Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ  (Αναγνώστηκε 33238 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:01 »
Συγχωρέστε με που ανοίγω επιπλέον ενότητα για πολυσυζητημένο θέμα , αλλά εχω αγανακτήσει με αυτό το τρέμουλο .
Ξεκινά ώς κλασικό τρέμουλο στα 65χλμ και σταδιακά συντονίζει και πάλεται όλο το αυτοκίνητο . Το σαζμάν νομίζω θα ξεκολλήσει , τα λάστιχα απο το πέξιμο φρενάρουν το αυτοκίνητο ! Και όλα ξεκίνησαν αφού έβαλα τις bielstein πάνω (ελατήρια mad 3.5+) . Τις έβγαλα τις ξαναέβαλα , μήπως έκανα καμια βλακεία , άλλαξα τα σινεμπλόκ , τίποτα!
Έκανα και δύο ζυγοσταθμίσεις επίσης τίποτα .  bhe bhe
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:18 »
Φιλαράκο, έχω τα ίδια και χειρότερα ίσως προβλήματα στο Samurai. Σε 10 λεπτά φεύγω για το συνεργείο να δω τα εμπρός ρουλεμάν. Εχω την υποψία οτι κάτι παίζεται εκεί, καθώς ακούω θορύβους γυρνώντας τις ρόδες με το χέρι (σηκωμένο στο γρύλο). Για κοίτα και τα ρουλεμάν σου.....

Λόγω του οτι έχω και σουστόφυλα, τα προβλήματα αυξάνονται.... αστα... θα ενημερώσω αργότερα..

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:46 »
Λοιπόν :
Δεξί μπροστά ρουλεμάν -> Λιώμα
Αριστερό μπροστά ρουλεμάν -> Λίγο πριν το λιώμα
Αριστερή μπροστά τσιμούχα -> σε τεύχη...

Το τρέμουλο πορείας το έχω στα 67-73 χλμ. Με τον συντονισμό, προκαλεί κοσκίνισμα στο τιμόνι. Σε παραπάνω χλμ, το τιμόνι σταματά, αλλα αρχίζει τρέμουλο ελαφρύ και συνεχής βοή. Κόβοντας χλμ, στα 30 και κάτω, μέχρι να σταματήσεις, νομίζεις οτι θα φύγει το σασμάν και το βοηθητικό, ενώ ακούγονται έντονα χαρχαλιτά.

Αν σου φαίνονται γνωστά αυτά, κοίτα τα ρουλεμάν σου, και ίσως τη γλιτώσεις και εσύ φτηνά.


Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:47 »
Το θέμα είναι οτι 2 μέρες μετά  απο την ολοκλήρωση του σετ αναρτήσεων και χωρίς να καταφέρω να λύσω το πρόβλημα των τροχών με τρακάρουν με αποτέλεσμα να καταλήξω να αλλάξω όλο τον άξονα μπροστά , αριστερό ψαλίδι και τις δύο κόντρες!!!!! Και αυτό το χαβά του . Εκεί το τρέμουλο!! Τι άλλο μένει λέω πια ο άμοιρος!!!!
Δεν ξέρω μήπως κάποια κομμένη βάση θα μπορούσε να δικαιολογήσει κάτι τέτοιο αλλά δεν θα το βλέπαν στο συνεργείο??

Καλή τύχη Χάρη !!!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:53 »
θα ρίξω ενα τηλέφωνο στο μάστορα να του το πάω κάποια στιγμή τωρά που τον έχω και ζεστό ...
Δοκίμασε το καλά Χάρη γιατί εμένα σε μερικά οδοστρώματα το κάνει . Σε καθαρά τύπου αττικής οδού είναι τζάμι!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 11:07 »
θα ρίξω ενα τηλέφωνο στο μάστορα να του το πάω κάποια στιγμή τωρά που τον έχω και ζεστό ...
Δοκίμασε το καλά Χάρη γιατί εμένα σε μερικά οδοστρώματα το κάνει . Σε καθαρά τύπου αττικής οδού είναι τζάμι!

Οταν αλλάζει η γεωμετρία της ανάρτησης έχει παρατηρηθεί τρέμουλο όχι από τους τροχούς αλλά από τον κεντρικό άξονα μετάδοσης (αλλαγή γωνίας άξονα – πίσω διαφορικού) Αυτό προκαλεί έντονο συντονισμό. Το είδα σε Wrangler και ήταν απίστευτο! Πρέπει να το χαμηλώσεις να δείς αν θα παραμείνει το πρόβλημα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 11:16 »
Το σκέφτηλα Μιχάλη αυτό , αλλά από την άλλη θυμόμουν τον jericho που τόσο καιρό φορά αυτόν τον συνδυασμό και δεν έχει αναφέρει κανένα τέτοιο πρόβλημα ..
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 11:40 »
Πόσα χλμ έχεις?
Μήπως έχουν φαγωθεί οι γλύστρες των αξόνων μετάδοσης  και παίζουν ??? (σαν να είναι σπαστοί στη μέση)
Το έχω και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 12:02 »
Το σκέφτηλα Μιχάλη αυτό , αλλά από την άλλη θυμόμουν τον jericho που τόσο καιρό φορά αυτόν τον συνδυασμό και δεν έχει αναφέρει κανένα τέτοιο πρόβλημα ..

Σε αυτό παίζει ρόλο το ζύγισμα στον άξονα δεν έχει σημασία αν είναι τα ίδια αυτοκίνητα. Μπορεί το δικό σου να έχει μικρή ανοχή και οριακό ζύγισμα.Αν αλλάξει η γωνία στους σταυρούς υπάρχει πρόβλημα. Χαμήλωσέ το να δούμε.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 12:14 »
Πόσα χλμ έχεις?
Μήπως έχουν φαγωθεί οι γλύστρες των αξόνων μετάδοσης  και παίζουν ??? (σαν να είναι σπαστοί στη μέση)
Το έχω και αυτό.

Κάτι παραπάνω απο 100,000 έχω . Αλλά ο μπροστά άξονας κομπλέ. έχει κάπου 30,000 .
Το σκέφτηλα Μιχάλη αυτό , αλλά από την άλλη θυμόμουν τον jericho που τόσο καιρό φορά αυτόν τον συνδυασμό και δεν έχει αναφέρει κανένα τέτοιο πρόβλημα ..

Σε αυτό παίζει ρόλο το ζύγισμα στον άξονα δεν έχει σημασία αν είναι τα ίδια αυτοκίνητα. Μπορεί το δικό σου να έχει μικρή ανοχή και οριακό ζύγισμα.Αν αλλάξει η γωνία στους σταυρούς υπάρχει πρόβλημα. Χαμήλωσέ το να δούμε.
Μιχάλη πριν βάλω τιs bielstein είχα τις ΟΜΕ και ήταν οκ! Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω να τις ξαναβάλω επάνω να δω αν επιμένει!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 12:18 »
Frankie το ύψος δεν είναι υπερβολικό για να σου αλλάξει γεωμετρία...
Υπολογίζω να έχεις πάρει γύρα στα 2.5 εκ περίπου..
Κανε και μια τούμπα τα ζαντολάστιχα, μπρος πίσω μήπως....
Συνήθως κάμπριο μέχρι +4 πάνε μια χαρά, δεν έχω ακούσει κάτι...
Κοιτα να δεις αν τα ελατήρια έχουν κάτσει καλά, μιας και δεν βλέπω να είναι θέμα αμορτισερ, αλλά τι να πω, δεν δικαιολογήτε να το παρατηρείς με τα bielstein...
Λάσπη στις ζάντες εσωτερικά?

Αριστερο ψαλίδι..πως άλλαξες? :o
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 12:33 »
Frankie το ύψος δεν είναι υπερβολικό για να σου αλλάξει γεωμετρία...
Υπολογίζω να έχεις πάρει γύρα στα 2.5 εκ περίπου..
Κανε και μια τούμπα τα ζαντολάστιχα, μπρος πίσω μήπως....
Συνήθως κάμπριο μέχρι +4 πάνε μια χαρά, δεν έχω ακούσει κάτι...
Κοιτα να δεις αν τα ελατήρια έχουν κάτσει καλά, μιας και δεν βλέπω να είναι θέμα αμορτισερ, αλλά τι να πω, δεν δικαιολογήτε να το παρατηρείς με τα bielstein...
Λάσπη στις ζάντες εσωτερικά?

Αριστερο ψαλίδι..πως άλλαξες? :o

Αμέσως εσύ! Αριστερό ψαλίδι! Πλεονασμός! Αριστερή κόντρα είναι το σωστό! Μίλαγα πρίν με κάποιον και μου έμεινε  ;D ;D
Τα ελατήρια δεν θα έβγαζαν πρόβλημα με τις ΟΜΕ? Βάζοντας τα βιελστειν θυμηθήκαν? Τι να πώ! Θα πάω μια βόλτα απο συνεργείο και αν όλα είναι καλά . θα πάω να αγοράσω τις Rancho ώστενα ταιριάζουν στο ύψος των ελατηρίων και βλέπουμε!!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 16:08 »
Μόλις γύρισα απο συνεργείο!! Όλα χαρτι στο τουτού!! Σφίξαμε και λίγο το τιμόνι μπας και ... αλλα πού???
Οπότε παω με πλάνο! Αλλάζω τα λάστιχα , που είχα σκοπό , και προσπαθούμε με την ευθυγράμμιση και πέζοντας λίγο με τις γωνίες ,μήπως κάνουμε κάτι. Αν πάλι δεν , αγοράζω και αναρτήσεις  bhe bhe
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 16:37 »
Μην παρεις αμορτισερ...βαλε και τα μαμισια στην τελικη....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 17:31 »
Μην παρεις αμορτισερ...βαλε και τα μαμισια στην τελικη....
Δεν τα έχω τα μαμίσια! Τα ΟΜΕ έχω +4 . Αν δεν βαρεθώ θα κάνω ένα τεστ να βάλω τα μπροστά για να δώ αν συνεχίζει . Και ανάλογα θα σκεφτώ τι να κάνω .
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!