Αποστολέας Θέμα: Νεο jimny..?  (Αναγνώστηκε 19518 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Νεο jimny..?
« στις: Μάρτιος 06, 2008, 14:06 »
Σκεφτομαι να αγορασω καινουργιο jimny...θα ηθελα να μαθω αν υσχιουν ολα αυτα περι κακης οδικης συμπεριφορας εντος δρομου..και ποσο δυσκολο θα ειναι το αμαξι σε ταξιδια για εναν νεο οδηγο...??θα μπορεσω να το μαθω?η θα παρει πολυ χρονο??...ευχαριστω(ισως το θεμα που ανοιξα δεν τεριαζει εδω..οπιος μπορει ας το μετακινηση ::) )...δωστε καμια συμβουλη.. t4 ... j12

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2008, 16:15 »
Φίλε μου αν κρίνω από την λεζάντα κάτω από την φωτογραφία, δεν νομίζω ότι θα σε πολυνοίαζει για τα λίγα και μικρά ελλατωματάκια του γύμνι...

Κακή οδική συμπεριφορά ΟΧΙ, αλλά δεν είναι και το δυνατό του σημείο... Δεν είναι κούρσα, αλλά με 120 ταξιδεύεις ΑΝΕΤΑ, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!! Μέχρι να το στρώσεις θα έχεις συνηθίσει και το ύψος και τις κλίσεις και τα κρατήματα του. Προσωπικά πιτεύω ότι για νέο οδηγό είναι καλό, μιας και θα βλέπεις τον δρόμο λίγο ψηλότερα από τους περισσότερους, άσε που θα σε αποτρέψει και από τα πολλά τα γκάζια!!!! Μια μικρή προσοχή στην πίσω κίνηση, ιδίως σε νερά...αλλά είπαμε δεν τρέχουμε ούτος ή αλλίως...

Κατά τα άλλα, βγες γρήγορα εκτός και όλα τα παραπάνω αμμέσως εξαφανίζονται!!!!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2008, 17:32 »
Όπως προείπε και o verse το jimny εντός δρόμου δεν είναι τραγικό. Προσωπικά για αμάξι με άξονες μια χαρά το βρισκώ αν και δεν είναι κανά τρένο. Επίσης οι μεγάλες διαδρομές της ανάρτησης-κλίση σε προειδοποιούν και το κάνουν προοδευτικό ως ένα σημείο, ενώ και σε οριακές καταστάσεις (που η αλήθεια είναι πως δεν είναι και έξυπνο να πλησιάζουμε) δεν έχει κάτι το απότομο ή τρομακτικό για να σε προβληματίσει. Λίγη παραπάνω προσοχή χρειάζεται σε στροφές με ανωμαλίες (εντός πάντα) ελέω αξόνων. Το μόνο σημείο που πραγματικά θέλει προσοχή είναι ο συνδυασμός εργοστασιακών ελαστικών και βροχής (πολλώ δε μάλλον στην αρχή της βροχής) που ο κώλος του αυτοκινήτου έχει τη τάση να προσπεράσει τη μούρη χωρίς πολλά σημάδια. Τα ταξίδια χωρίς να είναι το στοιχείο του δεν προβληματίζουν, με εξαίρεση τους πλευρικούς ανέμους και τις προσπεράσεις. Στα δευτερεύοντα οι αεροδυναμικοί θόρυβοι που κάποιους ενοχλούν πολύ κάποιους σχεδόν καθόλου είναι σίγουρα υπαρκτοί. Επίσης ως νέος οδηγός (κ πιθαναλογώ μη ανεξάρτητος) πέρα από τις εκτός δρόμου ικανότητες που σίιγουρα θα γνωρίζεις, και την αξιοπιστία του συνόλου θα πρέπει να ξέρεις πως αν και 1300αρι η κατανάλωση του δεν είναι αντίστοιχη και η πόλη -αν και δεν είναι ογκώδες- δεν είναι του πολυταιριάζει. Ελπίζω να βοήθησα και όπως θα ακούσεις από αρκετούς ίσως είναι καλό τα εργοστασιακά ελαστικά να τα χρησιμοποιήσεις από τη παραλαβή ως το λαστιχά.

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2008, 23:21 »
Exω το jimny 4.000 και κατι χλμ μπωρο να σου πω οτι ειναι εξαιρετικο στο χωμα οσο και στην ασφαλτο (ποιο πολυ στο χωμα ομως) ;D
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2008, 09:25 »
mi to fobase kai gw neos odigos eimai .thelei ligi prosoxh stin arxi eidika to argo timoni.na min eisai apotomos sta ksekinimata eidika sta nera giati to autokinito paei me to plai poli eukola.genika thelei iremes kiniseis :) ;)
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2008, 10:45 »
eidika to argo timoni.

Υστερεί λίγο στην επαναφορά ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος papakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΟΣ
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2008, 01:56 »
Εγω Αγαπητε μου το δικό μου το πηρα πριν απο 1/5 μηνα και με το που τοκαβαλισα δεν το βρηκα καθόλου δυσκολο στην οδηγηση(σε σχεση με το Νισσαν King Cab Πετρελαιο που ειχα).Ειναι αστέρι λεμε.Προβληματισμος μηδεν στην οδηγιση.....

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2008, 16:21 »
Όπως προείπε και o verse το jimny εντός δρόμου δεν είναι τραγικό. Προσωπικά για αμάξι με άξονες μια χαρά το βρισκώ αν και δεν είναι κανά τρένο. Επίσης οι μεγάλες διαδρομές της ανάρτησης-κλίση σε προειδοποιούν και το κάνουν προοδευτικό ως ένα σημείο, ενώ και σε οριακές καταστάσεις (που η αλήθεια είναι πως δεν είναι και έξυπνο να πλησιάζουμε) δεν έχει κάτι το απότομο ή τρομακτικό για να σε προβληματίσει. Λίγη παραπάνω προσοχή χρειάζεται σε στροφές με ανωμαλίες (εντός πάντα) ελέω αξόνων. Το μόνο σημείο που πραγματικά θέλει προσοχή είναι ο συνδυασμός εργοστασιακών ελαστικών και βροχής (πολλώ δε μάλλον στην αρχή της βροχής) που ο κώλος του αυτοκινήτου έχει τη τάση να προσπεράσει τη μούρη χωρίς πολλά σημάδια. Τα ταξίδια χωρίς να είναι το στοιχείο του δεν προβληματίζουν, με εξαίρεση τους πλευρικούς ανέμους και τις προσπεράσεις. Στα δευτερεύοντα οι αεροδυναμικοί θόρυβοι που κάποιους ενοχλούν πολύ κάποιους σχεδόν καθόλου είναι σίγουρα υπαρκτοί. Επίσης ως νέος οδηγός (κ πιθαναλογώ μη ανεξάρτητος) πέρα από τις εκτός δρόμου ικανότητες που σίιγουρα θα γνωρίζεις, και την αξιοπιστία του συνόλου θα πρέπει να ξέρεις πως αν και 1300αρι η κατανάλωση του δεν είναι αντίστοιχη και η πόλη -αν και δεν είναι ογκώδες- δεν είναι του πολυταιριάζει. Ελπίζω να βοήθησα και όπως θα ακούσεις από αρκετούς ίσως είναι καλό τα εργοστασιακά ελαστικά να τα χρησιμοποιήσεις από τη παραλαβή ως το λαστιχά.
Θα ήθελα απλά να τονίσω το κομμάτι ¨Λίγη παραπάνω προσοχή χρειάζεται σε στροφές με ανωμαλίες (εντός πάντα) ελέω αξόνων¨....
Κατά την ταπεινή μου άποψη χρειάζεται μεγάλη προσοχή κυρίως όταν το τζιπάκι φοράει λάστιχα 50-50.. Απο προσωπική μου και πολύ πρόσφατη εμπειρία σε στροφή με πλακόστροτο και ενδιάμεσα ράγες σιδηρόδρομου λιωμένες απο το πάτημα (υποτίθεται πως είναι εντός δρόμου συνθήκες),πέταξε απίστευτα κώλο, χτύπησε στο πεζοδρόμιο με τη δεξιά μεριά ντελαπάρισε και έσκασε ανάποδα μέσα σε ένα πάρκο...!!! :o Βγήκαμε ζωντανοί, j12  cl σύντομα και φωτογραφίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2008, 16:26 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2008, 18:13 »
Θα... 
Απο προσωπική μου και πολύ πρόσφατη εμπειρία σε στροφή με πλακόστροτο και ενδιάμεσα ράγες σιδηρόδρομου λιωμένες απο το πάτημα (υποτίθεται πως είναι εντός δρόμου συνθήκες),πέταξε απίστευτα κώλο, χτύπησε στο πεζοδρόμιο με τη δεξιά μεριά ντελαπάρισε και έσκασε ανάποδα μέσα σε ένα πάρκο...!!!
...


Φιλε μου... το καλο ειναι οτι ευτυχως, δεν παθατε απολυτως τιποτε!!!

Απο την αλλη μερια ομως, εγω, θα ηθελα να μου πεις, με τι ταχυτητα πηγαινες εκεινη τη στιγμη, τη στιγμη του ατυχηματος δηλαδη, καθως και τη κατασταση του αυτοκινητου σου, δηλαδη υψος αναρτησης, κατασταση ελαστικων, κατασταση αναρτησης κλπ κλπ...


Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2008, 16:34 »
Η ταχύτητα ήταν 60 με 70 χιλιόμετρα την ώρα, αναρτήσεις μαμάς λάστιχα 50-50 bridgestone dueler  με διαστάσεις μαμάς και καινούργια ανάρτηση μαμίσια...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2008, 17:02 »
Έχω πάθει σχεδόν το ίδιο...

Παραλιακή, στην ευθεία, κάπου έχει ράγες κάτω, περνώντας από πάνω κάνει να πετάξει κώλο, απλά πρόλαβα καί άφησα γκάζι οπότε μαζεύτηκε...

Φίλε μου νομίζω ότι ήσουν άτυχος που υπήρχε πεζοδρόμιο κοντά στο αυτοκίνητο και με στριμένες τις μπροστά ρόδες, οπότε το φαινόμενο έγινε πιο απότομο και πιο έντονο...

Γενικά θέλει προσοχή το συγκεκριμένο θέμα και μάλλον οφείλεται στο ότι αναπηδάει όλος ο πίσω άξονας, και μόλις πάνε να ακουμπίσουν ή έστω να ξαναβρούν καλή πρόσφυση οι τροχοί, υπάρχει αρκετή κίνηση σε αυτούς που πετάει κώλο... Επίσης, πιστεύω ότι αυτό γίνεται όταν η αναπήδηση οφείλετε σε σαμαράκι - λακούβα - οτιδήποτε, το οποίο δεν είναι τελείως κάθετο στο δρόμο, δηλαδή οι τροχοί δεν θα περάσουν ταυτόχρονα το εμπόδιο αλλά σχεδόν ταύτοχρονα...Έτσι, αναπηδούν και τραβάνε αριστερά ή δεξιά το πίσω μέρος ανάλογα με την κλίση που έχει το εμπόδιο σε σχέση με την κίνηση του αυτοκινήτου... Σε αντίθετη περίπτωση, που το εμπόδιο είναι τελείως κάθετο, απλά αναπηδούν και προσγειώνονται ταυτόχρονα και στην ίδια ευθεία με το μπροστά κομμάτι του γύμνι...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 23, 2008, 17:43 »
Η ταχύτητα ήταν 60 με 70 χιλιόμετρα την ώρα

ε , δεν ηταν και λίγα για τέτοιο έδαφος.....

εντός δρόμου λέμε μόνο την άσφαλτο.... και όχι απαραίτητα την Ελληνική  ;D

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2008, 17:15 »
Εχετε ιδεα αν το jimny ακριβυνε??? ??? ::) t4

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 09, 2008, 19:51 »
Φιλέ PEACERMAN εγώ αγόρασα το Jimny μου πριν 6 με 7 μήνες και το προηγούμενο μου αυτοκίνητο ήταν ένα καινούριο Peugeot 206 ,θα είμαι απόλυτα ηλεκτρινής μαζί σου , το Jimny δεν είναι SUV είναι καθαρόαιμο Jeep, θα πρέπει να συνηθίσεις να ταξιδεύεις  σε χαμηλές ταχύτητες και να προσέχεις τους πλάγιους ανέμους όταν κινησε πάνω από 100χλμ, οπός επίσης και την απόλυτη πληροφόρηση του τιμονιού ως προς την ομαλότητα του δρόμου. Με λίγα λόγια θα πρέπει να ξέρεις τι ζητάς από ένα αυτοκίνητα πριν κάνεις την αγορά . Σαν σύνολο το Jimny είναι ένα πολύ καλό Jeep με απεριόριστες δυνατότητες εκτός δρόμου και φυσιολογικές δυνατότητες εντως δρόμου. Βεβαία το συναίσθημα που σου δίνει αυτό το αυτοκίνητο εκτός δρόμου δεν μπορώ να στο περιγράψω. Μόνο η δυνατότητα της ελευθερίας που σου δίνει στο να μπορείς να κινηθείς οπουδήποτε είναι τέλια. Σου εύχομαι καλή αγορά .  j12
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεο jimny..?
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2008, 00:29 »
Γεια σας και παλι  ;D

Ειχα ακουσει οτι το jimny δεν εχει περασει τις δοκιμες του euroncap ...Αληθευει??..και μηπως ξερει κανεις ποσα αστερια ασφαλειας εχει??..

ευχαριστω!!!  ;D ;D