Αποστολέας Θέμα: Κατανάλωση;  (Αναγνώστηκε 77003 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 05, 2009, 16:46 »

Επισης ΜΗΔΕΝΙΚΗ καταναλωση υπαρχει σε κατηφορικο δρομο...ΠΡΟΣΟΧΗ οχι με νεκρα...Με ταχυτητα στο κιβωτιο κ απλα δεν παταμε γκαζι κ το αφηνουμε το αυτοκινητο να ρολαρει απο μονο του...

Εγω που ρωτησα τον τεχνικο της Suzuki για αυτην ακριβως την περιπτωση μου ειπε οτι καιει καυσιμο, τοσο ωστε να μην σβησει ο κινητηρας, καιει δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 05, 2009, 23:02 »
Πολυ σωστα τα λεει ο Μιχαλης πιο πανω.Οταν σταματας με ταχυτητες εχεις περισσοτερη ασφαλεια και δεν βλεπω να το μαθαινουν οι σχολες οδηγων στους νεους.
Επισης τα φρενα δεν ειναι παιχνιδια, αν τα χρησιμοποιουμε ασκοπα τοτε σε μια περιπτωση αναγκης που πραγματικα θα τα χρειαστουμε, δεν θα τα εχουμε.!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:41 »
Εγω που ρωτησα τον τεχνικο της Suzuki για αυτην ακριβως την περιπτωση μου ειπε οτι καιει καυσιμο, τοσο ωστε να μην σβησει ο κινητηρας, καιει δηλαδη.
Οσα αυτοκινητα εχω οδηγησει με το συστημα που δειχνει το ποσο σε Lt που καταναλωνεις παντα μου δειχνει 0 με αυτο το τροπο...
Το ειχα δει να το λεει κ ο τυπας στο TOP GEAR...απο κει το εμαθα....:P
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:10 »

Επισης ΜΗΔΕΝΙΚΗ καταναλωση υπαρχει σε κατηφορικο δρομο...ΠΡΟΣΟΧΗ οχι με νεκρα...Με ταχυτητα στο κιβωτιο κ απλα δεν παταμε γκαζι κ το αφηνουμε το αυτοκινητο να ρολαρει απο μονο του...

Εγω που ρωτησα τον τεχνικο της Suzuki για αυτην ακριβως την περιπτωση μου ειπε οτι καιει καυσιμο, τοσο ωστε να μην σβησει ο κινητηρας, καιει δηλαδη.

Δεν καίει τίποτα απλά στις 800στρ. περίπου ανοίγουν και πάλι τα μπέκ. Αν είναι σε κατηφόρα π.χ. με 3η 50χλμ 3000στρ. και το αφήσεις χωρίς να πατάς γκάζι μόλις φτάσει στα 15 χλμ κοντά στις 800 - 600στρ. δε θα σβήσει αλλά θα αρχίσει να κινείται σιγά.
Αν είναι πολύ φορτωμένο ίσως να σβήσει τελικά.
Τους τεχνικούς μη τους ρωτάτε δύσκολα πράγματα και ζορίζονται γιατί ξέρουν λιγότερα απο το ανηψάκι μου που είναι 5  87. Καλύτερα να  διαβάζουμε το manual
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:50 »
Καλα οι τεχνικοι ειναι οτι να ναι.Μολις πριν απο λιγο πηγα το passat του πατερα μου για service και τους ειπα οτι το πορτ-μπαγκαζ δεν κλεινει το χειμωνα οταν εχει χαμηλη θερμοκρασια, πραγμα που τους το λεμε εδω και εναμιση χρονο (υποτιθεται το εχουν φτιαξει),μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν μπορει να κανει κατι και οτι πρεπει να τους το παω το χειμωνα οταν θα ξαναπαρουσιαστει το προβλημα.
Προσπαθουν να σου τα φανε με οποιοδηποτε τροπο.Το χειμωνα σου λεει αυτος που θα εχει τελειωσει και η εγγυηση σας, ελατε να σας τα παρουμε και μπορει και να το φτιαξουμε...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 06, 2009, 14:25 »

Επισης ΜΗΔΕΝΙΚΗ καταναλωση υπαρχει σε κατηφορικο δρομο...ΠΡΟΣΟΧΗ οχι με νεκρα...Με ταχυτητα στο κιβωτιο κ απλα δεν παταμε γκαζι κ το αφηνουμε το αυτοκινητο να ρολαρει απο μονο του...

Εγω που ρωτησα τον τεχνικο της Suzuki για αυτην ακριβως την περιπτωση μου ειπε οτι καιει καυσιμο, τοσο ωστε να μην σβησει ο κινητηρας, καιει δηλαδη.

Δεν καίει τίποτα απλά στις 800στρ. περίπου ανοίγουν και πάλι τα μπέκ. Αν είναι σε κατηφόρα π.χ. με 3η 50χλμ 3000στρ. και το αφήσεις χωρίς να πατάς γκάζι μόλις φτάσει στα 15 χλμ κοντά στις 800 - 600στρ. δε θα σβήσει αλλά θα αρχίσει να κινείται σιγά.
Αν είναι πολύ φορτωμένο ίσως να σβήσει τελικά.
Τους τεχνικούς μη τους ρωτάτε δύσκολα πράγματα και ζορίζονται γιατί ξέρουν λιγότερα απο το ανηψάκι μου που είναι 5  87. Καλύτερα να  διαβάζουμε το manual

Ακριβως...
Αν θυμαμαι κ καλα ελεγε οτι με την αντιστοιχη ταχυτητα στο κιβωτιο που θα ανεβεις την ανηφορα εχεις μηδενικη...
Δλδ αν μια ανηφορα την ανεβαινεις με 3η τοτε στην ιδια ανηφορα με 3η κ χωρις γκαζι εχεις μηδενικη καταναλωση...

Στο Top Gear ειχε ενα Audi A4 diesel κιβυκα δεν θυμαμαι κ ελεγε παπαδες περι καταναλωσης...
Αν βρω το video στο tube θα το ποσταρω!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 06, 2009, 14:35 »
καλημερα παιδια.  εγω εχω αναρτηση +4 και οπως και να το παω καιει 9,5 λιτρα τα 100χμ

2 μπορει να συμβαινουν η εγω δε ξερω να το παω ( λες;;;) η καποιο προβλημα υπαρχει , οταν ακουω τιμες 7 και 7,5 στα 100

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 13, 2009, 00:13 »
και εγω φιλε george αναρτηση +4 ΟΜΕ εχω και μεσα στην Αθηνα καπου τοσο καει αντε 8.5 βραδακι να μην εχει πολυ κινηση, μετρημενη η καταναλωση με scangauge αλλα τωρα τελευταια εκανα μια βολτα παραλια απο Γλυφαδα μεχρι Αναβυσσο με ταχυτητα 65-70 χλμ/ωρα και η μεση καταναλωση ηταν 6,3.Αυτα παντα τωρα το καλοκαιρι με ασφαλτινα λαστιχα γιατι με τα mud η καταναλωση πρεπει να ειναι τουλαχιστον 15% παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 13, 2009, 09:21 »
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει...

Το δικό μου μέσα στην Αθήνα δε καίει τίποτα.... γύρω στα 8 με 8.5

Αμα βγω στην εθνική όμως, εύκολα πιάνω τα 17λτ/100χλμ... Με ελαφρύ πόδι, φτάνω στραγγιγμένος στη Πάτρα   bhe bhe bhe.




Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 13, 2009, 14:24 »
και εγω φιλε george αναρτηση +4 ΟΜΕ εχω και μεσα στην Αθηνα καπου τοσο καει αντε 8.5 βραδακι να μην εχει πολυ κινηση, μετρημενη η καταναλωση με scangauge αλλα τωρα τελευταια εκανα μια βολτα παραλια απο Γλυφαδα μεχρι Αναβυσσο με ταχυτητα 65-70 χλμ/ωρα και η μεση καταναλωση ηταν 6,3.Αυτα παντα τωρα το καλοκαιρι με ασφαλτινα λαστιχα γιατι με τα mud η καταναλωση πρεπει να ειναι τουλαχιστον 15% παραπανω.
[/
με ασφαλτινα δε το εχω μετρησει μιλαω παντα με mud .  αλλα και παλι δε νομιζω να κατεβαινει τοσοquote]

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 13, 2009, 15:43 »
Το πόλης 9.5 χωρίς air condition, παίζει πολύ σοβαρά (με τις δικές μου μετρήσεις - μηδενισμός κοντέρ από φουλ ντεπόζιτο και γέμισμα ξανά μετά από Χ χιλιόμετρα).

Όσο για τα εκτός πόλης, με σταθερή ταχύτητα 105 (3500 στροφές) το VVT μου έκαψε περίπου 8.5lt/100km, με air condition φυσικά (και δεν το έχω στρώσει καλά καλά, έχω μόλις 1000 χιλιόμετρα).

Αποσυνδεδεμένος D.Papadimitriou

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 10
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 13, 2009, 15:57 »
καλημερα παιδια.  εγω εχω αναρτηση +4 και οπως και να το παω καιει 9,5 λιτρα τα 100χμ

2 μπορει να συμβαινουν η εγω δε ξερω να το παω ( λες;;;) η καποιο προβλημα υπαρχει , οταν ακουω τιμες 7 και 7,5 στα 100

Συγνώμη ρε φιλαράκι αλλά με τα V58 που οδηγής εσύ που να ξέρεις να το πας ha ha ha a105 a105 87 87 yah yah yah

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 13, 2009, 16:31 »
Πωε κανετε τις μετρισεις??! ::)

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 13, 2009, 20:46 »
1.«Φουλάρεις» με βενζίνη
2.Μηδενίζεις το κοντέρ
3.Οδηγείς…
4.Ξαναφουλάρεις.
Κοιτάς πόσα λίτρα έβαλες (από την αντλία του βενζινάδικου) και πόσα χλμ. διένυσες (από το κοντέρ που είχες μηδενίσει στο προηγούμενο γέμισμα). Χρησιμοποιείς την απλή μέθοδο των τριών, δηλαδή πολλαπλασιάζεις τα λίτρα που δείχνει η αντλία με το 100 και  διαιρείς  το αποτέλεσμα με τα χιλιόμετρα.
5.Ξαναμηδενίζεις το κοντέρ
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 13, 2009, 21:14 »
1.«Φουλάρεις» με βενζίνη
2.Μηδενίζεις το κοντέρ
3.Οδηγείς…
4.Ξαναφουλάρεις.
Κοιτάς πόσα λίτρα έβαλες (από την αντλία του βενζινάδικου) και πόσα χλμ. διένυσες (από το κοντέρ που είχες μηδενίσει στο προηγούμενο γέμισμα). Χρησιμοποιείς την απλή μέθοδο των τριών, δηλαδή πολλαπλασιάζεις τα λίτρα που δείχνει η αντλία με το 100 και  διαιρείς  το αποτέλεσμα με τα χιλιόμετρα.
5.Ξαναμηδενίζεις το κοντέρ

Mαλιστα....Αλλα μηδενιζοντας το κοντερ δεν χανεις τα χιλιομετρα που εχεις κανει?!