Αποστολέας Θέμα: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?  (Αναγνώστηκε 40194 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 14:53 »
lakis σωστός , το μήκος του καλωδίου πρέπει να είναι υποπολαπλάσιο του μήκους κύματος.....


nop, αυτο ειναι λανθασμενη εντυπωση οταν η κεραια δεν ειναι 50οημ.
Υπο κανονικεσ συνθηκες δεν παιζει ρολο το μηκος.
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 14:59 »
lakis σωστός , το μήκος του καλωδίου πρέπει να είναι υποπολαπλάσιο του μήκους κύματος.....
nop, αυτο ειναι λανθασμενη εντυπωση οταν η κεραια δεν ειναι 50οημ.
Υπο κανονικεσ συνθηκες δεν παιζει ρολο το μηκος.

Ωπα μισό, το αν η κεραία είναι 50ohm ή όχι είναι άλλο θέμα...
Εγώ μίλησα για μήκος καλωδίου λόγω στασίμων κυμάτων....
Οπουδήποτε κατασκευάζονται καλώδια, φροντίζουμε να τηρείται αυτή η αναλογία, τόσο στην γραμμή μεταφοράς της ισχύος(κάθοδος), όσο και στην κεραία σαν δίπολο εκπομπής.
Το ίδιο ισχύει απο τις χαμηλές συχνότητες cb μέχρι (κατά προσέγγιση) στις υψηλές συχνότητες(Ghz) των ραδιοζεύξεων...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 15:06 »
Για το καλωδιο μιλαω κ εγω no1.
Αν η κεραια ειναι συντονισμενη 50οημ στη συχνοτητα σου, το μηκος του καλωδιου δεν παιζει ρολο.
Αν εχεις ομως καποια στασιμα πανω απο 1.1 , κοβοντας οντως θα βλεπεις να αλλαζουν.



1jum_                                                                                  fl_y                                      b1                                              1jum_
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2006, 09:48 από lakis »
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 15:54 »
Για το καλωδιο μιλαω κ εγω no1.
Αν η κεραια ειναι συντονισμενη 50οημ στη συχνοτητα σου, το μηκος του καλωδιου δεν παιζει ρολο.
Αν εχεις ομως καποια στασιμα πανω απο 1.1 , κοβοντας οντως θα βλεπεις να αλλαζουν.

BTW δουλευω εδω ...  www.elektron.gr 
1jum_                                                                                  fl_y                                      b1                                              1jum_

H προσαρμογή της κεραίας είναι 50ohm, το που είναι συντονισμένη , ανάλογα με του που θέλουμε να εκπέμψουμε, τέλεια προσαρμογή δεν μπορούμε να πετύχουμε σε ιδιοκατασκευές,
... λόγος στασίμων θα υπάρχει πάντα μεγαλύτερος απο 1:1 ακόμα και απο τη μη καλή γείωση στο αυτοκίνητο
Εαν δεν το δεις με bird(πρόσεξε το καψούλι να είναι για τους 27) θα το δεις με analyser σίγουρα.
Για ένα cb δεν αξίζει όμως να πεδευτούμε τόσο....
Σου μιλάω θεωρητικά πάντα...
Πρακτικά οι αποκλεισεις είναι μικρές, για την συγκεκριμένη συχνότητα.
Οσο ανεβένεις τόσο πιο απαιτητηκες γίνονται οι κατασκευές...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 08:43 »
Οχι Γιάννη. Αστο καλύτερα,γιατι μου την έχουνε στημένη και δεν θα χαλάσω την διαθεση μου.

Μαλλον λαθος κανεις φιλε Ιωσηφ...  yes yes yes
Εσυ ειδικα δεν θα επρεπε να το λες, αλλα ουτε και να σκεφτεσαι ετσι...  no_1 no_1 no_1
Ξερεις πολυ καλα τις αποψεις ολων μας εδω μεσα και πολυ περισσοτερο οτι ολο αυτο το "εργο" δημιουργηθηκε για να μην εχουμε πια τετοιου ειδους αντιμετωπισεις απο κανεναν, οπως επισης και κανεις μας δεν θελει να χαλαει τη διαθεση του αλλου!!!  supr supr supr cool cool cool

Τι να αναλύσω? Τα παιδιαρίσματα? ή που τσιμπάνε στο δόλωμα που τους ρίχνω?

Εχουμε ολοι (και εσυ βεβαια...) καταλαβει απο το παρελθον, οτι οτιδηποτε "πλανιεται" στον αερα, σιγουρα δημιουργει προβληματα & παρεξηγησεις...
Επομενως, νομιζω, οτι μαλλον θα επρεπε να το αναλυσεις, απλα και μονο για να μην δημιουργειται αυτο το "κατι" που κρυωνει τις σχεσεις των ανθρωπων!!! 
Παιδιαρισματα δεν νομιζω να εχει κανει κανεις απο εδω μεσα...!
Απλα ολοι θελουμε να ξεφυγουμε απο το πολυ "βρωμικο" παρελθον μας σε καποιο αλλο forum & καποια αλλη "κλικα"!!! Πιστεψε με ο σκοπος ολων μας ειναι να περναμε καλα, να ζουμε καποια πραγματα που σε ολους μας αρεσουν, να μαθουμε 5-10 πραγματακια απο την ανταλλαγη αποψεων, αλλα κυριως να λεμε και 2-3 κουβεντες χωρις το φοβο οτι καποιο "φασιστοειδες υποκειμενο", θα μας "αρχειοθετησει" κανονικα!!! u10 u10 u10
Το ξερεις πολυ καλα, οτι καποιοι "καηκαμε" απο τετοιες καταστασεις, (με μεγαλη μας χαρα βεβαια)!!!! cool cool cool

Ας σκεφτουμε και ας αναλογιστουμε λιγο... οτι ειναι πολυ καλυτερα, οταν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ :  b53 b53 ban_1 tr_b b1 loula lakhs u141 dup ca_n k_ni q138 
αντι να:
  sfr punch agr #@% agr2 t146 fire no1 u10 syc_ l_h cry11 du_l
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2006, 08:56 από nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 11:14 »
Να σας πω και εγώ τα περί προσαρμογών κλπ.
Έρχετε κάποτε στο μαγαζί που δούλευα (pop 22 πριν το 93) κάποιος και μου λέει "θέλω 33 μ. RG 214".
Του λέω μπράβο ακρίβια στο μέτρημα!!!
Μου απάντησε ότι χρειάζετε 25 μ. αλλά βάζει 33 για να του έρθει η προσαρμογή, αφού τα 22 μ. δεν φτάνουν!!!
Εκεί κατάλαβα ότι υπάρχει παραπληροφόρηση και όταν του είπα ότι μπορεί να βάλει όποιο μήκος θέλει με είπε και άσχετο και έφυγε >:(
Όπως έγραψαν και τα παιδιά πιο πάνω από τη στιγμή που πομπός και κεραία έχουν αντίσταση 50 ωμ δεν παίζει κανένα ρόλο το μήκος του καλωδίου, από τη στιγμή φυσικά που θα είναι και αυτό 50 ωμ.
Αν κάποια αντίσταση από τις δυο (του πομπού ή της κεραίας) δεν είναι 50 ωμ θα έχουμε στάσιμα.
Αν αρχίσουμε και κόβουμε το καλώδιο τα στάσιμα θα πέσουν, αλλά αυτό είναι εικονικό, τα στάσιμα εξακολουθούν να υπάρχουν, αλλά αντί να επιστρέψουν στον πομπό μας και να είναι μετρήσιμα θα καταναλοθούν κάπου στο καλώδιο και αν μετρήσουμε θερμοκρασία κατά μήκος του καλωδίου θα δούμε ότι σε κάποιο σημείο είναι ανεβασμένη.
Στην ουσία δηλαδή αν εκπέμπουμε 10 Watt και έχουμε στάσιμα 1 Watt, κόβοντας το καλώδιο και μετρόντας πια 0 Watt στάσιμα, η κεραία μας πάλι 9 Watt θα εκπέμπει, οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό, εκτός αν ο πομπός μας έχει προστασία και κλείνει με το 1 Watt στάσιμα και θέλουμε να τον ξεγελάσουμε. Στην πράξη έχω δει καλώδια να παίρνουν φωτιά σε κάποιο σημείο τους, μιλάμε για μεγάλες ισχύς πάντα, πχ 10 Kw στα FM και οι "τεχνικοί" να τα ρίχνουν στην κακή ποιότητα του καλωδίου, αλλά στην ουσία αυτό έγινε γιατί έκοβαν κάθοδο να φέρουν την προσαρμογή, την έφεραν, αλλά η επιστερφόμενη ισχύς καταναλονόταν σε ένα συγκεκριμένο σημείο του καλωδίου και σιγά σιγά το καλώδιο άρχισε να υπερθερμενετε μέχρι να καεί!
Καλύτερα όμως είναι να δούμε την κεραία μας, λογικά τα στάσιμα από εκεί θα είναι και να της αυξομειώσουμε το μήκος αν αυτό γίνετε.
Punto, punto το Jimnάκι...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 20:44 »
Παράθεση από: wolf";p="11673
PRESIDENT JACKSON
AM,FM,SSB,USB, LSB.
Καινουργιο ( 15 μερες) με ολα τα χαρτια.
Τιμη 350 ευρω. Η τιμη σε μαγαζι ειναι 440


Αυτή την αγγελία βρήκα στο brat. Δεν είναι πολλά λεφτα να διαθέσεις για ένα CB?

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 21:00 »
Φιλε μου πηρα το alan plus 100(90e) μονο για τη χρηση της jimnoπαρεας και σου λεω οτι τα λεφτα του τα εβγαλε!Αναλογα τη χρηση θα του κανεις και τι λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις πρεπει να ειναι  η επιλογη σου!

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 22:32 »
 gr_t GiorgosTH.

Πιο αναλυτικα δεν γινεται...τα ειπες ακριβως οπως ειναι...τα ειχα ξεχασει τοσες λεπτομεριες...
Παρολα αυτα το CB το δουλευω με την κεραια VHF ... σιγα μωρε για 10μ αποσταση ...
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 22:36 »
Φιλε μου πηρα το alan plus 100(90e) μονο για τη χρηση της jimnoπαρεας και σου λεω οτι τα λεφτα του τα εβγαλε!Αναλογα τη χρηση θα του κανεις και τι λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις πρεπει να ειναι  η επιλογη σου!
j12 j12


 lol lol lol lol lol

Εχουμε πλάκα !!!
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 01:16 »
gr_t GiorgosTH.

Πιο αναλυτικα δεν γινεται...τα ειπες ακριβως οπως ειναι...τα ειχα ξεχασει τοσες λεπτομεριες...
Παρολα αυτα το CB το δουλευω με την κεραια VHF ... σιγα μωρε για 10μ αποσταση ...

Η θεωρία απο την πράξη απέχει παρασσάγας.... :-[
Σημασία έχει πάντως ,,,οτι δουλεύει ;D ;D
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 12:46 »
PRESIDENT JACKSON
AM,FM,SSB,USB, LSB.
Καινουργιο ( 15 μερες) με ολα τα χαρτια.
Τιμη 350 ευρω. Η τιμη σε μαγαζι ειναι 440

Αυτή την αγγελία βρήκα στο brat. Δεν είναι πολλά λεφτα να διαθέσεις για ένα CB?

Mε τα ιδια λεφτα παιρνεις φορητο V/U.
Ειναι ακριβο γιατι εχει πολλες διαμορφωσεις και προφανως μπαντες.

τα CB μονο σε FM διαμορφωση ειναι παντως ανεκτα ... αλλα προφανως οι πιο πολλοι εδω εχουν παρει τα φτηνα που δεν εχουν FM.
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 22:38 »
κατσενε, οτι εχει πανω ssb ειναι ακριβο ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 22:44 »
κατσενε, οτι εχει πανω ssb ειναι ακριβο ;)

Να δω πότε θα αποφασίσω, είμαι μεταξύ Alan και ενός φορητού VHF σαν του Νίκου.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 01:41 »
κατσενε, οτι εχει πανω ssb ειναι ακριβο ;)

Να δω πότε θα αποφασίσω, είμαι μεταξύ Alan και ενός φορητού VHF σαν του Νίκου.

Ο άλλος ....τι έχει???
Γιάννης Δημητρέλης