Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ  (Αναγνώστηκε 32446 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 23:11 »
Μπορεί κάποιος να μου πεί , όσο μπορεί να συμπεράνει απο τις παρακάτω φωτό , αν έχω κάνει καμια πατάτα με την τοποθέτηση του τιμονιού?



Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 10:12 »
Αν και καθήμενος σωστά μίλησες....μια χαρά είσαι ολα ΟΚ...απλά βρώμικο είναι  87
Δεν εδώ και εγώ το ίδιο έβαλα. Απλά βάψε τις βάσεις να μην σκουριάσουν.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=14483
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2007, 10:14 από Michalis »
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 10:54 »
Αν και καθήμενος σωστά μίλησες....μια χαρά είσαι ολα ΟΚ...απλά βρώμικο είναι  87
Δεν εδώ και εγώ το ίδιο έβαλα. Απλά βάψε τις βάσεις να μην σκουριάσουν.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=14483
Την φωτό σου απο την gallery πήρα για οδηγό στην τοποθέτηση!!  87 87
Έχω σκοπό να κάτσω να τις βάψω κάποια στιγμή . Βρώμικο το ξέρω ... αλλά εσύ έχεις περάσει και το διαφορικό !!! Έχεις τρελή όρεξη  87
Πλάκα πλάκα το διαφορικό πως το έβαψες ? Και με πιο σπρέυ??
Α! Μέτρησες ανοιχτά κλειστά τα αμορτισέρ σου ?
Ευχαριστώ  cl
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 15:08 »
Για τα αμορτισέρ επιφυλάσσομαι σύντομα να κάνω τις μετρήσεις. Το αυτοκίνητο μου είναι ασημί ,τα μέρη του πλαισίου όπως και τα εσωτερικά μέρη της καμπίνας είναι γκρί ενώ τα  μηχανικά μέρη είναι μαύρα.
Πήρα την πιο ανθεκτική αντισκωριακή βαφή (για φορτηγά, βιομηχανικές εφαρμογές κ.τ.λ.) το Chassis Coat σε μαύρο και γκρί. Εχω βάψει σχεδόν όλο το πλαίσιο γκρί και τα μηχανικά μέρη μαύρα αφού πρώτα απομάκρυνα προσεκτικά με τρίψιμο τυχόν σκουριές. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μόνο σε 3 χρώματα μαύρο,γκρί και κεραμιδί οπότε αν το αυτοκίνητο δεν είναι ασημί ή μαύρο θα φαίνεται παράταιρο αν βάψουμε το σασί. Για τα μηχ/κά που είναι μαύρα σε όλα τα Jimny είμαστε ΟΚ. Το αραιώνουμε ελαφρώς με 10% με διαλυτικό Νίτρου.Βάφουμε με πινέλα διαφορετικού μεγέθους ανάλογα με τον διαθέσιμο χώρο ή το μηχανικό κομμάτι.
Τα σπρέι και οι αυτοκινητομπογιές δεν έχουν καμία αντοχή στην πίεση νερού κατά τον καθαρισμό καθώς και στα χτυπήματα από πέτρες κ.τ.λ. To Chassis Coat παρουσιάζει ελαστικότητα έχοντας μεγάλη αντοχή στις καταπονήσεις.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 16:16 »
Σωστός . Λογικό μου φαίνεται με τα σπρέυ απλά είναι πιο εύκολο-γρήγορο . Μιας και τελαυταία έχω εξασκηθεί στο βάψιμο , τουλάχιστον για τα διαφορικά , πιστεύω θα το κάνω σύντομα .
Ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση  cl
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kanibal

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 20:54 »
παντως για τον συντονισμο πιστευω οτι φταινε αποκλειστικα οι τροχοι στη περιπτωση σου και οχι κατι αλλο ::)...εχω το jimny απο το 98 εχω τωρα 275400 χλμ περιπου :o :o :o roc2 a105.......και ΠΟΤΕ δεν ειχα τρεμουλο σε καμια ταχυτητα.αλλα φοραω παντα τις μαμα σιδερενιες(αθανατες)και με ;αναγομωση και χωρις ζυγαρια και +4 σηκωμα.οσα jimny ετυχε κ οδηγησα με τριακτινες  η αλλες αλουμινενιες ετρεμαν 87 87 87 87......αρα κατι παιζει.αποψη μ παντα

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 09:39 »
kanibal , εγω γενικά πρόβλημα κοσκινίσματος δεν είχα . Μετά την τοποθέτηση των αναρτήσεων που έχω απόκτησα .  bhe
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:22 »
kanibal , εγω γενικά πρόβλημα κοσκινίσματος δεν είχα . Μετά την τοποθέτηση των αναρτήσεων που έχω απόκτησα .  bhe

Ρε συ Frankie, έτσι μου ήρθε τώρα, ρίξε μια ματιά στη ΠΑΝΑΡ σου. Μηπως είναι ξέσφυκτη, ή μήπως καμιά βάση της έχει αρχίσει και ξεκολάει, ή έχουν μπόσικα οι σύνδεσμοι.....


Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 11:23 »
Χάρη τα τσέκαρα την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα έκανα και ευθυγράμμιση ξανά! Έχω σκοπό τώρα να αλλάξω τα συνεμπλόκ στα μπράτσα μαζί με αναρτήσεις και μετά βλέπω πάλι! Κανα σημείο πώλησης για πιο ενισχυμένα παίζει να μου προτείνετε ?
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kanibal

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 11:33 »
δν θα σου προτεινα να βαλεις πιο ενισχυμεα συνεμπλοκ στα μπρατσα γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι λιγω σκληρου υλικου (τεφλον πιθανοτατα)θα σκληρυνει η συμπεριφορα της αναρτησης και οι οποιοι συντονισμοι και κοσκινισματα θα περνανε ατοφια στο τιμονι ακομα πιο εντονα.οπως και με τις σκληρες βασεις μηχανης για παραδειγμα 0_21...το μονο που θα κερδισεις ειναι σφιχτη αισθηση οτν τρεχεις και γενικα στις στροφες..ετυχε να οδηγησω το αυτοκινητο του κ.ματσικιδη (extreme 4x4)απο θεσ/νικη και αυτη την αισθηση μου εδωσε σε σχεση με τα μαμα σινεμπλοκ...ακομη ο συντονισμος μπορει να υπαρχει στον πισω αξονα  λεω εγω τωρα... ::) ::)ψαξε και πισω λιγο.κουνα τροχους για μποσικα και τετοια.....θα δεσει το αμαξι με αλλα σινεμπλοκ σαν αισθηση αλλα δν θα εχει καμια σχεση με το τρεμουλο φανταζομαι...αν μπορεις βρες απο φιλο 2 μπροστινες σιδερενιες μαμα ζαντες ζυγοσταθμισμενες φυσικα και κανε βολτα μονο με τις μπροστα αλλαγμενες μπας και φταινε οι τροχοι.... bhe
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2007, 11:41 από kanibal »

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 09:16 »
Έβγαλα χτές τα βιελστειν , ξαναέβαλα τα ΟΜΕ πάνω και έσφιξα τα μπράτσα μπροστά , τα οποία είχαν περιθώριο . Βελτιώθηκε ο συντονισμός το τρέμουλο παραμένει  bhe bhe bhe bhe bhe
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 09:21 »
Παρεπιπτόντως έκανα και μια μέτρηση στις μπουκάλες έτσι για το αρχείο μας .

Bielstein
            ΜΠΡΟΣΤΑ  39,5 (ΑΝ)  27,4 (ΚΛ)        ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ 16 (ΚΑΤΩ) 17,5 (ΠΑΝΩ)
            ΠΙΣΩ        44,2 (ΑΝ)  28,5 (ΚΛ)

OME
            ΜΠΡΟΣΤΑ 44,2  (ΑΝ)  28    (ΚΛ)        ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ 14 (ΚΑΤΩ) 16 (ΠΑΝΩ)
            ΠΙΣΩ       49     (ΑΝ)  29,5 (ΚΛ)

*Η μέτρηση είναι ακριβώς το μήκος της μπουκάλας απο τα σημεία δέσεως .
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 10:05 »
Παρεπιπτόντως έκανα και μια μέτρηση στις μπουκάλες έτσι για το αρχείο μας .

Bielstein
            ΜΠΡΟΣΤΑ  39,5 (ΑΝ)  27,4 (ΚΛ)        ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ 16 (ΚΑΤΩ) 17,5 (ΠΑΝΩ)
            ΠΙΣΩ        44,2 (ΑΝ)  28,5 (ΚΛ)

OME
            ΜΠΡΟΣΤΑ 44,2  (ΑΝ)  28    (ΚΛ)        ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ 14 (ΚΑΤΩ) 16 (ΠΑΝΩ)
            ΠΙΣΩ       49     (ΑΝ)  29,5 (ΚΛ)

*Η μέτρηση είναι ακριβώς το μήκος της μπουκάλας απο τα σημεία δέσεως .(ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ  ;D)
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος SotoS_R

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 10:11 »
Παιδι να προσθεσω και εγω την εμπειρια μου σχετικα με το τρεμουλο..

Αγορασα το Jimnaki μεταχειρισμενο με 13.000 χλμ και μαμα λαστιχα..ειχα το γνωστο φαινομενο του "τρεμουλο στο τιμονι" απο τα 75 εως τα 80 χλμ, το ανεφερα στην αντιπροσωπεια και τουσ ζητησα να μου κανουν μια ζυγοσταθμιση..μολις το παρελαβα και πηγα παλι στον μαγικο αριθμο 75χλμ/ωρα χειροτερο το τρεμουλο και ο συντονισμος..αναστροφη και επιστροφη στην αντιπροσωπεια οπου μου παρειγγειλαν το γνωστο σετ δισκοπλακες-ζαντες-ακρα κτλ (εντος εγγυησης)..μετα απο μια βδομαδα τα αλλαξα ολα και εξαφανιστηκε το τρεμουλο εντελως!!
Την επομενη μερα εχω ραντεβου για λαστιχα και εβαλα Α/Τ Bridgestone , βαλαμε τις ζαντες ακριβως οπως ηταν, καναμε ολοσωστη ζυγοσταθμιση, βαλαμε πιεση 26 και μολις βγηκα παλι στο δρομο το τρεμουλο ξαναεμφανιστηκε σε μεγαλο βαθμο.. Τι συμπερασμα βγαινει απο αυτο δεν μπορω να καταλαβω..θα κανω και μια ζυγοσταθμιση με τα ζαντολαστιχα πανω στο αυτοκινητο και αμα διορθωθει...διορθωθηκε αλλιως θα το παρω αποφαση δεν θα πηγαινω με 75,76,77,78,79 και 80 χλμ/ωρα  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2008, 10:13 από SotoS_R »

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 11:08 »
Κατέβασε την πίεση στα 23 μπροστά , προσωπικά είδα διαφορά απο αυτό . Επιπλέον έλεγξε τις μπροστινές για μπόσικα . Παρατήρησα με τα πολλά οτι η δεξία είχε ελαφριά μπόσικα και προερχόνταν απο τα μπράτσα . Τους έριξα ένα σφίξιμο και μαζί και με αυτό σχεδόν εξαφανίστηκε . Μετά όμως απο μια εκδρομή 4 ημερών στο Καρπενήσι και έντονη καταπόνηση το φαινόμενο επέστρεψε !!!!!
Δεν κάνω τίποτα όμως , αν δεν αλλάξω τις μπροστινές αναρτήσεις για τις διέλυσα σχεδόν  j12
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!