Αποστολέας Θέμα: Περί φουσκωτών...  (Αναγνώστηκε 3604 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Περί φουσκωτών...
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 14:26 »
¶σχετο τελείως, αλλά μου έχει μπει το μικρόβιο... Είμαι σε διαδικασία του "βγάζω δίπλωμα" και διαβάζω σε ανάλογα φόρα... Αλλά... είμαι άσχετος και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένας που να ασχολείται με το θέμα... Μιας και είμαστε παρέα  ;) σας εμπιστεύομαι περισσότερο  j12 a105 a105
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος allleo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 431
  • Όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά !!!! Χαλκιδικη
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 15:35 »
Νατος ο ψαρας,.εχω και εγω ενα φουσκωτο 4,30 με 15αρα που δεν θέλει δίπλωμα για ταχύπλοο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει  να βγάλω και εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 16:17 από allleo »

isos to kalitero SUV

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 16:03 »
Ναι, μέσα στην ζάλη του διαβάσματος δεν εξήγησα καλα  bhe bhe Για δίπλωμα δίνω την άλλη βδομάδα.... για φουσκωτό έχω μπερδευτεί...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 17:17 »
Eγώ έχω zodiac 3.40με μηχανή tohatsu 9.9 τετράχρονη....
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:33 »
τι εχεις στο μυαλο σου και τι λεει η τσεπη σου?

εγω για αρχικο θα κοιταζα κατι κοντα στα 5μ RIB (απο 4,50μ και πανω)
αυτο βεβαια για να μπορω να ακολουθω καπως την παρεα λιγο πιο ανετα.
αλλιως απλα για κοντινες βολτουλες χωρις ιδιαιτερες αποσκευες και με 2-3 ατομα θα εβλεπα και κατι σε 3,80

το θεμα ειναι τι λεει και η τσεπη ...

για 4,50μ μεταχειρισμενο υπολογιζε τουλαχιστον 10,000 για καινουριο σε 4,70-5,00 αναλογα την μαρκα θελεις 25,000 περιπου.

επισης να ξερεις οτι οπως εδω καθε εκατοστο ειναι πολυτιμο, στη θαλασσα καθε μετρο ειναι επισης πολυτιμο :)

δες και εδω :

http://www.s8.createphpbb.com/fouskoto/portal.php?mforum=fouskoto
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:51 »
Αυτά που μπορώ να διαθέσω (όχι άμμεσα  bhe) είναι γύρω στα 15000... Και εμένα η σκέψη μου είναι γύρω στα 5μ... Θα περιμένω και το ναυτικό σαλόνι... απλά είμαι τελείως άσχετος σε μάρκες και ακούω διάφορα και αντικρουόμενα... Αφού σας ξέρω ποιοι είστε που ασχολείστε με το άθλημα, θα σας ξαναενοχλήσω και με ποιο συγκεκριμένες ερωτήσεις... Για την ώρα, ποιο φόρα είναι αντίστοιχο του δικού μας???? Δύσκολο μεν αλλά τέσπα κάποιο με την λιγότερη ιδιοτέλεια ?????
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 13:09 »
Αν πας για μεταχειρισμένο πρέπει να πας να το-τα δεις οπωσδήποτε με κάποιον έμπειρο.
Θέλουν πάρα μα πάρα πολύ προσοχή τα φουσκωτά και ένα μάτι άπειρο δεν βλέπει τίποτα από
αυτά που πρέπει να δει.
Ιδιαίτερη προσοχή στον καθρέπτη του σκάφους.
Έχω δει φρεσκοαγορασμένα μεταχειρισμένα φουσκωτά με σοβαρά ραγίσματα που δεν φαινόντουσαν
ή μπαλόνια φρεσκογυαλισμένα αλλά τελικά ήταν στα τελευταία τους.

Υ.γ. Δεν ξέρω και πάρα πολλά αλλά έχω φίλους που ασχολούνται και τα έχω δει.


Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 13:20 »
Φίλιππε αυτό ακριβώς ψάχνω... Κάποιον ο οποίος το έχει το θέμα αλλά δεν τον "ξέρω" από αντίστοιχο φόρα, μιας και η εμπιστοσύνη μου προς εκείνους τους χώρους δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα  ;) Γι'αυτό το λόγο έβαλα ποστ εδώ  ;) Αφού αυτο-χαρακτηριζόμαστε παρέα  j12, η εμπιστοσύνη μου έχει υπάρχει στο εδώ φόρα, άρα και η βοήθεια πολύτιμη  ;)

Σας ευχαριστώ όλους για την μέχρι στιγμής βοήθεια και συμβουλές!!!!!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 13:46 »
Λάθος.
Κάποιον τεχνικό του είδους πρέπει να εμπιστευτείς για να κάνεις σωστή αγορά.
Το να έχει αγοράσει ή έχει οδηγήσει κάποιος 5-6 φουσκωτά δεν σημαίνει ότι ξέρει να τα ''διαβάζει'' εκεί που πονάνε.
Ψάξε για έμπιστο άνθρωπο που συντηρεί και επισκευάζει φουσκωτά.
Τώρα θα μου πεις που θα τον βρω τέτοιον?  bhe Δεν ξέρω...
Αυτό που ξέρω είναι ότι η θάλασσα δεν είναι παιχνίδι και ότι το φουσκωτό είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
Έχω φίλο που είναι αντιπρόσωπος εξωλέμβιων yamaha έμπορος φουσκωτών και συντηρητής εδώ στο νησί και έχουν δει πολλά τα μάτια του.
http://www.4wd-hellas.gr/forum/viewtopic.php?t=562
Δεν θέλω να σε φοβίσω απλά σου λέω μην βιάζεσαι. ψάξε για κανέναν τεχνικό , γνωστό γνωστού κλπ ...... και αν δεν βρεις τότε πάρε γνώμες
από ιδιώτες.
Και γενικά προτίμησε να αγοράσεις από εταιρίες. Είναι πιο σίγουρες γιατί τα ελέγχουν αυτά που μεταπουλούν.
Κάθε χρόνο και τέτοια εποχή και λίγο αργότερα πέφτει πολύ σκότωμα, ψάξε και στις εκθέσεις που γίνονται τέτοια εποχή.

Καλό ψάξιμο και καλές βόλτες μόλις το πάρεις j12

Το φουσκωτό είναι έρωτας.

Υ.γ. Αυτό είναι το όνειρο μου: http://www.technohull.gr/profile.php?id=3&subID=2
Μόλις πιάσω το λότο που δεν παίζω θα το πάρω.  lol lol lol lol lol

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2008, 14:03 από filippos_kos »


Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 14:00 »
Καλά τα λες... αυτό που θέλω για αρχή είναι να κατασταλάξω σε 5-6 μοντέλα με συγκεκριμένα χαρκτηριστικά, με την βοήθεια κάποιου φίλου, και μετέπειτα όταν βρω συγκεκριμένα κομμάτια να έχω βρει τον ειδικό  ;) Για αρχή γενικές συμβουλές και καθοδήγηση...Απλά αυτά που διαβάζω σε διάφορα φόρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντικειμενικά, γιατί δεν ξέρω αν οι γράφοντες είναι επαγγελματίες ή έχουν ανάλογα συμφέροντα..
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 15:04 »
Εγώ θα έπαιρνα (εκτός από το μεγάλο πιο πάνω αν πιάσω το λόττο ουρανοκατέβατο   bhe) αυτό:
http://www.aegeanboats.gr/cms/content/view/13/28/lang,el/
Λένε ότι είναι φοβερό στην πλεύση και για αυτό που το θέλω μου ταιριάζει απόλυτα λόγω χώρων (ψαροτούφεκο πρώτον και δεύτερον κοντινές βόλτες).
Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν εκατοντάδες προτάσεις στην αγορά και χάνεις την μπάλα.
Οπότε πρέπει να δεις για ποια χρήση το θέλεις κυρίως για να μικρύνει η λίστα που ψάχνεις.
Δυστυχώς κανένα δεν κάνει τα πάντα.


Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 15:24 »
Η χρήση που θέλω είναι η εξής... Το σέρνω με το γύμνι, φτάνω κάπου το ρίχνω και κάνω γύρω γύρω... Η αλήθεια είναι ότι την θάλασσα την φοβάμαι γιατι δεν ξέρω καν τι κινδύνους θα συναντήσω...Οπότε υπάρχουν φίλοι που στην αρχή θα βοηθήσουν είτε σαν πλήρωμα είτε σαν 2 σκάφος στην παρέα... Οπότε για αρχή Αίγινα, Τζια και τα συναφή γύρω νησάκια... Στις διακοπές όπως σου είπα...τρέιλερ και κοντινές βολτούλες από εκεί... Απλά επειδή πιστεύω ότι μετά από λίγο θα θέλω να ανοιχτώ και λίγο περισσότερο (δεν ξέρω πόσο είναι αυτό το λίγο), σκέφτομαι γύρω στα 5.5 με 6 μέτρα και γύρω στα 15000 με 20000 κομπλέ όμως...Γενικά δεν είμαι της νοοτροπίας του το πουλάω και πέρνω άλλο, εκτός και αν οι ανάγκες μου μεγαλώσουν τόσο πολύ πια... Η χρήση τώρα θα είναι βολτούλα χαλαρή με παρέα, μαξ 6-7 άτομα χωρίς μπαγκάζια, και καλό καιρό, άραγμα κάπου όμορφα και λίγο πετονιά, λίγο ηλιοθεραπεία και τα σχετικά...δεν έχω σκοπό να κοιμηθώ εκεί, αλλά θέλω τεντούλες και ανάλογα κομφορ... γενικά λοιπόν τουρισμό... απλά δεν θέλω να υπερβούν οι δικές μου δυνατότητες, του φουσκωτού γρήγορα...Μην αρχίζω να ελέγχο εγώ τον καιρό και να μην μπορεί να πάει αυτό...Όχι τραγικά πράγματα έτσι... δεν έχω σκοπό να το παίξω κάπταιν τρελός και θαραλλέος....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 18:05 »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 18:26 »
Φιλε αν εχεις μελλοντικα σχεδια να ξαναχτεις στα πελαγα ξεχνα τα 5-6 μετρα. Σου μιλαει η πειρα........
Αν το θες μεχρι Αιγινα - Πορο με ενα 6 μετρο εισαι Βασιλιας!
Απο εκει και περα τα πραγματα αλλαζουν. Θες μεγαλυτερο σκαφος για ανεση, ευρυχωρια, μεγαλα ντεποζιτα και ενα σωρο αλλα που καλυτερο ειναι στα εξηγησω απο κοντα.
Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να πας κατευθειαν σε ενα 7-8 μετρα για να μπορεις να πας απο Αιγινα μεχρι Κρητη που Αφρικη που λεει ο λογος.
Αν θα παρεις ενα φουσκωτο 5 μετρα 15.000 οταν θα φτασει η στιγμη να το αλλαξεις δεν θα πιανει ουτε 9000 και παπαλα τα λεφτακια που χαλασες......
Κατευθειαν στο μεγαλο και αν θες μπορουμε να βγουμε και μαζι στις πρωτες βολτες σου για να νιωθεις πιο σιγουρια και αντε βρε να κανουμε και καμια καταδυση...... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 20:33 »
καλησπερα ,αν καταλαβα καλα θελεις να ριχνεις το 6-μετρο με το jimny ;
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν το παρεις απο την παραλια να το ριξεις στη θαλασσα οκ , αλλα το να το κουβαλησεις με το jimny μεχρι εκει μου ακουγεται λιγο καπως ...
για να μην παρεξηγηθω η εμπειρια που εχω ειναι με το φουσκωτο ενος φιλου 4,70. το μετακινουσε με ενα x-trail αρκετα αξιοπρεπως αλλα μολις το αλλαξε με ενα 5.20 το εβαλε κατευθειαν σε παρκιν. πολυ το βαρος κ για να το ριξεις απο παραλια αν δεν εχεις μαζι 3 ατομα δε παλευεται...
το λεω λοιπον απο την αποψη οτι το jimny μας το θεωρω αρκετα αδυναμο για τετοια κολπα.
παντως αν καποιος εχει καποια εμπειρια με jimny ας την πει να βοηθησουμε τον φιλο μας μην κανει καποια λαθος αγορα

φιλικα θωμας