Αποστολέας Θέμα: αλλαγη moter....!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 17566 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 09:58 »
ΟΧΙ και δεν προτείνεται σε καμιά περίπτωση

το σοβαρότερο πρόβλημα είναι η ασφαλιστική σου εταιρία δεν θα σε κάλυψη

παιδια η λυσεις ειναι δυο:'Η 3,7 απο cheroke η 2 lt απο grand vitara.ολα τ'αλλα ειναι μπαρμπουτσαλα(συμπεριλαμβανεταικαι το  τουρμπο στα μπαρμπουτσαλα)

Και μετά βάζεις και 2 φτερά και πετάς... lol lol Τι 3.7 ρε συ?σε ποιο αμάξι?έχουμε κανένα αμάξι βαρύ και με γάλες διαστάσεις και δεν το ήξερα..???
μοτερ Ζ350 NISAN σε 0.6 πιεση σου κανει? αναλογα την ροπη που θες και τουσ τροχουσ που εχεισ να κουνησεις?αμα εχεις μαμα το jimnyδεν χριαζετε να αλλαξεις τιποτα
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 10:00 »
Παίδες, αν δεν αλλάξετε σασμάν, και με 6000 κυβικά, πάλι την ίδια τελική θα έχετε. Στις 6000 στροφές, το σασμάν την ίδια μετάδοση στις ρόδες θα έχει.

Βέβαια θα σέρνετε και φορτηγό από πίσω, αλλά μάλλον θα κουρέψετε πρώτα όλα τα γρανάζια σας.

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι μαγαλύτερος κινητήρας, αλλά τρανσφερ από Toyota Hilux. 1:1 στα γρήγορα και 1:2.28 στα αργά....... και πουλάω το 1:4.9 που έχω... είμαι σε αναζήτηση....

και βέβαια +1 στα λεγόμενα του Βασίλη.... ΠΟΛΥ ΚΟΨΕ-ΡΑΨΕ....

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 10:37 »
Παίδες, αν δεν αλλάξετε σασμάν, και με 6000 κυβικά, πάλι την ίδια τελική θα έχετε. Στις 6000 στροφές, το σασμάν την ίδια μετάδοση στις ρόδες θα έχει.

Βέβαια θα σέρνετε και φορτηγό από πίσω, αλλά μάλλον θα κουρέψετε πρώτα όλα τα γρανάζια σας.

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι μαγαλύτερος κινητήρας, αλλά τρανσφερ από Toyota Hilux. 1:1 στα γρήγορα και 1:2.28 στα αργά....... και πουλάω το 1:4.9 που έχω... είμαι σε αναζήτηση....

και βέβαια +1 στα λεγόμενα του Βασίλη.... ΠΟΛΥ ΚΟΨΕ-ΡΑΨΕ....
χαρη καλα τα λες,δεν ρωτησαν ομως τιποτα για μεταδωση,διαφορικα,ενισχησεις δν ειναι ετσι απλα βγαλε και βαλε.
Θα ηθελα να πω ομως οτι συνηθως για να πουμε κατι το εχουμε δει η το εχουμε ψαξει,εκτως αν λεμε παπαρ..ες,και αυτος ειναι ο λογος ισως που τους παλιοτερουσ τους λενε ψονισμενους και οτι την εχουν δει καπως,γιατι οι νεοτεροι χορις να τους μιωνω καθολου δεν ακουνε και νομιζουν οτι τα ξερουν ολα.
Ας ερθουν καμια καλη βολτα μαζι μας,αλλα καλη βολτα,να δουν και να ακουσουν πραγματα και μετα μπορουν αρχισουν να ψαχνονται και οχι να χαζογελανε με πραγματα που απλα δεν ξερουν.Καποτε ολοι ειμασταν ψαρια και απλα βλεπαμε,ακουγαμε,ρωταγαμε και μαθαιναμε,κι ακομα μαθαινουμε...
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 16:43 »
ποτε δεν σταματαει κανεις να μαθενει....και ποτε δεν τα εχει μαθει κανεις ολα...οσα χρονια και αν περασουν.....τωρα ομως ποιος εχει το <δικαιωμα> να λεει καποιον <ψαρι> η <παλιο>.....?
δυσκολο να το απαντησει κανεις...ολοι ειμαστε ψαρια και ολοι παλιοι....αναλογα με αυτον που εχουμε απεναντη μας.... ;)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 18:01 »
ποτε δεν σταματαει κανεις να μαθενει....και ποτε δεν τα εχει μαθει κανεις ολα...οσα χρονια και αν περασουν.....τωρα ομως ποιος εχει το <δικαιωμα> να λεει καποιον <ψαρι> η <παλιο>.....?
δυσκολο να το απαντησει κανεις...ολοι ειμαστε ψαρια και ολοι παλιοι....αναλογα με αυτον που εχουμε απεναντη μας.... ;)

σωστός!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος fanis tsadaris

  • Jimny
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny..the best!
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 28, 2010, 12:55 »
ξερει κανεις αν μπαινει στι jimny μοτερ απο swift η baleno?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 28, 2010, 13:00 »
Ανετα μπαινουν. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 28, 2010, 15:22 »
Ποιο μοτέρ φοράς τώρα? Πιο μοτέρ θέλεις να βάλεις?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:30 »
Κατ' αρχάς γράφω σε αυτό το θέμα γιατί δεν ήθελα να ξεκινήσω καινούργιο χωρίς να υπάρχει λόγος που να ενδιαφέρει ευρύτερο κοινό.
Επειδή λοιπόν υπάρχει περίπτωση να χρειστεί να αλλάξω κινητήρα, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν ο Μ13Α μπορεί να τοποθετηθεί στη θέση του G13B (έχω μοντέλο 1999) χωρίς να αλλαχθούν τα ηλεκτρολογικά και τα λοιπά παρελκόμενα, δηλαδή με τις λιγότερες το δυνατόν αλλαγές / εργασία.
Επ' ευκαιρία εαν είχατε να διαλέξετε μεταξύ G13B και Μ13Α σε ποιόν θα κλίνατε περισσότερο?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 15:00 »
Δεν γίνεται χωρίς να αλλάξεις ηλεκτρολογικά. Κ κατά πάσα πιθανότητα θες κ άλλα για να μπει. Ο μόνος κινητήρας που θα μπει με το λιγότερο κόπο κ άρα έξοδα είναι αυτός που έχεις ήδη. Είναι προτιμότερο να πας σε άλλο μοτέρ με μεγαλύτερα κυβικά παρά να πας στον Μ13, από την άποψη ότι θα δώσεις πάνω κάτω τα ίδια κ δεν θα αποκτήσεις τίποτα περισσότερο ούτε σε δύναμη ούτε σε κυβικά.

Για ποιο λόγο να αλλάξεις μοτέρ?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 22:38 »
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Είχα πάει σήμερα το αμάξι στο συνεργείο με διαροή λαδιού (η τσιμούχα του στρόφαλου ήταν τελικά) και ο μηχανικός στην πορεία βρήκε τον κοχλία της τροχαλίας του στροφάλου στραβωμένο και δεν μπορούσε να αφαιρέσει την τροχαλία.
Άρχισε να μου λέει λοιπόν για κοψίματα, λυσίματα μηχανής, τόρνους κλπ και κόστη εργατικών κοντά στο κόστος ενός μεταχειρισμένου κινητήρα.
Τελικά ευτυχώς δεν χρειάστηκε τίποτα απ' όλα αυτά και θα πάρω το αμάξι έτοιμο αύριο.

Πάντως όσον αφορά την πρότασή σου για μεγαλύτερο κινητήρα αυτό που με αποθαρύνει (γιατί το έχω σκεφτεί και εγώ) είναι το ότι μετά δεν μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:41 »
Αν θες να είσαι νόμιμος, μπαίνεις σε μια διαδικασία που ίσως δεν βγάλεις κ άκρη.

Όσο για το θέμα σου, ρώτα τον τι έκανε αναλυτικά, κ αν σου δίνει κάποιου είδος εγγύησης. Γιατί αν κάνει κανένα κιχ εκεί κάτω, πάει το μοτεράκι, δεν σώζεται με τίποτα μετά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 18:38 »
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Είχα πάει σήμερα το αμάξι στο συνεργείο με διαροή λαδιού (η τσιμούχα του στρόφαλου ήταν τελικά) και ο μηχανικός στην πορεία βρήκε τον κοχλία της τροχαλίας του στροφάλου στραβωμένο και δεν μπορούσε να αφαιρέσει την τροχαλία.
Άρχισε να μου λέει λοιπόν για κοψίματα, λυσίματα μηχανής, τόρνους κλπ και κόστη εργατικών κοντά στο κόστος ενός μεταχειρισμένου κινητήρα.
Τελικά ευτυχώς δεν χρειάστηκε τίποτα απ' όλα αυτά και θα πάρω το αμάξι έτοιμο αύριο.

Πάντως όσον αφορά την πρότασή σου για μεγαλύτερο κινητήρα αυτό που με αποθαρύνει (γιατί το έχω σκεφτεί και εγώ) είναι το ότι μετά δεν μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ.


   Πίστεψέ με στο ΚΤΕΟ δεν παίρνουν χαμπάρι τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 23:14 »
Με τον κινητήρα όλα καλά τελικά.
Όσον αφορά την περίπτωση αλλαγής κινητήρα και τον έλεγχο ΚΤΕΟ, όσες φορές έχω περάσει έλεγχο (σε ιδιωτικά ΚΤΕΟ πάντα) έδιναν ιδιαίτερη προσοχή στον έλεγχο του αριθμού αμαξώματος και κινητήρα (σε μια περίπτωση επέμεναν να αφαιρέσω την εμπρός θολόμπαρα ενός ΜΙΝΙ επειδή έκρυβε τα κτυπημένα νούμερα του σασί) άρα δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο.
Εάν κάποιος έχει άλλη εμπειρία επί του θέματος είναι ευπρόσδεκτη η πληροφόρηση.

Αποσυνδεδεμένος johnh

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: αλλαγη moter....!!!!!!!!!
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 00:30 »
Γεια σας.Η βασικη διαφορα του g με του m13 ειναι οτι ο πρωτος εχει ιμαντα χρονισμου ενο ο αλλος καδενα.εγω εβαλα μπλοκ m16 απο grand vitara χωρις καμια επεμβαση στα καλωδια.Αν εχεις τιμολογιο του κινητηρα διλωνεται αλλα θα αλλαξουν κ τα τελη σου.