Αποστολέας Θέμα: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??  (Αναγνώστηκε 24097 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 14, 2006, 14:00 »
Στο χιόνι ΜΟΝΟ πίσω. Στον πάγο μπροστά ...

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 14, 2006, 14:59 »
Παράθεση
σχεδον καθε σαββατοκυριακο πηγαινω Γραμμο
εγώ κάθε μέρα πάω σπίτι μου.... ha ha ha
Γράμμο δεν έχω πάει αλλά την άλλη βδομάδα πάω Καστοριά....θα κανονίσουμε
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος jimnyblue

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 59
  • www.jimnyclub.com/forum
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 03:45 »
χα'ι'..σχεδον καθε σαββατοκυριακο πηγαινω Γραμμο,δεν εχει χρειαστει να βαλω αλυσιδες φοραω τα σαχαρα 205 70 15   ΜS αλλα στον παγο φιλε μου χρειαζονται οτι και οχημα να εχεις,μηλαμε για παγο ετσι, οχι υγρασια παγωμενει .Καλα ειναι να υπαρχουν μεσα στο αμαξι. roc2
Συμφωνω, οταν μιλαμε για καθαρο παγο 2-3 εκατοστα και πανω, χρειαζονται 4, αλλιως ο ποπός φευγει και με το τσιμπιμα του φρενου.

Ορισμενα χειμερινα λαστιχα ειναι πολυ καλα στον παγο, αλλα παλι χρειαζεται προσοχη στην οδηγηση.
Στην Σλοβακια οδηγησα ενα παλιο skoda πισωκουνα, με παγο στο υψος του πεζοδρομιου. Κανεις δε φοραγε αλυσιδες (ουτε εγω) αλλα εκει χρησιμοποιει αλλα λαστιχα ο κοσμος. Και δεν οδηγει σαν τον Ελληνα ...


Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 09:13 »
Γεια σας εν jimny αδελφοί!
Λογω επικαιρότητας ξαναφέρνω το θέμα, μια και με ενδιαφέρει.
Έχω τα μαμίσια λάστιχα Bridgestone H/T 205/70/15. Θα ήθελα την σύγρονη γνώμη σας - συμβουλές - εμπειρία σας για πιέσεις ελαστικών και αγορά αλυσίδων.
 snow3 xmgirl1  rudo1  t4  0_21  ???
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 12:25 »
Δημήτρη γειά χαρά.Καιρό έχουμε να σε ακούσουμε.
Όσον αφορά τις αλυσίδες , εαν δεν πρόκειται να κινηθείς σε χωματόδρομους τότε πάρε τις "κουβέρτες". Επιτυγχάνουν  τον μεγαλύτερο συντελεστή πρόσφυσης -μακράν- τοποθετούνται πανεύκολα , μπορείς να τις βάλεις στους μπροστινούς τροχούς ώστε να έχεις τιμόνι αλλά απο κει και πέρα σχίζονται εύκολα εαν βγεις εκτός . Αλλιώς πάρε τις κλασικές απλές , κάνουν μια χαρά την δουλειά τους ,κοστίζουν ελάχιστα και βάλτες στους πίσω τροχούς για να μην παίρνει κραδασμούς το σύστημα διεύθυνσης.
Για τις πιέσεις που ρώτησες , για νορμάλ χρήση ακολούθησε αυτό που λέει η suzuki , μπροστά 23  - πίσω 25-26. Ανάλογα με το τερραίν θα πρέπει να αυξάνεις η να ελαττώνεις πίεση αλλά αυτό προυποθέτει να έχεις κομπρεσεράκι στη μηχανή αλλιώς πρέπει να επισκέπτεσαι βενζινάδικο συχνά, γεγονός μάλλον μπελαλίδικο.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος VaL

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανήκω παντού και πουθενά.....
    • F.B.
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 17:26 »
Φοριτή τρόμπα Δημήτρη. Οπως έκανα εγω το Σάββατο μαζί σου κ οπως ειδες δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
Οι αλυσίδες Πάντα μπροστά κ ποτέ σε μαλακό χιόνι.Είναι άχρηστες.Εκει κολλάς μονο οταν βρει το αμάξι σου κάτω.
Να χαμηλώνεις την πίεση. Εγώ στην άσφαλτο ελέω ταχύτητας δουλέυω 32 psi ενω στο χιόνι 20 με 22 psi...
Φυσικά εν κινήση δε βάζουμε τίποτα μπλοκέ.
>-= Seriously Playful =-<

Δεν εχω να σου δόσω ARB διαφορικά,
εσύ αν έχεις Jimny εγώ έχω καρδιά........ :D

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 18:37 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ελπίζω να σας δω σύντομα.
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 15:34 »
Το θέμα με τις αλυσίδες είναι μεγάλη ιστορία και ο καθένας λέει τα δικά του, πάντως οι περισσότεροι ειδικοί του χώρου λένε ότι πρέπει να μπαίνουν πάντα πίσω και μάλλον έχουν δίκιο κατ' εμένα...
Κατά τ' άλλα συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρεις φορητό κομπρεσσεράκι για να αυξομειώνεις την πίεση μόνος σου ανάλογα με την περίσταση, για εμένα δουλεύει πολύ καλά με 22 μπροστά/πίσω αλλά είναι θέμα προσωπικής επιλογής και γούστου... ;) ;)   
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 17:09 »
Αλυσιδες μεγαλο θεμα εξαρτατε το αυτοκινητο το τερεν τον οδηγο τις καιρικες συνθηκες. Βασικα ειναι πιο πολυ για τα μπλοκα αλλα καμια φορα δεν ξερεις.
Αυτο που εχω δει ηταν ενα land 90 το οποιο ηταν θαμμενο στην λασπη και φοραγε αλυσιδες για να μπορεσει να βγει Εγω προσωπικα ποτε δεν εχω βαλει ουτε στο jimny ουτε στο yaris που τα εχω παει και τα δυο σε μπιπ περιοχες και μερει και σε δρομους που ηταν τζιπακιδες με αλυσιδες Τελικα υπαρχουν πολοι αμαθητοι
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 19:20 »
Αλυσιδες μεγαλο θεμα εξαρτατε το αυτοκινητο το τερεν τον οδηγο τις καιρικες συνθηκες. Βασικα ειναι πιο πολυ για τα μπλοκα αλλα καμια φορα δεν ξερεις.
Αυτο που εχω δει ηταν ενα land 90 το οποιο ηταν θαμμενο στην λασπη και φοραγε αλυσιδες για να μπορεσει να βγει Εγω προσωπικα ποτε δεν εχω βαλει ουτε στο jimny ουτε στο yaris που τα εχω παει και τα δυο σε μπιπ περιοχες και μερει και σε δρομους που ηταν τζιπακιδες με αλυσιδες Τελικα υπαρχουν πολοι αμαθητοι

Σωστά λόγια, η τοποθέτηση εξαρτάτε και απο το αυτοκίνητο, και την τετρακίνηση του, αν έχει LSD , μπλοκέ, μόνιμη τετρακίνηση με κεντρικό διαφορικό, το βάρος του κτλ κτλ..
Σε πάγο το Jimny δεν έχει καμία σχέση με το forester του val με την τετρακίνηση του LC 90 ή του 120(κορυφαία κατ εμε σε αυτές τις συνθήκες)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 20:23 »
Επειδης δεν πας να εχεις ολα τα ηλεκτρονικα καλουδια και να φορας και το ποιο καλο λαστιχο εκτος αν εχει καρφια στο παγο επανω δεν θελει παλικαριες μονο αλυσιδα δουλευει εχω δει με τα ματια μου στην ΔΥΡΦΗ φορτωτης ερπυστριοφορος να μην μπορει να σταθει στον παγο λες και εκανε πατιναζ το ιδιο και ο λαστιχοφορος που ειχαν με αλυσιδες

Αποσυνδεδεμένος VaL

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανήκω παντού και πουθενά.....
    • F.B.
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 22:40 »
με το forester του val με την τετρακίνηση του LC 90 ή του 120(κορυφαία κατ εμε σε αυτές τις συνθήκες)
Καιρός να σε πάω καμοιά βόλτα μου φένεται :D :D
>-= Seriously Playful =-<

Δεν εχω να σου δόσω ARB διαφορικά,
εσύ αν έχεις Jimny εγώ έχω καρδιά........ :D

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:27 »
Καιρός να σε πάω καμοιά βόλτα μου φένεται :D :D

Ρε συ Val εσύ έχεις τανκς και όχι αμάξι. Η πίεση ναι παίξει ρόλο στο χιόνι. Αλλά αν είναι ασφάλτινο- 50-50 Α/Τ πόσο να πατήσει βρε αδελφέ? Αφού δεν έχει τακούνι για να γραπώσει. Εδώ στην Πλαστήρα και με 18 πίεση σε mud λάστιχο και το αμάξι πέταγε κ@λο.

Το ίδιο ισχύει και με τον πάγο. Προσοχή λέμε για πάγο και μόνο. Ωραία πιάνει κατά πολλούς το λάστιχο αρκετά για να κινηθείς. Στα φρένα πανικού τι κάνεις? Τον σταυρό σου? Δεν παίζουμε κύριοι. Ας βάλουμε αλυσίδες για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Επίσης άλλη συμπεριφορά στο χώμα και πάγο σε ένα χωματόδρομο και άλλο στην άσφαλτο.

Τώρα στην χιονόπτωση που πολλοί το κάνανε θέμα λες και έχει έρθει το τέλος του κόσμου, στην εθνική όλοι κυκλοφορούσαν χωρίς καν να έχουν αλυσίδες στο αμάξι έτσι σαν εξάρτημα για παν ενδεχόμενο. Και τους έβλεπες όλους με cayenne, impreza και άλλα τετρακίνητα ακόμα και σε άσφαλτο να μένουν στην θέση τους και μετά να σου δίνουν 200€ να τους ξεκολλήσεις.

Προσωπικά στο τέριος έχω βάλει και στους 4 τροχούς καθότι μόνιμη τετρακίνηση. Στο samurai έχω καρφιά για να τα βάζω όταν χρειάζετε και πρόκειτε να αγοράσω ένα σετ αλυσίδες.  Δεν μπορώ να παίζω με την ασφάλειά μου, ούτε έχω κανένα μηχανάκι να μου κόβει 20€ για την κακή στιγμή και λόγω τις "υπεροψίας" του αυτοκινήτου μου.
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 10:54 »
Όπως είπε και ο Μάχος στο DVD που του έχω αφιερώσει
η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα 

στην περίπτωση μας τα πράγματα είναι πιο απλά

οι αλυσίδες πάνε πίσω πρώτα και μετά εάν έχεις δεύτερο ζευγάρι και χωρέσει στους θόλους βάζεις και μπροστά

κρίνεται αναγκαίο εξάρτημα του αυτοκινήτου μας  και χρησιμοποιείται σε όλες τις περιπτώσεις που έχουμε περιορισμένη προσφίξη

ειδικά άμα έχουμε λίγο χιόνι παγωμένο η πάγο σε συνδυασμό με τις κλίσεις του οδοστρώματος  το θέμα είναι να μπορείς να πρόβλεψης που θα πάει ο όχημα όταν αρχίζει να γλιστρά.

στο χώμα τα πράγματα είναι καλύτερα όπως και σε 15-50cm χιόνι
αλλά όταν δεν έχεις χώρο και τα πράγματα στριμώχνονται τότε σταματάς και βάζεις αλυσίδες
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος Yan

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες-που τις βάζουμε και πότε??
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 11:25 »
Εγώ πάλι διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για την λειτουργία των mud στο πολύ χιόνι.
Σε πάγο ή σε λίγο χιόνι αντιμετώπισα μικρότερο πρόβλημα. Έτυχε όμως να σταματήσω μερικές φορές σε ανηφόρα (μικρής κλίσης) με παχύ χιόνι και δεν ξεκινούσε με τίποτα. Σπίνιαρε τρελά. Δεν ξέρω αν έφταιγε και κάτι άλλο, πάντως χρειάστηκα και αλυσίδες και - σε ορισμένες περιπτώσεις - εργάτη (!) για να συνεχίσω.
Do what's right. Do it right. Do it right now.

~Destino~