Αποστολέας Θέμα: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny  (Αναγνώστηκε 16246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« στις: Απρίλιος 05, 2009, 03:06 »
Προς ολους τους κατόχους   Suzuki  jimny



Καλησπέρα σε ολους,

Ειμαι   κατοχος  Suzuki  Jimny  από 1/3/06  και  νεος  στο φορουμ. Ο λογος  που  σας επισκεπτομαι είναι  το γνωστο προβλημα   του  jimny  ,το τρεμουλο  στο τιμονι . Από  τα 10.521+ χλμ  ταλαιπωρουμαι  όπως  πολλοι  από εσας.
Από  τα   10.521χλμ   προσπαθω  να  λυσω  το προβλημα αυτό με  κάθε τροπο  απευθυνομενος στην  αντιπροσωπεια οπου το αγορασα καινουριο ,κατι που μεχρι και σημερα  είναι  αδυνατο να  λυθει   με  ολους τους  τροπους  που εχει αναφερει ο καθενας από εσας  και  στο  φορουμ.(Τα εξοδα εχουνε καθυφθει από την  αντιπροσωπεια  ακομα  και μετα  τη  ληξη της εγγυησης).
Ειμαι  απόφισισμενος   να κινηθω  νομικα  μεχρι εκει που δεν  παίρνει, όσο χρονικό  διάστημα  και να διαρκεσει   μεχρι να δικαιωθώ ικανοποιητικά.
Δεν  γνωρίζω  αν  το έχει κάνει κάποιος από εσάς.

Αυτό που  ζητω  από  εσας  είναι  η  υποστηριξη σας  για  να  δικαιωθω  με κάθε  τροπο  και  οσοι  αντιμετωπιζουνε αυτό  το προβλημα.
Θα  μπορεσουμε  να  δικαιωθουμε  ,οσο περισσοτεροι  μαζευτουμε τοσο το καλυτερο για εμας  τοσο χειροτερα  γι αυτους(SUZUKI) πιστεψτε  με  ,μας εχουνε  κοροιδεψει παρα  πολύ και  δεν  μας  λυνουνε το προβλημα.
Με  όλο  το θάρρος  θα  ξεκινήσω  αυτή την ενεργεια  και  είμαι αισιοδοξος  για  το απότελεσμα.
Θα  ξεκινησω  από την  εταιρια   sfakianakis  μεχρι το εργοστασιο.

Σας περιμενω λοιπον  να  με  υποστηριξετε  και  να  ειστε  σιγουροι ότι θα  δικαιωθουμε  ολοι.

Δέχομαι οποιαδήποτε  ορθή απάντηση  επί του συγκεκριμένου  και μόνο  θέματος.


Σας  ευχαριστώ  εκ των προτέρων



Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2009, 13:00 »
Η τελευταία προσπάθεια που θα κάνω αύριο το πρωϊ, ειναι να κάνω ζυγοστάθμιση επάνω στο αυτοκίνητο, αφού πρώτα ελέγξω την ζυγοστάθμιση των τροχών. Την δαιαδικασία αυτή μου τηn σύστησε ο 4kinitos.
Μετά απ' αυτό μαζί σου.
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος ΑΚΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2009, 19:34 »
Φιλε Δημητρη,

Περιμενω  να  κανεις  την  τελευταια ενεργεια στο αυτοκινητο σου και να  μου πεις τα αποτελεσματα,(το εκανα  κ εγω αλλα μετα  απο μια  εβδομαδα  αρχισε παλι το τρεμουλο.
Εχω  κανει παρα πολλες ζυγοσταθμισεις και επανω  στο αυτοκινητο αλλα τιποτα δεν αλλαξε,προσωρινα σταματησε  και αρχισε παλι.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2009, 02:04 »
εχει απολυτο δικιο ο φιλος ΑΚΗΣ... τι παει να πει το προβλημα υπαρχει 11 χρονια και δεν μπορουν να το λυσουν...αν δεν μπορουν να μην το παραγουν και να μην  το πουλανε...δεν τους ζητησαμε να βρουν το εμβολιο για το aids....πρεπει μαζικα να παμε τα αμαξια μας στην αντιπροσωπεια  και να γινει θεμα ΜΑΖΙΚΑ   

Αποσυνδεδεμένος warhol

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • WWW.IERODOULES.COM
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2009, 03:34 »
ίδιο προβλημα και εγω!Στα 13.00 χιλιόμετρα το πήγα στον ¶λιμο οπου μου είπαν οτι το πρόβλημα εντοπίζεται στα δισκόφρενα,τα οποία χρήζουν αλλαγής,πράγμα το οποίο έγινε!Μετα απο λίγα χιλιόμετρα,το τρέμουλο ξανάρχισε και οταν το πήγα να το ξανακοιτάξουν,ρίξαν την ευθύνη στα λάστιχα΄λέγοντας οτι πρεπει να τα αλλάξω(να σημειώσω εδώ οτι τα λάστιχα τα αγόρασα το καλοκαίρι)!
WWW.IERODOULES.COM

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2009, 14:15 »
Εμένα δεν μου είχε βγάλει κανένα ιδιαίτερο τρέμουλο. Μόνο οταν έπιανε πολύ λάσπη ή οταν ήθελε ζυγοστάθμιση και μετά έφταχνε. Τώρα για ελάχιστο τρέμουλο απλά δεν έδινα σημασία γιατί έχει τόσα άλλα ελλατώματα και η αίσθηση του τιμονιού μετά απο βελτιώσεις κτλ. είχε γίνει τοσο χάλια που δεν με ενδιέφερε.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2009, 15:10 »
Φιλε Δημητρη,

Περιμενω  να  κανεις  την  τελευταια ενεργεια στο αυτοκινητο σου και να  μου πεις τα αποτελεσματα,(το εκανα  κ εγω αλλα μετα  απο μια  εβδομαδα  αρχισε παλι το τρεμουλο.
Εχω  κανει παρα πολλες ζυγοσταθμισεις και επανω  στο αυτοκινητο αλλα τιποτα δεν αλλαξε,προσωρινα σταματησε  και αρχισε παλι.

Σήμερα έκανα την ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο. Οι μετρήσεις (που δεν καταλάβαινα)έδειχναν χάλια, αλλά ακουμπουσα το χέρι μου στο αυτοκίνητο και έτρεμε φοβερά, ενώ όταν τελειωνε με τα βαρύδια δεν έτρεμε.
Τώρα περιμένω να το δοκιμάσω στο δρόμο με μεγάλες και διαφορετικές ταχύτητες να σας πω.
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2009, 15:22 »
Δημήτρη καλοισιωτος!

Συνεργειο που το κανες και κοστος?

Αποσυνδεδεμένος ΑΚΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2009, 19:30 »
Καλησπερα σε ολους,

Αυτο που θα ηθελα  να  επισημανω  ειναι  οτι  το προβλημα  τουλαχιστον  το δικο μου δεν λυνεται απο το  2007.
Την  περασμενη πεμπτη  ημουνα  σε αντιπροσωπεια της suzuki  και  αλλαξα  ρουλεμαν  στο  βασιλικο πυρο  και  συλεντ μπλοκ.
Απο το 2007  αλλαξα: 2  φορες δισκοπλακες, τακακια(με  δικη μου πρωτοβουλια,μην  τυχον  ειναι  πολυ  φθαρμενα  αλλα  ητανε καινουρια και  τα αλλαξα  ,μουαγιε,ζαντες, ρουλεμαν  στο βασιλικο  πυρο,συλεντ μπλοκ  και ροδελες  πανω  απο το  βασιλικο  πυρο  στο καπακι.
Επισης  εχω  κανει  10 ζυγοσταθμισεις εκ των οποιον  η  μια  πανω στο αυτοκινητο(σταθερη)   και  τελος  ευθυγραμμιση  2  φορες.
Ολο  το συστημα διευθυνσης  σχεδον  στο αυτοκινητο  μου  ειναι πλεον  καινουριο αλλα τιποτα.

Για να  μην  σας  λεω  πολλα  καθε  τοσο  ημουνα  στην  αντιπροσωπεια,  τον  τελευταιο καιρο καθε εβδομαδα.


Το  αυτοκινητο μου  εχει πατησει μονο  μια  φορα  σε χωμα,ολες  τις  αλλες  κινειται σε ασφαλτο και  τρεμει.
Αυτο  σας  το αναφερω  για  να  μη  νομιζουνε  καποιοι  απο  εσας  οτι το τρεμουλο  προκληθηκε  απο  χωματοδρομους.
Την  πεμπτη  που επισκευτηκα την  αντιπροσωπεια για  τελευταια  φορα  μου ειπε  ο  μηχανικος  αφου  δεν  ειχε  τιποτε  αλλο  να  μου πει οτι το λαστιχο του συνοδηγου ειναι  στραβο.  (ειναι  michelin  landi tude 90%  ασφαλτινο).

Θα  παω  στο κεντρο ελαστικων  και θα παρω  πιστοποιητικο  οτι  δεν ειναι στραβο. ( οταν  δεν εχει τι να πει  ριχνει το βαρος στο ελαστικο)
Τα εβαλα το Νοεμβριο.


Μετα  απο ολο  αυτο  το σπασιμο  νευρων  θα  ξεκινησω  τις  νομιμες  διαδικασιες.


Παρελειψα  να σας  πω  οτι εξ αιτιας  μου  το  εργοστασιο αλλαξε  τη διαδικασια  πιθανης  επιλυσης  του  προβληματος,ενολχουσα συνεχεια με  τις  επισκεψεις  μου  και  ετσι  την  αλλαξανε,αλλα  και παλι τιποτα.



Αυτο  που  ζητω  και παλι απο εσας  ειναι  να  μαζευτουμε  και  με  τις  συμβουλες του  δικηγορου  να κινηθουμε  οπως  πρεπει.
Η  δικαιοσυνη   ειναι  με  το μερος  μας,ειμαστε  πολλοι  που εχουμε  το ιδιο προβλημα και δεν  το  αμφισβητει κανεις.
Απ οτι καταλαβα  φοβουνται παρα  πολυ  διοτι πηγανε  να  σκεπασουνε  το θεμα  μου(οταν  τους ειπα  οτι θα κινηθω  νομικα),  χλωμιασανε  ολοι λεγοντας  μου απο την αντιπροσωπεια πουλησε το  και  μην  μπλεκεις με τετοια.
Επισης  θυμαμαι  εφευγα  απο την  αντιπροσωπεια  μια μερα και μου  λενε  θα  μιλησουμε  με  τα κεντρικα  να  δουμε  τι μπορει να γινει,(περιμεναμε  ενα  ανταλλακτικο  απο την  ιαπωνια  που θα ερχοτανε  αποκλειστικα  για  μενα,δεν  γνωριζανε  τι ειναι,το περιμενανε  στο πρωτο δεκαημερο τυ Απριλιου και ξαφνικα  ??? ηρθε  τελος  Μαρτιου.Αυτο ητανε  τα  συλεντ μπλοκ  που μαθαμε  μετα.


Μετα  απο ολα αυτα τα συμπερασματα δικα σας.

Δεν τους   δινω αλλη ευκαιρια, >:(  σας  παρακαλω  βοηθηστε  την κατασταση  να  ξεκινησουμε. t4




 
 



Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2009, 23:09 »
αφιερωμενο εξαιρετικα!

http://www.youtube.com/watch?v=7M1qrvzPJf0

Υ.Γ προς administrator(s) μπορει να μεταφερθει στο .... ''παλκο''. lol lol lol
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2009, 23:11 από draikos »

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2009, 23:45 »
kalispera,antimetopizw ena problima me to jimny mou,einai montelo tou 00' k exw 102.000 km.
den to polu xrisimopeio logo pou exw k allo ix ena fiestaki etairiko,meta apo polu kairo apofasisa na to bgalw bolta to s k kai eida pws bariotan na ksekinisei.dld?evaza prwti kai mexri tis 2000 strofes ekane san na patinari,argouse na anebazei strofes,san na exei komeno gkazi...meta tis 2000 anebazei kanonika kai paei diaolemena.san na min exei tpt..disko plato rouleman allaksa stis 80000km apokleio na einai diskos,ekana katharismo mpek k petaloudas mpas k exei kana skoupidaki,pali tipota,kaname metrisei gia kausaeria k idame oti exei FTWXW MIGMA...twra apo ti???den kseroume akoma...balame kompiouter na doume ti tha mas pei o egkefalos alla den mas dixnei kamia zimia(polu periergo)3 mixanakia tis suzuki balame k den deixnei tpt...apo oti katalaba thelei polu psaksimo to jimny mou,,,exei sumbei kati paromio k se esas na mou peite gnwmes?tin deutera tou ekana servis kai akoma to psaxnoume...mexri k kataliti eipame alla bgazei kanonika ta kausaeria...mono pou exw ftwxw migma...exete kamia gnwmi?

Αποσυνδεδεμένος Hard Core

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 20, 2009, 11:58 »
Καλημερα ομοιοπαθουντες!
Η δικια μου φτωχή εμπειρια λεει οτι οσο δεν χρησιμοποιουμε
την 4κινηση δεν υπαρχει προβλημα εαν εχουμε κανει ζυγοσταθμηση.
Οσο την χρησιμοποιουμε τοσο αυξανει σταδιακα το τρεμουλο.
HARD CORE OFF ROAD TEAM KOMOTINI

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 20, 2009, 15:59 »
kalispera,antimetopizw ena problima me to jimny mou,einai montelo tou 00' k exw 102.000 km.
den to polu xrisimopeio logo pou exw k allo ix ena fiestaki etairiko,meta apo polu kairo apofasisa na to bgalw bolta to s k kai eida pws bariotan na ksekinisei.dld?evaza prwti kai mexri tis 2000 strofes ekane san na patinari,argouse na anebazei strofes,san na exei komeno gkazi...meta tis 2000 anebazei kanonika kai paei diaolemena.san na min exei tpt..disko plato rouleman allaksa stis 80000km apokleio na einai diskos,ekana katharismo mpek k petaloudas mpas k exei kana skoupidaki,pali tipota,kaname metrisei gia kausaeria k idame oti exei FTWXW MIGMA...twra apo ti???den kseroume akoma...balame kompiouter na doume ti tha mas pei o egkefalos alla den mas dixnei kamia zimia(polu periergo)3 mixanakia tis suzuki balame k den deixnei tpt...apo oti katalaba thelei polu psaksimo to jimny mou,,,exei sumbei kati paromio k se esas na mou peite gnwmes?tin deutera tou ekana servis kai akoma to psaxnoume...mexri k kataliti eipame alla bgazei kanonika ta kausaeria...mono pou exw ftwxw migma...exete kamia gnwmi?

Αλλαγη φιλτρου βενζινης δοκιμασες?"

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2009, 19:42 »
allagi filtrou benzinis oxi...den ekana allagi...an thumame kala to filtro benzinis gia to jimny briskete mesa sto rezevouar kai oxi apo katw apo tin mixani.tin deutera pou itan anebasmeno to epsaxna kai den to eida,pou akrivws briskete?to exw aporia twra...dld pisteueis oti mporei na ftaiei to filtro benzinis?mexri tis 2 xiliades strofes na sernete kai meta tis 2  ksekinaei k fortwnei san na min exei tipota?den tha mperdeue kai sta psila?

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Προς ολους τους κατόχους Suzuki jimny
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 20, 2009, 22:10 »
καποια ιδεα για το προβλημα που εχω το jimny μου?διαβαστε λιγο παραπανω κ περιμενο την βοηθεια σας...ευχαριστω