Αποστολέας Θέμα: Τρέμουλο  (Αναγνώστηκε 3153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blue

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Τρέμουλο
« στις: Ιούνιος 25, 2008, 17:26 »
Γεια σας,σε ολο το club.
Μου προεκυψε το εξης (τα νευρα μου) :
Πηγα να κανω τα λαστιχα μπρος-πισω και μετα την αλλαγη τρεμει το τιμονι τρελααα... γυρω στα 70-80km και σταματαει επειτα, μετα τα 120km το τιμονι ειναι σταθερο αλλα τρεμει ολο το αμαξι σαν να ειναι ετοιμο να εκραγει.
Επιστρεφω στον λαστιχα μου βαζει αλλα βαρακια,κανω δοκιμη και αποτελεσμα το ιδιο.
Μου τα βαζει οπως τα ειχα εγω αρχικα μειωθηκε αισθητα αλλα εξακολουθει να τρεμει.
Η απαντηση του ηταν : Οτι τα Jimny το εχουν αυτο το προβλημα και οτι μαλλον πρεπει να αλλαξω λαστιχα,δηλαδη μ@λ@κιες.
Το αμαξι εχει τις 5μπρατσες ζαντες μαμα,με μαμα λαστιχα Bridgestone.
Αυριο,βεβαια θα παω σε αλλο λαστιχα και ...
Καμια ιδεα εχετε,καμια γνωμη οτιδηποτε ευπροσδεκτο.
Ευχαρστω, και sorry για το μεγαλο post.

Αποσυνδεδεμένος ntinaki

  • Jimny
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2008, 17:43 »
... Δυστυχώς κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και φαντάζομαι ότι δεν φταίει ο συγκεκριμένος που πήγες....
Ειδικά όταν βάζω χιονολάστιχα... ασ' τα να πάνε!!!
Δεν έχουν κάποια άλλη απάντηση εκτός απ' αυτήν ->  87
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο..?? :-]

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2008, 17:52 »
Πολλα jimny παρουσιαζουν αυτο το φαινομενο φιλε Blue.Εμενα με μια πολυ καλη ζυγοσταθμιση που εκανα κ με mud λαστιχο...δε τρεμει καθολου σε πληροφορω.Λαστιχα δε ξερω αν πρεπει ν'αλλαξεις αλλα μια σωστη ζυγοσταθμιση τι θες κατα την ταπεινη μου αποψη.Δοκιμασε να πας κ σε αλλο μαστορα...

Φιλικα,
Ευθυμης.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2008, 18:14 »
Φιλε Blue, κατ' αρχάς καλησπέρα. Το πρόβλημα που σου παρουσιάστηκε είναι όντως γνωστό στα Jimny μας, σε τετοιο μάλιστα βαθμό που λέγεται ότι "Αν δε τρέμει στα 80km/h δεν οδηγάς Jimny". lol Για το πρόβλημα αυτό είναι πολλοί οι φίλοι που διαβεβαιώνουν ότι υπάρχει οριστική λύση. Εγώ δεν εχω προσωπική εμπειρία, γιατι τη περίοδο που ήμουν έτοιμος να πάω το Jimny μου για ζυγοστάθμιση, το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίστηκε. Αυτό που προτείνουν αρκετοί φίλοι ως οριστική λύση, είναι η ζυγοστάθμιση πάνω στην "αράχνη", η οποία απ' οτι κατάλαβα είναι ένα εξάρτημα που "πιάνει" στις μπουλονότρυπες της ζάντας ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΟΜΦΑΛΟ όπως η κανονική ζυγοστάθμιση. Από τη στιγμή που υπάρχει λαστιχάς με τέτοιο εξοπλισμό στο Ρέθυμνο, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις και εσύ και όποιος/α άλλος/η αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, κάτι αντίστοιχο στη πόλη που μένεις.

Αυτό που με σιγουριά έχω εντοπίσει και εγώ, αλλά και οι περισσότεροι από τους φίλους του Jimnyclub εδώ στη Κρήτη, είναι ότι έχει μεγάλη σημασία να έχεις σωστή πίεση στα λάστιχα σου για να περιορίσεις το τρέμουλο!


Αποσυνδεδεμένος Blue

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2008, 00:25 »
Nαι,συμφωνω για την πιεση,βαζω 26 γιατι το παω τακτικα αμμουδια.
Θα δοκιμασω και την ''αραχνη'', και σιγουρα θα παω και σε αλλο μαστορα για καλυτερη και πιο προσεγμενη ζυγοσταθμιση.
Ευχαριστω, και θα σας ενημερωσω αυριο κιολας για τα αποτελεσματα.
Η απορια μου ειναι γιατι μεχρι τωρα δεν ετρεμε ΚΑΘΟΛΟΥ; ???
Το αμαξι εχει 18500km.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:40 »
Φιλε Blue οι σωστές πιέσεις είναι 23 για εμπρός και 26 πίσω (29 πίσω εάν ειναι πολυφορτωμένο το αυτοκίνητο). Αφού το πηγαίνεις συχνά αμμουδιά, καλό θα είναι να μειώνεις τις πιέσεις ακόμα παρακάτω εάν βλέπεις ότι γενικά είσαι πολύ κοντά στο να "κολλήσεις" στις βόλτες σου στην άμμο. Αφού φύγεις από την αμμουδιά μπορείς πολύ απλά να επαναφέρεις τη σωστή πίεση στα λάστιχα σου σταματώντας σε ενα βενζινάδικο.

Το αυτοκίνητο σου δεν έτρεμε λόγω τέλειας ζυγοστάθμισης. Αφού εβγαλες τους τροχούς από τις θέσεις τους, ακομα και αν τους επανεφερες μετά στις ίδιες θέσεις, είναι πιθανό να σου παρουσιαστεί τρέμουλο. Θα μπορούσες ισως να το έχεις αποφύγει εάν είχες σημαδέψει ποια μπουλονότρυπα έμπαινε σε ποιο συγκεκριμένο μπουλόνι και τοποθετούσες τις ζάντες ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2008, 11:18 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος manolito

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:31 »
Βρες λαστιχά που να κάνει ζυγοστάθμιση "ΠΑΝΩ" στο αυτοκίνητο και το προβλημα σου τα βελτιωθεί όσο δεν φαντάζεσαι... j12

Όταν βέβαια για όποιο λογο βγάλεις-βάλεις ενα από τα μπροστά λάστιχα (πχ. σκάσιμο) τότε θα πρέπει να ξανακάνεις την συγκεκριμένη ζυγοστάθμιση... j12
brat . . .

... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:35 »
Βρες λαστιχά που να κάνει ζυγοστάθμιση "ΠΑΝΩ" στο αυτοκίνητο και το προβλημα σου τα βελτιωθεί όσο δεν φαντάζεσαι... j12

Όταν βέβαια για όποιο λογο βγάλεις-βάλεις ενα από τα μπροστά λάστιχα (πχ. σκάσιμο) τότε θα πρέπει να ξανακάνεις την συγκεκριμένη ζυγοστάθμιση... j12

Ή να σημαδεύεις το μπουλόνι και το να το ξαναβάζεις στην ίδια ακριβώς θέση  ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:09 »
Βρες λαστιχά που να κάνει ζυγοστάθμιση "ΠΑΝΩ" στο αυτοκίνητο και το προβλημα σου τα βελτιωθεί όσο δεν φαντάζεσαι... j12

Όταν βέβαια για όποιο λογο βγάλεις-βάλεις ενα από τα μπροστά λάστιχα (πχ. σκάσιμο) τότε θα πρέπει να ξανακάνεις την συγκεκριμένη ζυγοστάθμιση... j12

+1

η μονη λυση ειναι ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι.

Την περασμενη βδομαδα εκανα απλη ζυγοσταθμιση (επειδη θα ξαναβγαλω τροχους) και ενω μπροστα μου το μηχανημα εδειχνε ''0'' στο δρομο κλασικα τρεμει. Μην ακους κανεναν μαστορη.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Blue

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:26 »
Χμ,για το σημάδι στα μπουλόνια δεν το ήξερα, θα το έχω στα υπόψη.
Και όπως σας υποσχέθηκα να η λύση: πήγα σήμερα σε άλλο λάστιχα και τα έκανε ζυγοστάθμιση με την "αράχνη", δηλαδή έβαλε την κάθε ζάντα με μπουλόνια σαν να ήταν πάνω στο αμάξι.
Και το αποτέλεσμα;
Επανήλθα στην αρχική κατάσταση χωρίς να τρέμει καθόλου.
Επιτέλους  yah
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας  >ilov<

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 27, 2008, 14:51 »
Ρε παιδιά εγώ έχω κάνει ζυγοστάθμιση πάνω, κάτω,μέσα, έξω, στον δρόμο, στο πεζοδρόμιο, στην ταράτσα, έβαλα αμορτισέρ τιμονιού απο Land Rover Defender και πάλι τρέμει. Αλλαξα διαφορετικά σετ μπουλόνια σε διάφορες θέσεις αλλά τίποτα. Διαφορετικά σετ ελαστικών και πάλι τίποτα. Δισκόπλακες και συναφή μηχ/κά μέρη ΟΚ. Κλειστό στο γκαράζ το έχω και δεν έχει ζοριστεί ποτέ. Μετά απο 6 χρόνια προσπάθειας θα πώ ότι...έτσι είναι το Jimny μας αλλά το αγαπάμε  j12
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Dr Caoutchouk

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρέμουλο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 27, 2008, 18:46 »
Το προβλημα πολλες φορες εστιαζεται στο οτι οι κωνοι των μηχανηματων ζυγοσταθμισης ειναι τετοιοι που δεν εφαρμοζουν σωστα στην τρυπα της ζαντας του jimny.
σε αυτο δεν φταιει ουτε ο λαστιχας ουτε το μηχανημα ουτε το jimny.
η λυση της ζυγοσταθμισης επανω στο αυτοκινητο ειναι καταστροφικη φιλοι μου οπως και αν την δειτε.
οι καταπονησεις που δεχεται ο τροχος η πλυμνη και το ακρο γενικοτερα ειναι πολυ μεγαλες.
η λυση εκτος απο το αμορτισερ τιμονιου ειναι η ζυγοσταθμιση στα ιδια μηχανηματα με αλλο κωνο.
ακομα δε και η ζυγοσταθμιση στην πλακα οπως το λεμε αρκει να ταιριαζουν τα μπουλονια.
Ευχαριστως να προσπαθησουμε να λυσουμε το προβλημα ενος αυτ/του που τρεμει για να το δουμε .