Αποστολέας Θέμα: 2 σετ ελαστικων ή 1  (Αναγνώστηκε 6041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 2 σετ ελαστικων ή 1
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2008, 22:05 »
Καλησπέρα. Ήθελα να ζητησω τη βοήθεια σας προκειμένου να κατανοήσω κάτι σχετικα με τα μεγαλύτερα ελαστικά και την αυξημένη κατανάλωση.

Όταν αλλάζουμε λάστιχα τοποθετώντας άλλα μεγαλύτερης διαμέτρου, αλλάζουμε ταυτόχρονα και τη περιφέρεια των τροχών μας. Πχ η διάσταση 215/75-15 εχει 5,33% μεγαλύτερη περίμετρο από την εργοστασιακή. Η μέτρηση για την ενδειξη του ταχύμετρου στο Jimny μας γίνεται, εάν έχω διαβάσει σωστά, στο βοηθητικό κιβώτιο ταχυτητων, πράγμα που σημαίνει ότι για να εμφανίσει μια συγκεκριμένη ταχύτητα στο κοντέρ πχ 100ΚΜ/ωρα, ο αισθητήρας πρέπει να μετρήσει συγκεκριμένο αριθμό περιστροφών του αξονα μετάδοσης ανα λεπτό. Για να μη μακρυγορώ, και επειδή πιστεύω ότι έχει αρχίσει να γίνεται κατανοητός ο συλλογισμός μου μεχρι στιγμής, έχω την εντύπωση ότι μετά από τη παραπάνω τυπική αλλαγή ελαστικών, ο χιλιομετρητης αποστάσεων δείχνει λιγότερα χιλιόμετρα από αυτα που θα εχουμε πραγματικά διανύσει. Για να βρούμε τα πραγματικά χιλιόμετρα (πάντα για διάσταση ελαστικών 215/75-15) αρκεί να πολλαπλασιάσουμε τον αριθμό χιλιομέτρων που εχουμε διανύσει με 1,0533, αφού η περιμετρος των 215/75-15 είναι 5,33% μεγαλύτερη. Όταν θέλουμε λοιπόν να μετρήσουμε τη νέα κατανάλωση με τα καινούρια μας ελαστικά, θα πρέπει να διαιρέσουμε τον αριθμό των λίτρων βενζίνης που μπήκαν στο ρεζερβουάρ μας, με τα χιλιόμετρα προσαυξημένα όσο χρειάζεται. Πχ αν από το προηγούμενο μας γεμισμα το κοντέρ μας λέει οτι έχουμε διανύσει 400ΚΜ καταναλώνοντας 40 λίτρα καυσίμου, τα πραγματικά χιλιόμετρα που έχουμε διανύσει θα είναι 400x1,0533=421,32ΚΜ. ¶ρα η πραγματική μας καταναλωση δεν είναι 10l/100Km (40l/400Km), αλλά 9,5l/100Km (40l/421,32Km).

Η ερώτηση μου είναι, "ισχύει ο παραπάνω συλλογισμός?".

ΥΓ1: Για τη διασταση 195/80-15, το νούμερο με το οποίο πρεπει να πολλαπλασιαστούν τα χιλιόμετρα για βρούμε τα πραγματικά συνολικά, είναι 1,0377.
ΥΓ2: Τα νούμερα αυτά ισχύουν για ιδανικές διαστάσεις ελαστικών, χωρίς αποκλίσεις από τις ονομαστικές τιμές.
Ο συλλογισμός σου είναι απόλυτα σωστός!
Πρέπει να διορθώνουμε τις μετρήσεις ανάλογα με τη διαφορά διαμέτρου των ελαστικών

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: 2 σετ ελαστικων ή 1
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 23:46 »
Μάχο , τα έβαλες τελικά τα Kumho KL71 ;εντυπώσεις..
Γιατί το snorkel αλλάζει την κατανάλωση και προς τι ...πάνω ή κάτω,,,ευχαριστώ!