Αποστολέας Θέμα: θα βαλω λαστιχακι...  (Αναγνώστηκε 57255 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 17:14 »
το maxxis ειναι πρωτογενες ομως?


Τα Maxxis είναι πρωτογενή. Επίσης να σου πω πως αν θες να βάλεις αλυσίδες θα τους πεις ότι πρόκειται για χωμάτινα ελαστικά με τακούνια για να σου δώσουν και τις ανάλογες με χοντρή αλυσίδα για να μην μπαίνει ανάμεσα στα τακούνια.
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 18:51 »
ρε συ big, επειδη ο καθενας λεει τα δικα του...
τα maxxis οπως λες ειναι πρωτογενη.
αυτο συμαινει οτι δε βγαινουν και απο αναγωμωση?
αποκλειεται δηλαδη να μου πουλησουν maxxis αναγωμωμενα?

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 19:05 »
ρε συ big, επειδη ο καθενας λεει τα δικα του...
τα maxxis οπως λες ειναι πρωτογενη.
αυτο συμαινει οτι δε βγαινουν και απο αναγωμωση?
αποκλειεται δηλαδη να μου πουλησουν maxxis αναγωμωμενα?

Όχι φίλε μου δεν γίνεται να σου πουλήσουν αναγόμωση. Είναι καθαρά πρωτογενή ελαστικά.

Αναγόμωση είναι ελαστικά τα οποία έχεις το "κέλυφος" ας πούμε και βάζεις το πέλμα. Δλδ σαν σκελετός υπάρχει και εσύ προσθέτεις το έξω με απλά λόγια.


Το πρωτογενές φτιάχνεται από την αρχή.

Υπάρχει διαφορά και στην ποιότητα της γόμας μεταξύ τους. Στα αναγομωμένα ελαστικά η γόμα τρώγεται ποιο εύκολα από ότι στα πρωτογενή. Προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ και τα 2 είδα ότι στα πρωτογενή η γόμα είναι ποιο μαλακιά. με την έννοια της ποιο γρήγορης φθοράς.

Για να καταλάβεις στα πρωτογενή το τακούνι μπορείς να το κουνήσεις με το χέρι ενώ σε αυτό της αναγόμωσης είναι ποιο δύσκολο.

Αν θέλεις να κανονίσουμε να βρεθούμε για να σου δείξω από κοντά την διαφορά τους.
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 22:44 »
ρε συ big, επειδη ο καθενας λεει τα δικα του...
τα maxxis οπως λες ειναι πρωτογενη.
αυτο συμαινει οτι δε βγαινουν και απο αναγωμωση?
αποκλειεται δηλαδη να μου πουλησουν maxxis αναγωμωμενα?

δεν υπαρχει ουτε μια 1στο 1000000......
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 00:07 »
Ρε συ vissariona, αφού τα έχουμε πει.. βάλε τα maxxis κ θα δεις. Ήδη έχεις πάρει γνώμη για εντυπώσεις. Αφού κιόλας δεν το σκέφτεσαι για ψήλωμα (αν κ προσωπικά σου προτείνω το +3, στην ουσία δε νιώθεις καμία φοβερή αλλαγή), πιστεύω πως είναι καλή επιλογή, ιδανική ίσως για χώμα. Αν θες περίμενε καμιά 10ριά μέρες που θα τα δοκιμάσω κ στο χιόνι  j12
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:23 »
+1000 Menia! Δοκιμασμενο και στο χιονι!!!  j12 j12 j12http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=29694

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:27 »
εψαχνα για αλυσιδες πριν λιγες μερες, και σκεφτηκα αν τελικα βαλω MUD ή 50-50, θα εχει διαφορα η διαμετρος λογο βαθους τακουνιου? ρωτησα εναν βουκλανιζατερα,για το αν απο 50/50 σε MUD παιζει διαφορα στις ιδιες διαστασεις, και μου ειπε οχι.
να λεει μπαρουφες?

βρε vis που έχεις σκοπό να πάς και θέλεις αλυσίδες?? ??? 

πάντως στο +4 που είμασταν καταλαβαίναμε διαφορά από πριν ανέβει... ειδικά στις στροφές είσαι αναγκασμένος να μπαίνεις με λιγότερα, ασε που γενικότερα δεν το νοιώθεις τόσο "δεμένο". Από την άλλη "καβαλάς" τα πάντα χωρίς να καταλάβεις τίποτα!(εννοώ και εντός πόλης.. εχω περάσει κάτι ουρές..!)

Αποσυνδεδεμένος pablo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 14:12 »
Πραγματι ο alex εχει δικιο αριστο στο μαλακο χιονι.
Εχω καποιες αμφιβολιες για την αποδοση στο πατημενο χιονι(σε συνθηκες δρομου).
Εγω φοραω τα GENERAL GRABER AT2,και σε δοκιμες με τον alex(φοραει τα maxis) ειχαν καποια υστερηση σε αποδοση στο πατημενο χιονι.
ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα του ελαστικου

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 17:08 »
φιλε visariona.....αν θες να με ακουσεις βαλε τα trepador σε 195/15.....θα σου δωσει 1 ποντο υψος χωρις διαφορα στην μεταδωση....και δεν θα βρισκεις πουθενα....
οσο για το πελμα του ειναι μακραν το καλυτερο σε οτι εχω δωκιμασει μεχρι τωρα...αυτην την στυγμη το φωρανε 4-5 jimny στην περιοχη μου....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 18:52 »
Το Maxxis Trepador βγαίνει μόνο σε 205/70/15. Δεν βγαίνει σε 195/80/15, ούτε σε άλλη κοντινή σε (εργοστασιακό) Jimny διάσταση. Αυτό σημαίνει ότι δεν αλλάζει το βήμα της μετάδοσης στο αυτοκίνητο και θα κόψει ελάχιστα (όχι λόγω αύξησης διαμέτρου, αλλά μόνο από το αυξημένο βάρος του ελαστικού), ενώ από την άλλη δε θα κερδίσεις σχεδόν καθόλου ύψος στα διαφορικά.

Γενικά στην απόφαση σου για τοποθέτηση ελαστικού θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις. Επέλεξε λοιπόν τι μετράει περισσότερο για σένα και κάνε μια συνειδητή επιλογή, γνωρίζοντας ότι κάτι θα κερδίσεις και κάτι θα χάσεις. Δεδομένου ότι δε σκοπεύεις να βάλεις ανάρτηση σύντομα, αυτόματα αποκλείεις τη διάσταση 215/75/15. Επίσης δε μπορείς να πας με σιγουριά σε αναγομωμένο διάστασης 195/80/15, γιατί οι πραγματικές τους διαστάσεις "παίζουν" πολύ σε σχέση με τις ονομαστικές. ¶ρα στη τελική έχεις δύο επιλογές, ίσως 3 αν υπολογίσουμε το Cooper Discoverer ST, το οποίο κάποιοι το λένε χωμάτινο, κάποιοι 50/50. Προσωπικά δε το γνωρίζω και δε το έχω δει να δουλεύει οπότε δε μπορώ να στο προτείνω με σιγουριά, μπορεί να σου πει εντυπώσεις ο Offroadpet. Η πρώτη είναι το Maxxis Trepador 205/70/15 και η δεύτερη το Kumho KL71 195/80/15 (η σειρά που τα αναφέρω είναι τυχαία). Το Kumho επιβεβαιωμένα δεν βρίσκει πουθενά ακόμα και με μαμά ανάρτηση. Το έχουν φορέσει ήδη 2 παιδιά από τη παρέα στη Κρήτη στο καινούριο μάλιστα Jimny (με το χαμηλό προφυλακτήρα) και δεν έχουν πρόβλημα (στον ένα μόνο βρίσκει λίγο αλλά του έχει κρεμάσει ο προφυλακτήρας. Οταν φτιαχτεί δε θα βρίσκει). Με το Kumho θα κερδίσεις 1-1,5cm στα διαφορικά, αλλά το αμάξι θα "κόψει" λίγο. Με το Maxxis δε κερδίζεις καθόλου σε ύψος, αλλά το Jimny σου θα κόψει ανεπαίσθητα. Σε επιδόσεις στα διάφορα τερέν θα πρέπει να φτάσεις πολύ οριακά για να δεις διαφορές. Και τα 2 είναι από "Καλά" και πάνω, σε όλες τις επιφάνειες, εκτός ίσως από τις πρώτες σταγόνες βροχής σε άσφαλτο με γλίτσα, όπου εκεί έχουν πρόβλημα όλα τα ελαστικά, τηρουμένων πάντα των αναλογιών.

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 19:34 »
με φτιαξατε παιδες.
ευχαριστω! a105

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 21:17 »
Φιλε JPat το MAXXIS εχει μανησια διασταση αλλα σιγουρα δινει υψος στο διαφορικο και αυτο το λεω διοτι το συγκρινα διπλα στο GRABER ATR 205/15/75 jimny του Pablo και ειχαν ακριβως το ιδιο υψος στα διαφορικα! (Δεν θυμαμαι εκατοστα ισως μας πει οPablo) Πιστευω οτι το ψυλο τακουνι του κανει τη διαφορα. Μακαρι να βγαινε σε 75? η 80? θα ηταν ισως το καλυτερο λαστιχο για χιονι αλλα και για ταξιδι ασφαλτο κατα τη γνωμη μου.Το kumho πιστευω οτι υστερει σε σχεση με το ΜΑΧΧΙS μονο στο χιονι λογω μεγαλων τακουνιων σε επιφανεια (κυριως στο καλα πατημενο) αλλα υπερτερει στο οτι βγαινει και σε ποιο ψυλη διασταση.Συμφωνω απολυτα με το τελικο σου συμπερασμα!  >sostos< >oreos< >egrapses< _brav/ _brav/ _brav/

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 02:56 »
Φιλε JPat το MAXXIS εχει μανησια διασταση αλλα σιγουρα δινει υψος στο διαφορικο...

 >sostos< >sostos<

Έχεις δίκιο Alex. Αυτή τη πληροφορία, που κι εγώ από εσένα την έμαθα όταν έψαχνα για τα δικά μου λάστιχα και με είχες βοηθήσει με την απάντηση σου, παρέλειψα να την αναφέρω. Απλά πρέπει να δίνει λίγο και σαφώς λιγότερο από 195/80/15.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2008, 03:01 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 10:53 »
¶ρα επανερχόμαστε στην αρχική μου άποψη πως το πέλμα παίζει ρόλο στην συνολική διάμετρο του ελαστικού???
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: θα βαλω λαστιχακι...
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 11:02 »
Το υψος του πελματος φιλε Verse!!!  ;)