Αποστολέας Θέμα: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον  (Αναγνώστηκε 5788 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 13:19 »
   Την λυση με τεφλον την σκεφτηκα μονο κ μονο για να ερθει στα ισια το εμπρος με το πισω μερος του ζουμ-ζουμ.

   Μπροστα απο εργατη κ βαση εχει κατσει κ υπαρχει διαφορα 1".
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 13:38 »


Πανο...  νομιζω οτι η 1 ιντσα (περιπου 2.5 ποντους) που αναφερεις, ειναι πολυ μεγαλη διαφορα...  αν εννοεις 1 ποντο, ειναι μια χαρα και λογικη διαφορα...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 13:53 »
Οχι εχει κατσει περιπου 1.5 ποντο.
  Μηπως αν εβαζα ελατ. ΟΜΕ τα σκληρα ομως να ηταν καλυτερα?
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 14:08 »


Δε το γνωριζω ρε φιλε...    Μη σου πω κατι και σε "οδηγησω" σε λαθος...     Αν γνωριζει καποιος...  t4
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 15:37 »
Φίλε jimnypanos εννοώ οτι το αμορτισέρ τώρα μου φαίνεται σαν να έχει χάσει την επαναφορά του. Ενώ η ανάρτηση έχει μείνει το ίδιο μαλακή (ας πούμε οταν το κουνάς απο το πλάι το αυτοκίνητο πέρα δώθε παει τραμπάλα, όπως πρώτα) οταν έρθει η ώρα να περάσεις π.χ. κανένα σαμαράκι στο δρόμο, την ώρα που οι πίσω ρόδες πάνε να κατέβουν απο το σαμαράκι κοπανάει σαν κούτσουρο και εγώ τινάζομαι στον αερα!!! χωρις πολλά χιλιόμετρα. Μην νομίζεται οτι το περνάω πετώντας lol lol lol lol
Με λίγα λόγια μου φαίνεται οτι το αμορτισέρ αφού πιεστεί λίγο, αργεί να κάνει επαναφορά

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 20:30 »
Και εγω οταν περναω απο σαμαρακια με κανονικη αναρτηση +3.5 ΜΑD κ ΟΜΕ το πισω μερος κοπαναει εντελως.Πισω εχω τα Ν59(πισινα navara).

Πεταγομαι απο το καθισμα. :o
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:12 »
Και εγω οταν περναω απο σαμαρακια με κανονικη αναρτηση +3.5 ΜΑD κ ΟΜΕ το πισω μερος κοπαναει εντελως.Πισω εχω τα Ν59(πισινα navara).

Πεταγομαι απο το καθισμα. :o
Το πιθανότερο είναι ότι τερματίζει το αμορτισέρ στο κλείσιμο γι' αυτό κοπανάει, είναι μεγάλο το αμορτισέρ γι' αυτό το ύψος. Εγώ έχω τα Ν59 με MAD 6 εκ. + 3 εκ. προσθήκη και είναι μια χαρά...
Το πιθανότερο είναι ότι και ο "γιάννης" έχει κάνει κάνει κάτι αντίστοιχο (μάλλον στην περίπτωσή του το αμορτισέρ τερματίζει στο άνοιγμα) γι' αυτό έχει την εντ'υπωση ότι "χάλασε" η ανάρτηση.
Μην ξεχνάτε ότι όταν βάζεις προσθήκες, στην ουσία θέλεις και άλλα αντίστοιχα αμορτισέρ για το επιπλέον ύψος, εγώ όσα χρόνια είχα προσθήκες και στο Niva και στο Jimny δεν είχα ποτέ πρόβλημα... ;) ;) 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος VaL

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανήκω παντού και πουθενά.....
    • F.B.
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:31 »
¶λλαξα στο δικό μου "χαμηλό", Ελατήρια αμορτισέρ. (προσοχή δεν είναι jimny)..
Μετά από 20 μέρες το πίσω μέρος του αμαξιού μου "κάθισε."
Έπειτα από προτροπές αλλά κ πειράματα σε αυτοκίνητο φίλου γνωστού στο χώρο αποφάσισα να βάλω 3cm προσθήκη- αποστάτη ελατηρίου πίσω προχτές.
Το περίεργο είναι ότι πείρε κ 3 cm ύψος ......Υπερβολικό κ αντίθετα με του φίλου μου το αμάξι "χάλασε" εντελώς κοπανάει άσχημα κ για τον τρόπο που οδηγάω εγώ έγινε επικίνδυνο μπορώ να πω. Υπερβολικά υπερστροφικό.
ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ το ίδιο ακριβώς έκανε φίλος με ίδιο αμάξι κ είναι μια χαρά. Πιθανός υπάρχει διαφορά στις λίβρες του ελατηρίου.

Οι προσθήκες θα βγούνε τάχιστα. Την άλλη βδομάδα θα δοκιμάσω να "ευθυγραμμίσω" το αμάξι με τεφλόν.
Αν ενδιαφέρει κάποιον για τα αποτελέσματα αναμείνατε σύντομα.
>-= Seriously Playful =-<

Δεν εχω να σου δόσω ARB διαφορικά,
εσύ αν έχεις Jimny εγώ έχω καρδιά........ :D

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:55 »
Δεν ξέρω τι αναρτήσεις ακριβώς έχει το Forester (ξέρω ότι έχει ψαλίδια αλλά μέχρι εκεί) αλλά δεν έχει καμία σχέση με τους άξονες του Jimny οπότε οι όποιες ομοιότητες σταματούν στο είδος της προσθήκης. Είναι εντελώς διαφορετικό να βάλεις προσθήκες σε μονά ψαλίδια, διπλά ψαλίδια, γόνατα, άκαμπτο άξονα κλπ...μη μπερδεύουμε τον κόσμο.
Βέβαια είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι το ίδιο ακριβώς πράγμα σε ίδιο αυτοκίνητο έκατσε διαφορετικά ??? ??? τελικά δεν έχουν μόνο τα Niva διαφορετική προσωπικότητα μεταξύ τους... lol lol lol lol lol ha ha ha ha ha ha

ΥΓ. τράβα πάρε ένα Jimny ρε άχρηστε που θέλεις να ψηλώσεις τη σαύρα.... _a1282> _a1282> _a1282> _b330> _b330> _b330> >arsespank< >buttkick1< 87 87 87 87 a105 a105 a105 a105
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος VaL

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανήκω παντού και πουθενά.....
    • F.B.
Απ: Διαστασεις για προσθηκες απο τεφλον
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 10:40 »
Σαφώς δεν έχει σχέση με τους άξονες, κ το τόνισα ότι δεν ειναι γύμνι το δικό μου, αλλα είπα την εμπειρία μου, μιας κ εδω που τα λέμε θεμα ελατηρίου κ αμορτισερ είναι κ όχι της γεωμετρίας μου.Θεωρό χωρίς να είναι απόλυτο ότι έχουν σχέση κάποια πράγματα.
Η γεωμετρία μου μια χαρά είναι εκτοός οτι δε μπορώ να να δόσω λίγο θετικό κάμπερ στους τροχούς χωρίς να φάω τις εγκοπές.


Κ δεν είναι τα φόρεστερ σα τα Νίβα ιερόσυλε. Απλα του φίλου είναι με το ολοκληρωμένο κιτ απο Αυστραλία κ έχει υψός 27cm απο το έδαφος(τετρακίνση mag τευχος 1) . Εφαγε κ το γύμνι σου μήπως???

υ.γ. Το έχω πεί, όταν τελειώσω με το σπίτι (ναι εκεί στο κολοχώρι σου :P) κ στρωσουν τα οικονομικά μου κ πάρω το νέο Fόρεστερ, αν βρώ κάτι φτηνό σε γύμνι κ πολύ προσιτό ναι θα το πάρω. ΓΙΑ 2ο.
>-= Seriously Playful =-<

Δεν εχω να σου δόσω ARB διαφορικά,
εσύ αν έχεις Jimny εγώ έχω καρδιά........ :D