Αποστολέας Θέμα: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.  (Αναγνώστηκε 14364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 19:36 »
Τον Οκτωβρη του 2005, στα πλαισια των βελτιωσεων του Jimny, προχωρησα στην τοποθετηση ενος snorkel (αναπνευστηρας) της εταιρειας TJM.
Την προμηθεια του και την τοποθετηση την εκανε η εταιρεια του φιλου Βαγγελη Τσουκα, ΕΧΤΡΕΜΕ 4Χ4.
Ειχα ηδη ενημερωθει για τη χρηση και λειτουργια του snorkel, απλα καποιοι φιλοι και συνφορουμιστες, μου εκανα πιο "εντατικη" ενημερωση και βεβαια τους ευχαριστω πολυ γι αυτο...

Ετσι, σε συνδυασμο με την αλλαγη του "μαμα" φιλτρου αερα με ενα πολυ καλυτερο της Κ & Ν και την αλλαγη της εξατμισης (απο το καταλυτη και πισω) με αλλη, ανοξειδωτη και ημιελευθερο καζανακι (με ενα μονο διαφραγμα), το αυτοκινητο αλλαξε τελειως συμπεριφορα!!!
Πηρε οπως λεμε, αλλον αερα!!!
Πολυ καλυτερη ροπη στις χαμηλες στροφες, που αυτο ηταν και το ζητουμενο, και νομιζω, καλυτερη συμπεριφορα στη καταναλωση καυσιμου...

Ενα μειονεκτημα, που για καποιους ειναι... σοβαρο, ειναι το οτι το snorkel μετα τις 3.500 rpm, κανει πολυ θορυβο... ενα γλυκο, μπασο θορυβο, που ομως για τους συνοδηγους... δεν αντεχεται!!!
Καποια στιγμη, τοποθετησα αμεσως μετα το στομιο του snorkel, ενα κομματι (15cm Χ 15cm) πλαστικο πλεγμα (σιτα), σαν και αυτο που χρησιμοποιουμε στα παραθυρα των σπιτιων μας... με τη λογικη οτι θα λειτουργουσε σαν ενα ακομη φιλτρο και θα μειωνε καπως το θορυβο! Πολυ μικρη η διαφορα...

Πριν απο λιγες ημερες, επεσε το ματι μου σε καποια αυτοκινητα (σε καποιο αγωνιστικο site στο internet...) και παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι οδηγοι, ειχαν τα στομια των snorkel γυρισμενα μπροστα και οχι προς τα πισω...
Ψαχνοντας λοιπον καποιες αποψεις, σχετικων με το αντικειμενο φιλων, διαπιστωσα οτι το καλυτερο που ειχα να κανω, ηταν να δοκιμασω και εγω αυτη τη... λογικη.
Ετσι, με αφορμη την επιστροφη απο το ταξιδι μας στη Πορταρια, γυρισα το στομιο του snorkel μπροστα...

Το αποτελεσμα: ακομη μικροτερη καταναλωση καυσιμου, ΠΟΛΥ καλυτερο τραβηγμα του κινητηρα σε ολο το φασμα των στροφων, και επιτελους... λιγοτερη φασαρια απο το snorkel!!!
Το μειονεκτημα της θεσης αυτης ομως, ειναι το οτι πρεπει καθε φορα που βρεχει να ξαναγυριζουμε το στομιο προς τα πισω... μεχρι να φτιαχτει μια "μικροπατεντουλα" και να το ξεπερασουμε και αυτο το προβλημα...!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2006, 20:33 από nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 20:18 »
η τιμη του με το φιλτρο και την εγκατασταση?
style is everything

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΩΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • www.υπολογισιμο ατομο.com
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 20:22 »
Συμφωνω με τις παρατηρησεις του φιλου Νικου .
 Εγω εχω βαλει snorkel δια χειρος pyroga / maverick / iceman . Ιδιοκατασκευη με λιγα λογια. Ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα και αισθητικα και λειτουργικα. Το τελικο στομιο του snorkel στην δικη μου περιπτωση ειναι στρογγυλο ,απο τρακτερ ,jcb κτλ .Δεν μπορω να μπω οτι με ενοχλει ο θορυβος, αλλα δεν εχω κανει και τις αλλες αλλαγες σε εξατμηση και εσωτερικο φιλτρο.
Για το γυρισμα του στομιου μπροστα Νικο , δεν ξερω μηπως οταν βρεχει πολυ ή σε συνεχομενες λουμπες , θα επρεπε να το γυρνας παλι πισω για να μην ρουφαει νερα.
.......εγγύηση......

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 20:30 »
Μανωλη εχεις δικαιο, ξεχασα να το τονισω στο αρθρακι και αυτο... Ναι φιλε, εννοειται οτι πρεπει να το ξαναγυριζεις προς τα πισω οταν βρεχει κλπ κλπ.
Ευχαριστω για την υπενθυμιση!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 20:34 »
η τιμη του με το φιλτρο και την εγκατασταση?

Τον Οκτωβρη φιλε geo, κοστισε 350,00 ευρα...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 20:58 »
η τιμη του με το φιλτρο και την εγκατασταση?

Τον Οκτωβρη φιλε geo, κοστισε 350,00 ευρα...

Νομίζω πως τόσο έχει ακόμη.....


.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος jfk60

  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 16:22 »
Πριν αποφασισει καποιος απο εσας για αγορα, ρωτηστε πρωτα τιμη
απο τον makisport.

H τιμη που δινει  ειναι μαγικη .
Αφηστε τις δουλειες
    και  παρτε τις πλαγιες

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 18:22 »
Καλως το Ζαφειρακο... lol
Φιλε, επειδη εχει ξαναγινει... κατι για 200 ή 250 ευρα, αλλα ποτε δεν δοθηκε το... snorkel (με διαφορες δικαιολογιες...), απλα προσεξε το.  t4       Υπαρχει? Το εχει στο μαγαζι? ;) ;) ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 09:50 »
Πρίν απο την τοποθέτηση έγινε βαφή του φτερού για να μην υπάρξει πρόβλημα σκουριάς?  Θα πρέπει να βγεί το φτερό, να τρυπηθεί στον πάγκο, να βαφεί. Μετά θα γίνει τοποθέτηση του Snorkel και θα το ξαναβιδώσουμε.
Στις οδηγίες που μου είχε στείλει ο Dieter(DGTuning) είχε επισημάνει ότι άν δεν γίνει βαφή σκουριάζει απο το εσωτερικό προς τα έξω πολύ σύντομα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 10:12 »
Μιας και αναφερθήκατε στο θέμα αναπνευστήρας να πώ και εγώ την δική μου εμπειρία...αν και είναι λίγο διαφορετική  a105
Προς το τέλος του καλοκαιριού με βάση ιδιοκατασκευή που είχε κάνει φίλος και γνωστός σε πολλούς αλλά με αρκετές παραλλαγές έφτιαξα τον αναπνευστήρα για το jimny μου. Η κατασκευή και η τοποθέτηση έγιαναν μέσα σε ένα 6-7ώρο χωρίς παρατράγουδα και προβλήματα. Τέλος στην κορυφή δεν χρησιμοποίησα χουφτάκι για τα μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω αλλά προτίμησα το προφίλτρο που αναφέρει και ο Μανώλης με πλεονέκτημα την καλύτερη κατακράτηση σκουπιδιών, μειωμένο θόρυβο και απαλλαγή απο προβλήματα με νερά. Η τοποθέτηση έγινε πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να βγεί το φτερό και λοιπές διαδικασίες αν και σίγουρα θα ήταν πιο εύκολη η τοποθέτηση αν γίνονταν σε πάγκο...!!!

Οι εντυπώσεις τώρα...
σε συνδυασμό με την τοποθέτηση ελεύθερου φίλτρου απο την K&N η απόδοση ήταν αισθητά καλύτερη (αν και στην αρχή δεν το πίστευα, όταν το άκουγα απο άλλους) ο θόρυβος μειώθηκε (τουλάχιστον όταν είμαι με κλειστά παράθυρα) και η στεγανοποίηση στα νερά είναι άψογη...Τελικο κόστος 40?

Υ.Γ. Το ίδιο ακριβώς σχέδιο αλλά με μονοκόμματη μεταλλική σωλήνα (νικελ) κατασκευάσαμε και τοποθετήσαμε σε ένα άλλο μπλέ jimny με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα συν μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα (κλαδιά κ.α.) λόγο σκληρότητας του υλικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2006, 13:34 από Maverick »
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 13:30 »
Πρίν απο την τοποθέτηση έγινε βαφή του φτερού για να μην υπάρξει πρόβλημα σκουριάς...

Πολυ σωστο αυτο που ανεφερε ο Μιχαλης... Ετσι βεβαια εγινε, αλλα απλα δεν το ανεφερα εγω... roc2 roc2
Thanks Μιχαλη!!! ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος jfk60

  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 15:32 »
Καλως το Ζαφειρακο... lol
Φιλε, επειδη εχει ξαναγινει... κατι για 200 ή 250 ευρα, αλλα ποτε δεν δοθηκε το... snorkel (με διαφορες δικαιολογιες...), απλα προσεξε το.  t4       Υπαρχει? Το εχει στο μαγαζι? ;) ;) ;)


Nικολα καλημερα.

Καταλαβαινω αυτο που λες, ομως ειναι μια περιπτωση που στην χειροτερη απλως δεν θα το παρεις.

Σε γενικες ομως γραμμες (και χωρις να θελω να κανω διαφημιση στον Μακι) οι τιμες που εχει (μιλαω απο
προσωπικη πειρα) εχουν μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους.
Αφηστε τις δουλειες
    και  παρτε τις πλαγιες

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 00:46 »
εμενα με εχει κατεβασει 3φορες απο χαλκιδα για ενα αμορτισερ τιμονιου και ποτε δεν το ειχε 019a_; 019a_; 019a_;
style is everything

Αποσυνδεδεμένος madmax

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 10:10 »
XM... Πάντα παίρνουμε τηλέφωνο ακριβώς πριν ξεκινήσουμε για να πάμε στο Μάκη....

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: SNORKEL ή... ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑΣ στο JIMNY.
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 11:10 »
 lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...