Αποστολέας Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ  (Αναγνώστηκε 7583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manous73

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • dont worry be happy
ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« στις: Ιούλιος 16, 2007, 18:50 »
καλησπερα παιδια!!! Οποιος μπορει ας με βοηθηση λιγο. Εχω παρει το jimny τωρα 2 βδομαδες (καινουργιο) και θελω να βγαλω της ζαντες αλουμινιου που εχει απο την μανα του και να του βαλω ποιο φαρδιες. Τωρα ποιο φαρδος ειναι καταλληλο ? Απο το βουλκανιζατερ μου ειπαν να βαλω ζαντες 7΄΄(ιντσον) αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου φαρδινει το αυτοκινητο σε σημειο που θα ειναι ομορφο αλλα οχι υπερβολικο (να περναει και απο κτεο). Αυτες που εχει τωρα ειναι 6.3΄΄(ιντσες). Επισης μου κραταει της ζαντες εργοστασιου 300ευρω και θελει αλλα 250ευρω για της καινουργιες η οποιες παρεμπιπτοντος ειναι της excel excite και γραφουν απανω 4χ4. Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοήθεια. t4  yah
ολα καλα

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:17 »
Καλορίζικο και καλολάσπωτο....

Αν το φτιάχνεις για να περνάει και ΚΤΕΟ, ξέχνα το JImny και πάρε κουρσάκι... χαχαχαχα... Το δικό μου (Samurai) θα το κατασχέσουν μόνο και μόνο αν το παρουσιάσω στην είσοδο του ΚΤΕΟ.  (βρες παλιές ζαντες και λαστιχα, και κράτα τις μόνο για κτεο)

Μη κοιτάξεις μόνο πόσο φαρδαίνει με τις 7"... κοίτα και το offset. Να φαρδύνεις προς τα έξω, όχι προς τα μέσα. Κατ' αρχήν, τι λάστιχα θα βάλεις???? Βασικό αυτό....για τι χρήση???... τι έχεις σκοπό να κάνεις με το Jimny σου?

Γνώμη μου είναι να το κρατήσεις όπως είναι μέχρι να αρχίσουν οι βροχές... μάθε το αυτοκίνητο, τη συμπεριφορά του γενικά, και ύστερα θα καταλάβεις τι χρειάζεσαι για τη χρήση που θα κάνεις.

Πιστεύω οτι το ίδιο θα σε συμβούλευαν και οι άλλοι..... Μη βιάζεσαι... Επιλογές πολλές υπάρχουν..


Αποσυνδεδεμένος manous73

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • dont worry be happy
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2007, 19:33 »
Ευχαριστω για την βοηθεια. Θελω να αφησω απανω τα εργοστασιακα λαστιχα προσωρινα(κανα δυο χρονια) διοτη δεν υπαρχει σαλιο για αλλες αυτη την στιγμη. Δεν εχω σκοπο να σκαρφαλωνω βουνα επι καθημερινης βασης αλλα κανα κυνηγη το χειμώνα και κανα ψαροτουφεκο το καλοκαιρι σε δυσβατα μερη απο απλα επιβατικα( χωματοδρομους και ετσι). Απο τετοια στην κρητη εχουμε μπολικα. Αλλα επιδη εχω βαλει σκαλοπατια και bull bar για να δειξουν θελω να βαλω και φαρδιες ζαντες διοτι δεν μου κολλαει στο ματι ετσι οπως ειναι τωρα.
ολα καλα

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2007, 23:16 »
Πάντως μια παρένθεση οι μαμά ζάντες νομίζω πως είναι 5,5 ίντσες σε πλάτος. Το αμάξι πάντως δεν νομίζω πως μπορεί να φαρδύνει πολύ γιατί θα έχεις κάποια προβληματάκια με επαφές αν δεν απατώμαι. Αυτά τα ολίγα

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2007, 07:43 »
Συμφωνώ, μετά θες ψήλωμα, αρχίζει η αστάθεια, και το αυτοκίνητο γίνεται βάρκα.... Το 90-10 σε δρόμο μετατρέπεται σε 70-30 ή 80-20 για χωμάτινο..

Και πάλι, κρίνε μόνος πόσα χλμ θα κάνεις στο χώμα και πόσα σε δρόμο...

Να θυμάσαι όμως ότι έιναι ένα ικανό τετρακίνητο και καλό θα είναι ΝΑ ΤΟΥ ΠΙΕΙΣ ΤΟ ΑΙΜΑ.


χαχαχαχα

Χάρης

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2007, 19:21 »
Τις συγκεκριμενες τις φοραω δεν θα εχεις κανενα προβλημα ισα ισα πο θα σαι ποιο σταθερος γιατι βγαινοηυν ποιο εξω και ειναι και ομορφες

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2007, 21:47 »
Ευχαριστω για την βοηθεια. Θελω να αφησω απανω τα εργοστασιακα λαστιχα προσωρινα(κανα δυο χρονια) διοτη δεν υπαρχει σαλιο για αλλες αυτη την στιγμη.

δεν υπάρχει "σάλιο" και θέλεις να κρατήσεις τα άθλια ελαστικά που έχει από τη μάνα του επάνω που μετά τις 10.000 χλμ. αλλού θα πατάς και αλλού θα βρίσκεσαι .............. αλλά "σάλιο" για να αλλάξεις τις ζάντες υπάρχει  ??? ??? ??? ??? δεν μας λες όλη την αλήθεια νομίζω  lol lol lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2007, 17:57 »
Manous73 για τη χρήση που το θές πιστεύω με μια πεντάδα  A/T της BF Goodrich θα κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω, χωρίς να πειράξεις καθόλου το αυτοκίνητο μέχρι να παλιώσει λίγο  ;)
Η ταπεινή μου γνώμη.
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος manous73

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • dont worry be happy
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2007, 15:56 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΑ!!!
ολα καλα

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 19:16 »
Ρε παίδες επείδη σκοπεύω τώρα να βάλω και εγώ μάλλον αυτες τις ζάντες που λέτε ειναι 15/7 και έχουν -15 offset. Μήπως περίπου πόσο έξω θα βγεί και εαν με 7 ή 8 πόντους περίπου ψήλωμα υπάρχει περίπτωση να βρίσκει στους θόλους;;; Εσύ panosxalkida που τις έχει πως σου φαίνονται γενικά;; Ευχαριστώ προκαταβολικά ολους σας!!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 19:28 »
Διωξε τα λαστιχα σε πρωτη φαση κ μετα κοιτας για ζαντες!Ειναι σκοτωστρα τα μαμα λαστιχα!ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ!
Φιλικα παντα ετσι..... roc2 roc2

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 22:53 »
efthimis δεν ξέρω τα λάστιχα της αντιπροσωπίας αν είναι καλά ή κακά γιατι μόλις το έφερε η αντιπροσωπία τους πήγα μια τετράδα geolander A/T και το παρέλαβα με αυτά! Βέβαια τώρα φοράω τα fedima sirocco 205/75/15.
Και αυτές τις ζάντες που λέω με αυτά τα λάστιχα θα τις φοράω!!
Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα?
Τι λέτε???

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 23:35 »
Γιαννη πιστευω οτι τα σιροκο ειναι πολυ καλυτερα απο της αντιπροσωπειας...
Εχω φερει τετ ακε χωρις να το παρω χαμπαρι κ οδηγωντας νορμαλ.....  0_21 0_21
Γι'αυτο το ειπα!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:59 »
Οι 7άρες είναι φαρδιές και δε θα πατάει καλά και σωστά το 205 (η μαμίσια είναι 5,5"), επίσης με τους αποστάτες που έβαλα (1") τα λάστιχα (195R15) έβρισκαν στους θόλους και αναγκάστηκα να τους κόψω, δεν ξέρω πόσο έξω (offset) είναι οι ζάντες που λες...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 11:53 »
Για 7αρα ζάντα μινιμουμ διάσταση ελαστικού που κάθεται πάνω είναι απο 215 και πάνω(φίλος φόραγε 7άρες με 215/75/17 Michelin AT και Bfg's Mud και κάθονταν οριακά)
Με δεδομένο , αν θυμάμε καλά, οτι η μαμίσια του Jimny είναι 5,5αρα με -11 offset η 7άρα με -15 θα βγεί χονδρικά γύρω στα 2+εκ πιο έξω απο την μαμίσια.
Οπτικά και πρακτικά είναι αρκετά καλό το jimny
Οι excel excite είναι η κορεάτικη έκδοση των ΕΝΚΕΙ ι θινκ τις οποίες φορούσαν κάποιο διάστημα τα Vitara...
Θα δείς και κάτι ολοκληρωμένο σύντομα....
Γιάννης Δημητρέλης