια φρενων λογω ψηλωματος.
Μπορει καποιος να μου πει ποσα εκατοστα πρεπει να ειναι ακριβως τα νεα σωληνακια και πως θα παω να τα ζητησω (τυπος)
Το αμαξι θα σηκωθει 10cm.
Αν εχει καποιος καποια φωτο θα του ημουν ευγνωμων.
Ευχαριστω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 08:40 »
Η γνώμη μου είναι να πας στο μάστορα αφού βάλεις την ανάρτηση, να κρεμάσεις του τροχούς και να μετρήσεις επιτόπου πόσα εκατοστά θέλεις, σωστές δουλειές... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στα σωληνάκια φρένων
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 13:15 »
Η γνώμη μου είναι να πας στο μάστορα αφού βάλεις την ανάρτηση, να κρεμάσεις του τροχούς και να μετρήσεις επιτόπου πόσα εκατοστά θέλεις, σωστές δουλειές... ;)

Ωραιος...αυτο θα κανω.!!
Ευχαριστω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!