Αποστολέας Θέμα: Συμπλέκτης  (Αναγνώστηκε 11655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 21, 2006, 21:25 »
Να ΜΗΝ ξεχνάμε ότι ο συμπλέκτης στο αγαπημένο μας αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι υδραυλικός αλλά με ντίζα...που σημαίνει ένα πράγμα...Η ντίζα αυξομειώνει το μήκος της ανάλογα με την θερμοκρασία που σημαίνει ότι θέλει και ρύθμιση π.χ. χειμώνα - καλοκαίρι...!!!

Βλέπετε φοράω αγωνιστικό τετράφτερο συμπλέκτη στο μπιφτέκι μου εδώ και 4 χρόνια...ο οποίος είναι ρυθμισμένος να συμπλέκει μόλις στα 2 εκατοστά απο το τέρμα του γεγονός που τον κάνει απόλυτο αλλά και δύσχρηστο μέσα στην πόλη...Κάθε φορά που η θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλάζει σε μεγάλο βαθμό η ντίζα θέλει ρύθμιση για να μπορεί να αποσυμπλέκει πλήρως τον δίσκο...

αυτά απο εμένα και καλά πειράματα...!!!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος MadMak

  • Jimny
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψήλωσα 4 cm και βρήκα την υγειά μου
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 22, 2006, 12:48 »
Εμένα πάντως δεν είναι τόσο έντονο όσο το δικό σου.. απλά συχνά μπαίνει δύσκολα η 1η. Δε νομίζω να φταίει ο δίσκος (το εύχομαι κιόλας δηλαδή  :)) γιατί ο δικός μου είναι καινούριος.
Ερώτηση: αυτά τα γρανάζια 4.16 τι είναι ακριβώς  ??? Φαντάζομαι ανοίγω μεγάλο θέμα.. ή όχι  ???

Αλλάζεις τα γρανάζια στο κιβώτιο μετάδοσης (Transfer case) "κονταίνοντας" την τελική σχέση μετάδοσης δηλ. π.χ. αντί στην 5η να έχεις με 3000 στρ. 80χλμ. θα έχεις 65 χλμ. Αυτό βέβαια θα συμβεί σε όλες τις σχέσεις 1 - 5 και στο LOW αναλόγως. Θα κερδίσεις σε ροπή, θα επιταχύνεις πιο γρήγορα αλλά θα έχεις μικρότερες τελικές.
Αρα η 2α θα βρίσκεται πολύ κοντά στην παλιά σχέση της 1ης με τα original γρανάζια οπότε ξεκινάς άνετα και με 2α!

Ομως ο λόγος που αλλάζουμε το γρανάζωμα είναι συνήθως όταν βάλουμε λάστιχα με μεγαλύτερη διάμετρο και "μακρύνει" η μετάδοση οπότε "κονταίνουμε" την μετάδοση απο τα γρανάζια ώστε διατηρήσουμε τις σωστές όσο γίνεται σχέσεις/στροφές. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν προξενούμε τεράστιες φθορές στα κινούμενα μέρη(δίσκος, ημιαξόνια, άξονες κ.τ.λ.) τα οποία τώρα ζορίζονται πολύ περισσότερο.




Αυτό σημαίνει αναφορικά με το δικό μου πρόβλημα (υπενθυμίζω καψιμο σασμάν και αλλαγή με μεταχειρισμένο οι σχέσεις είναι πιο κοντές και προφανός, μετά απο συζήτηση με τον Maverick διαπιστώσαμε,οτι μάλλον το μεταχειρισμένο ήταν απο Cabrio με κοντές σχέσεις) αν αλλάξω τα ελαστικά μου με μεγαλύτερης διάστασης το λύνω.
Its a new world - Jimny World

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 15, 2006, 23:37 »
Δίσκος τέλος. Μετά από αρκετά χλμ με την βάρκα και το τρέιλορ φορτωμένο, το jimny άρχισε να ρετάρει. Όταν βέβαια δεν έχω τίποτα να τραβήξω δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Αλλά μια και τα βάρη έχουν αυξηθεί πείτε μου τί να βάλω? Βασικά δε θέλω της αντιπροσωπίας. Τί νούμερα έχουν και πώς τους ζητάω πχ, daikin ή ....

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 16, 2006, 00:53 »
Κώστα καλησπέρα...

Οπως έχει χιλιοειπωθεί, ο καλύτερος δίσκος σε αντοχή αυτή τη στιγμή είναι ο centerforce. (δεν ξέρω ακόμη κωδικό και λόγω των ημερών είναι δύσκολο να μάθουμε άμεσα, αλλά θα το προσπαθήσω).

Είναι ακριβότερος (γύρω στα 400?), λυπήθηκα τα χρήματα και γι αυτό τον λόγο ΔΕΝ τον έβαλα την τελευταία (4η) φορά που άλλαξα... Αποτέλεσμα μέσα σε 3 μήνες να πρέπει να ξαναπληρώσω...
Τώρα όμως δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος.

Αναφορικά να πώ πως ο Μανώλης(manvast) απο τότε που τον φοράει δεν έχει κανένα πρόβλημα (και καταλαβαίνεις αν κάνει σκληρή χρήση βλέποντας το jimny συνέχεια σούζα....) και έχει βγάλει 2 trophy και 2 trial χώρια τις προπονήσεις κάθε Σαββατο.... 

Για 'μένα πλέον είναι μονόδρομος....

Με την ευκαιρία να αναφέρω πως την έχω ξαναπατήσει ΚΑΙ με τις αναρτήσεις... Νομίζοντας οτι γλυτώνω χρήματα βάζοντας φθηνότερα προιόντα, άλλαξα 4 σετ σπάζοντας και τις βάσεις (ούτε θυμάμαι πλέον πόσες φορές)... Στο τέλος έβαλα την ΟΜΕ και ησύχασα (προς το παρόν). Τελικά με όλα τα χρήματα που έδωσα συνολικά, θα είχα βάλει coil-over...

Εχω δεί επίσης με τα μάτια μου φθηνές χειροκίνητες πλήμνες που μόλις κάνεις 10 μέτρα σταματάν να λειτουργούν...
Ολοι μας ίσως έχουμε δεί αντοχές και συμπεριφορές ...φθηνών ελαστικών.
Εχουμε παραδείγματα ...φθηνών ιμαντων ρυμούλκησης που σπάσαν - ανοιξαν στο πρώτο τράβηγμα...
Εχω δεί κινέζικο εργάτη που κάηκε τραβώντας samurai στα 5 μέτρα...

Τελικά πολλές φορές βρίσκεις μπροστά σου το... "Οτι πληρώνεις παίρνεις"

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2006, 01:09 από Teo »
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 16, 2006, 01:17 »
Κώστα καλησπέρα...

Οπως έχει χιλιοειπωθεί, ο καλύτερος δίσκος σε αντοχή αυτή τη στιγμή είναι ο centerforce. (δεν ξέρω ακόμη κωδικό και λόγω των ημερών είναι δύσκολο να μάθουμε άμεσα, αλλά θα το προσπαθήσω).

Είναι ακριβότερος (γύρω στα 400?), λυπήθηκα τα χρήματα και γι αυτό τον λόγο ΔΕΝ τον έβαλα την τελευταία (4η) φορά που άλλαξα... Αποτέλεσμα μέσα σε 3 μήνες να πρέπει να ξαναπληρώσω...
Τώρα όμως δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος.

Είναι όμως πολιτισμένος γιατί κάνουμε 2000 χλμ το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 16, 2006, 07:17 »
Γιατρέ μου καλημέρα,

θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Teo επί του θέματος...ότι πληρώνεις παίρνεις...
Ο centerforce που σου προτείνει είναι μία απο τις καλύτερες λύσεις όσον αορά την αντοχή στην κακομεταχείρηση αλλά ίσως λέω...ίσως... για την δική σου χρήση να μπορείς να βολευτείς και με κάποιον άλλο π.χ. Valeo, sachs... Αν και δεν γνωρίζω τι εννοείς με τον όρο πολιτισμένος συμπλέκτης (π.χ. για μένα ο δικός μου που είναι απόλυτος και χοροπηδάει το αυτοκίνητο με το παραμικρό είναι πολιτισμένος για τα γούστα μου), ποτέ μα ποτέ μην περιμένεις προϊόντα heavy duty να είναι πολιτισμένα...αυτά τα δύο απλά δεν συμβαδίζουν...!!!

Αυτά και καλή μέρα σε όλους!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 16, 2006, 07:56 »
Kαλημερα σε ολους τους... μη διακοπευοντες!!!
Κωστα, νομιζω κι εγω, οτι η προμηθεια ενος centerforce, ειδικα για τη περιπτωση σου, θα ειναι οντως η καλυτερη λυση!
Τον "φοραω" κανα 8μηνο και μπορω να σου πω (το εχεις δει και εσυ αλλωστε...), οτι τον... σκιζω αρκετα!!! Παρ ολα αυτα, ο δισκος ειναι απλα... απαιχτος!!! Η τιμη του, ειναι γυρω στα 300-350 ευρα αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει καποιος να στον τοποθετησει στα Ιωαννινα, αλλοιως ειναι μια καλη ευκαιρεια, να σε δουμε στο... χωριο μας!!!  yah lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 16, 2006, 10:13 »
Kαλημερα σε ολους τους... μη διακοπευοντες!!!
Κωστα, νομιζω κι εγω, οτι η προμηθεια ενος centerforce, ειδικα για τη περιπτωση σου, θα ειναι οντως η καλυτερη λυση!
Τον "φοραω" κανα 8μηνο και μπορω να σου πω (το εχεις δει και εσυ αλλωστε...), οτι τον... σκιζω αρκετα!!! Παρ ολα αυτα, ο δισκος ειναι απλα... απαιχτος!!! Η τιμη του, ειναι γυρω στα 300-350 ευρα αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει καποιος να στον τοποθετησει στα Ιωαννινα, αλλοιως ειναι μια καλη ευκαιρεια, να σε δουμε στο... χωριο μας!!!  yah lol


Θέλει μετατροπή ή μπαίνει όπως είναι?

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 16, 2006, 10:17 »
Οχι Κωστη μου, καμμια μετατροπη, οπως ειναι μπαινει...!!! (μπας και το λες για να γλυτωσεις το ταξιδι στην Αθηνα ρε μπαγασα?) lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 16, 2006, 10:18 »
Οχι Κωστη μου, καμμια μετατροπη, οπως ειναι μπαινει...!!! (μπας και το λες για να γλυτωσεις το ταξιδι στην Αθηνα ρε μπαγασα?) lol lol lol

Κλείσε το τηλ να σε πάρω να σου πω που θα μου τον στείλεις, ha ha ha .

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 16, 2006, 17:13 »
κωστα, για σενα που τραβας βαρος ο centerforce ειναι μονοδρομος. Εχει νομιζω 4 διαφορετικες εκδοσεις με την τελευταια να ειναι η αγωνιστικη και η πιο απολιτιστη ;) . Κοστιζει οντως οσο εχει προαναφερθει, αλλα θα ηρεμησεις ;) συνισταται ανεπιφυλακτα.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 16, 2006, 19:52 »
κωστα, για σενα που τραβας βαρος ο centerforce ειναι μονοδρομος. Εχει νομιζω 4 διαφορετικες εκδοσεις με την τελευταια να ειναι η αγωνιστικη και η πιο απολιτιστη ;) . Κοστιζει οντως οσο εχει προαναφερθει, αλλα θα ηρεμησεις ;) συνισταται ανεπιφυλακτα.

Έτσι κι αλλιώς ο μανίσιος έχει 200 ευρά, οπότε centerforce, απλά να δούμε πότε θα τον έχουμε. Έχει κανείς καμιά άκρη για γρήγορα και φτηνά?

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 16, 2006, 22:11 »
υπαρχει και ο daikin ο οποιος εχει 100-120ε και ειναι λιγο πιο ενισχυμενος απο τον εργοστασιακο, αλλα δεν ειναι για την περιπτωση σου ;)

ο μανισιος εχει 200? wow.... εξτρα τα περαστικα?
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 16, 2006, 22:21 »
υπαρχει και ο daikin ο οποιος εχει 100-120ε και ειναι λιγο πιο ενισχυμενος απο τον εργοστασιακο, αλλα δεν ειναι για την περιπτωση σου ;)

ο μανισιος εχει 200? wow.... εξτρα τα περαστικα?

Ναι μόνο ο δίσκος, περίπου 200 μου είπαν στην αντιπροσωπεία.