Αποστολέας Θέμα: jimny i vitara kai giati ???  (Αναγνώστηκε 3592 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
jimny i vitara kai giati ???
« στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 15:48 »
Γεια σας παιδιά , εδώ και ένα μηνά περίπου είμαι και εγώ μέλος της φοβερής παρέας σας , αν και ακόμα είμαι στην αναζήτηση ενός μεταχειρισμένου jimmy .
Διάβασα πάρα πολλά από τα πολύ ενδιαφέρονται άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ μας και δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί λιγάκι. Ρε παιδιά μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε απλά αν μπορώ να κουμπώσω την τετρακίνηση στην άσφαλτο όταν βρέχει ??
Π.χ. πάω εκδρομή στα ζαγοροχώρια και έχει χιόνι κάτω ( ξέρετε αλλού είναι καθαρά αλλού όχι ) , μπορώ να τριγυρίζω όλη μέρα με την τετρακίνηση στο 4hi για ασφάλεια??
Μπορώ να βάζω και να βγάζω την τετρακίνηση εν κινήσει ??
Και κάτι τελευταίο ρε παιδιά , ένας φίλος μου πέταξε την ιδέα αντί για jimmy να πάρω ένα τρίθυρο  grand vitara για ποιο καλούς χώρους ενώ ταυτόχρονα και αυτό παρκάρετε εύκολα στην πόλη. Ξέρετε αν έχει την ίδια τεετρακίνηση με του jimny , και αν εκτός δρόμου τα καταφέρνει το ίδιο καλά ( και αν όχι είναι πολύ χειρότερο ?) ??
Παιδιά συγνώμη αν σας κούρασα απλά προσπαθώ να βρω τι ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μου και έχω μπουρδουκλωθεί.. Περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας …
Και πάλι συγνώμη αν σας κούρασα..

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 16:09 »

 1) απλά αν μπορώ να κουμπώσω την τετρακίνηση στην άσφαλτο όταν βρέχει ??
 
 Οχι, (κατέξαίρεση μόνο αν γλιστράει πολύ ο δρόμος ,αν στρίβεις με κουμπωμένη 4hi σε δρόμο με καλή πρόσφυση κουρδίζουν τα διαφορικά, με συνέπεια πολλές φθορές
 

2)Π.χ. πάω εκδρομή στα ζαγοροχώρια και έχει χιόνι κάτω ( ξέρετε αλλού είναι καθαρά αλλού όχι ) , μπορώ να τριγυρίζω όλη μέρα με την τετρακίνηση στο 4hi για ασφάλεια??
 
Ναι
 

3)Μπορώ να βάζω και να βγάζω την τετρακίνηση εν κινήσει ??
 Ναι με τους τροχούς σε ευθεία και μέχρι 100χλμ ,και μόνον την 4hi

 
4)Και κάτι τελευταίο ρε παιδιά , ένας φίλος μου πέταξε την ιδέα αντί για jimmy να πάρω ένα τρίθυρο  grand vitara για ποιο καλούς χώρους ενώ ταυτόχρονα και αυτό παρκάρετε εύκολα στην πόλη. Ξέρετε αν έχει την ίδια τετρακίνηση με του jimny , και αν εκτός δρόμου τα καταφέρνει το ίδιο καλά ( και αν όχι είναι πολύ χειρότερο ?) ??
 
Το τρίθυρο GV δεν έχει κοντά ,έχει μόνιμη τετρακίνηση που αυξομειώνεται το ποσοστό κίνησης εμπρος -πίσω ανάλογα με το πόσο γλιστράνε οι τροχοί, η τετρακινηση του, είναι διαφορετική απο το γίμνυ,(Μόνο το τρίθυρο GV diesel 1.9ddis έχει )
 Σίγουρα το GV δεν μπορεί να φτάσει τις δυνατότητες εκτός δρόμου του γίμνυ,μάλλον πολύ χειρότερο, αν θυμάμαι ένα περιοδικό που έκανε κάποια τεστ στα SUV..LAKIA το είχε βγάλει το χειρότερο !!!!  bhe
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 18:47 »
ΦΙΛΕ agian σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντησή σου cl , όταν λές οτι η τετρακίνηση κουρδίζει και βγάζει φθορές τι φθορές ακριβώς εννοείς ? και ποσο στοιχίζει η επισκευή τους ??
Αν ταξιδεύω με άσχημο καιρό π.χ. βροχή δεν βελτιώνω τα κρατήματα του αυτοκινήτου και κατ επέκταση την ασφαλέιά μου βάζωντας τετρακίνηση ?? Αξίζει η φθορά ??
Οσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένου που ενδιαφέρει εμένα ( ψάχνω για ένα γυμνι το πολύ 2 ετών γύρω στα 11.000 ευρώ ) πώς μπορώ να γνωρίζω πως χρησιμοποιούσε την τετρακίνηση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και κατα συνέπεια αν θα μου βγάλει φθορές ?? ???

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 19:15 »
Φιλε kpv καλως ηρθες στη παρεα μας.
Ο agian εννοει οτι με την τετρακινηση σε οδοστρωμα μη ολισθηρο θα καταλαβεις κ μονος σου οτι το αυτοκινητο καταπονειται ειδικα στις στροφες....Αυτο μπορει μακροπροθεσμα να σου βγαλει ζημιες απο μικρες μεχρι μεγαλες.Γιατι απλα το jimny μας δεν εχει εξυπνη τετρακινηση κ κολπα που εχουν τα καινουρια χαζοτετρακινητα... 87
Η κλασικη τετρακινηση του Jimny το κανει λιγο επιρρεπες σε αυτο το σημειο γιατι απλα κλειδωνει 50/50 εμπρος πισω.Αν ειχαμε ελευθερο το μεσαιο διαφορικο κατ'επιλογην δικη μας θα μπορουσαμε να κυκλοφορουμε κ στην ασφαλτο με τετρακινηση οπως ειναι για παραδειγμα τα niva. Αυτο ομως δεν ειναι παντα πλεονεκτημα γιατι εχεις μια μονιμη επιπλεον καταναλωση κ περισσοτερες φθορες απ'οτι αν πηγαινες δικινητος.
Αλλωστε και η πισω κινηση εχει αλλη χαρη ειδικα σε κατι ειδικες τυπου Acropolis... ;) ;)

Ελπιζω να σε βοηθησα.Οτι αλλο θελεις ρωτα κ εδω ειμαστε. :)

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 19:24 »


Ελπιζω να σε βοηθησα.Οτι αλλο θελεις ρωτα κ εδω ειμαστε. :)

Αυτο δεν επρεπε να το πεις  87 τώρα την έβαψες  yah

Οσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένου που ενδιαφέρει εμένα ( ψάχνω για ένα γυμνι το πολύ 2 ετών γύρω στα 11.000 ευρώ ) πώς μπορώ να γνωρίζω πως χρησιμοποιούσε την τετρακίνηση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και κατα συνέπεια αν θα μου βγάλει φθορές ?? 

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 20:41 »


Οσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένου που ενδιαφέρει εμένα ( ψάχνω για ένα γυμνι το πολύ 2 ετών γύρω στα 11.000 ευρώ ) πώς μπορώ να γνωρίζω πως χρησιμοποιούσε την τετρακίνηση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και κατα συνέπεια αν θα μου βγάλει φθορές ??  [/color]

φίλε kpv , αυτό δεν είναι δυνατόν να το γνωρίζεις, όπως και σε κάθε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο δεν γνωρίζεις ποτέ τι ακριβώς χρήση έχει κάνει ο παλιός ιδιοκτήτης .
Η επιλογή ενός μεταχειρισμένου είναι και λίγο τύχη ,έχει και κάποια ρίσκα  bhe.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 21:26 »
Παντως κατ'εμε να κοιταξεις να παρεις απο ιδιωτη.Οι μαντραδες ειναι μεγαλη απατη!!

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 23:54 »
Παντως κατ'εμε να κοιταξεις να παρεις απο ιδιωτη.Οι μαντραδες ειναι μεγαλη απατη!!

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου αλλά έλα δυστηχώς που ο ιδιώτης τα θέλει τα λεφτά ντούκου , ενώ οι μαντράδες κάνουν δώσεις.....

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 00:27 »
Εχεις δικιο.Αλλα στη τελικη παρε ενα καταναλωτικο που κ παλι θα εχεις δοσεις αλλα θα ξερεις οτι εχεις παρει κ αυτοκινητο καλο κ οχι σαπιο με ολη τη σημασια της λεξεως...Κ εγω ετσι το εκανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 00:38 »
Εχεις δικιο.Αλλα στη τελικη παρε ενα καταναλωτικο που κ παλι θα εχεις δοσεις αλλα θα ξερεις οτι εχεις παρει κ αυτοκινητο καλο κ οχι σαπιο με ολη τη σημασια της λεξεως...Κ εγω ετσι το εκανα... ;)
+10000
...μακριά απο τους μαντράδες.... 0_21 0_21 0_21
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 07:28 »
Αν βρείτε στα μτχ κανένα πράσινο VVT του 2006 με 40.000χλμ και αριθμό ΙΕΕ 1090, ρωτείστε με!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:42 »

+10000
...μακριά απο τους μαντράδες.... 0_21 0_21 0_21
[/quote]

Ρε παιδια εγω παντως δεν νομιζω οτι εχει τοσο μεγαλη διαφορα το αν θα το παρεις απο ιδιωτη η απο μαντρα , και ο μαντρασ απο ιδιωτη δεν το χει παρει ??
αν ηταν νοικιαρικο η εταιρικο φαινετε και στις δυο περιπτωσεις απο την αδεια.
Πιστευω οτι αν το πας σε εναν φαναρτζη που ξερει και απο μηχανικα και το ψαξει ολο εισαι οκ. Για παραδειγμα πριν δυο μερες βρηκα σε μαντρα ενα γυμνι 2007 με 18.000 χλμ , δερματινο σαλονι και το δινε 11.800 , με μετρητα 11.000 . Δεν το προλαβα αλλα ηταν πολυ καλη περιπτωση..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:16 από kpv »

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:59 »
Δικιά σου είναι η απόφαση απο που θα το πάρεις, ο καθένας που σου λέει την γνώμη του είναι μάλλον απο δικιά του εμπειρία   0_21
Του 2007 με 18000χλμ μάλλον φτηνό που φαίνεται για 11.000.Δηλαδή πόσο το αγόρασε απο τον ιδιώτη 10.000? ενώ καινουργιο έχει κοντά στα 16500 (με δερμα,χρώμα κτλ)?
Ο ιδιώτης έχασε δηλαδή 6500 ευρο σε 1,5 χρόνο ? Υπερβολικό μου φαίνεται, μπορεί βέβαια να τον έπιασε κότσο τον ιδιώτη.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:36 »
Σπύρο, στείλτου ένα πμ να καταλάβει το παιδί.....  lol lol lol lol lol

Κότσο οι μαντράδες δεν πιάνονται...

Πάντως στο φαναρτζή που πήγα το δικό μου, έμαθα πολλά για τα αμάξια που είχε μέσα...  a105 a105 a105 a105
Το ένα από αυτά δεν ήταν ένα, αλλά τέσσερα αυτοκίνητα..... και δεν φαινόταν τίποτα......μα τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος kpv

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny i vitara kai giati ???
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 14:30 »
ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΑΝΤΡΑ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ 11/2005 ΜΕ 30.000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙ 10.500 ΕΥΡΩ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΤΟ ΤΟΥΙΝΓΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΜΕ 9.500 ΤΟ ΠΗΡΑ. ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΛΕΒΙΕς ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ?? ΑΠΟ ΕΞΩ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΛΑΚΟΥΒΙΤΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ , ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ( ΑΛΛΑ ΣΤΡΩΝΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ) ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΣΗΝΟΔΗΓΟΥ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΤΖΟΓΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ. ΤΙ ΛΕΤΕ ????
ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΙΞΩ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΦΙΛΟ ΦΑΝΑΡΤΖΗ , ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.