Αποστολέας Θέμα: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!  (Αναγνώστηκε 3631 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« στις: Απρίλιος 13, 2009, 17:08 »
Θελει κανενας να οργανοθουμε για κατι τετιο(και ως κλαμπ αλλα και ως μια μικρη ομαδα) το καλοκαιρι?? ::) j12

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2009, 18:03 »
Εγώ είμαι μέσα,αλλά φοβάμαι οτι στην Αττική δεν έχει μείνει και τίποτα για προστασία…
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2009, 21:20 »
Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε, αλλά έτσι κι αλλιώς θα φάμε πόρτα. Ως συνήθως. Σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά, εδώ και 2 χρόνια....

Είμαστε στο έλεος των συμφερόντων.... Θυμάστε τη τριπλή πυρκαγιά πέρσυ στο ύψος της Καισαριανής ?  Σε 2-3 χρόνια να θυμηθήτε το συμβάν.... και μετά το συζητάμε

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2009, 23:28 »
Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε, αλλά έτσι κι αλλιώς θα φάμε πόρτα. Ως συνήθως. Σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά, εδώ και 2 χρόνια....

Είμαστε στο έλεος των συμφερόντων.... Θυμάστε τη τριπλή πυρκαγιά πέρσυ στο ύψος της Καισαριανής ?  Σε 2-3 χρόνια να θυμηθήτε το συμβάν.... και μετά το συζητάμε
Τι ενοεις θα φαμε πορτα|??! ::)εχει γινει κατι εθελοντικο και εχει φαει πορτα? :o

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:15 »
Αν θες τα λέμε από κοντά... Δε θέλω να αρχίσω να βρίζω Πασχαλιάτικα...

 a105

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2009, 17:30 »
Αν θες τα λέμε από κοντά... Δε θέλω να αρχίσω να βρίζω Πασχαλιάτικα...

 a105

ok :P

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2009, 18:51 »
Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε, αλλά έτσι κι αλλιώς θα φάμε πόρτα. Ως συνήθως. Σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά, εδώ και 2 χρόνια....

Είμαστε στο έλεος των συμφερόντων.... Θυμάστε τη τριπλή πυρκαγιά πέρσυ στο ύψος της Καισαριανής ?  Σε 2-3 χρόνια να θυμηθήτε το συμβάν.... και μετά το συζητάμε
Τι ενοεις θα φαμε πορτα|??! ::)εχει γινει κατι εθελοντικο και εχει φαει πορτα? :o

η λίστα με τις περιπτώσεις που γνωρίζω εγω με εθελοντικές προσπαθιες που έφαγαν πόρτα...θα μπορούσε να φτάσει σε μέγεθος χρυσού οδηγού...
από την άλλη πάλι υπάρχουν και περιπτώσεις που ζητήσαν την βοήθεια εθελοντικών σωματείων σε δύσκολες καταστάσεις...με τα χιόνια στην Αθήνα παιδιά από το φόρουμ σε συνεργασία με την πολιτική προστασία εξυπηρετούσαν συνανθρώπους σε μεταφορες από και προς νοσοκομεία...ΟΜΩΣ τα αρνητικα παραδείγματα είναι πολύ περισσότερα...

"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2009, 19:31 »
Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε, αλλά έτσι κι αλλιώς θα φάμε πόρτα. Ως συνήθως. Σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά, εδώ και 2 χρόνια....

Είμαστε στο έλεος των συμφερόντων.... Θυμάστε τη τριπλή πυρκαγιά πέρσυ στο ύψος της Καισαριανής ?  Σε 2-3 χρόνια να θυμηθήτε το συμβάν.... και μετά το συζητάμε
Τι ενοεις θα φαμε πορτα|??! ::)εχει γινει κατι εθελοντικο και εχει φαει πορτα? :o

η λίστα με τις περιπτώσεις που γνωρίζω εγω με εθελοντικές προσπαθιες που έφαγαν πόρτα...θα μπορούσε να φτάσει σε μέγεθος χρυσού οδηγού...
από την άλλη πάλι υπάρχουν και περιπτώσεις που ζητήσαν την βοήθεια εθελοντικών σωματείων σε δύσκολες καταστάσεις...με τα χιόνια στην Αθήνα παιδιά από το φόρουμ σε συνεργασία με την πολιτική προστασία εξυπηρετούσαν συνανθρώπους σε μεταφορες από και προς νοσοκομεία...ΟΜΩΣ τα αρνητικα παραδείγματα είναι πολύ περισσότερα...


Μαλιστα..!δεν τα ηξερα αυτα.. :-[ ..Εγω θα προτεινα αμα ειναι να κανουμε καπια κινηση και ας φαμε ''πορτα''..!?

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2009, 22:41 »
@peacerman.
η κινηση σου για αυτο το θεμα ειναι καλη. Αλλα...
Κανεις δε θα σου δωσει (ή δυσκολα θα παρεις), αδεια να μπεις σε ζωνες υψηλης επικινδυνοτητας σε περιοδο πυρασφαλειας, ειδικα οταν τα δαση θα ειναι "κλειστα". Χρειαζεσαι είτε καρτα μελους σε διασωστικη ομαδα που ειναι καταγεγραμμενη στα μητρωα της πολ.προστασιας, είτε να εισαι διαπιστευμενος διασωστης στα μητρωα της, οπότε παλι θα εχεις καρτα και το σημα της πολ.προστασιας στο αυτοκινητο σου. Επισης θα πρεπει να εχεις vhf για εκτακτη αναγκη.
Οι δηλωσεις για την πυρασφαλεια γινονται... τωρα... ;)
Οι Πυροσβεστικη δεν δινει ευκολα αδεια ετσι. Αν παθεις κατι, θα την πληρωσει αυτη τη νυφη.
Αυτα ως προς τα τυπικα.

Καλό θα ηταν, αν θελετε να οργανωθειτε, να πρακολουθησετε το 100ωρο της πολιτικης προστασιας που διοργανωνεται απο τους εκαστοτε δημους. Εγγραφεστε με την "αποφοιτηση" αυτοματα στα μητρωα της πολ.προστασιας και μαθαινετε και 5 πραγματακια, εστω και θεωρητικα.

Ναι, η πυροσβεστικη δινει σχετικα δυσκολα αδεια ακομα και σε διασωστικες ομαδες, αν δεν εχουν εμπειρια. Προφανως θα υπαρχουν και αλλα παραδειγματα για αλλους λογους.

Πόρτα συνηθως τρως ειτε γιατι δεν εισαι διαπιστευμενος, οπότε δεν βαζουν σε κινδυνο τους εθελοντες... εδω ειναι ενα μεγαλο θεμα βεβαια ποιος ξερει και ποιος οχι ;) , ειτε γιατι απλα δε σε θελουν στα ποδια τους διοτι και αυτοι ισως να εχουν το δικιο τους επειδη καποια στιγμη ειχαν να κανουν με εθελοντες ασχετους.

Καλως ή κακως ο Ελληνας ειναι φιλοτιμος οταν βρεθει καποιος σε αναγκη, αλλα γινεται και επικινδυνος διοτι απλα δεν ξερει.. μεγα θεμα ομως αυτο ;)

Οργανωθειτε... αλλα οργανωθειτε σωστα. Πηγαινετε μια ομαδα στην πυροσβεστικη και δηλωστε συμμετοχη. Δηλωστε επισης οτι θα θελατε να εκπαιδευτειτε. Δηλωστε τον χωρο που θα κινηθειτε και παρτε με επιμονη και υπομονη ΑΔΕΙΑ εισοδου.Μονο ετσι θα κανετε δουλεια. Φροντιστε ομως να ειστε και εκπαιδευμενοι. Ο καλός ο διασωστης-εθελοντης ειναι αυτος που γυρναει πισω σπιτι του... μην το ξεχνατε αυτο.

Τελευταιο και ισως οχι και καλυτερο παραδειγμα ειναι οταν ομαδες δηλωνουν πυρασφαλεια μονο και μονο για να δειχνουνε οτι κατι κανουν...αλλα συνηθως θα τους βρεις στις παραλιες.

Καλη τυχη, αν θα χρειαστειτε επαφη για την εκπαιδευση του 100ωρου πειτε μου να σας δωσω ενα email.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2009, 08:52 »
Απλά για την ιστορία αναφέρω (ο Χάρης πιθανώς το γνωρίζει) ότι όταν το περασμένο καλοκαίρι είχαμε επαφή με τις ομάδες πυροπροστασίας της Πεντέλης (ΣΠΑΠ), της Πάρνηθας και του Υμηττού για να βοηθήσουμε και να ενισχύσουμε τα περίπολα (σα μέλη της πολιτικής προστασίας που είμαστε), φάγαμε πόρτα κανονικά όπως λέει ο Χάρης. Ακόμα και όταν τους ξαναενοχλήσαμε μας αγνόησαν επιδεικτικά οπότε σταματήσαμε να ασχολούμαστε, μάλλον παίζονται πολλά παιχνίδια από πίσω, δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
Ο εθελοντισμός στην Ελλάδα είναι μια πικραμένη ιστορία, άστε το να πάει, τέλος πάντων.... >:( >:(   
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2009, 15:00 »
@metalaxe

Παράθεση
Απλά για την ιστορία αναφέρω (ο Χάρης πιθανώς το γνωρίζει) ότι όταν το περασμένο καλοκαίρι είχαμε επαφή με τις ομάδες πυροπροστασίας της Πεντέλης (ΣΠΑΠ), της Πάρνηθας και του Υμηττού για να βοηθήσουμε και να ενισχύσουμε τα περίπολα (σα μέλη της πολιτικής προστασίας που είμαστε), φάγαμε πόρτα κανονικά όπως λέει ο Χάρης. Ακόμα και όταν τους ξαναενοχλήσαμε μας αγνόησαν επιδεικτικά οπότε σταματήσαμε να ασχολούμαστε, μάλλον παίζονται πολλά παιχνίδια από πίσω, δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Οργανωθειτε αλλιως ;) Καντε το 100ωρο και θα εχετε κατι στα χερια σας, οχι για να πατε σε μια ομαδα που ηδη σας εχει απορριψει... αλλα κατ'ευθειαν στην πυροσβεστικη ;) Θελει ομως υπομονη και επιμονη. Με το χαρτι της πολιτικης προστασιας εως και νομαρχια μπορειτε να πάτε και να κανετε καποιες συγκεκριμενες ενεργειες.

Παράθεση
Ο εθελοντισμός στην Ελλάδα είναι μια πικραμένη ιστορία, άστε το να πάει, τέλος πάντων.... >:( >:(   


Δυστυχως, εχεις απολυτο δικιο.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 18, 2009, 10:21 »
Εχω αρκεστεί σε 2 πράγματα ως μέλος της πολιτικής προστασίας :

- Να βοηθήσω όσο μπορώ και να διαθέσω και το όχημά μου όταν και όποτε με καλέσουν

- Να βοηθώ ανθρώπους που το έχουν ανάγκη όταν κατά σύμπτωση τους πετύχω στην ανάγκη (πάνω στο βουνό ή οπουδήποτε αλλού δεν μπορούν να λάβουν εύκολα την βοήθεια). Εχω γνωστοποιήσει σε πολύ κόσμο οτι υπάρχουν δίκτυα βοήθειας, πέρα του τυπικού και νόμιμου, από εθελοντές και μόνο.... σε όλη την Ελλάδα.


Αποσυνδεδεμένος Hard Core

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 18, 2009, 11:44 »
Κατ αρχήν ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ να έχουμε όλοι!
Παιδιά επειδή είμαι πυροσβέστης και έκανα αρκετά χρόνια στην αθηνα,
θέλω να πω πως πάνω κάτω έχετε όλοι δίκιο δηστυχώς!!!
Δεν υπάρχει οργάνωση στο θέμα του εθελοντισμού καθόλου.
Το μόνο που έχω να προτείνω αν θέλετε βέβαια είναι να μπείτε
όποιος θέλει από σας σε μια οργανωμένη ομάδα και όχι να κάνετε
δική σας. Δεν θα σας υπολογίζει κανείς.
 Καλά οργανωμένη ομάδα είναι η ομάδα του Υμηττού, αλλά και
εκεί τρώγονται μεταξύ τους!!! bhe bhe
Αλλιώς κάντε τις βόλτες σας και αν δείτε κατι ειδοποιήστε και αν
θέλετε βοηθάτε ατομικά σε μια πυρκαγιά τους πυροσβέστες.
 ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

      >ilov<
HARD CORE OFF ROAD TEAM KOMOTINI

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2009, 13:01 »
καλημερα και χρονια πολλα παιδια.
  metalaxe μπορεις να μου πεις ποτε εγινε αυτο που γραφεις;  ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2009, 08:13 »
καλημερα και χρονια πολλα σε αυτους που γιορταζουν
  φιλε μου metalaxe δεν ξερω αν προσπαθησες στην δασοπροστασια του δημου βυρωνα
και εφαγες απο καποιον εκει πορτα. αν ναι τοτε δεν ηταν η πορτα του υπευθηνου εκει ,γιατι δεν μιλησες μαζι του
  σε αυτο ειμαι σιγουρος γιατι εκτος οτι τον ξερω προσωπικα και τον ρωτησα ,τυγχανει να ανηκω εκει απο το 1993, με πλουσιο ενεργητικο
μεχρι το 1999, και μεχρι σημερα σαν μελος.  το καλοκαιρι γινονται περιπολοι μεχρι και απο αποστρατους των ΛΟΚ.
  εσεις εμεις γιατι να φαμε πορτα;;