Αποστολέας Θέμα: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!  (Αναγνώστηκε 4016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος potis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • my black jimny...
Καλησπερα σε ολο τον κοσμο!
Λοιπον ειμαι κατοχος ενος καινουργιου jimny,μοντ.2008.
Γενικα με τα τζιπ ειμαι λιγο ασχετος (να φανταστητε το προηγουμενο μου αμαξι ηταν bmw z3)αλλα ειμαι πολυ της περιπετιας γενικα...
Λοιπον για να μην λεω και πολλα ...ροταω αν γενικα γινοντε βολτες αυθημερον και αν πρεπει να ειναι φτιαγμενο το αμαξι?δηλαδη εγω με το δικο μου που ειναι ενα νορμαλ(μαμισιο..)jimny θα αντιμετοπισω προβλημα στο να ακολουθησω σε καποια εξορμηση???και γενικα υπαρχει καποια ενημερωση οταν προκητε να γινει καποια βολτα?αυτα για αρχη....thnks!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:30 »
Καλημέρα, και welcome στην παρέα μας.

α) Ξε-αγχώσου.....

β) (δεν έχει)

Το Jimny είναι αρκετά ικανό να ακολουθήσει σε αρκετές εξορμήσεις όπως είναι. Μάθε το αυτοκίνητο και τις δυνατότητές του. Εκεί που θα δεις οτι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, αρχίζεις τις μετατροπές. Λαστιχάκι, αναρτησούλα, εργάτη, μπλοκέ. Αυτά είναι τα 4 βασικά...... Αλλά μη βιάζεσαι. (και ποτέ μόνος στο βουνό)

Εξορμήσεις γίνονται συχνά, εντός και εκτός Αττικής. Ακόμα και πανελλήνιες συναντήσεις...
Βαθμός δυσκολίας εξαρτάται από την διαδρομή και την εποχή που γίνεται.
Ενημέρωση υπάρχει στο παρόν φόρουμ.

Οτι θες ρωτάς..... Αμα ξέρουμε θα σου απαντήσουμε.  lol lol

Καλως ήρθες και καλολάσπωτος




Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:38 »
καλημέρα και καλορίζικο το jimny

ανακοινώνονται στο θέμα Βόλτες/Συναντήσεις σε γενικές γραμμές τα μαμά ζορίζονται περισσότερο ειδικά από το θέμα λάστιχα   

το θέμα είναι ότι εάν αποφάσεις να ασχοληθείς με το off-road τα ενθύμια είναι σίγουρα αργά η γρήγορα
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:40 »
τα ενθύμια είναι σίγουρα αργά η γρήγορα

+10

Θυμίσου οτι δεν οδηγάς πλέον το Ζ3.


Αποσυνδεδεμένος potis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • my black jimny...
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:14 »
ευχαριστω boyδες!
λοιπον ,για αρχη λεω να δοκιμασω το αμαξι και τις ικανοτητες μου σε κανα λασπουριο...μιας και οι βροχες ειναι κοντα!!!μια παρνηθα πιστευω ειναι μια χαρα!γενικα την ξερω την παρνηθα λογο mounten bike.
δεν ξερω για μετατροπες τωρα....γενικα οσα αμαξια ειχα στα χερια μου δεν τα αφησα ποτε σε ησυχια!!
και παντα εχωνα φραγκα....τωρα με το jimny ελεγα να ηρεμισω λιγο...(ηδη βεβαια εχω βαλει ηχεια,λασποτηρες,πλαινα προστατευτικα,αεροτομη...)γι αυτο δεν εχω σκοπο να κανω μεταροπες...(λεμε τωρα...)
ισως να αλλαζα λαστιχακι ,να εβαζα πιο χωματινο,αλλα απ την αλλη τι γινεται στην ασφαλτο σε αυτη την περιπτωση???μηπως πηγαινει σαν κατσικι μετα?

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:34 »
 <welc_ Φίλε potis κατ' αρχήν καλώς όρισες στη παρέα μας και καλορίζικο, καλοτάξιδο, καλολάσπωτο και ακουτούλητο το Jimnάκι σου! <welc_

Μετά τις απόψεις των δύο παιδιών που προηγήθηκαν της απάντησης μου και οι οποίοι είναι σαφώς πολύ πιο έμπειροι, σου παραθέτω και την προσωπική μου εντύπωση ως ψιλοαρχάριος. Κατ' αρχήν όσα σου είπαν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά και αληθή. Αν θέλεις περιπέτεια και θα το γρατζουνίσεις και θα βρεις και κάποια στιγμή θα έχεις και κάποιες φθορές από τη σκληρή χρήση. Πίστεψε με όμως, από ένα σημείο και πέρα δε θα σε νοιάζει καθόλου, ότι και αν σκέπτεσαι τώρα στην αρχή. Είναι τέτοια η συγκίνηση που σου προσφέρει αυτή η δραστηριότητα. Εξάλλου το Jimny είναι σχετικά φθηνό στη συντήρηση και τις επισκευές, οπότε δε θα σου φύγει μια περιουσία για να κάνεις offroad (προσωπικό συνολικό κόστος συντήρησης ζημιών από offroad: 50?). Από τα παραπάνω μη φανταστείς τίποτα τεράστιες ή επικίνδυνες ζημιές, αλλά σκέψου να του βγάλεις τη πίστη στα πετάγματα, ή να το τρελάνεις στα λασπόλουτρα! Κάποια στιγμή κάτι θα χαλάσει. >:D
Εφόσον λες ότι δε γνωρίζεις πολλά από 4x4, σε πρώτη φάση σου προτείνω να διαβάσεις και να ενημερωθείς. Από την άλλη μπορείς να πας σε κάποια από τις εκδρομές που οργανώνουν τα παιδιά και να μάθεις στη πράξη. Προσωπικά διάβασα πολύ όταν ξεκίνησα πριν 1 χρόνο, δε θα έλεγα ότι είναι απολύτως απαραίτητο, αλλά μπορεί να σε γλυτώσει από πολύ άγχος. Το σημαντικότερο είναι να μάθεις τα "κουσούρια" του Jimny για να μη τρομάξεις ότι κάτι έπαθε όταν στα εκδηλώσει. Εν συνεχεία μερικά γενικά tips για την οδήγηση εκτός δρόμου θα σου φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα. Στο φόρουμ μας θα βρεις τα πάντα με λίγο ψάξιμο.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το "μαμά" Jimny σου θα σε εντυπωσιάσει με τις ικανότητες του, σε βαθμό που δε θα το πιστεύεις, ειδικά τώρα στην αρχή. ;)
Καλές βόλτες και ποτέ μόνος ή χωρίς ιμάντα έλξης για offroad!  lol

Γιάννης, Ρέθυμνο.

Αποσυνδεδεμένος potis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • my black jimny...
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:52 »
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!!και ελπιζω να βρεθω και εγω σε καμια τσαρκα να δω τι παιζει γενικα....
 

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:41 »
Φίλε μου καλώς μας βρήκες και καλώς σε βρήκαμε!!!! Μην κάνεις άλλες αλλαγές στο γύμνι, ειδικά καλοπισμού, γιατί τα μισά θα τα βγάλεις μόλις αρχίσεις τα οφρόουντ  lol lol lol... ¶στο όπως είναι και σιγά σιγά θα βρεις τις ανάγκες σου.... καλές λάσπες!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:53 »
γιατί τα μισά θα τα βγάλεις μόλις αρχίσεις τα οφρόουντ  lol lol lol...

Οπως έβγαλα εγώ τα παρακάτω (που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) :
- pull bar
- σκαλοπάτια
- προφυλακτήρες μπρος πίσω
- λασπωτήρες (είναι απάτη, δεν κάνουν τίποτα, μόνο για την εθνική σε βροχερό δρόμο, για να μη κάνεις σπρευ στον από πίσω)


Αποσυνδεδεμένος ZIZIKA

  • Jimny
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 12:04 »
Καλώς ήρθες! <welc_ Μην αγχώνεσαι καθόλλου! Κι εμείς όλο το χειμώνα σε όλες τις εκδρομές/εξορμήσεις είχαμε το jimnουλίνο μαμα! τώρα το ανεβάσαμε λιγάκι και όπου να ναι και λαστιχάκια γιατί τα δικά του διαλύθηκαν από τις βαρβατίλες (βασικά λείπουν κομμάτια χαχαχα roc2) !ξεκίνα πρώτα τις εκδρομούλες και θα δείς στην πορεία!(λίγο προσοχή στον προφυλακτήρα στο βουνό γιατί βρίσκει.. ;D)
www.braters.gr
ΠΑΡΚΑΡΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΜΗ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΡΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος potis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • my black jimny...
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 13:00 »
ΑΝΤΕ!!ΩΡΑΙΑ ακουγοντε ολα αυτα!να τα δω και στην πραξη...ανυπομωνω!!ευχαριστω παντος ολους για τις συμβουλες σας!!αμα εχετε τιποτα αλλο να προσθεσετε δεκτον....! ;)
μαλλον εχω να κανω αλλη μια ερωτηση(..χεχε)η ποδια τελικα χρειαζεται???πως το βλεπετε?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 15:00 »
ΑΝΤΕ!!ΩΡΑΙΑ ακουγοντε ολα αυτα!να τα δω και στην πραξη...ανυπομωνω!!ευχαριστω παντος ολους για τις συμβουλες σας!!αμα εχετε τιποτα αλλο να προσθεσετε δεκτον....! ;)
μαλλον εχω να κανω αλλη μια ερωτηση(..χεχε)η ποδια τελικα χρειαζεται???πως το βλεπετε?

Ξεκίνα με τα 4 πρώτα που σου είπα. Αν δεις οτι τη χρειάζεσαι, ε, τη βάζεις.....
Προσωπικη μου γνώμη : δεν χρειάζεται (αμα προσέχεις λίγο)

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:45 »
καλολασποτοοοοοοοοο μαμα παει σχεδον παντου ε και με λιγο τραβηγμα παντου εγς παντος εχω μαρυρησει με τον μπροστα προφυλακτηρα ολο βρισκει αλλα πλεον δεν με ενοχλει
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 08:55 »
psinetai kaneis gia parnitha simera meshmeri?

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλησπερα!ειμαι νεο μελλος και εχω την εξης απορια!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 20:44 »
(ηδη βεβαια εχω βαλει ηχεια,λασποτηρες,πλαινα προστατευτικα,αεροτομη...)
Η μέχρι τώρα ιεράρχηση, δεν δείχνει και πολύ off road προσανατολισμό.
Εγώ θα πρότεινα ένα CB, αν θέλεις να συμμετέχεις ουσιαστικά σε βόλτες της παρέας και να μάθεις από τους παλιότερους.

Την ποδιά, εγώ την θεωρώ απαραίτητη στο VVT λόγω εκτεθειμένων ηλεκτρικών στο κάτω μέρος του transfer.
Εχω χάσει δύο φορές την τετρακίνηση, γι αυτό μιλάω!