Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ  (Αναγνώστηκε 7011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_lion

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« στις: Μάρτιος 12, 2009, 16:39 »
Αγόρασα το jimny και ενδιαφέρομαι να το ψηλώσω +3 πόντους αλλά επειδή η χρήση του με ενδιαφέρει να είναι καλύτερη στο δρόμο λόγο του ότι το χρησιμοποιώ στην Αθήνα αρκετά θα ήθελα να μου πείτε τι πρεπει να αλλαξω μονο αμορτισερ και ελατηρια η και τιποτα αλλο ? και ποια πιστευτέ ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός  και ποσό μπορεί να μου στοιχήσει.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2009, 19:10 »
ΟΜΕ ελατηρια και αμορτισερ ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση ,  δοκιμασμενη και αποτελεσματικη! ;) Τωρα για κοστος πρεπει να κανεις ερευνα αγορας.......

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2009, 23:16 »
αναρτηση ΟΜΕ και ελατηρια MAD πακετα για σηκωμα +4 ποντους. κοστος γυρω στα 500(πολυ χοντρικα)

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2009, 00:11 »
αποστατες 2cm και να μην πειραξεις αναρτηση αφου το θελεις για αθηνα ?

καινουριο το πηρες η μεταχειρισμενο?

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2009, 01:54 »
Αν αλλαξεις τ'αμορτισερ της μαμας,πχ,τοτε η θα γινουν σκληρα βλ.pro-comp η μαλακα βλ.ΟΜΕ.Μη ξεχναμε,βεβαιως και αλλους πολλους συδιασμους.Αν δεν εχεις ''παραξενες'' απαιτησεις,αστο οπως ειναι,εκτος αν σου ανοιξε η ορεξη για κηπουρικες ενασχολησεις(σκαλισματα)!!!!!! Οπως και να εχει καλη επιλογη και bon apetit.... >12419

Αποσυνδεδεμένος kostas_lion

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2009, 09:08 »
Μεταχειρισμένο το πήρα . Απαιτήσεις δεν έχω μεγάλες . απλά για ένα νορμάλ εκτός δρόμου . απλά επειδή κυριως θα είναι η χρήση του στην Αθήνα θα προτιμούσα κάτι πιο άνετο συνδυασμό για Αθήνα.Προτείνετε κάποια άλλη αλλαγή που θα πρέπει να κάνω ώστε να είναι πιο άνετο στην Αθήνα ? Π.χ αμορτισέρ τιμονιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2009, 09:10 από kostas_lion »

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2009, 09:48 »
το αμαξι ακομα και με τα μαμα αμορτισερ εχει πολυ καλη συμπεριφορα στα εκτος δρομου.
Αν δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος να αλλαξεις αναρτηση απλα μην την αλλαξεις και αν θες εξτρα υψος βαλε αποστατες στα ελατηρια, για ποιο οικονομικα.

Αν ειναι στο προγραμμα να αλλαξεις αναρτηση τοτε ΟΜΕ + MAD προτεινουν οι περισσοτεροι.
Εγω για την ωρα φοραω τα μαμα με αποστατες +2 cm και δεν εχω κανενα προβλημα.

Το αμορτισερ τιμονιου θα σου κανει το τιμονι πιο βαρυ και λιγο πιο αργο σε επαναφορα.

Αν δεν εχεις δει τις δυνατοτητες του αυτοκινητου σου, θα προτεινα να τις τσεκαρεις σε καμια βολτουλα με τα παιδια
και απο εκει και περα βλεπεις τι θα κανεις και θα δεις και τι φορανε οι υπολοιποι.

Αν θες να δωσεις λεφτα τοτε βαλε ενα Μπλοκε και δε θα σε σταματαει σχεδον τιποτα :)

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2009, 18:57 »
Συμφωνω απολυτως με τον παραπανω κυριο!!! >sostos<

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2009, 11:36 »
αποστατες 2cm και να μην πειραξεις αναρτηση αφου το θελεις για αθηνα ?

 



Ερώτηση άσχετου:
Με τους αποστάτες ελατηρίων  κερδίζεις και τίποτα άλλο εκτός απο ύψος?
άνεση στην ασφαλτο/χώμα ? κάτι άλλο ?
Η γενικότερη οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο αλλάζει ?Αν ναι ,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2009, 11:50 »
Με τους αποστάτες ελατηρίων  κερδίζεις και τίποτα άλλο εκτός απο ύψος?
Όχι
Η γενικότερη οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο αλλάζει ?Αν ναι ,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο?
Η οδική συμπεριφορά δεν αλλάζει ούτε στην άσφαλτο ούτε στο χώμα λόγω των προσθηκών, φυσικά θα αλλάξει όμως λόγω ψηλότερου κέντρου βάρους
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2009, 14:41 »
Με τους αποστάτες ελατηρίων  κερδίζεις και τίποτα άλλο εκτός απο ύψος?
Όχι
Η γενικότερη οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο αλλάζει ?Αν ναι ,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο?
Η οδική συμπεριφορά δεν αλλάζει ούτε στην άσφαλτο ούτε στο χώμα λόγω των προσθηκών, φυσικά θα αλλάξει όμως λόγω ψηλότερου κέντρου βάρους

THNX
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 23, 2009, 15:51 »
Παροτι το τζιμνυ μου ειναι καινουργιο, ψαχνομαι για το συνδυασμο  monroe adventure + MAD ελατηρια, αλλα προβληματιζομαι εντονα για τις επιπτωσεις στην οδικη συμπεριφορα του τζιμνυ που δυστυχως δεν ειναι η καλυτερη σε μακρινα ταξιδια μεχρι το προορισμο ...οπου θα χωθει στο χωμα. Σχετικα με το θεμα, εχω τις παρακατω ερωτησεις:

1.στο νντ τα μαμα αμορτισερ εναι λαδιου ή αζωτου?
2.Τα αμορτισερ monroe adventure εχουν διαφορους τυπους ή μια διασταση /κι αν οχι πιοι οι κωδικοι για τζιμνυ?
3.Τα monroe adventure ειναι πιο μαλακα / απο τα μαμα αμορτισερ?
4. τα MAD ελατηρια τι διαφορα εχουν απο τα μαμα και σε τι διαστασεις βγαινουν/ κωδικοι?
5. κοστη αγορας /τοποθετησης ? (Προσφατα  γιατι παιδια οι τιμες  0_21 ....δεν πιανονται!)?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 23, 2009, 16:56 »
1. Στο VVT δε γνωρίζω αλλά αν θυμάμαι καλά στο δικό μου ήταν λαδιού
2. Τα Adventure έχουν φυσικά πολλές διαστάσεις/κωδικούς αλλά μόνο μία για μαμίσιο jimny (D7705 μπροστά & D7706 πίσω), από κει και πέρα ανάλογα με το ελατήριο (πόσο ψηλώνεις δηλαδή) βρίσκεις/ταιριάζεις και το ανάλογο αμορτισέρ Adventure εννοείται με άλλους κωδικούς (από άλλα οχήματα).
3. Τα Monroe είναι πιο "σφιχτά" από τα μαμίσια αμορτισέρ.
4. Τα Mad ελατήρια βγαίνουν (έβγαιναν μάλλον γιατί τα +6 εκ. καταργήθηκαν πλέον αλλά μάλλον θα υπάρχουν για καιρό ακόμα στα ράφια της Amorteam) σε +3,5 εκ. και +6 εκ.
5. Τα Adventrure έχουν κόστος αγοράς περίπου 135 € η τετράδα, τα εξάποντα Mad περίπου 200 €, τα +3,5 δεν ξέρω, τοποθέτηση ανάλογα που θα τα βάλεις, υπολόγισε περίπου 50-60 € για όλα.

Σε κάθε περίπτωση, για να μη μπλεχτείς με κωδικούς πάρε ένα τηλέφωνο ή πήγαινε στην Amorteam, ξέρουν ποιά Adventure ταιριάζουν με τα Mad, είτε τα +3,5 εκ. είτε τα +6 εκ. ;)  
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 23, 2009, 17:18 »
Metalaxe ...  >egrapses<

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 23, 2009, 17:52 »
1. Στο VVT δε γνωρίζω αλλά αν θυμάμαι καλά στο δικό μου ήταν λαδιού
2. Τα Adventure έχουν φυσικά πολλές διαστάσεις/κωδικούς αλλά μόνο μία για μαμίσιο jimny (D7705 μπροστά & D7706 πίσω), από κει και πέρα ανάλογα με το ελατήριο (πόσο ψηλώνεις δηλαδή) βρίσκεις/ταιριάζεις και το ανάλογο αμορτισέρ Adventure εννοείται με άλλους κωδικούς (από άλλα οχήματα).
3. Τα Monroe είναι πιο "σφιχτά" από τα μαμίσια αμορτισέρ.
4. Τα Mad ελατήρια βγαίνουν (έβγαιναν μάλλον γιατί τα +6 εκ. καταργήθηκαν πλέον αλλά μάλλον θα υπάρχουν για καιρό ακόμα στα ράφια της Amorteam) σε +3,5 εκ. και +6 εκ.
5. Τα Adventrure έχουν κόστος αγοράς περίπου 135 € η τετράδα, τα εξάποντα Mad περίπου 200 €, τα +3,5 δεν ξέρω, τοποθέτηση ανάλογα που θα τα βάλεις, υπολόγισε περίπου 50-60 € για όλα.

Σε κάθε περίπτωση, για να μη μπλεχτείς με κωδικούς πάρε ένα τηλέφωνο ή πήγαινε στην Amorteam, ξέρουν ποιά Adventure ταιριάζουν με τα Mad, είτε τα +3,5 εκ. είτε τα +6 εκ. ;)  

  Αντώνη εάν βάλει κάποιος ελατήρια +6 εκ και τα ανάλογα αμορτισέρ χρειάζεται κάποια άλλη αλλαγή?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!