Αποστολέας Θέμα: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY  (Αναγνώστηκε 48347 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 22, 2008, 21:47 »
Aπο το Ραιση το έχω πάρει και εγώ(2000)
Δημήτρη μιας και στην περιοχή των Μεσογείων υπάρχουν και ο Ραίσης, και στο Σταυρό αλλά και ο Τούντας στην ΚΛεισθένους, γύρνα τους και τους 3, και όποιον άλλο προς κορωπί...δεν ξέρω.
Να είσαι σκληρός στα παζάρια ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 23, 2008, 09:04 »
Ok Γιάννη. Θα τους πάρω σβάρνα και ο θεός βοηθός!!!

Θα γίνει... του παζαριού!!!

Καλό Πάσχα -και δημοσίως- σε όλα τα παιδιά! Υγεία και ευτυχία για τις οικογένειές σας και πολλά-πολλά λασπωμένα χιλιόμετρα!

ΥΓ: Γιάννη εκεί που θα πας το πάσχα (που μου είπες στο πμ) να υποθέσω ότι θα πας με το Jimny;

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 02, 2008, 09:07 »
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός Ανέστη και καλό μήνα! Να' μαστε πάλι εδώ! Λοιπόν προχτές το απόγευμα πήγα στην Personal Best στο Σταυρό και έκανα test drive στο Jimny, πριν δώσω την παραγγελία. Το test drive διήρκεσε 20-25 λεπτά περίπου και στο αυτοκίνητο είμασταν 3 ενήλικες. Το λέω γιατί ίσως να έχει σημασία. Λοιπόν, παρακάτω καταγράφω τα θετικά και τα αρνητικά που είδα στο αυτόκίνητο!
Τα θετικά:
1. ¶ριστη θέση οδήγησης, πολύ καλή ορατότητα, πολύ σωστοί καθρέπτες.
2. Πολύ χαμηλός θόρυβος στις υψηλές στροφές, δεν ενοχλεί και σχεδόν δεν ακούγεται!
3. Καλό στην άσφαλτο, δεν προβληματίζει, απλά θέλει το χρόνο του να το συνηθίσεις.
4. Καλή ποιότητα υλικών και ο χώρος του πόρτ παγκάζ δεν είναι και άχρηστος. Κάτι χωράει, που σε συνδυασμό με την μπαγκαζιέρα, δίνει λύσεις.
5. Πολύ καλοί χώροι για οδηγό και συνοδηγό.
Τα αρνητικά
1. Η αίσθηση της ποιότητας των πίσω καθισμάτων. Μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι παιδικά! Νόμιζα ότι ...θα έσπαγαν αν τα κουνούσα με δύναμη! Και όταν πέφτουν, δεν πέφτουν τελείως οριζόντια.
2. Το σημαντικότερο: Τα φρένα! Πολύ-πολύ διαφορετικά απο όσα έχω συνηθίσει, με τρόμαξαν! Δεν ξέρω εάν έφταιγε το αυτοκίνητο, αλλά δεν νομίζω γιατί είχε μόνο 600 χλμ! Δεν μου ενέπνεαν καμία εμπιστοσύνη! Ωρες-ώρες νόμιζα ότι δεν θα προλάβω να σταματήσω! Έπιαναν πολύ χαμηλά!
Η γενικότερη εικόνα ήταν πολύ θετική και μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Είμαι σίγουρος ότι και στις εκδρομούλες θα το ευχαριστηθώ. Και να πω ότι τα παιδιά εκεί, - κυρίως ο Λουκάς - είναι εξαιρετικά! Και μου έκαναν πολύ καλές προσφορές και δώρα! Τώρα κατάλαβα γιατί όλοι σας μιλάτε με πολύ καλά λόγια για το εν λόγω κατάστημα!
Αν δεν ήταν και τα φρένα...
Παιδιά, τα φώτα σας...
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 02, 2008, 13:44 »
Καλησπέρα χρόνια πολλά.
Η αλήθεια είναι πως το 5. με ξάφνιασε γιατί κατά γενική ομολογία πάνω από 1,80 δεν βολεύεσαι και τόσο.
Στο κυρίως θέμα τα φρένα ίσως σε ξενίσουν στην αρχή γιατί κ εγώ τα βρίσκω λίγο περίεργα σε αίσθηση (σε σχέση πάντα με παλιότερα αμάξια) αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και γενικά δεν είναι κακά. Ακόμα και με ρυμουλκούμενο φορτίο δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα (όχι πως φρέναρα ποτέ υπό καθεστώς πανικού όμως) θέμα αντοχής όμως δεν προέκυψε. Δεν λέω πως τα φρένα του jimny είναι άγκυρες αλλά ακόμα και σε γρήγορους ρυθμούς δεν σε πουλάνε. Πιο πιθανό είναι να σε πουλήσουν τα εργοστασιακά λάστιχα. Υπάρχει κ επίσης κ η πιθανότητα (επειδή λογικά το αμάξι δεν μετακινείται πολύ) τα φρένα στην ουσία να είναι άστρωτα ή/και το τακάκι να έχει γυαλίσει.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 02, 2008, 14:03 »
Mην συγκρίνεται το Jimny με άλλα αυτοκίνητα, ειναι απο τα εναπωμήναντα καθαρόαιμα 4χ4 σήμερα ;)
Ελα Δημήτρη..καλορίζικο και καλοτάξιδο...πάρτο lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 02, 2008, 14:23 »
Φίλε potge για να είμαι περισσότερο σίγουρος για τα φρένα, θα κοιτάξω να κάνω test drive και σε άλλο μαγαζί της ευρύτερης περιοχής. Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν δεν το πίστευα ότι τα φρένα είναι τόσο κακά. Μακάρι να φταίει αυτό που είπες, ότι επειδή είναι καινούργιο το αυτοκίνητο και δεν κινείται., να μην έχουν τριφτεί τόσο τα τακάκια...
Πάντως, όπως έχω δει και σε τούτο το forum, τα φρένα δεν είναι και το δυνατό σημείο του Jimny. Πολλοί έχουν κάνει αλλαγές. Και το γεγονός ότι θα κουβαλάω παιδιά, με κάνει επιφυλακτικό...Έστω κι αν υπάρχει ABS...
Θα κάνω κι άλλα τεστ!
(Γιάννη Χρόνια Πολλά!!! Χριστός Ανέστη!!!)
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 02, 2008, 14:31 »
Χρόνια πολλά και σε σένα Δημήτρη και να χέρεσαι την οικογένεια...

Τα φρένα δεν είναι το δυνατό σειμίο του Jimny όντως...συνήθεια θέλουν ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 02, 2008, 14:32 »
Τα φρένα μην σε αγχώνουν τόσο πολύ... Σε περίπτωση που εν τέλει δεν είσαι ευχαριστημένος, η βελτίωση τους είναι οικονομική και χωρίς μπλεξίματα με εγγυήσεις και τέτοια.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 02, 2008, 15:40 »
Σωστός ο verse...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 06, 2008, 17:50 »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Grand Vitara;
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 07, 2008, 10:43 »
Τελικά, είναι να σε θέλει..Εχτές πήγα να κλείσω επισήμως το Jimny και προέκυψε η σπουδαία - πιστεύω - προσφορά του Grand Vitara 1,6 JX στα 19900 ευρώ! Δυνατός κινητήρας, μεγαλύτεροι χώροι (πάντα μιλάω για το 3θυρο), περισσότερη ασφάλεια και άνεση. Έμεινα κάγκελο γιατί τελικά δεν..έκλεισα το Jimny και μπήκα σε νέα διαδικασία σκέψης!  bhe
Πιστεύω ότι το Grand Vitara ( 3θυρο) είναι πιο στιβαρή κατασκευή και μπορεί να παίξει το ρόλο πρώτου αυτοκινήτου. Και φυσικά - πάντα θεωρητικά έτσι; - είναι πιο άνετο σε ένα μακρινό ταξίδι. Η γυναίκα μου που ήταν μαζί μου, ενθουσιάστηκε...To ίδιο και τα δύο πιτσιρίκια μου που χώθηκαν στα πίσω καθίσματα και...δεν μπορούσα να τα βγάλω!!!
Συνολικά το Grand Vitara, με 500 ευρώ μεταλικό χρώμα "κλείνει" κοντά στα 20.500 ευρώ. Νομίζω ότι είναι μια ευκαιρία που δεν πρέπει να πάει χαμένη. Και φυσικά το όνομα Suzuki είναι εγγύηση. Ακόμα και απο αυτό της Daihatsu....
Παιδιά, μετά από τόσο δρόμο...νιώθω ότι είμαι πάλι από την αρχή....
Καμιά γνώμη;
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 07, 2008, 10:59 »
Φίλε μου άλλο το ένα αυτοκίνητο άλλο το άλλο... Το ένα καθαρόαιμο τζιπ το άλλο SUV... Βάλε κάτω τι θέλεις να κάνεις με το αυτοκίνητο, πόσα λεφτά διαθέτεις και αποφασίζεις... Γενικά πάντως, το βιτάρα είναι καλή περίπτωση για "λίγο από όλα" όχημα... Κοίταξε και τις ενναλακτικές του, γιατί πλέον έχεις αλλάξει κατηγορία...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 07, 2008, 11:38 »
Σορρυ αν σε πικραίνω  lol αλλα τo μικρό Grand το εχω οδηγήσει και με απογοήτευσε...πέρα από την κομψή γραμμή του
τα 106 (πόσα?) αλογα δεν τα πολυ είδα ή δεν μου φάνηκαν στο δρόμο (το ιδιο και τα 140 του 2λιτρου)
για χώμα τα πράγματα ήταν ακόμη πιο χάλια (πέρα απο την άνεση της ανάρτησης) αναιμικότατο (και αδύναμος συμπλέκτης),
το καζανάκι πίσω βρίσκει για πλάκα, η ελλειψη κοντών πρόβλημα...δες ακόμη και τα τεστ για την τετρακίνησης του,
που εκανε το Tetrakinisi mag και θα καταλάβεις!
Το μακρύ Grand πολύ πιο ικανό και καλύτερο value/money, βέβαια άλλα λεφτα.
Αν έφευγα από το Jimny θα πήγαινα προσωπικά στο καινούργιο Terios είτε το μικρό είτε το μεγαλο...καλοι κινητήρες,
χωροι σε οχι και πολύ μακρύ αμάξωμα, πολύ καλή τετρακίνηση, στιβαρότητα,
γενικά απο την εμπειρία μου πολύ καλές εντυπώσεις...

Βέβαια περί ορέξεως δεν θυμάμαι αλλα για καποια πίτα λένε lol
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 07, 2008, 11:41 »
Πόσο γρήγορα με βγάζετε από το δίλημμα! Verse και Κωνσταντίνε σας ευχαριστώ.
Το μόνο που με προβληματίζει στο Jimny πλέον είναι δύο πράγματα:
1. Τα φρένα -όπως προείπα και από το test drive.
2. Το αν μπορώ να κάνω ταξιδάκια - με 120 χλμ - άνετα και ξεκούραστα..
Κατά τα άλλα, η γνώμη του Κωσνσταντίνου ήταν καθοριστική για μένα....
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 07, 2008, 11:51 »
Για τα φρένα είπαμε, αν δεις οτι στο δικό σου δεν σε ικανοποιούν, βελτιώνονται εύκολα και σχετικά ανώδινα για την τσέπη... Όσον αφορά την άνεση στο ταξίδι, εγώ ας πούμε έχω αγγλία οδηγόντας 14 ώρες σερί... Η άνεση είναι κάτι τελείως υποκειμενικό... Στο ξαναλέω εξαρτάται τι θέλεις από το αυτοκίνητο... Αν δεν έχεις σκοπό να κινήσει σε δύσκολα χωμάτινα μονοπάτια, πιστεύω ότι το βιτάρα είναι μια χαρά... Δηλ, για λίγο χιόνι ας πούμε και βατούς χωματόδρομους δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα... Γενικά είναι πιο άνετο...Για το τέριος δεν ξέρω καθόλου να σου πω... Δοκίμασε τα όλα και αποφασίζεις...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems