Αποστολέας Θέμα: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????  (Αναγνώστηκε 4954 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmar

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« στις: Μάιος 08, 2007, 15:59 »
Καλησπέρα παιδια και συγχαρητηρια ολη τη δουλεια που εχετε κανει....

ειναι κατοχος ενος Daihatsu Sirion και ηδη εχω παρει την αποφαση για ανταλλαγη με jimny....
(... παω να διορθωσω το λαθος που εκανα πριν 2 χρονια και εδωσα το samurai για να παρω το Sirion, anyway δεν ξερω τι με επιασε βριστε οσο θελετε δικιο θα εχετε!!!! lol

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ανοιχτο η' κλειστο??? Ισχυει οτι το ανοιχτο ειναι spain και το κλειστο japan???

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Και παλι συγχαρητηρια....

Δημήτρης.



Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2007, 16:04 »
Κατ αρχήν καλώς ήρθες !

Ισχύει ότι το κλειστό είναι Γιαπωνέζικο και το ανοικτό Ισπανικό, καλά τα λες !

Κατά τη γνώμη μου, πάρε το κλειστό...

Λιγότερος θόρυβος, περισσότερο αξιόπιστο, κρυώνεις λιγότερο το χειμώνα και ελαφρά καλύτερη ορατότητα προς τα πίσω, μια κ το cabrio έχει πολύ μικρά πίσω τζαμάκια...

Το ανοικτό βέβαια, είναι για να ανεμίζει το μαλλί το καλοκαίρι, για ρομαντζάδες κάτω απ τα αστέρια μετά τις νυχτερινές enduro διαδρομές, και για άμα έχεις κλειστοφοβία... Βέβαια θα αποκτήσεις άλλη μια φοβία, μη σου σκίσουν την κουκούλα και σου πάρουν ότι έχεις μέσα...!
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2007, 17:17 »
και η εγγυηση στην κουκουλα νομιζω ειναι περιορισμενη(1χρονο)...Ας μας διαφωτισουν οσοι γνωριζουν...Οτι και να παρεις καλοριζικο.καλοταξιδο κτλ κτλ jimmar!!!! cl
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2007, 17:24 »
Καλησπέρα παιδια και συγχαρητηρια ολη τη δουλεια που εχετε κανει....

ειναι κατοχος ενος Daihatsu Sirion και ηδη εχω παρει την αποφαση για ανταλλαγη με jimny....
(... παω να διορθωσω το λαθος που εκανα πριν 2 χρονια και εδωσα το samurai για να παρω το Sirion, anyway δεν ξερω τι με επιασε βριστε οσο θελετε δικιο θα εχετε!!!! lol

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ανοιχτο η' κλειστο??? Ισχυει οτι το ανοιχτο ειναι spain και το κλειστο japan???

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Και παλι συγχαρητηρια....

Δημήτρης.




Τα προβλήματα στην ποιότητα κατασκευής του ισπανού είναι τέτοια που θα επισκιάσουν τα όποια θετικά έχει ένα Cabrio. Θα πρότεινα Δημήτρη να το ανταλλάξεις με κλειστό τουλάχιστον μοντ. 01 και μετά με το M13A μοτέρ (2 εκκεντροφόροι)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2007, 19:48 »


Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2007, 08:22 »
Καλησπέρα παιδια και συγχαρητηρια ολη τη δουλεια που εχετε κανει....
ειναι κατοχος ενος Daihatsu Sirion και ηδη εχω παρει την αποφαση για ανταλλαγη με jimny....
(... παω να διορθωσω το λαθος που εκανα πριν 2 χρονια και εδωσα το samurai για να παρω το Sirion, anyway δεν ξερω τι με επιασε βριστε οσο θελετε δικιο θα εχετε!!!! lol
...

 >kalim< φιλε Δημητρη (jimmar), καλως ορισες στη τρελλοπαρεα... a105

Σε ευχαριστουμε βεβαια για τα καλα σου λογια, αλλα μας στεναχωρησες με τη λαθος επιλογη σου...

Ομως, αφου καταλαβες το λαθος σου  ha  συγχωρεισαι!!!  Αντε τυχερακια... δε θα σε βρισουμε, τη γλυτωσες παλι...
lol lol lol roc2


...
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ανοιχτο η' κλειστο??? Ισχυει οτι το ανοιχτο ειναι spain και το κλειστο japan???
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Και παλι συγχαρητηρια....
Δημήτρης.

Δημητρη, οπως ηδη σου προειπαν και αλλοι φιλοι μας, οντως το cabrio ειμαι made in Spain... :-[

Προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι θα πρεπει να παρεις το κλειστου τυπου, metal top, κυριως λογω κατασκευης & προελευσης, εκτος και αν εχεις τοσο τρελλο "βιτσιο" με τα cabrio, γενικοτερα...

Στη διαθεση σου για οτιδηποτε βοηθεια μπορει να χρειαστεις...
  ;)

Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος jimmar

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2007, 14:38 »
Σας ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση.

Αρχισα ηδη να ψαχνω!!!!!!!  cl cl cl roc2 roc2

Ευχαριστω και παλι.

Δημητρης.

AlexJimny

  • Επισκέπτης
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2007, 21:22 »
Κι εγω εχω τον ιδιο προβληματισμο ανοιχτο η κλειστο και για διαφορους λογους προτιμω τελικα το κλειστο!ελπιζω να μην το μετανιωσω! 8) ;)

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2007, 08:23 »
 ;) Σιγουρα οχι...!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2007, 16:20 »
ενω ειμαι fun των cabrio το jimny το θέλω κλειστο! roc2
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος seaman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 19, 2007, 00:04 »
Γεια χαρα στους φιλους,ειμαι κατοχος ενος cabrio και οφειλω αφου ειμαι μελος εδω (αν και συμμετεχω αραια....)πιστευω τα εξης απ οτι τουλαχιστον εχω δει μεχρι τωρα,εχεις μια αισθηση ελευθεριας που σε καμμια περιπτωση δεν την εχεις με οποιοδηποτε κλειστο αυτοκινητο,το σχημα (η κοψια του δλδ)ειναι πολυ ποιο γλυκια απ τα κλειστου τυπου,η τεντα δεν χτυπαει σχεδον καθολου και λεω σχεδον διοτι χτυπαει πολυ ανεπαισθητα μονο σε 7 δυναμη και αμα βρισκεσαι ακριβως πισω απο καμμια νταλικα,το κομπλαρισμα της τετρακινησης κανενα προβλημα μεχρι στιγμης με τα κουμπακια,καλυτερος αερισμος του αυτοκινητου οταν ανοιγεις μονο την οροφη(καλα δεν το συζητω οταν το ανοιγεις ολο)ελαττωματα τωρα αρκετοι κραδασμοι λογω της κακης ποιοτητας πλαστικων που ομως ολα εχουν τα ιδια ανεξαρτητως προελευσης κατασκευης?η συναρμολογησης?οι φιλοι μας θα μας πουν που διαχωριζουν απο που ειναι καλυτερα.....(αλλα δεν ειδα καποιον να μας διευκρινιζει το γιατι.... >c033<τεκμηριωμενα και με επιχειρηματολογια)αυτα για την  ωρα.Α ξεχασα και το αλλο και σημαντικοτερο μειονεκτημα,η αρκετα υψηλη τιμη αποκτησης του "ανοιχτου".Και για να μην βιαστειται να βγαλετε συμπερασματα το πηρα το συγκεκριμενο επειδη πουλησα την μηχανη που ειχα(τις εγκατελειψα δλδ)και δεν μπορουσα να φανταστω τον εαυτον μου να μην εχει εστω αυτη εστω την αισθηση της "ελευθεριας"που σου δινει ενα ανοιχτο αυτοκινητο,και λεω εστω διοτι δεν συγκρινεται με τιποτα οπως μια μηχανη(καλυτερα δλδ η μηχανη)συγνωμη εαν κουρασα αλλα επειδη καποιος θελει να δωσει καποια σεβαστα χρηματα καλο ειναι να βλεπει και μια αλλη γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2007, 10:40 »
Πολύ σωστός, αυτή η αίσθηση ελευθερίας με την μηχανή είναι άλλο πράμα.....
Το ίδιο και με το cabrio......
Για την ποιότητα των πλαστικών, και τους τριγμούς....νομίζω ότι η συναρμολόγηση στο κλειστό είναι πιο ποιοτική λόγως Ιαπωνικού υποχονδρισμού ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος seaman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2007, 23:13 »
Πολύ σωστός, αυτή η αίσθηση ελευθερίας με την μηχανή είναι άλλο πράμα.....
Το ίδιο και με το cabrio......
Για την ποιότητα των πλαστικών, και τους τριγμούς....νομίζω ότι η συναρμολόγηση στο κλειστό είναι πιο ποιοτική λόγως Ιαπωνικού υποχονδρισμού ;)
Παω "πασο"φιλε IRON, χαιρομαι που με καταλαβες τι εννοουσα,και οσο για την προελευση αν με ρωτησεις φυσικα και εγω προτιμω τον Γιαπωνεζο,αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας οποτε θελουμε ετσι δεν ειναι?ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.......... a105 j12

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2007, 13:19 »
Ετσι ετσι......
Ειχα και εγώ μηχανή κάποτε :-[, αλλά στην Αθήνα κατάλαβα ότι αν οδηγήεις μηχανή, απλά προπονήσε για θύμα bhe
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JIMNY ANOIXTO H' ΚΛΕΙΣΤΟ????
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2007, 14:57 »
Σαφώς ο ποιοτικός έλεγχος του Ισπανού υπολείπεται του Ιάπωνα κατά πολύ σε σημείο που να μην δικαιολογείται για όχημα με την συγκεκριμένη τιμή.
Γείτονάς μου έχει Cabrio 1.3 16V OHC G13BB κινητήρα. Τα πίσω πλαστικά κάτω από
τα μικρά παράθυρα έχουν ραγίσει σε διάφορα σημεία χωρίς να χτυπηθούν. Ο μηχανισμός στην ζώνη ασφαλείας συνοδηγού αλλάχθηκε στα 10.000χλμ εφόσον κόλλησε.
Τα μπροστινά αμορτισέρ αλλάχθηκαν στα 6000χλμ διότι “πέταξαν” λάδια..
 Το ταμπλό τρίζει αφάνταστα σε διάφορα σημεία. . Επίσης ακούγονται διάφοροι τριγμοί από την ανάρτηση. Οι ταχύτητες μετά τα 20.000χλμ άρχισαν να κουμπώνουν πολύ δύσκολα χωρίς προφανή λόγο εφόσον στα service δεν μπορεί να βρεθεί κάποιο πρόβλημα.. Δεν έχει πατήσει χώμα ποτέ.
Respect a man's car and he will respect you