Αποστολέας Θέμα: OLD MAN EMU....problem??  (Αναγνώστηκε 6436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 10, 2008, 13:21 »
Παίδες θέμα διαφορετικού μήκους για τα 967 δεν υπάρχει, είναι ακριβώς τα ίδια μόλις τα μέτρησα. ;)

Σωστός και εγώ το ίδιο έκανα πριν τα βαλω...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 10, 2008, 13:26 »
Γιώργο και εγώ τα ίδια φοράω, τα πίσω έχουν ίδιο μήκος...(τα μέτρησα πρίν τα βάλουμε με το μηχανικό..)

1) Τα αμορτισέρ τα μέτρησες, σε τι μοντέλο Jimny μπήκαν το υπολόγισες ?

2) Το δικό σου απ' όσο θυμάμε είναι το κλειστό (που τα περισσότερα είναι Japan) οπότε θα πρέπει να φοράς τα 966  ;)

Υ.Γ. Αν έχεις τα 967 για να μην τρέχεις να τ' αλλάζεις  με τα 966, να δώσης το jimny σου και να πάρης το κάμπριο που ταιριάζουν.  :D  :-*

Ρε Barba όλα τα jimny 967 φοράνε πίσω....
Μιάλη αν θυμάσε ΟΜΕ με 966 φόραγε ο Kadim και είχε κλιση το Jimny του, πιθανώς να το θυμάτε και ο russo ;)
Kάτι που μου πέρασε απο το μυαλό...γινεται να φοράει δύο μακρια απο ΟΜΕ 966 πίσω??
   
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 10, 2008, 14:50 »
Απάντησή μου επί του θέματος τα τελευταία 4 χρόνια Νο. 158332  0_21 

1. Με τα ΟΜΕ το όχημα έχει κλίση πάντοτε προς τα εμπρός. Είναι γιατί οι Αυστραλοί τα έχουν σχεδιάσει ώστε στην περίπτωση ρυμούλκησης (...εκεί το συνηθίζουν πολύ) με το extra βάρος το αυτοκίνητο μένει "οριζόντιο". Να μήν γέρνει προς τα πίσω σαν παλιά BMW 2002 ti  :o

2. Για την έκδοση Metal Top δεξιοτίμονη το ένα ελατήριο πίσω (966) είναι μακρύτερο διότι κατά την κίνηση λαμβάνεται υπόψην η καμπυλότητα του δρόμου και το βάρος του οδηγού. Πατέντα πάλι για την αγορά της Αυστραλίας.

Με κάθε φιλική διάθεση και χιούμορ αν ξαναδώ απορία για τα ΟΜΕ θα σκίσω τα ρούχα μου και θα τα φάω :D


Μιχάλη το δικό μου τουλάχιστον δεν έει κλίση προς τα εμπρός, το έω μετρήσει...
Δεν φοράω 966 πίσω αλλά 967, απο την xtreme τα έχω πάρει άλλωστε, επίσης Χρήστο δεν νομίζω πως ειχε κλίση και το δικό σου πριν τον εργάτη..(ακομα Κινα εισαι βρε??)

Γιάννη με όλα τα ΟΜΕ 966 και 967 έχει κλίση μπροστά αφού όλα είναι φτιαγμένα π.χ. για όταν τραβάς τροχόσπιτο. Αυτό είναι η γραμμή της εταιρείας ώστε να εξισώνεται το παραπάνω βάρος.
Πάει αυτό.
Δεύτερον στα 966 το ένα είναι ψηλότερο αλλά και ίδια να ήταν πάλι θα είχε κλιση μπροστά.
Συμπέρασμα ΟΛΕΣ οι ΟΜΕ για Jimny ότι και να κάνουμε θα δίνουν κλίση προς τα εμπρός στο αμάξωμα.
Με ή χωρίς εργάτη είχα κλίση εμπρός...καλά με τον εργάτη ακουμπούσα κάτω μπροστά σαν Dragster!!
Τα περί σκληρών για να αντέχουν εργάτη είναι @@  :D
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 10, 2008, 17:34 »
Και στο δικό μου , άφηνε κάπου στο εκατοστό διαφορά με το μπροστά ! Αλλά που είναι το κακό? Έτσι πρέπει κατα εμέ , αν βάλεις κανα ατομο πίσω θα κάθεται σουζα μετά!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 11, 2008, 01:28 »
Ρε Barba όλα τα jimny 967 φοράνε πίσω....

Ανιψούδι
α) το δικό μου φοράει 966....... 
β) το μακρύ είναι τοποθετημένο από την πλευρά του συνοδηγού, άρα καμία σχέση με το βάρος του οδηγού και δεν κόβω τσάρκες στο Σίδνευ.
γ) μπροστά φόραγα τα 963 που ήταν άψογα μέχρι που έβαλα εργάτη και πήγαινε βάρκα-γυαλό εκτός από το μπρουμούτισμα, τ' άλλαξα με τα 965 και συνήλθε.
δ) όταν έβγαλα τον εργάτη για σέρβις και έκανα μερικά χλμ. με τα 965, δεν μου άρεσε καθόλου ούτε η συμπεριφορά ούτε και η σκληρότητα τους.

Υ.Γ. Τράβα στον αντιπρόσωπο γιατί σε χρεώνω επισκέψεις και έχει ανεβάσει τιμές ο ψυχολόγος μου ε.

Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 11, 2008, 08:49 »
Ρε Barba όλα τα jimny 967 φοράνε πίσω....

Ανιψούδι
α) το δικό μου φοράει 966....... 
β) το μακρύ είναι τοποθετημένο από την πλευρά του συνοδηγού, άρα καμία σχέση με το βάρος του οδηγού και δεν κόβω τσάρκες στο Σίδνευ.


Σωστό γιατί στην Αυστραλία στον συνοδηγό...είναι ο οδηγός. Οι οδηγίες που κοιτούν οι μηχ/κοί όταν τα τοποθετούν λένε καθαρά πίσω στην πλευρά που είναι η τάπα της βενζίνης...
Τέλος πάντων δεν κατάλαβα γιατί εισάγουμε στην Ελλάδα τα 966 αφού είναι για RHD (Right Hand Drive) σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Θα μου πείτε όμως στην Ελλάδα είμαστε ότι θέλουμε κάνουμε...ποιός κατασκευαστής και μπαρμπούτσαλα ;D

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 11, 2008, 10:54 »
Aρα μάλλον πρέπει να είμαι πιο Αλαφρυς μπροστά, γιατι διαφορά ύψους...δεν έχω :o bhe

Φρενονκομείο bhe lol lol yah yah yah yah yah
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 06, 2008, 18:01 »
Aρα μάλλον πρέπει να είμαι πιο Αλαφρυς μπροστά, γιατι διαφορά ύψους...δεν έχω :o bhe

Φρενονκομείο bhe lol lol yah yah yah yah yah


 87 87 lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...