Αποστολέας Θέμα: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε  (Αναγνώστηκε 2811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« στις: Οκτώβριος 06, 2008, 09:46 »
Γειά σε όλους, μόλις έγινα κ εγώ κάτοχος ενός τζιμνη καθώς ασχολούμαι με χόμπυ όπως ψάρεμα-κάμπινγκ κ θέλω κάτι να με φέρει πιο κοντά στη φύση κ τις δραστηριότητές της.
Τα + και - του συγκεκριμένου 4χ4 τα γνωρίζω όπως όλοι εδώ πιστεύω, ωστόσο κάτι που δεν ήξερα κ με ξάφνιασε είναι η ενόχληση που νοιώθω στη μέση κατα την οδήγηση (άκουσα οτι έχει σχέση με το κοντό μεταξόνιο).
Μπορώ να κάνω κάτι για να σώσω την κατάσταση? μαξιλαράκι στη πλάτη, μπάκετ ,αναρτήσεις, χαμήλωμα ?? Οτιδήποτε!! Δεδομένου ότι έχω ευαισθησία κ δεν θέλω να την επιβαρύνω κατ'αυτό τον τρόπο.
Συγχωρήστε με αν έβαλα το θέμα σε λάθος ενότητα καθότι είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, κάθε πληροφορία είναι σημαντική κ ειδικά αν κάποιος απο σάς αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:13 »
ο πατερας μου αντιμετοπιζει προβλημα
με την μεση του (παλαιοτερο τρακαρισμα, ειχε πεσει φορτηγο απανω του)
μου λεει οτι στο jimny ειναι πολυ καλητερα με την πλατη αρκετα ορθια
απο οτι στο δικο του (octavia) αλλα εχει να κανει και με την εκαστοτε παθηση
Χωρις να θελω να σε τρομαξω αλλα μια επισκεψη σε γιατρο θα ηταν το καλητερο πιστευω
μπορει απλα με μια ορθοπεδικη ζωνη καποιες ωρες την ημερα και να σε ανακουφησει αλλα και
να σε γλιτωσει απο αλλα μελοντικα που ειναι και ποιο σημαντικο

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:32 »
Minako, καλώς όρισες!

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κάποιες συνεδρίες ΄φυσιοθεραπει'ων θα σε βοηθήσουν και ίσως σου δωθεί και οριστική λύση στο προβλημά σου μιας και οι φυσιοθεραπευτές πιστεύουν πως τα προβλήματα στην μέση είναι τα πιο αντιμετωπίσιμα.

Συμπληρωματικά να πω πως ίσως να πρέπει να χάσεις κάποιο περιττό βάρος (αν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα), και η άσκηση pilates, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις εξω ιατρικών παρεμβάσεων, για μια δυνατή μέση! Επίσης η σωστή εκτέλεση αρκετών σετ κοιλιακών επαναλήψεων καθημερινά εκτός του ότι θα σου χαρίσουν καλογυμνασμένους κοιλιακούς θα σε απαλλάξουν και από τους πόνους στη μέση, γιατί κάνοντας κοιλιακούς δεν το καταλαβαίνουμε αλλά  "χτίζουμε" και μια πιο ισχυρή μέση!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 11:07 »
Το θέμα είναι ότι στο συγκεκριμένο τουτού, ακομά και πολύ μαλακή ανάρτηση να έχεις, θα αποφύγεις μεν το κοπάνημα αλλά θα παλατζάρει πιο πολύ, με αποτελέσμα πάλι να σε ενοχλεί στην μέση σου. Μπάκετ κάθισμα όχι, είναι πιο σκληρά, χαμήλωμα εννοείται πως όχι  lol lol, άρα μάλλον για καμια ζωνούλα σε βλέπω ή αν βρεις κανένα ειδικό μαξιλαράκι  ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 11:13 »
Εχω κάνει συμφωνία με τη μέση μου (μη με ενοχλείς περισσότερο - δεν σε ενοχλώ περισσότερο)......

Εννοείται οτι με τα κουβαδάκια μας υπάρχει μια Α καταπόνηση. Δεχτείτε το ή δώστε 50-60.000 Ευρά και πάρτε LC.... και όλα ισωμα μετά

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 11:49 »
Φίλε Minakos, όπως σωστά αναφέρει η Denise σε παραπάνω μήνυμα, καλό θα είναι να πας σε κάποιο φυσιοθεραπευτή αρχικά, ο οποίος θα σου συστήσει τις κατάλληλες ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν στη πάθηση σου. Αν αποφασίσεις να κάνεις μόνος σου ασκήσεις κοιλιακών, θα πρέπει απαραίτητα να ασκήσεις και τους ραχιαίους σου για τη σωστή δημιουργία μυϊκής ζώνης γύρω από τη μέση.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 12:05 »
  Επίσης η σωστή εκτέλεση αρκετών σετ κοιλιακών επαναλήψεων καθημερινά εκτός του ότι θα σου χαρίσουν καλογυμνασμένους κοιλιακούς θα σε απαλλάξουν και από τους πόνους στη μέση, γιατί κάνοντας κοιλιακούς δεν το καταλαβαίνουμε αλλά  "χτίζουμε" και μια πιο ισχυρή μέση!
+1000
Αν αποφασίσεις να κάνεις μόνος σου ασκήσεις κοιλιακών, θα πρέπει απαραίτητα να ασκήσεις και τους ραχιαίους σου για τη σωστή δημιουργία μυϊκής ζώνης γύρω από τη μέση.
+2000
Τα έκανα τα παραπάνω και βρήκα την υγειά μου (έχω πρόπτωση 3 σπονδύλου)-καμία ενόχληση -ούτε απο το γίμνυ ,ούτε απο τίποτα άλλο .
Βέβαια προσοχή !! στις ασκήσεις που θα κάνεις και μόνο απο γιατρό !!!!
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Minakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: Πόνος στη μέση. Τί κάνω? βοηθείστε
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 12:59 »
Εντάξει παιδιά σωστές οι απαντήσεις σας απο ιατρικής άποψης αλλα εγώ ρωτάω σε σχέση με την οδήγηση και αν είναι λογικό να με ενοχλεί η μέση μου έστω και σε σύντομες διαδρομές. Κοιλιακούς , δίαιτα , φυσιοθεραπίες όκ! συμφωνώ αλλα με το οικογενειακό σεντάν δεν μου συμβαίνει αυτο. Ρωτάω δηλ. αν αυτό συνιθίζεται ή σε κάποιο βαθμό διορθώνεται. Στεναχωριέμαι φίλοι μου λιγάκι γιατί κατα τα άλλα αυτό το άμάξι με καλύπτει απόλυτα και απ'όλες τις απόψεις.