Αποστολέας Θέμα: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay  (Αναγνώστηκε 5746 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« στις: Ιανουάριος 15, 2009, 15:20 »
εχεις κανεις αποψη για τα παρακατω ''βελτιωτικα'' ?

1. turbospiral
http://cgi.ebay.co.uk/Turbo%2FSupercharger-Suzuki-Alto-Grand-Vitara-Ignis-Jimny_W0QQitemZ280302291802QQcmdZViewItemQQimsxZ20090114?IMSfp=TL090114127002r16490#ShippingPayment

2.mvtiturbo

http://cgi.ebay.co.uk/20BHP-SUZUKI-SWIFT-LIANA-JIMNY-VITARA-ALTO-BALENO_W0QQitemZ120362668695QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item120362668695&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

υποσχονται πολλα, αλλα μου φαινονται λιγο ''ινδιανικα'' σαν πατεντες.
... ισως το πρωτο εχει μια βαση αποτελεσματικης εφαρμογης.


Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 16:35 »
Καλησπερα.Τα βλεπω πολυ καιρο και εγω στο ebay και μπηκα στον πειρασμο να ρωτησω τον πωλητη επειδη ηθελα να παρω.Τελικα βγαινουν γυρω στα 60-70 ευρω για να ερθουν απο Αυστραλια.Εχει και κατι φιλτρα αερος (χωανες) αν πατησεις suzuki jimny στο ebay θα σου τα βγαλει, αλλα και εδω 80-90 ευρω κανουν.Εγω παντως εβαλα κατι μαγνητακια που διαφημιζουν και ειδα διαφορα στην καταναλωση γυρω στα 40-45 χιλιομετρα σε καθε γεμισμα.Εβαλες τιποτα απο αυτα που περιγραφεις ??
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 18:05 »
Και τα 2 που αναφέρεις mr Draikos τα είχα εγκατεστημένα στο Maverick. Το πρώτο το έχω ακόμα.
Οχι τις ίδιες μάρκες, αλλά πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

Και τα δύο προσφέρουν αλλά μόνο ελάχιστα, και όχι αυτά που διαφημίζουν. Από θέμα κατανάλωσης είδα διαφορά προς το καλύτερο.

Το πρώτο για να έχει αποτελέσματα πρέπει να δουλεύεις σε ψηλές στροφές. Τη διαφορά τη βλέπω πάνω από 4000 στροφές. Αλλά που να πάω το Maverick με 4000 στροφές ?

Το δεύτερο, και αυτό δουλεύει. Στη περίπτωση τη δική μου, κοροιδεύει τον εγκέφαλο σχετικά με τη θερμοκρασία του αέρα και φτιάχνει διαφορετικό μείγμα, προσθέτοντας λίγη υποδύναμη.... Το δικό μου δε μπαίνει σε Jimny. Προσπαθήσαμε στου Ευθύμη αλλά δεν....

Με τη μετατροπή που έκανα στο Samurai, έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος (κόστισε περισσότερο). Εκκεντροφόρο, γρανάζι, χταπόδι, συμπίεση κτλ κτλ....
Επεσε η κατανάλωση περίπου 13%. Εδωσε ροπή στα χαμηλά και ελάχιστο σε άλογα.... 

Το πρώτο με τη φάνα, δε σου λέω όχι... το άλλο... σκέψου το... και αν το κάνεις μας λες και τα αποτελέσματα


Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 23:01 »
Και τα 2 που αναφέρεις mr Draikos τα είχα εγκατεστημένα στο Maverick. Το πρώτο το έχω ακόμα.
Οχι τις ίδιες μάρκες, αλλά πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

Και τα δύο προσφέρουν αλλά μόνο ελάχιστα, και όχι αυτά που διαφημίζουν. Από θέμα κατανάλωσης είδα διαφορά προς το καλύτερο.

Το πρώτο για να έχει αποτελέσματα πρέπει να δουλεύεις σε ψηλές στροφές. Τη διαφορά τη βλέπω πάνω από 4000 στροφές. Αλλά που να πάω το Maverick με 4000 στροφές ?

Το δεύτερο, και αυτό δουλεύει. Στη περίπτωση τη δική μου, κοροιδεύει τον εγκέφαλο σχετικά με τη θερμοκρασία του αέρα και φτιάχνει διαφορετικό μείγμα, προσθέτοντας λίγη υποδύναμη.... Το δικό μου δε μπαίνει σε Jimny. Προσπαθήσαμε στου Ευθύμη αλλά δεν....

Με τη μετατροπή που έκανα στο Samurai, έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος (κόστισε περισσότερο). Εκκεντροφόρο, γρανάζι, χταπόδι, συμπίεση κτλ κτλ....
Επεσε η κατανάλωση περίπου 13%. Εδωσε ροπή στα χαμηλά και ελάχιστο σε άλογα....  

Το πρώτο με τη φάνα, δε σου λέω όχι... το άλλο... σκέψου το... και αν το κάνεις μας λες και τα αποτελέσματα


   
Μήπως εννοεις οτι έβαλες αυτό φίλε Χάρη????
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 15:49 »
Παιδια παρηγγειλα αυτο που εχω στην φωτο επανω.Λει οτι εχει 31% μειωση καταναλωσης και 16% αυξηση ιπποδυναμης.Το εχει ενας φιλος σε grand vitara και λεει οτι βγαζει 40-50 χιλιομετρα παραπανω σε καθε γεμισμα.Απο ιπποδυναμη λιγα πραγματα.Κανει μονο 10-12 ευρω.

Απο το ιδιο βενζιναδικο βαζουμε παντως εδω και 2 χρονια.Το λεω γιατι απο πρατριο σε πρατηριο υπαρχει διαφορα στα χιλιομετρα!!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:06 »
Αν ειναι τοσο φτηνο δε παραγγελνεις αλλο ενα και στα δινω τα φραγκα...

Αλλα που ακριβως το βαζεις αυτο??

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:09 »
Παιδια παρηγγειλα αυτο που εχω στην φωτο επανω.Λει οτι εχει 31% μειωση καταναλωσης και 16% αυξηση ιπποδυναμης.Το εχει ενας φιλος σε grand vitara και λεει οτι βγαζει 40-50 χιλιομετρα παραπανω σε καθε γεμισμα.Απο ιπποδυναμη λιγα πραγματα.Κανει μονο 10-12 ευρω.

Απο το ιδιο βενζιναδικο βαζουμε παντως εδω και 2 χρονια.Το λεω γιατι απο πρατριο σε πρατηριο υπαρχει διαφορα στα χιλιομετρα!!
Αν οντως κανει δουλεια και εγω θα ενδιαφερομουνα για κατι τετιο..!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:17 »
Αν ειναι τοσο φτηνο δε παραγγελνεις αλλο ενα και στα δινω τα φραγκα...

Αλλα που ακριβως το βαζεις αυτο??

Δεν εχω προβλημα σου δινω και το δικο μου μολις ερθει απο το ταχυδρομειο και παραγγελνω αλλο για μενα.Σε 1 βδομαδα με 10 μερες θα ειναι εδω.Μπαινει πριν το φιλτρο αερα μεσα στον πλαστικο μαυρο σωληνα.Εχει οδηγιες μεσα στο κουτι και οτι αλλο χρειαζεται για να περαστει (φλαντζες και τετοια).Εχω βαλει ηδη κατι μαγνητακια στο σωληνακι του καυσιμου και ειδα μονο περισσοτερη ροπη.Απο καταναλωση τα ιδια και μου ειπε ο φιλος μου να βαλω αυτο...θα δουμε τι αν τελικα αξιζει.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:22 »
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:34 »
Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον.Ισως το παραγγειλω κ εγω.Απλα αν θελεις οταν ερθεις κ το δοκιμασεις πες μας καμια γνωμη για το αν αξιζει τελικα...Με VISA λογικα το πληρωσες,ε?

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:38 »
Αυτο που λεει κατω κατω....''ending 1d,11h''?.....Τι ειναι?? Λες να το παραγγειλουμε τωρα κ οτι γινει??

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:51 »
Βασικα εγω χρεωστικη καρτα εχω βγαλει απο την τραπεζα κυπρου (μεσα σε 10 λεπτα μου την εβγαλαν)και βαζω οσα χρηματα χρειαζεται για τις αγορες που θα κανω ετσι ωστε να μην μπορουν να μου παρουν περισσοτερα.Εχω παρει πολλες φορες πραγματα απο το ebay και ακριβα.Αυτο που λεει ending 1d,11h ειναι οτι σε 1 μερα και 11 ωρες τελειωνει η προσφορα του πωλητη.Δηλαδη μετα απο τοσο μπορει να το πουλησει σε αλλη τιμη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 16:54 »
Καταλαβα...αυτο το ebay ειναι το αμερικανικο απ'οτι καταλαβα??Δε μπορουμε να βρουμε αντιστοιχα πραγματα στο αγγλικο με λιγο φθηνοτερα μεταφορικα??

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 17:06 »
Αυτο ειναι το παγκοσμιο ebay (global).Στο Αγγλικο τα μεταφορικα ειναι ιδια απο τον ιδιο πωλητη τουλαχιστον.Αυτος λεει οτι οπουδηποτε το στειλει, τα μεταφορικα ειναι 5.99$ δηλαδη 4 ευρω και κατι.Ειναι πολυ φθηνο οπως και τα μαγνητακια που κανουν επσης 10-13 ευρω τα οποια εγω τα πηρα 100 ευρω παρακαλω απο την Ελλαδα.Ειμαι σιγουρος οτι εδω στην Ελλαδα υπαρχει αυτο το προιον και κανει τουλαχιστον 80 ευρω.Μην παρει κανεις παντως αυτο με τον ελικα που εχει μεσα (το πρωτο απο αυτα που αναφερει παραπανω ο draikos)γιατι κοβει στα χαμηλα και βγαζει check engine. a105
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: βελτιωτικ@ μηχανης για Jimny στο Ebay
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 20:00 »
Παιδες,
σορυ που δεν εδωσα παρων στην κουβεντα αλλα ελλειπα εξωτερικο.
Τα σχολια σας ιδιαιτερα του Χάρη που ''δοκιμασε'', σε συνδυασμο με σχετικες αποψεις που διαβασα απο διεθνη φορουμ με κανουν να τα κρινω του πανηγυριου!

Μαλιστα κατοπιν ωριμου σκεψεως, το πρωτο ισως και να εμποδιζει την απροσκοπτη παροχη αερα.

Παμε γι αλλα ... πιο ''αληθινα''