Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ  (Αναγνώστηκε 32447 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 49
ΤΡΕΜΟΥΛΟ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 20:52 »
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ !!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 23:36 »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Αντώνης VVT

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 10:53 »
Πρόσφατα άλλαξα λάστιχα...

Ανέφερα λοιπόν το γνωστό θέμα του συντονισμού στον λαστιχά μου, και μου είπε ότι είναι θέμα σωστής ζυγοστάθμισης.

Ε λοιπόν δεν το πίστευα.....μετά την αλλαγή ελαστικών το τρέμουλο εξαφανίστηκε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nikos_SV6HMN

  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • www.plikati.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 23:43 »
 t4 τη λαστιχα εβαλες μαματες διαστασεις t4 t4

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 21:16 »
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. ΕΙΧΕ 2 BRIGESTONE ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΑ DUELER KAI PISO ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ 70 ΕΩΣ 80 ΕΤΡΕΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ. ΜΟΛΙΣ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΠΙΣΟ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΕΜΠΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ.....ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΑΞΩ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 2 ΝΕW SAN  ΤΑ ΠΙΣΟ ΤΑ DUELER..E ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΕΠΑΝΙΛΘΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΙ ΕΝΤΑΣΗ.
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 19:36 »
ολα τα jimny ειναι ''παρεξηγημενα'' με τον ευατο τους και με καθε προσθετη αλλαγη επιεπλεον επανω τους

το προβλημα αυτο εχει παρουσιαστει σε πολλους οπως και σε εμενα αλλαξα τα λαστηχα τα πισω τα εβαλα μπροστα και το αναποδο ειχα ακριβως τα ιδια αποτελεσματα εντονο τρεμουλο μετα τα 60χλμ μεχρι που μπορουσε να κανει και φραπε

ξανα αλλαξα τα λαστηχα παλι οπως ηταν παλια το τρεμουλο χαθηκε αλλα οχι εντελως ελενξα τα ρουλεμαν και 2 βασιλικα ρουλεμαν(οχι τροχου) ηταν σε μαυρα χαλια και μετα το εντονο τρεμουλο διαλυθηκαν εντελως,τα αλλαξα και ειδα καλητερο αποτελεσμα αλλα παλι ειχα το ελεφρυ τρεμουλο στα 75-80χλμ

επειδη επρεπε να κανω μια μετατροπη στη μπαρα ευθυγραμισεως που βρισκετε στο πισω μερος του αξονα γιατι εβρισκε επανω στα μπρατσα σε καθε κρεμασμα που εκανε ο αξονας αποφασισα να την βαλω απο το μπροστα μερος οπως τα σαμουραι μαζι με την μπαρα τιμονιου και απο τοτε εχει αλλαξει ολο το αυτοκινητο χαθηκε εντελως το τρεμουλο,το τιμονι στο δρομο ποιο σταθερο,ποιο υπακουο και δεν εχω το προβλημα με τα μπρατσα δεν ξερω αν εφταιγε η μπαρα που ηταν απο πισω η κατι αλλο παντως εχω μεινει κατα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 20:09 »


επειδη επρεπε να κανω μια μετατροπη στη μπαρα ευθυγραμισεως που βρισκετε στο πισω μερος του αξονα γιατι εβρισκε επανω στα μπρατσα σε καθε κρεμασμα που εκανε ο αξονας αποφασισα να την βαλω απο το μπροστα μερος οπως τα σαμουραι μαζι με την μπαρα τιμονιου και απο τοτε εχει αλλαξει ολο το αυτοκινητο χαθηκε εντελως το τρεμουλο,

Πώς έβρισκε η πίσω μπάρα αφου τα μπράτσα πιάνονται το καθένα με 2 βίδες πάνω στον μπροστινό άξονα και δεν στρέφονται ως πρός αυτόν. Ειναι ακίνητα στα σημεία στήριξης. Στο δικό μου με τα παράκεντρα Caster 4WAY σινεμπλόκ έχει πλησιάσει αρκετά κοντά στον άξονα αλλά και να τερματίσω με κρέμασμα στους +10cm η απόσταση μένει ακριβώς η ίδια.
Δες εδώ:http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=12858
Μήπως είχε στραβώσει η μπάρα απο χτύπημα? Εκοψες τα "αυτάκια" πίσω απο το μουαγιέ στα άκρα του άξονα και τα κόλλησες ανάποδα με argon για να φέρεις και την μπάρα μπροστά?
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 11:33 »
λαθος μου ξεχασα να αναφερω οτι εχω αλλαγμενα μπρατσα με αυτα που φτιαχνει ο Ξανθος αλλα καπου δεν υπολογιστηκαν καλα στην κατασκευη τους και σε καθε κρεμασμα χτυπουσε η μπαρα,οχι η μπαρα δεν στραβωσε αλλα εχει αρχισει να κανει σημαδια εκει που βρισκει.οχι δεν τα εκοψα γιατι τα μετρησα και υπολογισα οτι αν τα εβαζα απο μπροστα με το μηκος που ειχαν θα ακουμπαγαν σε καθε στριψημο ειτε δεξια ειτε αριστερα επανω στην παναρ

οποτε εκανα 2 καινουργιες μπαρες μια ευθηγραμησεως και μια τιμονιου ποιο ενισχυμενες και η πρωτη πιανει στην παλια θεση του τιμονιου(μερια συνοδηγου)και απο την αλλη πλευρα εχει μπει μια λαμα παχους 1.5 ποντου και ειναι βιδωμενη στα τεσσερα βιδακια που συγκρατουν τον πηρο απο το βασιλικο το ρουλεμαν,μια ακομα ιδια λαμα ερχεται απο τα 4 κατω βιδακια απο το αλλο ρουλεμαν και εχει κοληθει στην πανω λαμα για να ειναι ποιο ενισχυμενη.για την μπαρα τιμονιου τωρα εχει κοληθει-βιδωθει μια λαμα επανω στην μπαρα ευθηγραμησεως σε καθετη θεση και κουμπονει τωρα εκει...επειδη ειναι μπερδεμα υπομονη μεχρι να μπορεσω να ανεβασω φωτος
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 18:57 »
λαθος μου ξεχασα να αναφερω οτι εχω αλλαγμενα μπρατσα με αυτα που φτιαχνει ο Ξανθος αλλα καπου δεν υπολογιστηκαν καλα στην κατασκευη τους και σε καθε κρεμασμα χτυπουσε η μπαρα,οχι η μπαρα δεν στραβωσε αλλα εχει αρχισει να κανει σημαδια εκει που βρισκει.οχι δεν τα εκοψα γιατι τα μετρησα και υπολογισα οτι αν τα εβαζα απο μπροστα με το μηκος που ειχαν θα ακουμπαγαν σε καθε στριψημο ειτε δεξια ειτε αριστερα επανω στην παναρ

οποτε εκανα 2 καινουργιες μπαρες μια ευθηγραμησεως και μια τιμονιου ποιο ενισχυμενες και η πρωτη πιανει στην παλια θεση του τιμονιου(μερια συνοδηγου)και απο την αλλη πλευρα εχει μπει μια λαμα παχους 1.5 ποντου και ειναι βιδωμενη στα τεσσερα βιδακια που συγκρατουν τον πηρο απο το βασιλικο το ρουλεμαν,μια ακομα ιδια λαμα ερχεται απο τα 4 κατω βιδακια απο το αλλο ρουλεμαν και εχει κοληθει στην πανω λαμα για να ειναι ποιο ενισχυμενη.για την μπαρα τιμονιου τωρα εχει κοληθει-βιδωθει μια λαμα επανω στην μπαρα ευθηγραμησεως σε καθετη θεση και κουμπονει τωρα εκει...επειδη ειναι μπερδεμα υπομονη μεχρι να μπορεσω να ανεβασω φωτος

Thanks  :)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος htanso21

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 24, 2015, 17:05 »
Κύριοι καλησπέρα! Παρόμοιο πρόβλημα και εδω.

Οταν πήρα το jimny φόραγε αλουμινίου ζαντες 15Χ7 με 215/75-15 λάστιχο.
Άλλαξα τωρα σε σιδερενιες μαμά ζαντες με λάστιχο 205/70-15 και σε αυτα τα χιλιόμετρα κανει σαν παλαβό. Υπόψιν εχει αμορτισέρ τιμονιού.

Μια συμβουλή που μου εδωσε φιλος αλλα ακομα δεν την εχω κανει, ειναι να ξεσφιξω τα μπουλονια που τα εχουν σφίξει με μπιστολι και να τα σφίξω με το κλειδι τους.

Αποσυνδεδεμένος htanso21

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 24, 2015, 18:29 »
Το έκανα και τιποτα... Πφφφ

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 24, 2015, 23:02 »
Το έκανα και τιποτα... Πφφφ
κανε ζυγοσταθμισημε τους τροχους επανω στο αμαξι. Επισης οι σιδερενιες ζσντες εζουν διαφορετικα μπουλωνια απο τις αλουμινιου.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος htanso21

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 24, 2015, 23:24 »
Το έκανα και τιποτα... Πφφφ
κανε ζυγοσταθμισημε τους τροχους επανω στο αμαξι. Επισης οι σιδερενιες ζσντες εζουν διαφορετικα μπουλωνια απο τις αλουμινιου.

Θα βοηθήσει; Γνωρίζετε κοστος;
Ναι εχω αλλάξει τα μπουλώνια :)

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 25, 2015, 01:22 »
τσεκαρισε να μην παιζουν οι τροχοι(μπροστα) πανω-κατω.αν παιζουν εστω και λιγο αλλαγη τα ρουλεμαν του βασιλικου πειρου.το πιο πιθανο αυτο ειναι...! ;)

επισης ελεγχος τα ακρομπαρα στην μπαρα τιμονιου...

για την ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι καλο αλλα μαλλον σκεπαζει το προβλημα...

στο δικο μου οταν ενιωθα λιγο τρεμουλο καταλαβαινα οτι ειχε φαει τα ρουλεμανακια(βασιλικου πειρου).εκανα ελεγχο-αλλαγη και μετα δεν ετρεμε καθολου...τα τρωει ευκολα σχετικα...στην αρχη και εγω ψαχνομουν με ζυγοσταθμισεις,αμορτισερ τιμονιου κτλ..αλλα τιποτα!

http://file.seekpart.com/keywordpdf/2010/11/25/2010112594251109.pdf