Αποστολέας Θέμα: Η πατέντα  (Αναγνώστηκε 11550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alsot

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • real 4x4
Η πατέντα
« στις: Μάιος 27, 2007, 10:52 »
Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξης ,μου χάλασε ο διακόπτης για τα παράθυρα(μόνο του οδηγού το διακοπτάκη) και τι πιο λογικό πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία (Κρήτη) ,
Ερ:Καλημέρα πόσο κάνει?
Απ:195?
αντε γεία.
Ερ: (αθήνα) Καλημέρα πόσο κάνει?
Απ: 150?
Σκεψη:μα καλά φορτηγό το κουβαλάει αυτό έχει 200gr το πολύ βάρος γιατί τετοια διαφορά
Τέλος πάντων λέω να ψάξω και τα μεταχειρισμένα.....................αποτυχία κάνενας μα κανένας δε πουλά ηλεκτρικά jimny
όλη τη Λιοσίων γύρισα+ενα σωρό τηλέφωνα που πήρα.
και τελικά κατέληξα στην πατέντα με διακόπτη των 5? ((http://briefcase.pathfinder.gr/browse/alsot/49901/))
απο μαγαζί με αξεσούαρ.
Αυτά για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα και δε θέλει να τα σκάσει χοντρά (διότι θεωρώ κορο'ι'δία τέτοιες τιμές).
Το καλό το παλικάρι δεν χρειάζεται δρόμο έχει 4x4

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2007, 15:04 »
πες μας πως το εκανες, εκοψες το πλαστικο και το εβαλες χωνευτα? καλωδια? για πες μας τη διαδικασια. :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2007, 15:23 »
Πολύ καλή δουλειά φίλε μπράβο....
Γιώργο είναι ένας διακόπτης δύο θέσεων όπως και ο μαμά άλλωστε, απλά δεν έχει το σύστημα με το ελατήριο επαναφοράς του jimny....

Μπορεί να γίνει και για τον διακόπτη της μίζας, απλά στην εντολή βάζεις μπουτόν....

Γενικά για να ξέρετε με διακόπτες μπορεί να γίνει οποιαδήποτε τροποποίηση...
Πχ για πανί του projector σε Home cinema ο διακόπτης του πανιού μπορεί να κάνει απο 120€ και πάνω(αν είναι με τηλεκοντρολ ακόμα περισότερο...)
Χρησημοποιήστε διακόπτη απο ρολά(θα τον βρείτε σε καταστήματα με ηλεκτρολογικά , κόστος κανένα 30'αρι περίπου...)

Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος alsot

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • real 4x4
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 09, 2007, 19:41 »
Καλησπέρα, ευχαριστώ IronMan, λοιπόν έκοψα το πλαστικό(τη θήκη δηλαδή) οσο και ο νέος διακόπτης και μετά τον κόλησα με κόλα 2 στοιχείων, απο κάτω τώρα στην πλακέτα αφαίρεσα τον παλιό συρόμενο διακόπτη και έβαλα τον καινούργιο με καλωδια πάνω στην πλακέτα + ολα όσα αναφέρει ο IronMan ειναι σωστά, ελπίζω να βοήθησα
Το καλό το παλικάρι δεν χρειάζεται δρόμο έχει 4x4

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2008, 17:28 »
Λοιπόν..μιας και μου έτυχε και εμένα η περίπτωση του διακόπτη...
Βεβαια το Jimny μου το έχω απο το 2000 ψιλολογικό είναι κάτι θα βγάλει απο το συνεχές ανοιξε - κλείσε.
Αντιπροσωπεία Α κόστος 160€
Αντιπροσωπεία Β δεν έχουμε, πρέπει να μας το φέρεται εδώ και να το παραγείλουμε βάλουμε....190€
Χμμμ πολλάαααααα

Εξωτερικός ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων...ξέρεις πρέπει να βάλουμε διακόπτες ισχύος, δεν μπάινουν στην υπάρχουσα θέση, πρέπει να τους βάλουμε αλλού στο ταμπλώ, με νέα καλωδίωση(κοστος δεν ρώτησα...εφυγα μονο με την ιδέα lol)

Γιάννης...δύο κυριλέ διακοπτάκια για παράθυρα(άλλαξα και τα δύο για να είναι ομοιόμορφα ;) ) απο μαγαζί με ηλεκτρολογικά συναγερμούς κτλ 16€(είχε και φθηνότερους απο 3 € έκαστος)
Οι διακόπτες δεν χρειάζεται να είναι ισχύος μιας και ελέγχουν εντολές(η πλακέτα έχει ρελέ πάνω).
Εργαλεία που απαιτούνται : κολητήρι-κόληση, τρόμπα αποκόλησης, καλώδιο λεπτό, κοφτάκι, αν έχετε ένα dremel ή κάτι παρόμοι καλό είναι.
Εργασία γύρω στο τρίωρο,πιο πολύ είναι να καταλάβεις την φιλοσοφία του κυκλώματος μιας και ο πίσω διακόπτης(συνοδηγού) είναι παράλληλος με του συνοδηγού, έχωντας προπορία εντολών όμως, και ο μπροστά(οδηγού) έχει και τις επαφές για τα χρονικά Auto.
Το κύκλωμα και η όλη πατέντα θα μπεί σε φωτό σύντομα, μαζί με την ανάλυση και τα ρεύματα, για να μην παιδευεστε(χρειάζεται πολύμετρο για να δείτε  τις επαφές).
Αlsot να σε καλά με τις ιδέες σου...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2008, 19:04 »
Εύγε νέοι μου, σιγά μη σκάμε τόσα ευρά στη Suzuki για βλακείες... >:( >:( >:(
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος FIREFIGHTER

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2008, 20:04 »
Έυγε και απο μένα, είμαστε λαός της πατέντας τι να κάνουμε. cl cl

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2008, 12:52 »
Kαθίστε βρε, γιατί υπάρχει και κόσμος που βρίζει τις πατέντες και προτιμάει τα ακριβά επώνυμα...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2008, 14:52 »
NO NAME και πάλι NO NAME.

Αν χαλάσει το πετάς και βάζεις άλλο..... πόσο συχνά μπορεί να χαλάει? Αν είναι στο 1/10 του NAME , ε, ας χαλάσει 10 φορές.....

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2008, 15:14 »
Σε ζωτικής σημασίας πράγματα (τιμόνι, φρένα κλπ) όχι πατέντες και "δεύτερα" πράγματα, σε όλα τ' άλλα (όπως τα διακοπτάκια) πατέντα και imitation... lol lol lol j12 j12 roc2 roc2 roc2
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2009, 13:12 »
παιδια καλησπερα πριν απο λιγεσ μερες μου χαλασε και μενα ο διακοπτης του ηλεκτρικου παραθυρου του συνοδηγου επειδη ειχα θορυβηθει με τισ τιμες που εχετε αναρτηση στην αρχη του θεματος ειπα να μην παω καθολου στην αντιπροσωπεια και πηγα σε εναν ηλεκτρολογο με την προιποθεση να κανω κ γω καμια πατεντα. για καλη μου τυχη ομως δεν ειχε αυτος διακοπτακια καθολου κ ετσι εψαξα να βρω την αλλη μερα σε καταστηματα ηλεκτρονικων.ομωσ ο καλοσ θεουλης j12 με φωτησε και πηγα πρωτα σε μαγαζι με μεταχειρησμενα ανταλλακτικα και βρηκα ακριβως τον ιδιο γνησιο με 15 ευροπουλα j12 οπου τον τοποθετησα και μονοσ μου.
γιαυτο παιδια θα πρεπει να ψαχνωμαστε λιγο και μετα να καταφευγουμε στην πατεντα!

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2009, 17:17 »
Που τον βρηκες στα μεταχειρισμενα της Φρατζη?
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2009, 10:15 »
Nice!!
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2009, 14:31 »
οχι φιλε μου ειμαι απο πατρα και τον βρηκα σε ενε μαγαζι με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα στην εθνικη οδο πατρων κορινθου. αν θεσ να σου πω και το μαγαζι

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πατέντα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 24, 2009, 20:38 »
http://cgi.ebay.co.uk/2007-SUZUKI-JIMNY-BLACK-DRIVERS-SIDE-WINDOW-SWITCH_W0QQitemZ250410470684QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item3a4da08d1c&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A7|294%3A50#ebayphotohosting

Το κακο ειναι οτι το στελνει μονο στο Αγγλια αλλα αν του στειλεις ενα mail μπορει να στο στειλει εξαλλου δεν ειναι κ τιποτα μεγαλο...
 ;D
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!