Αποστολέας Θέμα: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY  (Αναγνώστηκε 47237 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 08, 2008, 14:25 »
Εύγε νέε μου για την επιλογή σου roc2
¶ντε καλορίζικο και καλές βόλτες  ;)
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 08, 2008, 16:59 »
Aντε βρε με το καλό lol lol lol lol


Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 08, 2008, 21:02 »
Τι έχει το jimny φίλε off_road pet??????????
Γκάζι???? Φρένα???? :o
Δεν ξέρω για το δικό σου, πάντως το δικό μου δεν έχει τίποτα απο τα δυο!! lol lol lol lol
Και πες τα φρένα άντε παλεύονται, αλλά όσο αναφορά το γκάζι πιστεύω οτι είναι το σημαντικότερό του πρόβλημα!
Η γνώμη μου είναι οτι το μοτέρ του προκαλεί μια απάθεια!
Τουλάχιστον το δικό μου!
Τώρα το grand vitara δεν το έχω οδηγήσει οπότε δεν ξέρω!

Αλλά συμφωνω με τον ironman! Το θέμα είναι για που το προορίζει ο καθένας το αμάξι του! ;)

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 08, 2008, 23:41 »
Η γνώμη μου είναι οτι το μοτέρ του προκαλεί μια απάθεια!
Τώρα το grand vitara δεν το έχω οδηγήσει οπότε δεν ξέρω!

Που να δείς το Grand Vitara μια απάθεια που προκαλεί στο βενζινάδικο  lol  εκεί θα εκτιμίσεις την απάθεια του Jimny  j12
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 09, 2008, 10:08 »
Αν δεν κάνω λάθος παιδιά, η μηχανή του Jimny είναι από το Baleno. 1,3 κυβικά. Αν το Baleno πήγαινε καλά (που ήταν και πιο βαρύ απο το Jimny) ΄γιατί να μην "πηγαίνει" και το Jimny; Φυσικά όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις. Εγώ προσωπικά αγώνες δεν ήθελα να κάνω ποτέ μου. Δεν με ενδιέφερε η ταχύτητα. Απλά θέλω να "τραβάει". Και το Jimny νομίζω ότι τραβάει..
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 09, 2008, 10:38 »
Οταν είναι μαμά το αμάξι χωρις ψηλώματα και λάστιχα είναι οκ!
Αν του κάνεις ένα ψηλωματάκι και του βάλεις και ένα λαστιχάκι Μ/Τ θα καταλάβεις!
Στην εθνική 4η 5η και ξανα 4η δουλεύει!!! lol

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 09, 2008, 10:42 »
Τι έχει το jimny φίλε off_road pet??????????
Γκάζι???? Φρένα???? :o
Δεν ξέρω για το δικό σου, πάντως το δικό μου δεν έχει τίποτα απο τα δυο!! lol lol lol lol
Και πες τα φρένα άντε παλεύονται, αλλά όσο αναφορά το γκάζι πιστεύω οτι είναι το σημαντικότερό του πρόβλημα!
Η γνώμη μου είναι οτι το μοτέρ του προκαλεί μια απάθεια!
Τουλάχιστον το δικό μου!

Tο δικο μου ειναι 4 μηνων με 8200 χλμ Το γκαζι του ειναι ικανοποιητικο χωρις να ζοριζεται ιδαιτερα παει ανετα μεχρι 150 εχει φτασει και οσα λεει το κοντερ αλλλα??? :-[  Στο off road εχει παει παντου ρωτα και τα παιδια να σου πουνε μαμα ειναι το αμαξι Για μενα εχει γκαζι για αυτο που ειναι. Ειχα και ποιο μεγαλου κυβισμου αλλα νομιζω πως αυτο τραβαει καλυτερα λογο βαρους Τα φρενα του εχουν πολυ καλη αισθηση και χωρις ιδιαιτερη εμπλοκη του abs σε αποτομα φρεναρισματα. Πιστευω οτι δεν πατας πολυ το γκαζακι...  lol lol lol πατα το και θα δεις διαφορα  87 lol lol lol
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 09, 2008, 11:14 »
Off road pet μαζί είμασταν σε δύο νυχτερινές!
Εννοείται οτι το αμάξι έχει απίστευτες δυνατότητες για εκτος δρόμου!
Και το είδα σε εκείνες τις νυχτερινές!
Ποτέ δεν είχα ξανα δει αφτιαχτο jimny να πηγαίνει τόσο άνετα!!!
Αλλα αυτο δεν έχει σχέση με το αν έχει δυναμη ή όχι!
Αν δεν του έχεις κάνει καμια μετατροπή το αυτοκίνητο στην εθνική πηγαίνει ικανοποιητικά!
Όσο έχει ευθεία ή κατηφόρα!
Εγώ ποτέ δεν έχω τρέξει με αυτό το αμάξι γιατί πολύ απλά δεν σε εμπνέει!
Το θέμα είναι τι γινεται όταν έχει ανηφόρα!
Εκεί που θα το δείτε όλοι σασ να ξεψυχάει είναι σε κανένα χωμάτινο ανηφορικό κομμάτι που όμως δεν χρειάζεται κοντές!
Εκεί πραγματικά ειναι εκνευριστικό!
Πας να αλλάξεις την πρώτη αφού πρώτα έχεις ανεβάσει πολλές στροφές και με το που βάζεις δευτέρα κρεμάει όλο!
Ε! Αυτο συμαίνει οτι το αυτοκίνητο δεν έχει ψυχή!! Και οταν λέω ψυχή δεν εννοώ τίποτε άλλο απο ροπή!!
Σε ανηφορίτσες το καταλαβαίνεις πολύ καλα!
Τώρα το οτι πάει με 150 στην εθνική δεν λέει τίποτα! Ένα ατος που έχω που ο κατασκευαστής γραφει οτι η τελική του είναι 140, τα 160 τα έχει για την πλάκα του στην εθνική! Σε ευθεία! Όταν πιάσουν ανηφόρες όμως.... bhe

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 09, 2008, 11:24 »
Ε τα θες ολα δικα σου κατσε ντε. Αμα δεν θες να κρεμαει το αμαξι στις ανηφορες μια ειναι η λυση KOMPRESSOR  lol lol lol lol lol σε αυτο δεν εχεις αδικο σε μεγαλες ανηφορες βαζεις 1 και μετα 2 και μετα παλι 1 αλλιως εσβησε  lol lol lol lol
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 09, 2008, 11:37 »
Απ΄ότι κατάλαβα παιδιά, τα προβλήματα ξεκινούν από τη στιγμή που αρχίσεις τις μετατροπές. Εγώ όμως δεν έχω σκοπό να κάνω μετατροπές, αφού δεν το θέλω για σκληρή χρήση! Εκδομές θέλω να πηγαίνω ο άνθρωπος στην Ορεινή Κορινθία, στην ορεινή Αρκαδία!!! Οπότε;
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 09, 2008, 13:22 »
και ετσι να το αφησεις πιστεψε με δεν εχεις κανενα προβλημα σε καποια σκληρα κομματια
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 09, 2008, 21:37 »
και ετσι να το αφησεις πιστεψε με δεν εχεις κανενα προβλημα σε καποια σκληρα κομματια

Ένα μπλοκέ ένα λαστιχάκι Α/Τ και καθάρισες. Και αν θέλεις ποιό άγρια με ένα λαστιχάκι Μ/Τ ακόμα καλύτερα.

Αν αρχίσεις μετατροπές......... δεν σταματάς.

Δεν είναι τυχαίο που ο Top cannibal με ενα 1000 cc samurai και έχοντας πάνω μόνο ένα μπλοκέ, ένα λάστιχο μικρό και μια ανάρτηση ξανά όχι  τίποτα ακραίο πέρνει σώβρακα και κατηγορίες ;)

Την δύναμη την χρειάζεσαι όχι μόνο εκτός δρόμου. Και τι εννοώ: Στην εθνική όταν θέλεις να κάνεις προσπέραση και έχεις ανάγκη την ροπή= δύναμη τότε θα σου χρειαστεί. Πράγμα το οποίο και θεωρείτε αναγκαίο. Στο βουνό βάζεις κοντές και προχωράς, στην Εθνική όμως......
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 09, 2008, 22:36 »
Αν δεν κάνω λάθος παιδιά, η μηχανή του Jimny είναι από το Baleno. 1,3 κυβικά. Αν το Baleno πήγαινε καλά (που ήταν και πιο βαρύ απο το Jimny) ΄γιατί να μην "πηγαίνει" και το Jimny; Φυσικά όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις. Εγώ προσωπικά αγώνες δεν ήθελα να κάνω ποτέ μου. Δεν με ενδιέφερε η ταχύτητα. Απλά θέλω να "τραβάει". Και το Jimny νομίζω ότι τραβάει..

Ο κινητήρας του Baleno 1.3 - παλιό Swift 1.3 - παλιό Vagon R 1.3- παλιό IGNIS 1.3 ήταν παλιάς τεχνολογίας και έχει εγκαταληφθεί. Τον είχαν τα τελευταία Ισπανικά Samurai,τα πρώτα Jimny(JB33) 98 - 01 και τα Cabrio μέχρι τις αρχές 2007. Είναι ο γνωστός G13B 1.3 16V με τον ένα εκκεντροφόρο. Ο 1.3 Μ13Α με 2 εκκεντροφόρους τώρα και με VVT υπάρχει σε όλα τα Jimny κλειστά & Cabrio, στο νέο Swift 2005 και μετά, στο Vagon R+ και τέλος στο νέο look Ignis 2002 και μετά.
Εχει προδιαγραφές Euro3-4 και είναι πιο οικονομικός.
Στο Jimny λογικά δεν τραβάει αφού τα 1045 κιλά δεν είναι λίγα. Είναι όμως οικονομικός για τα μέτρα των καθαρόαιμων τετρακίνητων. Μην τον συγκρίνετε ατυχώς με τα καθημερινά οχήματα πόλης που έχουν μακριές σχέσεις...απελπιστικά μακριές!!
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 19, 2008, 16:49 »
Γειά σας παίδες! Σας πεθύμησα, αλλά πάλι εδώ είμαι! Χαιρετισμούς ειδικούς σε Iron Man και Panos72 που δεν με ξεχνούν! Λοιπόν, αλλαγή σχεδίων. Το Elantra δεν το πουλάω. Μεγάλο αυτοκίνητο, ταξιδιάρικο, ολοκαίνουργιο, του κουτιού, δεν το δίνω για ένα κομμάτι ψωμί! Εξάλλου για μακρινά ταξίδια είναι ότι πρέπει, Η σύζυγος πουλάει το Seicento  :(  και θέλω να τη σπρώξω στο Jimny. Για εκείνη είναι μια χαρά και φυσικά θα το χρησιμοποιώ και εγώ τα Σαββατοκύριακα στις εκδομές μας!
Το μόνο που σκέφτομαι είναι αν είναι ασφαλές στην οδήγηση γιατί θα κουβαλάει και παιδιά! Είναι πολύ καλή οδηγός - άριστη κατ' εμέ - και της έχω κάνει αναλυτικότατη περιγραφή του τι πρέπει να κάνει και τι να μην κάνει οδηγώντας το Jimny. Ας είναι καλά ο Γιάννης (iron Man)!!! Και φυσικά η μελέτη του forum!
Υπάρχουν εμπειρίες γυναικών που οδηγούν το Jimny, καταγεγραμμένες στο forum;
Για ρίξτε καμιά ιδέα παιδιά, γιατί με τόση ζέστη, ο εγκέφαλος είναι...ανενεργός!!
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 19, 2008, 17:37 »
*Αχεμ αxεμ* Mε το συμπάθειο φίλε Dk, και πάντα με πάσα επιφύλαξη θα πω πως έχω την αίσθηση ότι μας "δουλεύεις" λιγουλάκι...
Και επειδή παίζουν διάφορα τελευταία εντος φόρουμ αλλά και συνολικά στην κοινότητα των Jimny και επειδή αν και σχετικά νέο μέλος βάζει πολλά ο νους μου... τελος παντων το σταματάω εδώ κι οποιος καταλαβε, κατάλαβε. Εάν μετά από 11 σελίδες Ποστ σχετικά με το αν πρέπει να πάρεις ή όχι Jimny, δεν έχεις λάβει ακόμα τελική απόφαση, καλύτερα άστο βρε φίλε, μη το πάρεις το ρημάδι. Και για να σε βοηθήσω κι εγώ λίγο, αν η κατάσταση είναι όπως μας τη περιγράφεις, τότε μη το πάρεις το αμάξι εφοσον θα μετακινει τα παιδιά σας η σύζυγος. Είναι σχεδόν απίθανη περίπτωση να πάει κάτι στραβά, αλλα γιατί να ρισκάρεις περισσότερο με ένα αυτοκίνητο με άκαμπτους άξονες, τη στιγμή που έχεις την επιλογή άλλων τύπων ανάρτησης, πιο πολιτισμένων & ασφαλών. Εάν παρόλα αυτα εξακολουθείς να έχεις απορίες σχετικά με το τι επιλογή πρεπει να κάνεις, στείλε ένα ΠΜ εκεί που πρέπει και είμαι βέβαιος ότι θα λάβεις διαφωτιστική απάντηση ;) . Επίσης δοκίμασε να ρωτήσεις και σε άλλες σελίδες που ασχολούνται με Jimny.  ;) Μαθαίνω υπάρχουν αρκετές εκεί έξω. Αφού λέω να δημιουργήσω κι εγώ μία, αλλά μόνο για λευκά Cabrio, οπότε μάλλον δε σε εξυπηρετεί. Εξάλλου ποιος άλλος θα αγόραζε Λευκο Jimny Cabrio εκτός από εμενα!  lol
Αν παρολα αυτα θελεις να ρωτήσεις κάτι, επισκέψου με στο κοντινό μέλλον στο www.clubwhitejimnycabrio.κομ . Είμαι στη διάθεση σου για οτιδήποτε σχετικό με τα λευκά Jimny Cabrio...  a105

(Και πάμε λίγο  <offtop/ . Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γι' αυτό)

Εάν πάντως για το συγκεκριμένο Thread ισχύει το "σκοτεινότερο" σενάριο που υποψιάστηκα, τότε πραγματικά λυπάμαι αφάνταστα. Λυπάμαι για τη παντελή έλλειψη σεβασμου που επιδεικνύεται από ορισμένους, προς όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους που απαρτίζουν τη πανελληνια κοινότητα οδηγών Jimny. Εαν λοιπόν ισχύει το ακριβώς παραπάνω, θερμή παράκληση. Μη μας μ@μ@ς άλλο τη "παραλία" μας ρε φίλε (ξέρεις ποιος είσαι). Τόσες "παραλίες" έχει το διαδίκτυο, πήγαινε παίξε σε παρακαλώ σε αυτή που "ανακάλυψες" πρόσφατα και άσε τις πονηριές. Σεβάσου τον κόσμο που δεν έχει καμία σχεση με όλα αυτά τα σκηνικά και μην τον κουράζεις άλλο!

Σόρρυ για το ξέσπασμα, αλλά δε τη πάλεψα άλλο. Και αν είμαι ο μονος που νομίζει οτι κάτι δε πάει καλά με τούτο εδώ το Thread, μουτζώστε με ρε παιδιά, τι να πώ! Βαρέθηκα πια τις μικρότητες. ¶ει στο καλό!!! Μη μας περάσουν και για μ@κ@κες δηλαδή ορισμένοι εδώ μέσα (ευτυχώς πάρα πολύ λίγοι)! Αρκετά έχουν γίνει ήδη, όχι άλλο κάρβουνο!
(Τέλος  <offtop/ )


Ειλικρινώς,

Γιάννης, Ρέθυμνο Κρήτης.

ΥΓ: Εάν τα παραπάνω είναι αποκλειστικώς αποκυήματα της φαντασίας μου, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από όσους έθιξα. Προσωπικά..., εύχομαι να χρειαστει να ζητησω συγγνώμη!!!


EDIT: Dk καλησπέρα. Κάνω αυτή τη διασαφήνιση γιατι διαβάζοντας την απαντηση μου στο Thread σου ίσως νοιώσεις θιγμένος από κάποια σχόλια μου. Σε διαβεβαιώνω λοιπόν ότι τα "Off-Topic" σχόλια μου δεν είναι προσωπική επίθεση απέναντι σε εσένα, έχουν διαφορετικό και συγκεκριμένο παραλήπτη και αφορούν συγκεκριμένη υποψία μου που ίσως και να ειναι λάνθασμένη ή υπερβολική. Η δε άποψη μου ότι έχει "κουράσει" το Thread που ξεκινησες, με τη συνεχη αναποφασιστικότητα που επιδεικνύεις και την συχνή αλλαγή κριτιρίων επιλογής του νέου σου αυτοκινήτου, εξακολουθεί να ισχύει και ευχομαι να μου αναγνωρίζεται και εμένα το δικαίωμα να έχω προσωπική άποψη και να την εκφράζω ελεύθερα. Παρόλα αυτά είναι δικαίωμα σου σε ενα ανοιχτό Φόρουμ όπως το παρόν, να λειτουργείς όπως επιθυμείς και χωρίς παράλογους περιορισμούς. Καλό καλοκαίρι και καλή διασκέδαση όποια κι αν είναι τελικά η επιλογή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2008, 19:33 από JPat »