Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για ζαντολαστιχα  (Αναγνώστηκε 2157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« στις: Νοέμβριος 14, 2008, 01:01 »
Χαρετιζω ολη την 4κινητη παρεα και ζητω τη βοηθεια της,σχετικα με την επιλογη καταλληλης ζαντας και ελαστικου.Συγκεκριμενά,εχοντας σηκωσει το jimny 6cm και φορωντας μαμισιες ζαντες με 195\80\15 λαστιχα ,κατι του λειπει(οπτικα).Ακουγωντας  λοιπον ''διαφορα'',κατεληξα στα εξης:α)ζαντες 7x15  με αρνητικο ofset(απο5χ15,αν θυμαμαι καλα),β)λαστιχα 215/75/15(απο βλ. παραπανω)Aν γινουν αυτες οι αλλαγες,περα απο την καταναλωση και το ''νευρο'',θα χασω στα στραμπουληγματα η τι αλλο?Στα ελαστικα τωρα,εχοντας υπ'οψη οτι υπαρχει 2τερη τετραδα με fedima extreme,πιο λαστιχο θα μου προτεινατε αναμεσα στα cooper(ATR-STT),BFgoodrich AT,KUMCHO KLV71(εκπληκτικο λαστιχο,τουλαχιστον εμφανισιακα!),CONTINENTAL 4X4 η καποιο αλλο? t4Οπως καταλαβαινεται,η βασικη αιτια αυτης της κινησης,ειναι η αισθητικη αρμονια του πραγματος και οχι η πρακτικη.Oποιαδηποτε αλλη αποψη η συμβουλη θα χαρω να τη συζητησουμε.Προκαταβολικα σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και καλες βολτες.Με εκτιμηση vag

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:12 »
Απ' ότι καταλαβαίνω η ουσία είναι καθαρά η αισθητική αναβάθμιση οπότε βάλε όποια ζάντα και λάστιχο σου αρέσει εσένα και άσε τους υπόλοιπους, εσύ θα το βλέπεις και θα το οδηγείς...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:42 »
Καλημέρα santo. Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ. Στις απαντήσεις #10 & #15 υπάρχουν φωτογραφίες από το setup που έχω βάλει στο Jimny και προσωπικές απόψεις για το λάστιχο που επέλεξα. Κάπου γράφει και το Offset της ζάντας αν δε κανω λάθος. Να σε πληροφορήσω απλά, ότι λόγω της 7άρας ζάντας και του ελαφρά αρνητικού offset, ο τροχός έχει βγει λίιιγο έξω από το θόλο με αποτέλεσμα να μου λασπώνει πολύ εύκολα το αυτοκίνητο. Στα δε στραμπουλίσματα κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 19:42 »
Φιλε jpat καταρχας,συγχαρητηρια για το πολυ ωραιο jimny σου.Αυτο που σκεφτομουν να κανω στο δικο μου,το ειδα στις φωτογραφιες σου!Ποια ειναι η γνωμη σου ομως,για τα bf A/T,θα toobaνιαση αναλογα?Επειδη ηδη εχω τα fedima,για να μην εχω 2τετραδες Μ/Τ.

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 20:17 »
Γνωριζει κανεις τα continental conticross A/T?Ακουσα οτι καλα ειναι,αλλα ειναι πολυ μαλακα και φθειρονται σχετικα γρηγορα(?)Aπο συμπεριφορα ασφαλτο-χωμα?  (......αντε να δουμε που θα καταληξουμε!!!) bhe

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 20:33 »
Γεια σου santo,τα continental τα εχει βάλει φίλος μου σε Terios (το προηγούμενο) και μετά απο 10.000χλμ ,είναι πολύ καλό στο στεγνό,και στη βροχή και στο χιόνι,στη λάσπη τα έχει δοκιμάσει λίγο με πολύ καλές εντυπώσεις.Τα είχε βάλει την τετράδα με 480 ευρώ πρίν κανα χρόνο.
Τώρα για φθορά που λες στα 10000χλμ δεν φαίνεται τίποτα,αλλά είναι λίγα και τα χλμ.
Επειδή όμως εσύ τα θέλεις για το αισθητικό αποτέλεσμα ,τα έχω δει σε Jimny σε διάσταση μαμά αλλά δεν με ενθουσίασε το οπτικό αποτέλεσμα (αυτο βέβαια είναι υποκειμενικό).
Αλλά όπως είπε και ο Metalaxe:
Απ' ότι καταλαβαίνω η ουσία είναι καθαρά η αισθητική αναβάθμιση οπότε βάλε όποια ζάντα και λάστιχο σου αρέσει εσένα και άσε τους υπόλοιπους, εσύ θα το βλέπεις και θα το οδηγείς...


Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 21:56 »
Φίλε santo σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κι εγώ το καμάρωνα στην αρχή πολύ, μέχρι που μάλλον το μάτιασα και εγώ και άλλοι που το κοίταζαν και σε λιγότερο από βδομάδα από την τοποθέτηση, γυρνάω σπίτι ένα βράδυ με τα πόδια και το βρίσκω τρακαρισμένο εκεί που το είχα παρκάρει bhe. Ευτυχώς το τρακάρισμα δε μου προκάλεσε μεγάλη ζημιά στο Jimny, αλλά τη τσέπη μου την "χτύπησε" μια χαρά :(. Έφυγε βλέπεις ο αλήτης που έπεσε πάνω μου και δεν άφησε στοιχεία >:(.
Στο θέμα μας τώρα. Θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπαν παραπάνω o metalaxe & ο agian. Πάρε το λάστιχο που σου αρέσει περισσότερο, στη διάσταση που σου αρέσει περισσότερο. Πολύ όμορφο ελαστικό είναι και το Kumho KL71. Και το BFGoodrich Α/Τ που σκέφτηκες πιστεύω ότι θα είναι αρκετά όμορφο επάνω στο Jimny σου, αφού για 50/50 έχει αρκετά "άγριο" look. Η τιμή του πάντως, είναι ακριβότερη από το BFGoodrich Μ/Τ. Το ενδεχόμενο να πουλήσεις τα Fedima Extreme και να αγοράσεις ένα πρωτογενές χωμάτινο διάστασης 215/75/15 (BFGoodrich-Kumho) το σκέφτεσαι?

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 23:20 »
Τα ωραια τα ματιαζουνε,πες μου οτι δεν ειχες χαντρα?Αν οχι,να σου στειλω,ρε συντεκνε!Πραγματικα λυπαμαι για την ατυχια σου,να λες μη χειροτερα.Τωρα για να δωσω τα fedima δεν το βλεπω,ειμαι πολυ ευχαριστημενος και για καθημερινη χρηση,νομιζω κανενα Μ/Τ δεν ειναι.Γιαυτο 1 τετραδα Μ/Τ για τα δυσκολα και 1 Α/Τ για καθε μερα και τα ευκολα.Παντως αυτο που ειπα για "αισθητικη πλευρα",θα συμπληρωσω,οτι δεν ειναι μονο για το ωραιο,αλλα προπαντος σωστο.Γιατι εδω και καιρο,προσπαθω να αποφευγω τις ''πατατες'',(οχι τις τηγανιτες.....)

Αποσυνδεδεμένος santo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Βοηθεια για ζαντολαστιχα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 00:31 »
παιδια αν μεινη το το ιδιο ζαντολαστιχο(195/80/15) και μπουν αποστατες?(φοβερη ιδεα,ε? _brav/)δεν θα ειναι στο...ματι καλυτερο αλλα και στο ουσιαστικο του πραγματος(λογω των +6cm) ε,τι λετε,ε,ε? ;D