Αποστολέας Θέμα: θα βαλω λαστιχακι...  (Αναγνώστηκε 57248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 13:36 »
Όχι φίλε verse. Απλά η λογική λέει ότι οι βιομηχανίες ελαστικών, από τη στιγμή που δε μπορούν να ονομάσουν ένα ελαστικό 205/71/15, έχουν ένα περιθώριο "από-έως" μεσα στο οποίο το λάστιχο θεωρείται ότι ανήκει στην ταδε κατηγορία μεγέθους. Για να καταλάβεις το μέγεθος της διαφοράς, η Maxxis δίνει επίσημη διάμετρο στο 205/70/15 Trepador 67,056cm, η Bridgestone στο 205/70/15 Dueler H/T 66,9cm, ενώ η General Grabber στο 205/75/15 ΑΤ2 68,072cm. Τα δύο πρώτα είναι λίγο μεγαλύτερα από την ονομαστική του διάσταση (66,776cm), ενώ το τρίτο είναι αρκετά μικρότερο από τη δική του ονομαστική (68,884cm). Εν τέλει λοιπόν, κανένα παραπάνω ύψος δεν δίνει το τακούνι του ελαστικού ανάλογα με τη μορφή του. Αυτό που διαφοροποιείται είναι οι πραγματικές διάμετροι των ελαστικών ανάλογα με τις επιλογές του κατασκευαστή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2008, 13:49 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 14:11 »
 >s014 >s014 >s014 _brav/ _brav/ _brav/

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 19:54 »
το maxxis βγαζει και 195/15.......
εχω φερει 3 τετραδες.πριν το Πασχα.....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος pablo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 23:46 »
  VISSARIONA στο θεμα που εθεσε ο αλεξ  θυμαμαι η διαφορα αναμεσα στο dueler το μανισιο και το general graber at2 .DUELER   19 εκατοστα εδαφος μεχρι το καρπουζι του διαφορικου.
 GENERAL  20.6 εκατοστα εδαφος μεχρι το καρπουζι του διαφορικου.

  παντος ο alex μπορει να εχει μια γνωμη γενικη για τα maxis γιατι τα εχει δοκιμασει σε ολα τα terain.
  αυριο μενει να δουμε ποσο απατητο χιονι μπορουν να σκισουν. Σημερα τα ταλαιπορημενα graber απο την συνεχη χρηση 2 ετων(31000 ΚΜ) στα βουνα του γραμμου αποδιδουν καλα.ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΓΟΡΑ. :'( :'(

 

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 05:06 »
Εγώ στα MAXXIS έχω κάνει πάνω από 40.000 χιλιόμετρα και σε χώμα λάσπη και χιόνι είναι απλά άπαιχτα.

Φέτος και εννοώ τον Φεβρουάριο που πέρασε λόγω του χιονιά βρικσόμοθν σχεδόν όλο το 24ωρο στον δρόμο. Δεν είναι χιονολάστιχο αλλά σε κάτι κατηφοριές στην Πολιτεία- Εκάλη απόρησα πως πήγαινε το αμάξι. Στην Εθνική με παγωμένο χιόνι κινούμουν άνετα με 60 χιλιόμετρα και λέω άνετα γιατί το φρενάρισμα ήταν απροσδόκητα καλό.

Και μην ξεχνάτε στην λάσπη συμπεριφέρεται καλύτερα λόγο του πέλματος που είναι σε σχήμα V
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος seaman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 15:47 »
Χρονια πολλα στην παρεα του forum και να εχετε ολοι μια πολυ νεα χρονια με υγεια πρωτα απ ολα και πολλα πολλα χιλιομετρα εκτος δρομου......τωρα θα ηθελα να παρακαλεσω οποιος εχει "ορεξη" να συνοψισει ολα τα παραπανω εαν ειναι εφικτο γιατι εαν και τα διαβασα οφειλω να πω οτι μπερδευτικα λιγο......βεβαια αν καταλαβα καλα το συμπερασμα ηταν οτι τα maxis θεωρουνται τα ποιο ιδανικα σε συνθηκες μικτες?δλδ ποιο καλα και σε θεμα καταναλωσης και δυνατοτητες εκτος δρομου και χωρις να χρειαζεται μετρατοπη στην αναρτηση?επιγραμματικα μπορουμε να φτιαξουμε μια σειρα απο ελαστικα ωστε ο καθε ενδιαφερομενος να μπορει να επιλεξει κατι?τα λεω ολα αυτα γιατι θελω καποια στιγμη στο αμμεσο μελλον θα παω για αλλαγη ελαστικων,δεν κανω εκτος δρομου διαδρομες αλλα δεν το αποκλειω καθολου και δεν "κολλαω"να το βαλω,η χρηση μου ηταν και θα ειναι ποιο πολυ ελκτικη σε γλυστρες κλπποιο πολυ ασφαλτινη δεν θα ηθελα αυξηση καταναλωσης,αλλα θα ηθελα αμα τυχει και καποια εκδρομη σε χιονια η σε εκτος δρομου σε κανα βουνο να μπορει να ανταπεξελθει....πολλα ζηταω? 0_21περιμενω καποιες προτασεις αν εχετε την διαθεση...α και μια προταση που ειχα ως πολυ καλη σε αυτα που προαναφερα ειναι η εξης:BRIDGESTON AT DULLER G94 205.70.15

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 19:38 »
Τα λάστιχα που αναφέρεις φίλε μου είναι για μικτή χρήση και σε πάνε παντού. Είναι από τις ποιό καλές και αξιόπιστες λύσεις. Ούτε σε χιόνι θα σε απογοητεύσουν μέχρι ενός σημείου ούτε στο χώμα ούτε πουθενά. Με τα προαναφερθέντα ελαστικά θα έχεις ένα κλίκ θόρυβο μέσα στην καμπίνα όπως και κάποιες δονήσεις λόγο του τακουνιού. Μην φανταστείς τίποτα τρομερό αλλά αισθητό.

Εγώ θα σου έλεγα να έβαζες τα Α/Τ που λες καθότι η χρήση η οποία προορίζεις εσύ, θα σε αφήσουν ικανοποιημένο. Και κατά την άποψή μου για μία φορά που θα πας στο χιόνι ένα ζευγαράκι αλυσίδες είναι απαραίτητες και μάλιστα ίσως πας καλύτερα και με περισσότερη ασφάλεια από ότι τα χωμάτινα ελαστικά
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 08:25 »
το λαστιχακι εχει φορεθει μια βδομαδα τωρα. μιλαμε για τα trepador.
σε ασφαλτο εχουν ελαχιστο θορυβο, ΤΡΟΜΕΡΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ, και ειναι πολυ μαλακα. καταπινουν τις λακουβες σα να ρουφας milko το πρωι με ζαμπονοτυροπητα παρεα.
τα πηγα και σε λασπη, και με ικανοποιησαν παρα πολυ, σε φαση που δεν ενοιωθα οτι παταω λασπη.
μενει μια δοκιμη καλιφορνια πλεον, να δουμε εκει τι λεει.
α, και απο εμφανιση γ@μ@ει.
αυτα.

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 15:46 »
ελα ρε viss καλοριζικα και καλολασποτα τα καινουργια πατουμενα  cl j12
για πες και καμια τιμουλα , διασταση
απο επιδοσεις εχει κοψει το αμαξι ?

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 11:28 »
το λαστιχακι εχει φορεθει μια βδομαδα τωρα. μιλαμε για τα trepador.
σε ασφαλτο εχουν ελαχιστο θορυβο, ΤΡΟΜΕΡΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ, και ειναι πολυ μαλακα. καταπινουν τις λακουβες σα να ρουφας milko το πρωι με ζαμπονοτυροπητα παρεα.
τα πηγα και σε λασπη, και με ικανοποιησαν παρα πολυ, σε φαση που δεν ενοιωθα οτι παταω λασπη.
μενει μια δοκιμη καλιφορνια πλεον, να δουμε εκει τι λεει.
α, και απο εμφανιση γ@μ@ει.
αυτα.
                                                                                                                                                     τα φοραει ενας φιλος σε σαμι το συγκεκριμενο του δινω 20 σε χωμα πετρα και στην ασφαλτο ακομα και σε βρεγμενο δρομο κραταει πολυ σε λασπη -20 το ειδα με το που πατησε στουμπωσε και δεν εκανε τιποτα εκανε πατιναζ διασταση 31/10,5/15 ,ρε viss καλοριζικα απο μενα και καλολασποτα  ha ha
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος seaman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 01, 2009, 16:51 »
Τα λάστιχα που αναφέρεις φίλε μου είναι για μικτή χρήση και σε πάνε παντού. Είναι από τις ποιό καλές και αξιόπιστες λύσεις. Ούτε σε χιόνι θα σε απογοητεύσουν μέχρι ενός σημείου ούτε στο χώμα ούτε πουθενά. Με τα προαναφερθέντα ελαστικά θα έχεις ένα κλίκ θόρυβο μέσα στην καμπίνα όπως και κάποιες δονήσεις λόγο του τακουνιού. Μην φανταστείς τίποτα τρομερό αλλά αισθητό.

Εγώ θα σου έλεγα να έβαζες τα Α/Τ που λες καθότι η χρήση η οποία προορίζεις εσύ, θα σε αφήσουν ικανοποιημένο. Και κατά την άποψή μου για μία φορά που θα πας στο χιόνι ένα ζευγαράκι αλυσίδες είναι απαραίτητες και μάλιστα ίσως πας καλύτερα και με περισσότερη ασφάλεια από ότι τα χωμάτινα ελαστικά
Ευχαριστω πολυ για την αμμεση ανταποκριση σου και την διαθεση....καλη χρονια σε ολους και καλες βολτες!!!!!!Να κανω αλλξ μια ερωτηση τωρα?ποια η γνωμη σας για αντιολισθητικες αλυσιδες για το συγκεκριμενο λαστιχο?και τι λετε για τις "κουβερτες" στα λαστιχα κανουν δουλεια αραγε?Εχει κανεις καποια εμπειρια σχετικα η καποιες πληροφοριες?οκ εχω ακουσει οτι εκτος δρομου σκιζονται (καπου εδω στο φορουμ το διαβασα)παντως ενδιαφερομαι να αγορασω για να εχω αλλα δεν θελω να πληρωσω και καποια "περιουσια" για πανια και καλης εταιριας ακουσα γυρω στα 100 ευρω και κανουν καποια καλη δουλεια.....αλλα οντως αξιζει?

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 01, 2009, 20:08 »
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!! ΦΙΛΕ ΒΙΣΑΡΙΩΝΑ ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΤΟΥΤΟΥ ΜΟΥ 205/80/15 ΜΕ ΥΨΟΣ ΕΛΑΖΤΙΚΟΥ ΣΤΑ 71 ΕΚΑΤΟΣΤΑ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 66.8 ΤΟΥ 205/70/15 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 66.8 ΜΕ ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 12, 2009, 13:09 »
Σημερα πηγα και ρωτησα απο περιεργια ποσο κοστιζουν τα λαστιχα που εχω ΥΟΚΟΗΑΜΑ GEOLANDAR A/T S στην μεγαλητερη διασταση που περνει η μαμα ζαντα του jimny και μου ειπε 350 ευρω..ειναι καλα??!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 12, 2009, 15:34 »
Σημερα πηγα και ρωτησα απο περιεργια ποσο κοστιζουν τα λαστιχα που εχω ΥΟΚΟΗΑΜΑ GEOLANDAR A/T S στην μεγαλητερη διασταση που περνει η μαμα ζαντα του jimny και μου ειπε 350 ευρω..ειναι καλα??!
Normal και καλή τιμή...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 27, 2009, 16:05 »
paides geia xara kai pali meta apo poly kairo.

exo kai go to dilima kl71  195/80-15 h 215/75-15
einai tragikes oi diafores sti katanalosi kai to kopsimo?
off road pio na apodidi kalitera sti laspi (isos to 195)
i timi einai peripou idia pantos.
thanx kai perimeno to xeimona gia kamia voltoula parea.