Αποστολέας Θέμα: Πλυσιμο Μηχανης?!!  (Αναγνώστηκε 2131 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Πλυσιμο Μηχανης?!!
« στις: Απρίλιος 20, 2009, 15:49 »
Χριστος Ανεστη και Χρονια πολλα..!! ;D
Θα ηθελα να ρωτησω πως να πλενω την μηχανη μου μετα απο πολυ λασπη..?Μεχρι στιγμης την επλενα με πιεστικο..αλλα απο οτι εμαθα δεν ειναι ο καλητερος τροπος..!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλυσιμο Μηχανης?!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2009, 23:34 »
καλησπερα και χρονια πολλα  :)

στο συνεργείο μου την καθαρίζουν με βουρτσάκι και αέρα για να φύγει το χώμα, στην συνέχεια καλό σκούπισμα με πανί
και τέλος αν θέλεις γυαλαδα, πέρασμα με σπρέι που κάνει για λίπανση και ηλεκτρικές επαφές και επίσης σκούπισμα με πανί και φύσημα ξανά με αέρα.

εγώ πάντως επιμένω στο πιεστικό και απλά καλύπτω τα καλώδια με σακούλα ναύλον
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλυσιμο Μηχανης?!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2009, 09:49 »
Πιεστικό με χαμηλή πίεση στην αρχή απο απόσταση >1m ώστε να φεύγει σιγά η λάσπη. Στην συνέχεια αυξάνοντας την πίεση και έχοντας αποσταση 1μ. δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά. Πλένω τη μηχανή 1 φορά το μήνα επί 7 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Δεν φταίει το πιεστικό αλλά αυτός που πλένει τη μηχανή χωρίς να ξέρει χτυπώντας ότι βρεί απο τα 20cm  0_21 Τα πανιά, τα πινέλα, τα βουρτσάκια κ.τ.λ. δεν κάνουν τίποτα. Απλά ξεγελούν το μάτι αφήνωντας ώς έχουν τα δύσκολα σημεία στο χώρο του κινητήρα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλυσιμο Μηχανης?!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2009, 12:11 »
Πιεστικό με χαμηλή πίεση στην αρχή απο απόσταση >1m ώστε να φεύγει σιγά η λάσπη. Στην συνέχεια αυξάνοντας την πίεση και έχοντας αποσταση 1μ. δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά. Πλένω τη μηχανή 1 φορά το μήνα επί 7 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Δεν φταίει το πιεστικό αλλά αυτός που πλένει τη μηχανή χωρίς να ξέρει χτυπώντας ότι βρεί απο τα 20cm  0_21 Τα πανιά, τα πινέλα, τα βουρτσάκια κ.τ.λ. δεν κάνουν τίποτα. Απλά ξεγελούν το μάτι αφήνωντας ώς έχουν τα δύσκολα σημεία στο χώρο του κινητήρα.

+1  :)

τα βουρτακια ειναι η εναλλακτικη λυση για οσους απεχθανονται το νερο  και ειναι για οσα βλεπει η πεθερα που λενε :)

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος casper

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Πλυσιμο Μηχανης?!!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2009, 23:47 »
Πριν ρίξεις με το πιεστικό , ρίξε ΣΟΥΑΖ είναι ένα υλικό που αφαιρει όλα τα λάδια με εκπληκτικό τρόπο, κάνει να 5ευρω τα 4 λίτρα και το είχα πάρει από είδη σπιτιού. Φαντάσου ότι έβγαζε χωρίς τρίψιμο το αφρώδες γράσο που πεταγόταν από την αλυσίδα της μηχανής μου στο ψαλίδι !!!
Και μετά το πλύσιμο, σπρέι σιλικόνης σε όλες τις επαφές (εκτός των μπουζι φυσικά ;))