Αποστολέας Θέμα: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...  (Αναγνώστηκε 3233 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
+10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« στις: Μάρτιος 19, 2009, 13:10 »
καλησπερα σε ολους μηπως γνωριζει η εχει τοποθετησει κανεις την + 10 αναρτηση που δινει ο εγγλεζοπουλος τηλεφωνησα και εμαθα τιμη  αλλα δεν αποκομησα πολλες λεπτομεριες για εκεινη μου ειπαν αν παω απο εκει . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2009, 13:26 »
Ποιο σετ σου δίνει ? (μάρκα ελατηρια και μάρκα αμορτισέρ)
Πανάρ ρυθμιζόμενη σου δίνει στο κιτ?
Αποστάτες στους τροχούς σου δίνει ? (πρέπει να φαρδύνει και λίγο το αυτοκίνητο)

Σου χρειάζεται τόσο ύψος ? Αμα βάλεις πιο κοντή ανάρτηση (πχ 6cm), με μεγαλύτερα λάστιχα είσαι ΟΚ?
Τι άλλες αλλαγές έχεις σκοπό να κάνεις ? (λάστιχα, μετάδοση κτλ..) ?


Αποσυνδεδεμένος electronics

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2009, 11:38 »
καλησπερα σε ολους μηπως γνωριζει η εχει τοποθετησει κανεις την + 10 αναρτηση που δινει ο εγγλεζοπουλος τηλεφωνησα και εμαθα τιμη  αλλα δεν αποκομησα πολλες λεπτομεριες για εκεινη μου ειπαν αν παω απο εκει . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ...
υπαρχει μια +30-10=20+4,5=24,5-5=???? ειναι καλη παντως αυτη να παρεις..επισης πουλαω γαιδουρι 4χ4 με arb μπλοκε,σελα bucket, πεταλα αναγομωσης,και μεγαλα αφτια για καλυτερο κρατημα σε καλη τιμη... το φορτηγο κτηνος που προανεφερα δεν μασαει απο λασπη και χιονι και εχει μεγαλη αυτονομια..αντε το τηλ το ξερεις παρε με.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2009, 12:50 »
φιλε electronics αφησε αυτο το αντικειμενο  yah μιας και δεν το γνωριζεις τοσο καλα και αφησε να μιλησει κανενας γνωστης....και τουρπισε φιλαρακο μου οτιδηποτε κυκλοφορει απο το παλιοβιταρα που εχεις που κανει σταυρο οταν παει να  ανεβει ενα δεκαποντο πεζοδρομιο μεχρι και φλορετα δεν το χεις κανει ακομα αλλα ποτε δεν ειναι αργα...να ρωτησω κατι στον γαιδαρακο μπαινει τουρμπινα και αγραφος μιας και το θεμα το κατεχεις καλα..... lol μην το παρω ψοφαει οταν ειναι να ανεβω καμια ανηφορα τυπου "καντηλι" roc2



φιλε χαρη μου ειπαν οτι σετ εχει ελατηρια αμορτισερ παναρ μαλλον μπρατσα και αποστατες πισω αμορτισερ πρεπει να παω απο εκει για περισσοτερες λεπτομεριες θελω να βαλω 30-9,5-15 η και 31 με βγαλμενη αντιστρεπτικη και να μην βρισκω στα στραμπουληγματα εχω ηδη 3 ποντους βοδυ και ειμαι σε δειλημα  αν πρεπει να βαλω +6 η +10 αναρτηση αν γνωριζει καποις την αναρτηση του εγγλεζοπουλου ας δωσει πληροφοριες,,

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:28 »
Χωρίς να είμαι σίγουρος πιθανολογώ ότι είναι αυτή που είχε στο συγκριτικό με τα 9 Jimny στο TetrakinisiMag (τεύχος 19 Ιούνιος 2007).
Όπως και να 'χει όμως, πριν κάνεις οτιδήποτε μάθε λεπτομέρειες και συγκεκριμένα ποιά ελατήρια/αμορτισέρ/μπράτσα/πανάρ/αποστάτες κλπ και φυσικά τιμή για όλα αυτά. Θα ήθελα πάντως να κάνω δύο σχόλια σχετικά με το θέμα:
1. Αν βάλεις 30-9.5 ή ακόμα χειρότερα 31-10.5, θα χρειαστείς οπωσδήποτε κοντύτερες σχέσεις γιατί το Jimny θα σέρνεται κυριολεκτικά. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά γιατί όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, συν του ότι θ' ανέβει η κατανάλωση, οπότε αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά θέλει σκέψη.
2. Με βγαλμένη αντιστρεπτική θα βρίσκει πιο εύκολα ο τροχός στο θόλο στη συμπίεση, ειδικά αν βάλεις αποστάτες στους τροχούς. Επίσης η πάγιά μου θέση είναι ότι είναι έγκλημα να κυκλοφορείς χωρίς αντιστρεπτική στο δρόμο, κάντην καλύτερα on-off.
3. Το αν θα πας σε +6 ή +10 εξαρτάται από εσένα αποκλειστικά, σίγουρα πάντως το μεγαλύτερο ύψος χειροτερεύει την οδική συμπεριφορά, αυξάνει την κατανάλωση και θέλει μεγαλύτερη προσοχή, μελέτη και μετατροπές για να κάνεις σωστή δουλειά και να δουλεύει καλά.
Όπως και να 'χει, η τελική απόφαση είναι δική σου, απλά βάλ' τα κάτω όλα και αποφάσισε με βάση κυρίως τη λογική και λιγότερο την αισθητική και την παρόρμηση... ;)   
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2009, 10:36 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2009, 14:00 »
το θεμα της καταναλωσης δεν με απασχολει
σαφως οταν το αμαξι σηκωνετε χανει απο γεωμετρια και ευσταθεια
σιγουρα η αντιστρεπτικη θα ειναι αποσπομενη γιατι αλλιως στο δρομο με +15 με βλεπω να κανω βαρελακια....
το κοψιμο του μοτερ θα το αντισταθμισω με κορωνοπηνια απο vvti που σημαινει -10 % στα χαμηλα και θα μπει τουρμπινα οχι τιποτα τρομερο να δωσει το πολυ 15-20 αλογα ακομα
το θεμα ειναι αλλο μενεις σε 235 λαστιχο και επιλεγεις +6 αναρτηση (υπαρχει ηδη 3ποντο βοδυ λιφτ) η πας σε 30 και 31 με +10 ποντους με αλλα μπρατσα και ολα τα συναφη ....και με 31 λαστιχο τι γινεται ?? μηπως θα σκιζει τα ημιαξομια σαν χαρτονια δεδομενου οτι το μοτερ εχει πλεον δυναμη?? εκει υπαρχει το δειλημα ακουω γνωμες αν βαλεις και κανενα μπλοκε τοτε αστα να πανε..
 

η +6 εχει 550 η αλλη 1200 πιστευω οτι και οι δυο για τα λεφτα τους ειναι καλες

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2009, 15:22 »
Με +6 και αποστατες 32mm ποση παραπανω καταναλωση εχει?
Ξερει κανεις?Λαστιχο δεν ξερω...υποθεστε το πιο συνιθισμενο σε αυτες τις περιπτωσεις.
Ευχαριστω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:02 »
η +6 εχει 550 η αλλη 1200 πιστευω οτι και οι δυο για τα λεφτα τους ειναι καλες
Εξαρτάται ποιά είναι η μία και ποιά είναι η άλλη, έτσι γενικά δε γίνεται να σου πει κανείς αν είναι καλές και πόσο...σίγουρα με 30 ή 31 τα μπροστινά θα τα κόβεις σαν αγγούρια (ειδικά αν έχεις μπλοκέ) και βάζεις σοβαρή υποψηφιότητα και για τα πίσω με μπλοκέ, θέλεις σίγουρα μπροστινά ενισχυμένα ημιαξόνια+μπιλιοφόρους (πολύ ακριβά)...
Με +6 και αποστατες 32mm ποση παραπανω καταναλωση εχει?
Ξερει κανεις?Λαστιχο δεν ξερω...υποθεστε το πιο συνιθισμενο σε αυτες τις περιπτωσεις.
Ευχαριστω.
Το δικό μου με περίπου +9-10, αποστάτες 1", λάστιχο 195R15 τύπου Simex Extreme Trekker (συγκεκριμένα Insa Turbo Special track), εργάτη και γεμάτη εργαλειοθήκη (αρκετό παραπάνω βάρος δηλαδή), έχει κατανάλωση στην πόλη (όχι με κίνηση όμως) ελάχιστα πάνω από 10 λίτρα, εθνική με 90-100 πέφτει περίπου κατά 1 λίτρο...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: +10 CM ΑΝΑΡΤΗΣΗ...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2009, 15:19 »
Δηλαδη τρωει 2-2,5 λιτρα παραπανω... ::)
Nobody is perfect...except the captain!!!!