Αποστολέας Θέμα: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές  (Αναγνώστηκε 5307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:57 »
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Έχω και εγώ ένα κολλητό από το 2002 (cabrio) και η σχέση μας περνάει μια κρίση. Ξέρετε πως είναι αυτά, όταν αρχίζουν να σε ενοχλούν απλά καθημερινά πράγματα. Επειδή λοιπόν, οι όποιοι καινούριοι κολλητοί σε κοιτούν κυρίως στην τσέπη, σκέφτομαι απλά να κάνω κάποια πράγματα για να ξαναφουντώσει η φλόγα ανάμεσα μας. Με το Jimnaki λοιπόν αυτό, έχουμε κάνει γύρω στα 100.000 Km (μέχρι Αγγλία έχουμε φτάσει) κυρίως σε άσφαλτο. Λόγω χρόνου κυρίως, οι εξορμήσεις σε χώμα έχουν περιοριστεί. Επομένως, θεωρώ τον εαυτό μου νέο στο άθλημα. Το μόνο που έχει αλλαχτεί στο αυτοκίνητο είναι τα λάστιχα, και έχουν μπει τα BFGoodrich AllTerain σε διάσταση 215/75/15. Εδώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Οι τροχοί βρίσκουν όταν είναι κάποια μεγάλη λακκούβα ή σαμαράκι ακόμα και όταν ΔΕΝ είναι στριμένοι.

Έχω αρκετές ερωτήσεις, οι οποίες αν και έχουν συζητηθεί στα forums, δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.

Εσωτερικό:
Έχοντας ξεπεράσει τους θορύβους στο εσωτερικό με μουσική, δεν μπορώ να παραβλέπω ένα καινούριο τρίξιμο από το εργοστασιακό hard top. Αν κάποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και έχει κάποια συμβουλή, ευχαρίστως να την εφαρμόσω.

Εξωτερικό – Τρέμουλο τιμονιού:
Έχω καταλάβει πως αν δεν τρέμει δεν είναι Jimny, αλλά διάβασα σε κάποιο post ότι μπορεί να οφείλεται σε μπιλιοφόρους. Η ερώτηση μου είναι η εξής: κάθε πότε πρέπει να αλλάζονται αυτοί; Διότι αν και όλα μου τα service έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία, δεν θυμάμαι να έχουν αλλαχτεί ποτέ.

Εξωτερικό – Ανάρτηση:
Σκέφτομαι να βάλω το kit της Old Man Emu +4cm. Ποια η γνώμη σας γι’αυτό; Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα με τους τροχούς που βρίσκουν θα λυθεί. Σωστά; Προτείνετε κάτι αντίστοιχο αντί της Old Man Emu; Αν ναι, σε τι κόστος;

Εξωτερικό – Αποστάτες:
Έτσι νομίζω ότι λέγονται ότι αυτά που μπαίνουν σαν προσθήκες στις ρόδες. Έχω δει ότι τα kit που υπάρχουν είναι 3-4 πόντους. Το πρόβλημα με τους τροχούς που βρίσκουν θα ξαναεμφανιστεί; Δηλ. η διαδρομή που θα κερδίσω με την ανάρτηση θα είναι αρκετή ώστε ο τροχός να κάνει την πλάγια κίνηση ώστε να μπει ολόκληρος μέσα στον θόλο; Οι αποστάτες επηρεάζουν όντως τους μπιλιοφόρους, και αν ναι σε τι βαθμό, όσον αφορά την αντικατάσταση τους;

Εξωτερικό – Κινητήρας:
Θα ήθελα να κάνω κάτι για να ζωηρέψει λίγο το moterακι. Για αρχή σκεφτόμουν για φίλτρο. Έχω βρει το  http://www.turbonator.com/ και είναι και κάποιο παρόμοιο το οποίο έχει συζητηθεί στο forum αλλά χωρίς να έχει φίλτρο ενσωματομένο. Τι λέτε γι’αυτό; Μήπως είναι προτιμότερη η λύση ενός φίλτρου Κ&Ν;

Εξωτερικό – Εξάτμιση:
Γνωρίζω πως υπάρχουν 3 λύσεις:
1.   Πιο ελεύθερη από τον καταλύτη και πίσω
2.   Χταπόδι, ελεύθερος καταλύτης και τελικό
3.   Χταπόδι, μαμά καταλύτης και τελικό

Δεν ξέρω κατά πόσο το 3 προσφέρει κάτι παραπάνω από την 1. Τα φώτα σας παρακαλώ.


Εξωτερικό – Κινητήρας:
Έχω ακούσει επίσης ότι κάτι κάνουν και με τα σωληνάκια βενζίνης, αντικατάσταση με κάποια υψηλής πίεσης. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό. Τι είναι ακριβώς, τι αλλάζει και ένα ενδεικτικό κόστος.


Συνολικά αυτές οι αλλαγές στον κινητήρα, θα δώσουν κάτι παραπάνω ή απλά θόρυβο και χαρά στον βενζινοπώλη; 

Θέλω να επισημάνω ότι τους μηχανικούς τους βλέπω σαν τους γιατρούς, που πρακτικά σημαίνει ότι θέλω η σχέση μου μαζί τους να είναι η άκρων απαραίτητη. Επίσης, τα ενδεικτικά κόστη θα μου είναι πολύ πολύ  βοηθητικά. Εκτιμώ οποιαδήποτε απάντηση και κυρίως από αυτούς που θεωρούν αυτές τις αλλαγές παιχνιδάκι!!! Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 13:00 »
Ξέχασα να αναφέρω μια ερώτηση για δίσκο-πλατώ. Μου πρότειναν μια μάρκα XD. Τι προτείνεται εσείς; Και για το φίλτρο μου είπαν και ένα για ενα BMC. Ευχαριστώ ξανά!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 13:26 »
καλως ηρθες verse. Ειδικα για τις ΟΜΕ θα βρεις αρκετες αποψεις στις αναρτησεις. Θα σου απαντηθει και το ερωτημα για τα σωληνακια υψηλης. Επισης εχει γινει μια καλη αναλυση για τα ελευθερας, νομιζω στον πινακα κινητηρας?

Ριξε μια ματια στα τεχνικα και θα βρεις πολλες απαντησεις στα ερωτηματα σου :)

Και παλι καλως ηρθες.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 13:31 »
Γιώργο, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Συνεχίζω το δίαβασμα όπως με συμβουλεύεις και εσύ, αλλά περιμένω με αγωνία και όποιες άλλες απαντήσεις δωθούν και από αυτό το post. Εις το επανειδήν λοιπόν!!! :)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 14:14 »
Καλώς όρισες στην παρέα.

Για το turbonator θα σου πω εγώ, το οποίο το έχω βάλει στο Maverick 2.0L

Μη περιμένεις να δεις τη τρελή διαφορά. Στο δικό μου κάνει διαφορά από τις 3800-5800 σ.α.λ. μετά τη δεύτερη τοποθέτηση. Την πρώτη την έκανα λάθος και δεν είδα τη παραμικρή διαφορά.
Σε συνδυασμό με το Next Level Performance kit, το οποίο κοροιδεύει την ένδειξη θερμοκρασίας στη εισαγωγή αέρα, έχω δει λίγο καλύτερα αποτελέσματα.
Ομως είναι αμελητέα και πάλι. πχ. από τα 125 άλογα, αντε να έφτασα τα 130. Η επόμενη κίνηση είναι εκκεντροφόροι για μεγάλες αλλαγές.

Στο jimnάκι, δεν νομίζω όμως οτι χρειάζεσαι περισσότερα άλογα. Εκτός και αν θες να πας σε αγώνες ή με 170 στη άσφαλτο. Στο χώμα γενικά κινούμαστε με μικρές ταχύτητες, οπότε δεν χρειαζόμαστε άλογα. Χρειαζόμαστε ροπή. Μια καλή ιδέα για ροπή θα ήταν να βρεις ρυμιζόμενα cam gears, ώστε να βελτιώσεις τη ροπή σου σε χαμηλότερες στροφές. Θα χάσεις όμως από τις ψηλές.

Και πάλι όμως, με τις αργές σχέσεις, μπορείς να καλυφθείς. Οταν θα φτάσεις στο σημείο να μπορείς να ζητάς από το αυτοκίνητό σου περισσότερα από αυτά που δίνει, πίστεψέ με, θα έχεις φτάσει σε άλλο επίπεδο...

Βάλε αν θες τη +4cm ανάρτηση (ή ότι άλλο θες), έλα σε μερικές εξωρμήσεις να δοκιμάσεις τις δυνατότητές σου, και θα αποφασίσεις με τον καιρό τι χρειάζεται το αυτοκίνητο...... μη βιαστείς.



Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 14:18 »
verse, βρίσκεσαι Αθήνα ή αλλού?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 14:22 »
Χάρη,

σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση σου. Στο site  της BMC νομίζω, αναφέρει +6-7 άλογα, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.το Next Level Performance kit επίσης δεν ξέρω καθόλου τι είναι.Όσο για τις αναρτήσεις, επειδή ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξω ούτος η άλλως, λέω επι την ευκαιρία να το ψηλώσω και λίγο. το +4 νομίζω ότι είναι το σύνηθες και γι'αυτό το ανέφερα. Πάντως να ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά όλους όσους έχουν μαι εμπειρία και μπαίνουν στον κόπο να την μοιράζονται με εμάς τους λιγότερο ειδικούς!

ΥΣ: Αθήνα είμαι, και παρεπιπτώντος το όνομα μου είναι Φάνης.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 14:31 »
Φάνη, μη πιστεύεις στα site τι λένε.
Με turbonator για το δικό μου έπρεπε να έχω +12,5 HP
Με το NLP έπρεπε να έχω +15 HP

Αν είχα τώρα +27,5 HP στο Maverick, θα ήμουν τρισευτυχισμένος, και θα είχα παραγγείλει άλλη μία από τα ίδια για το Samurai......

Επίσης, αν τα αποτελέσματα ήταν τόσο εντυπωσιακά, θα είχα αρχίσει το εμπόριο των παραπάνω (και άλλων ακόμα gadget που έχω βρει)

Οποτε θες κάτι για άλογα πάντως, στείλε μου πμ ή τηλέφωνο, να σε πάω σε φίλο μηχανικό, ο οποίος απέχει πολύ από γιατρούς και φαρμακεία.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 08:21 »
Καλημερα φιλε Φανη (verse)...

Κατ αρχη, καλως ορισες στη παρεα μας και σου ευχομαι να μοιραστεις πολλα μαζι μας, εμπειριες, βολτεςμ φυση κλπ κλπ...

Σε οτι αφορα την αναρτηση που θελεις να βαλεις, ΟΜΕ, νομιζω οτι ειναι (ισως) η καλυτερη& πιο εμπιστη επιλογη για μια ομορφη & αξιοπρεπη συμπεριφορα του αυτοκινητου σου, τοσο στο δρομο, οσο και στις χωματινες διαδρομες...

Απο εκει και περα, πιστευω οτι πολλες αποψεις υπαρχουν, πολλα σετ αναρτησεων υπαρχουν, αλλα σιγουρα για αλλες καταστασεις και οχι για νορμαλ κινηση... 
Σε καθε περιπτωση ομως, οτι και να ακουσεις ή οτι και να επιλεξεις, απλα φροντισε να ξερεις οτι αυτος που θα σου το προτεινει, να το εχει δοκιμασει και οχι απλα να εχει ακουσει απο καποιο τριτο ξαδερφο της θειας του παππου του το πως συμπεριφερεται...  ;) 
Ειναι σημαντικο, το να ξερεις τι θελεις να κανεις με το jimny σου, καθως επισης και το τι απαιτησεις εχεις απο το αυτοκινητο σου...

Εννοειται βεβαια πως για οτι χρειαστεις, θα ειμαστε διπλα σου (οπως ηδη εχεις δει) και με χαρα μας να βοηθησουμε σε οτι μπορουμε!
  roc2  >ilov<
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:37 »
Καλημέρα και σε σένα Nicksi!

Η ΟΜΕ που λες είναι set ανάρτηση και ελατάριο? Αν όχι, τι ελατήρια προτιμούμε για την συγκεκριμένη ανάρτηση? Και αν ξέρεις και κάποιο ενδεικτικό κόστος... Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:42 »
H OME βγαζει ενα πληρες set αναρτησης (αμορτισερ & ελατηρια) και νομιζω οτι θα σε υπερκαλυψει για αυτα που θελεις... Τωρα το κοστος της αν θυμαμαι καλα, ειναι γυρω στα 500 - 550 ευρα...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:48 »
Οπότε είναι και πιο οικονομική απο την OLD MAN EMU. Θα συνεχίσω την μελέτη μου βάζοντας και αυτήν την επιλογή μέσα. Θα ενημερώσω για το τι τελικά 8α κάνω. Thanks και πάλι!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 11:05 »
Φιλτατε Φανη...     Ο.Μ.Ε.= Οld Man Emu...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 11:12 »
ΟΥΠΣ!!!!!! Τότε μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στην τιμή? Νομίζω (!) ότι είναι γύρω στα 700-800 Ευρώ. Θα το κοιταξω και θα ενημερώσω... Χίλια ευχαριστώ για την υπομονή!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Γενικές Αλλαγές - Μετατροπές
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 11:15 »
Κοιτα...  εξαρταται απο που ψαχνεις να αγορασεις το καθε τι... Παντα υπαρχουν διαφορες στις τιμες, αλλα εδω ειναι μεγαλη η διαφορα...  Ψαξτο λιγο περισσοτερο... ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...