Αποστολέας Θέμα: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω  (Αναγνώστηκε 4795 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 23:11 »
Παιδια καλημερα, σημερα μοθ ετυχε κατι πολυ παραξενο! Ενω ξεκινησα απο φαναρι και προχωρησα καμια 25αρια μετρα ακοθσα ενα παραξενο ηχο στο κατω μερος του αυτοκινητου καπου κοντα στον πισω αξονα-κορονα-τροχο. Συνεχησα κανονικα αφου νομισα πατησα κατι και πηγα στον προορισμο μου. Οταν ξαναφυγα, μετα απο λιγο ο ιδιος ηχος! σημειωστε ο ηχος ειναι περιπου ο ιδιος με το να προσπαθεις να βαλεις ταχυτητα χωρις να πατας συμπλεκτη

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 23:30 »
Μήπως έχει κοτσαδόρο ??
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 23:45 »
Οχι φιλε δεν εχω!

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:42 »
Παιδια εχω ψιλοαγχωθει καπως. Ο μηχανικος μου εχει πει να το οδηγω καπως επιφυλακτικα και αν μου το ξανακαμει να του το παρω αμεσως! Μου εχει πει οτι μπορει και να ειναι το transfer box και να προσπαθει να βαλει τις βοηθητικες! υπαρχει τετοια περιπτωση;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:46 »
Χλωμό το κόβω....

Παρόμοιο κόλπο μου έχει κάνει το δικό μου με το χειρόφρενο. Ενώ κατέβαζα το λεβιέ, παρέμενε κολλημένο από τα ταμπούρα πίσω..... Ξεκινώντας, έκανα μερικά μέτρα, και όταν ξαφνικά ξεκόλλαγε, έκανε ένα μεταλικό "ΚΛΑΝΓΚ"..... και απελευθερόνονταν

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:51 »
Χλωμό το κόβω....

Παρόμοιο κόλπο μου έχει κάνει το δικό μου με το χειρόφρενο. Ενώ κατέβαζα το λεβιέ, παρέμενε κολλημένο από τα ταμπούρα πίσω..... Ξεκινώντας, έκανα μερικά μέτρα, και όταν ξαφνικά ξεκόλλαγε, έκανε ένα μεταλικό "ΚΛΑΝΓΚ"..... και απελευθερόνονταν


Βρε λες, παντως τωρα που το λες την πρωτη φορα ηταν περισσοτερο απο τον πισω δεξια τροχο! ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρο

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:51 »
Ξεαγχώσου φίλε Χάρη. Κι εγώ άκουγα ένα έντονο μεταλλικό ντοϊνγκ (τίναγμα-χτύπημα?) από την αρχή που το πήρα το οποίο με ανησυχούσε φοβερά. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν τα πίσω ελατήρια γιατί το έκανε συνήθως μετά από κρεμάσματα και εναλλαγές κρεμάσματος του πίσω άξονα. Τελικά είναι μάλλον η πίσω αντιστρεπτική η οποία μετατοπίζεται κατά το διαμήκη της άξονα 1-2cm υπό ορισμένες συνθήκες, κάνοντας αυτό τον ενοχλητικό θόρυβο. Ότι και να είναι θα το βρεις και θα το φτιάξεις! Όλα θα πάνε καλά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:01 »
Δεν κοιτάς τον σωλήνα της εξάτμισης ή το πίσω καζανάκι? Δίπλα στον πίσω δεξιό τροχό είναι η απόληξη και ο ένας απο τους συνδέσμους. Δηλ. μήπως κουδουνίζει η εξάτμηση και έχει φύγει κανένα στήριγμα? Δοκίμασε με το χέρι να δείς αν είναι σταθερή.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:10 »
Βασικα ο ηχος ηταν λες και πηγα να αλλαξω ταχυτητα χωρις να πατησω συμπλεκτη

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 08:38 »
Παιδια καλημερα, πολυ φοβαμαι πως το προβλημα ειναι στο τρανσφερ μποξ. Ψες ενω προχορουσα ενας παρατεταμενος θορυβος αλλα και κατι σαν μαγκομα-κουρδισμα των τροχων με εκανε να σταματισω!

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 15:45 »
πολλες φορες τετιος μεταλικος ηχος ακουγετε οταν βαζεις την τετρακινηση....δεν ειναι τπτ ομως.
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 22:17 »
πολλες φορες τετιος μεταλικος ηχος ακουγετε οταν βαζεις την τετρακινηση....δεν ειναι τπτ ομως.


Ναι αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν προσπαθουσα καν να βαλω τετρακινηση. Υπαρχει περιπτωση να προσπαθει να ενωσει μονο του το αυτοκινητο τετρακινηση;

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 23:23 »
πολλες φορες τετιος μεταλικος ηχος ακουγετε οταν βαζεις την τετρακινηση....δεν ειναι τπτ ομως.


Ναι αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν προσπαθουσα καν να βαλω τετρακινηση. Υπαρχει περιπτωση να προσπαθει να ενωσει μονο του το αυτοκινητο τετρακινηση;

Αφού ο θόρυβος ακούγεται πίσω αλλες δύο περιπτώσεις νομίζω ότι παίζουν. Τα έχει τινάξει το πίσω διαφορικό και ακούς τα γρανάζια απο μέσα (το κούρδισμα που λές) ή κάποιο ρουλεμάν τροχού είναι στο παραπέντε να πεθάνει!
Το transfer δεν νομίζω να έχει σχέση με αυτούς τους θορύβους και η τετρακίνηση δεν μπαίνει μόνη της.
Καλύτερα να το πάς αμέσως στον μηχ/κό μην σπάσει τίποτα και μείνεις στην μέση του δρόμου :o
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 17:12 »
Παιδια καλημερα, σημερα μοθ ετυχε κατι πολυ παραξενο! Ενω ξεκινησα απο φαναρι και προχωρησα καμια 25αρια μετρα ακοθσα ενα παραξενο ηχο στο κατω μερος του αυτοκινητου καπου κοντα στον πισω αξονα-κορονα-τροχο. Συνεχησα κανονικα αφου νομισα πατησα κατι και πηγα στον προορισμο μου. Οταν ξαναφυγα, μετα απο λιγο ο ιδιος ηχος! σημειωστε ο ηχος ειναι περιπου ο ιδιος με το να προσπαθεις να βαλεις ταχυτητα χωρις να πατας συμπλεκτη
                                                                                                                                                      αν ο ηχος ερχεται απο το διαφορικο μεσα εχεις ζημια στα κορωνοπηνια κανενα δοντι μαλλον αποκλειεται να θελει να ,μπει η τετρακινηση μονη της πηγαιναιτο να το δει ο μηχανικος σου  :o η κανενα  ρουλεμαν οπως ειπε και ο Μιχαλης
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραξενος ηχος απο κατω προσ τα πισω
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 22:07 »
Το εχω παρει ηδη στο μηχανικο παιδια και ελπιζω να βρει συντομα το προβλημα! Α και κατι αλλο, ακουω πιθανες τιμες ??? ??? ??? :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2008, 22:12 από charis_cy »