Αποστολέας Θέμα: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας  (Αναγνώστηκε 5869 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος destiny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« στις: Μάιος 14, 2007, 18:26 »
Σκέφτομαι να βάλλω ελατήρια ΟΜΕ +4 και ελαστικα 215Χ70R15:
α. Θα χρειαστεί να αλλάξει και κάτι άλλο (πχ σωληνάκια φρένων, ράβδος παναρ κτλ)?
β. Τι γνώμη έχετε για τα Rancho9000?
δ. Έχει δοκιμάσει κανείς αν χωράνε στα ΟΜΕ +4?
ε. Θα χρειαστω αμορτισερ τιμονιου?
Και τέλος   :) πόσο θα επηρεάσει την συμπεριφορά του Jimny εντός και εκτός δρόμου?

Ρωτώ αρκετά πράγματα αλλά τα έχω  bhe

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2007, 20:28 »
Φίλε destiny, δεν χρειάζεται να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο  lol  , εδώ είμαστε εμείς για να σε βοηθήσουμε:

α. ΟΧΙ ,είναι πολύ μικρό το ύψος
β.μάλλον σκληρά, ανάλογα τα γούστα του καθενός
το γ. που πήγε?
δ. κανονικά τα χωράει στους +4.0  εκτός εαν τα φορέσεις σε 7αρα ζάντα. Τότε ίσως βρίσκει στο κάτω μέρος των φρυδιών των φτερών.
ε. ΝΑΙ κατηγορηματικά, είναι ευεργετικό εκτός δρόμου και γενικότερα βελτιώνει την χαλαρή και απροσδιόριστη-πάμε για καφέ- αίσθηση του τιμονιού του jimny

Καλή η σκέψη σου να αλλάξεις την ανάρτηση καθώς η "μαμά" είναι απο κωμωδία εως τραγωδία , ανάλογα πως αντιλαμβάνεται κανείς τα πράγματα.
Γιατί όμως rancho ?
Γνώμη μου πάντα , πήγαινε σε ΟΜΕ η MONROE. Το αυτοκίνητο θα βελτιωθεί αισθητά εντός σε κρατήματα και εκτός θα είναι αρκετά άνετο.Σε καμμιά περίπτωση δεν θα χάσεις σε σχέση με το εργοστασιακό.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος destiny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2007, 21:08 »
Φίλε destiny, δεν χρειάζεται να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο  lol  , εδώ είμαστε εμείς για να σε βοηθήσουμε:

α. ΟΧΙ ,είναι πολύ μικρό το ύψος
β.μάλλον σκληρά, ανάλογα τα γούστα του καθενός
το γ. που πήγε?
δ. κανονικά τα χωράει στους +4.0  εκτός εαν τα φορέσεις σε 7αρα ζάντα. Τότε ίσως βρίσκει στο κάτω μέρος των φρυδιών των φτερών.
ε. ΝΑΙ κατηγορηματικά, είναι ευεργετικό εκτός δρόμου και γενικότερα βελτιώνει την χαλαρή και απροσδιόριστη-πάμε για καφέ- αίσθηση του τιμονιού του jimny

Καλή η σκέψη σου να αλλάξεις την ανάρτηση καθώς η "μαμά" είναι απο κωμωδία εως τραγωδία , ανάλογα πως αντιλαμβάνεται κανείς τα πράγματα.
Γιατί όμως rancho ?
Γνώμη μου πάντα , πήγαινε σε ΟΜΕ η MONROE. Το αυτοκίνητο θα βελτιωθεί αισθητά εντός σε κρατήματα και εκτός θα είναι αρκετά άνετο.Σε καμμιά περίπτωση δεν θα χάσεις σε σχέση με το εργοστασιακό.


Rancho 9000 Γιατί έχουν 9 στάσεις ρυθμίσεων και έχουν και εφόρου ζωή εγγυήση

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2007, 21:26 »
Προχώρα λοιπόν.Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου απο την συμπεριφορά τους στα εκτός κομμάτια.
Μια διόρθωση στο δ. Εαν βάλεις ζάντα 7αρα και πάνω, δεν θα έχει πρόβλημα στην κανονική οδήγηση αλλά με το που θα βγεις εκτός σε οποιαδήποτε συμπίεση θα βρίσκει στα φρύδια των φτερών.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2007, 14:30 »
Rancho 9000 Γιατί έχουν 9 στάσεις ρυθμίσεων και έχουν και εφόρου ζωή εγγυήση

Θα ξεκουμπώνουν τα ελατήρια σε κρεμάσματα.....
Είναι μακριά για το λιφτ που θές να κάνεις....
Βάλε ΟΜΕ
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2007, 16:19 »
Tα Rancho είναι καλύτερα και θα αντεξουν περισσότερο + οτι εχουν ρυθμίσεις ha
Τα έχω κανα 10μηνο και είναι super cl
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος destiny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2007, 18:43 »
Προχώρα λοιπόν.Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου απο την συμπεριφορά τους στα εκτός κομμάτια.
Μια διόρθωση στο δ. Εαν βάλεις ζάντα 7αρα και πάνω, δεν θα έχει πρόβλημα στην κανονική οδήγηση αλλά με το που θα βγεις εκτός σε οποιαδήποτε συμπίεση θα βρίσκει στα φρύδια των φτερών.

Συγνώμη για το λάθος, το «δ» αφορά αμορτισέρ Rancho 9000

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2007, 19:44 »

Rancho 9000 Γιατί έχουν 9 στάσεις ρυθμίσεων και έχουν και εφόρου ζωή εγγυήση


Τα Rancho γενικά είναι πολύ σκληρά...η συμπεριφορά θα μοιάζει λίγο με Hummer Η1 στις αναπηδήσεις. Επειδή είναι πιο χοντρά θα σου βρίσκουν στην πίσω πανάρ εκτός αν βάλεις τις κάτω βάσεις DGTuning (www.dgtuning.com). Η άποψή μου είναι βάλε το ΚΙΤ της ΟΜΕ (+4cm) και μην ανοίγεις δουλειές. Αν αργότερα δείς ότι θέλεις κάτι παραπάνω πάμε σε άλλες λύσεις.
Τα 215/75/15 θα πρέπει να φορεθούν στις εργοστασικές ζάντες με το σωστό offset για να μην σου βρίσκουν στα φτερά.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2007, 22:46 »
Εγω φοράω το κιτ  τις ΟΜΕ +4 cm και 215/75/15 και είναι όλα΄super.
Εκείνο που πρέπει να προσέξεις αν βάλεις ΟΜΕ είναι οι κωδικοί τους. Τα πίσω ελατήρια να είναι απ'το κλειστό jimny και όχι απ'το cabrio γιατί πίσω θα είναι λίγο πιο ψιλό. (όχι ότι είναι και κανένα σοβαρό πρόβλημα αλλά έτσι στο αναφέρω)  :D :D :D


Αποσυνδεδεμένος destiny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2007, 19:18 »
Εγω φοράω το κιτ  τις ΟΜΕ +4 cm και 215/75/15 και είναι όλα΄super.
Εκείνο που πρέπει να προσέξεις αν βάλεις ΟΜΕ είναι οι κωδικοί τους. Τα πίσω ελατήρια να είναι απ'το κλειστό jimny και όχι απ'το cabrio γιατί πίσω θα είναι λίγο πιο ψιλό. (όχι ότι είναι και κανένα σοβαρό πρόβλημα αλλά έτσι στο αναφέρω)  :D :D :D

Ευχαριστώ φίλε,

Γνωρίζει κάποιος του κωδικούς για την ΟΜΕ+4?

Το δικό μου είναι κλειστό και δεξιοτίμονο .

Εδώ κάτω μέχρι την αλλαγή φορολογίας πριν λίγα χρονιά, το Jimny ήταν στα αζήτητα.
Τα πετρελαιοκίνητα Mitsubishi Pajero, Nissan Terrano, και Toyota Land cruiser ήταν τα  δημοφιλέστερα 4Χ4.

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2007, 02:05 »
ΟΜΕ +4:
Αμορτισέρ:  Νο28 μπροστά
                Νο29 πίσω
Ελατήρια:   Νο 965 μπροστά
                Νο 966 ή 967 πίσω*

Εγώ έχω το 967 πίσω και είναι λίγο πιο ψηλό. (γέρνει λίγο προς τα μπροστά το αμάξι). :D


Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 12, 2007, 12:14 »
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχουν έκκεντρα σινεμπλόκ για να διορθωθεί η γωνία κάστερ και το μεταξόνιο για αυτούς που έχουν ΟΜΕ +4?
Μπροστά τα ελατήρια μου δεν είναι κάθετα  αλλά καμπύλα σαν τόξο. Είναι πρόβλημα αυτό?


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 12, 2007, 15:02 »
Έκκεντρα σινεμπλόκ υπάρχουν της DGTuning (τα φέρνει η x-treme) αλλά νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να τ' αλλάξεις με  το σετ της ΟΜΕ (+4εκ.), είναι φυσιολογικό το τόξο που κάνουν τα μπροστινά ελατήρια μην ανησυχείς...
Το μεταξόνιο δε διορθώνεται με σινεμπλόκ αλλά με μακρύτερα μπράτσα αλλά στην περίπτωσή σου δε χρειάζεται. ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2007, 15:05 »
Thanks  :) :) :)


Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Ψήλωμα 4εκ... την γνωμη σας
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 12, 2007, 21:27 »
Φίλιππε, σινεμπλόκ έκκεντρα μπορείς να κάνεις και φτιαχτά σχετικά εύκολα αλλά όπως σου είπε και ο Αντώνης παραπάνω δεν χρειάζεται στα +4.0.
Δοκίμασε να στρίψεις τα ελατήρια και η μπροστινή πλευρά να γυρίσει πίσω , όπως είναι τοποθετημένα τώρα. Αυτή η τοποθέτηση είναι ουσιαστικά ανάποδη απο την πατούρα στο πιατέλο αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν κάνει βέλος το ελατήριο. Εγώ τουλάχιστον με +6.0 mud δεν είχα πρόβλημα. Το μειονέκτημα όμως της μεθόδου είναι κάποια ενοχλητικά τριξίματα όταν είσαι εκτός , καθώς η τελευταία σπείρα δεν πατάει στην προβλεπόμενη θέση.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!