Αποστολέας Θέμα: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!  (Αναγνώστηκε 35831 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Για τους πιο... απαιτητικους, για εμας που μας αρεσουν οι... νυχτερινες εξορμησεις και γενικοτερα για οποιον θελει κατι παραπανω σε φως... Aκολουθει αρθρακι... με φωτο, αναλυσεις κλπ...!!! ;) ;) ;)

Mετα απο τις πρωτες μου νυκτερινες εξορμησεις με καποιες παρεες (καλες ή κακες..), ενοιωσα την αναγκη για περισσοτερο φωτισμο στο αυτοκινητο...
Λιγο αργοτερα και εχοντας πλεον πολλες περισσοτερες απαιτησεις, αυτη η αναγκη γινοταν ολο και μεγαλυτερη.
Ετσι, ρωτωντας και συμβουλευοντας με καποιοι φιλοι και συν-χομπιστες με το συγκεκριμενο μαγευτικο χωρο που λεγεται off-road, αποφασισα να προχωρησω σε καποιες ετοιμες και δοκιμασμενες λυσεις, με σκοπο να ενισχυσω λιγο περισσοτερο τα φωτιστικα σωματα του jimny…
Μπηκα λοιπον στη διαδικασια τοποθετησης ενος ενισχυτη φωτων και σε αλλαγη των δυο λαμπων του αυτοκινητου με μεγαλυτερες και μαλιστα xenon, δηλαδη 90/100 watts, που σημαινει οτι η μεσαια σκαλα αποδιδει 90watts και η μεγαλη 100 watts, ενω το φως ειναι πλεον πολυ πιο λευκο και διαυγες, απο το προηγουμενο, κιτρινωπο.
H δευτερη κινηση, ηταν να εξοπλιστει το αυτοκινητο με τους «μαμα» προβολεις, δηλαδη αυτους που τοποθετουνται στον εμπρος προφυλακτηρα του jimny, στις προβλεπομενες απο τον κατασκευαστη θεσεις.




Το αμεσως επομενο βημα, ηταν δυο προβολεις συγκεντρωμενης δεσμης (καρφια) και το διλλημα ηταν στο που θα τοποθετηθουν... Οι πιθανες λυσεις ηταν δυο:
Η πρωτη ελεγε, στο μπροστινο μερος στο υψος περιπου της μασκας (που και προσωπικα πιστευω οτι ειναι πιο σωστη) και,
η δευτερη σε μια μπαρα οροφης, στο επανω μερος της οροφης του αυτοκινητου.  Η δευτερη λυση, δεν προτεινεται ιδιαιτερα, μιας και αναβοντας οι προβολεις, δημιουργειται ενα «νεφελωμα», κατι σαν αντανακλαση, το οποιο γινεται αμεσα αντιληπτο μιας και το βλεπουμε αμεσα στο υψος των ματιων μας... Προσωπικα ομως, επελεξα τη δευτερη λυση, λογω του οτι πηγαινοντας συνεχεια εκτος δρομου διαδρομες, θα ηταν πολυ ριψοκινδυνο στο να σπασουν καποια στιγμη οι προβολεις, αν ηταν τοποθετημενοι στη μασκα του αυτοκινητου.
Κατοπιν, προχωρησα στην ααγορα ενος set απο μπαρες οροφης και εκει τοποθετηθηκαν οι δυο προβολεις καρφια, με λαμπες  2 X 75 watts, παντα ομως με προστατευτικα καπακια, για...διαφορους ευνοητους λογους!!!





Ταυτοχρονα, το jimny εξοπλιστηκε και με δυο μαγνητικους προβολεις διασπορας (flood). O ενας εχει τη θεση προβολεα εργασιας και τοποθετηκε στη σχαρα, στο πισω μερος του αυτοκινητου, αλλα υπαρχει η δυνατοτητα αμεσης μεταφορας του σε οποιοδηποτε σημειο χρειαστει, λογω του μεγαλου μεγεθους σπιραλ καλωδιου που διαθετει.




Ο δευτερος τοποθετειται στο καπω, σε οποια θεση θελουμε ή χρειαστει, εχοντας επισης τοποθετησει μακρυ σπιραλ καλωδιο.



Πριν απο λιγες ημερες, τοποθετησα αλλους δυο μεγαλου μεγεθους προβολεις της Hella στην μπροστινη μερια του jimny, στη σχαρα, οι οποιοι εχουν λαμπες αλογονου και αυτο που τους κανει ξεχωριστους, ειναι το οτι ειναι και δεσμης αλλα και διασπορας ταυτοχρονα! Διαθετουν λαμπες 2 Χ 100 watts, ενω το κρυσταλλο & ο καθρεφτης τους, ειναι κατασκευασμενα ετσι που να εκμεταλευονται πληρως την ισχυ του φωτος.




Πλεον, νομιζω οτι δεν θα χρειαστει να ξαναασχοληθω με τα φωτα του jimny. Eιμαι απολυτα ικανοποιημενος με το συνολο...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2006, 08:01 από nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος jps

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
  • www.jimnyclub.com
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 20:21 »
Αλλαξα τις μαμίσιες λάμπες στο GV μου με Osram Blue Cool και ελπίζω να βλέπω καλύτερα στο σκοτάδι.
Με ενδιαφέρει όμως και το κάτι περισσότερο.  Αναμένουμε !!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 20:53 »
Και εγώ Osram Cool Blue 4000K στο Jimny...

Στη μεγάλη σκάλα, κάτι γίνεται... Στη μικρή όμως θέλω περισσότερο φώς...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 20:53 »
Νικολα τι εξτρα φωτα και κουκουρουκου...με κλειστα φωτα ανεβαινω Ελικωνα!

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 21:26 »
Ο Νίκος εχει κάνει πολύ καλή δουλειά στα φώτα του.
Η γνώμη μου είναι πως το βασικότερο όλων,είναι πως εφόσον οι "βραδυνες περιπλανήσεις" λερώνουν και "τυφλώνουν" τα φανάρια μας, είναι φώτα σε μπάρα οροφής.
Δεν εχω βάλει ακόμα,αλλα είναι το επόμενο στάδιο που θα ασχοληθώ με το αυτοκίνητο και τα ουσιαστικά του μικροπροβλήματα !!!
Ισως 2 χαμηλές και δύο ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΡΦΙΑ,είναι η καλύτερη λύση,για να έχεις πάντα φώτα,στην μπάρα οροφής.
Επίσης αυτο που θέλω να κάνω,είναι να ανάβουν τελείως αυτόνομα,χωρίς να πρέπει να είναι και τα "κανονικά" φώτα αναμένα.



Ειδαμε το φωωωωως το αληθηνόοοοοοοο (σε εκκλησιαστικό ρυθμό)  lol lol lol lol lol lol lol


Θα τα οικονομήσουν οι ηλεκτρολόγοι !!!!!!  lol lol lol lol lol lol lol j12 j12 j12
I'm back....:-)

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2006, 11:21 »
Νίκο πές μας και καμιά τιμούλα χοντρικά για κάθε μετατροπή, και ειδικά για τους ΗΕLLA.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2006, 11:29 »
Θα τα γραψω αναλυτικα (ενα-ενα), πριν το απογευμα, για να βρω τις σημειωσεις μου... t4 t4 t4 bhe
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2006, 14:31 »
Η νύχτα μέρα θα γίνεται, λίγο πριν ανοίξω τον υπολογιστή και διαβάσω το αρθρο, παρήγγειλα δύο καρφιά Hella τετραγωνα για την οροφή...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2006, 15:25 »
Έχει δει κανένας τους κόκκινους και μπλέ προβολείς που έχουν πολλά φορτηγά και όταν είναι σβηστοί φαίνονται σα να έχουν ένα κόκκινο ή μπλέ αντίστοιχα κάλυμα. Τους κρατάνε σε μια πρώτη σκάλα αναμμένους και φωτίζουν μπλέ ή κόκκινα, φοβεροί στην όψη. Έχω σκεφτεί να τους στραβώσω με τα φώτα μου να μου τους ανάψουνε τελείως αλλά φοβήθηκα. Θα ρωτήω τον πρώτο σταματημένο που θα δω.

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2006, 15:43 »
H ΔΕΗ ποσο σου ερχεται?

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 15:05 »
Έχει δει κανένας τους κόκκινους και μπλέ προβολείς που έχουν πολλά φορτηγά και όταν είναι σβηστοί φαίνονται σα να έχουν ένα κόκκινο ή μπλέ αντίστοιχα κάλυμα. Τους κρατάνε σε μια πρώτη σκάλα αναμμένους και φωτίζουν μπλέ ή κόκκινα, φοβεροί στην όψη. Έχω σκεφτεί να τους στραβώσω με τα φώτα μου να μου τους ανάψουνε τελείως αλλά φοβήθηκα. Θα ρωτήω τον πρώτο σταματημένο που θα δω.

Τελικά έμαθα, βάζουν διαφανή καπάκια σαν τις μεμβράνες στα τζάμια χρώματος κόκκινο ή μπλέ και δεν χρειάζεται να τα αφαιρούν όταν ανάβουν τους προβολείς.

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 22:02 »
αυτοι οι προβολεις εχουν και λαμπακι ψειρα για αυτο τους αναβουν συνεχεια u141
style is everything

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 22:17 »
αυτοι οι προβολεις εχουν και λαμπακι ψειρα για αυτο τους αναβουν συνεχεια u141

Σωστός , έλεγα και εγώ πως  έχουν δύο σκάλες.

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 12, 2006, 18:38 »
Τιμή από τα xenon? Είνα bi-xenon ή μόνο η μεσαία σκάλα είναι xenon? Πόσα kelvin είναι? Πόσα watt είναι οι xenon λάμπες? Οι λάμπες που φοράει το Jimny είναι Η4?

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 12, 2006, 22:34 »
Το Jimny φοράει Η4 λάμπες, σωστά...

Ο Νίκος μάλλον εννοεί ότι έβαλε απλές - συμβατικές λάμπες, απ ότι έχω καταλάβει... Καθώς τα xenon θέλουν και ballasts επίσης για να δουλέψουν οι λάμπες...

Δεν αξίζει να βάλεις xenon στο Jimny... Όλη τη δουλειά στα φώτα την κάνει το φανάρι, και τα φανάρια του Jimny, οι καθρέπτες δηλαδή, δεν είναι σχεδιασμένοι γι αυτό...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...