Αποστολέας Θέμα: Αλυσίδες  (Αναγνώστηκε 31209 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 25, 2008, 01:56 »
μια χαρα λοιπόν! τι αλυσίδες έβαλες? με μεγαλους κρίκους ή κανονικες? δεν υπήρξε κανενα προβλημα ε? π.χ να σπάσουν...!

ενισχυμενες εχω
οσο για το να σπασουν δεν το ζορισα στην ασφαλτο ημουν και πηγαινα με 20-30 χλμ/ωρα
δεν προσεξα παντως αμα μπαινει στα τακουνια απο το λαστιχο αλλα δεν νομιζω.
το KL-71 εχει ενα κεντρικο τακουνι και παταει κυριως εκει η αλυσιδα
πρεπει παντως να τεντωθει καλα δηλαδη να προχωρήσεις 3-4 φορες απο ενα τεταρτο της στροφης καθε φορα και να την τεντωνεις, αλλιως καθως αρχιζει να προχωραει το αυτοκινητο χαλαρωνει και χτυπαει στα πλαστικα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 25, 2008, 14:39 »
εχει δοκιμασει κανεις αυτο;
http://www.fuelmagnet.gr/tg.html

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 25, 2008, 19:20 »
...
δηλαδή με mud λάστιχο βάζουμε κανονικές αλυσίδες?? ??? αυτές δεν θα σπάσουν?δεν πρεπει να ειναι heavy duty?

σωστος. Βεβαια, οταν παιρνουμε αλυσιδες βαρεως τυπου, δεν ξερω κατα πόσο ανταποκρινονται ολες οι μαρκες στο logo "Heavy duty". Αρα μαλλον θα πρεπει να ειναι και επωνυμες κσι δοκιμασμενες.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 25, 2008, 19:35 »
@johndentist, αν φορεσεις μεγαλυτερες και δεν ειναι μεσα στα τακουνια, μαλλον θα στις σπασει.

Μα αν η αλυσίδα μπαίνει μέσα στο τακούνι ποια η σημασία της???

Η αλυσίδα πρέπει να έχει άμεση επαφή με το οδόστρωμα για να γαντζώνει. Για αυτό το λόγο και ο κρίκος της είναι ποιο χοντρός από τις συνηθισμένες που είναι για ασφάλτινα λάστιχα ή 50-50

σναλόγως το ΜΤ. Στα ΒF ΜΤ που εχω, μαλλον δεν μπαινουν εντελως μεσα και οι συνδετικες αλυσιδες που ενωνουν τις καθετες προφανως θα ειναι εντελως εξω...αυτες λοιπον θα πιανουν στον παγο.

Υπαρχει η εξης θεωρια... Η αλυσιδα δεν πιανει ουτως ή αλλως στον παγο. Αρα δεν γραπωνει. "Πιανει" μονο σε χιονι μαλακό ή ελαφρως παγωμενο. Δηλαδη, ουσιαστικα αλλαζει τη γεωμετρια του λαστιχου και η πολυγωνια που κανει, βοηθαει να πιασει. Ως εκ τουτου, αν οι καθετες μπουν μεσα απο το τακουνι για να μην καταπονείται και η συνδετικη αλλαξει την γεωμετρια, τοτε αυτο αρκει (αυτο το ακουσα απο μηχανικο μηχανολογο ως θεωρια). Εν μερη, αν το καλοσκεφτουμε, μπορει και να ισχυει.. διοτι σε ασφαλτινα λαστιχα φοραμε αλυσιδες σε λασπη ;) Ακομα και σε ΜΤ οταν πια, ειναι η τελευταια σου επιλογη για να γλυτωσεις :) Δεν κανει το λαστιχο πιο αγριο... τη γεωμετρια αλλαζει και "πιανει". Η ιδια η αλυσιδα δεν γραπωνει στη λασπη... ακουω αποψεις σ'αυτο, ισως να ειναι και μπαρουφα ;)

Εαν σε σκληρο ΜΤ ολη η αλυσιδα ειναι εξω, τοτε η καταπονηση ειναι μεγαλη. Σκεψου οτι τα ΜΤ αντεχουν σε βραχο/πετρα και οτιδηποτε αλλο σκληρο πετρωμα/επιφανεια. Βεβαια, για να σπασει η αλυσιδα, πρεπει καποιος να πηγαινει σε ασφαλτο ή απο κατω να εχει εντελως πετρωδες εδαφος με ταχυτητα, να μην φοραει σωστο τυπο, να μην τη φοραει σωστα κτλ κτλ κτλ.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 20:44 »
Πειγα σημερα στο autoplus για να δω για αλυσιδες και μου εδειξε καπιες...αλλα ειχαν 220 το ζευγαρι..  :o ...επαθα ενα σοκ  ::)¨...Κανενα μαγαζι που να εχει κατι πιο φτηνο υπαρχει???

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 13:39 »
Πειγα σημερα στο autoplus για να δω για αλυσιδες και μου εδειξε καπιες...αλλα ειχαν 220 το ζευγαρι..  :o ...επαθα ενα σοκ  ::)¨...Κανενα μαγαζι που να εχει κατι πιο φτηνο υπαρχει???


 ::) ::) ???

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 15:17 »
τα αξεσουαρ αυτοκινητου, δεν εχουν?
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 15:35 »
Εγω με τα μαμισια ελαστικα πηγα σε ενα μαγαζι στη Δαφνη στην Καρπου αν θυμαμε καλα και τις ειχα παρει 40 ευρω

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 15:39 »
Εγω με τα μαμισια ελαστικα πηγα σε ενα μαγαζι στη Δαφνη στην Καρπου αν θυμαμε καλα και τις ειχα παρει 40 ευρω
Και ειναι οκ??αντεχουν??!

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 15:46 »
Οταν τις πρωτοπηρα μου εκαναν εντυπωση το ποσο φθηνα ειχαν (φυσικα πηγα εκει με υποδειξη αλλου τετρακινητου φιλου). Με το που πηγα σπιτι τις φορεσα να δω αν κανουν και ηταν οκ. Δεν ειναι στην κλασικη μπλε πλαστικη θηκη αλλα σε πρασινη (υποτιθεται βαρεου) αλλα οπου και αν εχω παει σε οτι παγο-χιονι να εχω βαλει το τερατακι ποτε δε χρειαστηκε να τις φορεσω οποτε δεν ξερω

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 16:40 »
Οταν τις πρωτοπηρα μου εκαναν εντυπωση το ποσο φθηνα ειχαν (φυσικα πηγα εκει με υποδειξη αλλου τετρακινητου φιλου). Με το που πηγα σπιτι τις φορεσα να δω αν κανουν και ηταν οκ. Δεν ειναι στην κλασικη μπλε πλαστικη θηκη αλλα σε πρασινη (υποτιθεται βαρεου) αλλα οπου και αν εχω παει σε οτι παγο-χιονι να εχω βαλει το τερατακι ποτε δε χρειαστηκε να τις φορεσω οποτε δεν ξερω
Μπορεις να μου πεις την διευθυνση του μαγαζιου??

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 16:25 »
Καπιος??κανα νεο??!!κανενα μαγαζι με φτηνες καλες αλυσιδες??!  t4

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 22:10 »
Καπιος??κανα νεο??!!κανενα μαγαζι με φτηνες καλες αλυσιδες??!  t4
στην extreme 4x4στο μαρουσι πιστευω θα βρεις τις καταληλες βαρεου τυπου και μην...... ;)
off-road team

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 11:12 »
Χθες πέρασα μια βόλτα από το Alex Pak στα Χανιά και κοίταξα και τις αλυσίδες.... Εκτός από τις απλές για συμβατικά αυτοκίνητα είχε και κάποιες σε κόκκινο τσαντάκι για 4x4.... Η τιμή τους υπερδιπλάσια σε σχέση με τις άλλες... (13? οι απλές, 44? οι 4x4 στη μικρότερη τους διάσταση...)
Σχετικά με το μέγεθος δεν έβγαλα άκρη για τα δικά μου λάστιχα (Kumho KL-71 195/80/15) μιας και δεν αναφερόταν πουθενά ως διάσταση, μόνο 195/15 αναφερόταν σε μια... έχει κανείς εμπειρία από αυτές; Καταλαβαίνετε βέβαια πως εδώ στα Χανιά οι αλυσίδες δεν είναι και το πιο ευρείας κατανάλωσης προϊόν.
 ??? ??? ???

Καλά να περάσετε όλοι και όλες σήμερα...  santa2

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αλυσίδες
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 11:57 »
Η διάσταση 195/15 είναι η ίδια με την 195/80/15.
Τώρα αν θες να βάλεις αλυσίδες σε mud λάστιχα, λόγω αυξημένης διαμέτρου προσπάθησε να τις πάρεις λίγο ευρύχωρες (ίσως μια διάσταση πάνω)
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...