Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 74262 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 09, 2009, 14:21 »
Τελικα καποιος να μας εξηγησει τη ''ζυγοστάθμιση πάνω στο αμάξι?
Πως γινεται γιατι οπως προανεφερα,  ρωτησα σε συνοικιακα βουλκανιζατερ κι ουτε αυτοι γνωριζουν!

Τελικά πήγα την Δευτέρα στον Παχύλα στην Κηφισίας για ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο.
Λοιπόν, αυτη η ζυγοστάθμιση γίνεται ως εξής. Σηκώνουν με γρύλο ένα μπροστινό τροχό και ο μάστορας κάθεται σε ένα μηχάνημα σαν σκούτερ, το οποίο δίνει κίνηση μεγάλης ταχήτητας, ενώ ένα στροβοσκόπιο ρίχνει φώς στην ζάντα, όπου το μηχάνημα διαβάζει και δίνει πληροφορίες για τα βαρύδια που χρειάζονται και σε ποια θέση.
Φαίνεται ότι το μηχάνημα είναι ακριβέστατο γιατί ο μάστορας αφαιρούσε μικρά κομμάτια μέταλλο από τα βαρύδια για να πετύχει την ζυγοστάθμιση.
Για τους πίσω τροχούς αφού σηκώσουν ενα με τον γρύλο, τον στρέφει με μεγάλη ταχύτητα με την μηχανή του αυτοκινήτου.
¶λλαξα πρόσφατα τα λάστιχα και φυσικά, όπως πάντα έκαναν ζυγοστάθμιση στους τροχούς. Φαίνεται ότι την κάνουν πολύ πρόχειρα.
Μου έκανε εντύπωση ότι οι πίσω τροχοί είχαν το κακό τους το χάλι από ζυγοστάθμιση. Ακούμπισα το χέρι μου επάνω στο αυτοκίνητο όσο το μετρούσαν και έτρεμε σαν τρελό. Μετά την ρύθμιση με τα σωστά βαρύδια,το τρέμουλο εξαφανίστηκε.
Δεν΄σας απάντησα αμέσως γιατί ήθελα να το δοκιμάσω στον δρόμο με τις ταχύτητες 75-80 χλμ/ώρα όπου και έτρεμε.
Τώρα μετά από δοκιμές που έκανα μπορώ να πω με καποια σιγουριά ότι το τρέμουλο είναι πλέον μια κακιά ανάμνηση.
Ευχαριστώ τον 4kinitos για την συμβουλή του και που την ακολούθησα. >best

θα μας πεις και μια τιμουλα?

25€
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος ΑΚΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 09, 2009, 15:25 »
Και εγω εκανα  ζυγοσταθμιση  πανω  στο αυτοκινητο και  μετα  απο 15  ημερες  νομιζα  οτι οδηγουσα τραχτερ. lol ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikos_SV6HMN

  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • www.plikati.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 29, 2009, 16:07 »
Παίδες και εγώ και ένας φίλος που είχαμε τρέμουλο αλλάξαμε ζάντες βάλαμε σιδερένιες και είδαμε την υγεία μας (από vitara)οι ζάντες μαμά είναι για τα μπάζα. j12 roc2 j12 roc2

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 17, 2009, 18:37 »
πριν μια εβδομαδα και ενω πηγαινα με 70 χλμ το τιμονι αρχισε να τρεμει τοσο πολυ που νομιζα οτι θα διαλυθει το αυτοκινητο.
Αυτό είναι το λεγόμενο Death Wobble...
Συνήθως συμβαίνει όταν χτυπήσει ο εμπρός (δεξιός κυρίως) τροχός σε λακούβα ή ανωμαλία, το μπροστινό σύστημα αρχίζει να συντονίζεται βίαια σαν να διαλύεται το αυτοκίνητο όπως επισήμανες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να επιβραδύνεις το όχημα και αν μπορείς να το ακινητοποιήσεις μέχρι να σταματήσει ο συντονισμός. Σαφώς και είναι επικίνδυνο και πρέπει να το δεις άμεσα.

Οι αιτίες που μπορεί να το προκαλούν είναι πολλές με κυριώτερες τις εξής:
1) Έλλειψη ευθυγράμμισης (σύγκλιση) λόγω ψηλώματος
2) Μη ζυγοσταθμισμένα ελαστικά
3) Λανθασμένη κάστερ λόγω ψηλώματος
4) Φθαρμένα σινεμπλόκ στο μπροστινό σύστημα (πανάρ, μπράτσα)
5) Τζόγος στη μπάρα του τιμονιού (μπαλάκια)

Βασικά καλό θα είναι να βάλεις αμορτισέρ τιμονιού αφού πρώτα βρεις και φτιάξεις την αιτία που το προκαλεί, το αμορτισέρ απλά θα ελαττώσει και θα "καμουφλάρει" το πρόβλημα, δε θα το φτιάξει.

ΥΓ. Μου έχει συμβεί κι εμένα μια φορά και ομολογώ ότι είναι τρομακτικό...


 


Μεγάλο πρόβλημα το Death Wobble..

Ευθυγράμμιση έκανα
Ζυγοστάθμιση έκανα
Αμορτισέρ τιμονιού έβαλα...
Η κάστερ είναι σωστή...
Τα σινεμπλοκ θέλουν έλεγχο...

Το πρόβλημα μου έχει βελτιωθεί αλλά οχι λυθεί....

Αντώνη Αναρτησιολόγε σε Ευχαριστώ..!!
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 17, 2009, 19:03 »
Έλα ρε σοβαρέψου.... :D :D :D κανόνισε να ξεκουραστείς και να γεμίσεις τις μπαταρίες σου και όταν με το καλό επιστρέψεις να δούμε από κοντά το θηρίο... :) :) :)
Καλολάσπωτο φίλε και εύχομαι να το ευχαριστηθείς όσο θέλεις... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 14:15 »
(Σου τοποθέτησαν αμορτισέρ τιμονιού... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τρέμουλο, σημαίνει ότι εσύ δεν το καταλαβαίνεις στο τιμόνι ) Αυτό που είπες φίλε verse ισχύει???
Δηλαδή, εγώ που τοποθέτησα αμορτισέρ και μπορώ να πώ ότι το πρόβλημα μου λύθηκε ,το τρέμουλλο υπάρχει αλλά δεν το καταλαβαίνω?
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 14:25 »
(Σου τοποθέτησαν αμορτισέρ τιμονιού... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τρέμουλο, σημαίνει ότι εσύ δεν το καταλαβαίνεις στο τιμόνι ) Αυτό που είπες φίλε verse ισχύει???
Δηλαδή, εγώ που τοποθέτησα αμορτισέρ και μπορώ να πώ ότι το πρόβλημα μου λύθηκε ,το τρέμουλλο υπάρχει αλλά δεν το καταλαβαίνω?

Να το πω διαφορετικά: Το πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί με πολλούς πιθανούς τρόπους, εκτός από την τοποθέτηση αμορτισέρ τιμονιού...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 14:57 »
Ναί αυτό το έχω καταλάβει και απο άλλα σχόλια. Ευχαριστώ φίλε.......
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:57 »
+1
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος nandro

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 16
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 16:19 »
Λοιπόν φίλοι εγώ συμφωνώ με τον Ακη, ας αρχίσουμε την καταμέτρηση πόσοι είμαστε σύμφωνοι για αγωγή, και τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε,
ας μην κρυβόμαστε επιτέλους, ναι συμφωνώ το Jimny είναι θηρίο εκτός δρόμου, αλλά δεν γίνεται να τρέμει σαν το τελευταίο σαράβαλο.
Σε τελική ανάλυση κουβαλάμε μέσα σε αυτό τις δικές μας τις ζωές και τις ζωές των ανθρώπων που αγαπάμε.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 16:23 »
Λοιπόν φίλοι εγώ συμφωνώ με τον Ακη, ας αρχίσουμε την καταμέτρηση πόσοι είμαστε σύμφωνοι για αγωγή, και τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε,
ας μην κρυβόμαστε επιτέλους, ναι συμφωνώ το Jimny είναι θηρίο εκτός δρόμου, αλλά δεν γίνεται να τρέμει σαν το τελευταίο σαράβαλο.
Σε τελική ανάλυση κουβαλάμε μέσα σε αυτό τις δικές μας τις ζωές και τις ζωές των ανθρώπων που αγαπάμε.
+1000000000000000

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 20:58 »
Λοιπόν φίλοι εγώ συμφωνώ με τον Ακη, ας αρχίσουμε την καταμέτρηση πόσοι είμαστε σύμφωνοι για αγωγή, και τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε,
ας μην κρυβόμαστε επιτέλους, ναι συμφωνώ το Jimny είναι θηρίο εκτός δρόμου, αλλά δεν γίνεται να τρέμει σαν το τελευταίο σαράβαλο.
Σε τελική ανάλυση κουβαλάμε μέσα σε αυτό τις δικές μας τις ζωές και τις ζωές των ανθρώπων που αγαπάμε.
+1000000000000000
η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις αδικο...στην τελικη αν ειμαστε αρκετα ατομα....δεν θα κοστισει κατι να ριξουμε σε εναν λογαριασμο λεφτα και να αναλαβει ενας δικηγορος την υποθεση(και το τρεξιμο).Στην τελικη δεν χρειαζομαστε και κανεναν αρειοπαγιτη για αυτη την υποθεση...

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 22:19 »
sorru παιδια δεν ειναι λυση το αμορτισερ τιμονιου και οτι αλλο σας λενε.πρεπη να γινει μια εργασια στους βασιληκους πυρους,στην μπαναλ και στον ατερμονα.εχω εξειδικευμενο συνεργειο suzuki και ξερω κατι παραπανο.η λυση ειναι απλη.....για περισσοτερες πληροφοριες 6947329817 ΓΙΩΡΓΟΣ
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SUZUKI  ΘΗΡΑΜΕΝΟΥΣ 34 ΑΙΓΑΛΕΟ.ΓΩΝΙΑ ΚΗΦΙΣΟΣ ΚΑΙ ΛΕΩΦΟΡΟ ΑΘΗΝΩΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ HYUNDAI KOMBOS.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5μμ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΓΙΩΡΓΟΣ 6947329817

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 22:36 »
Καλώς το ΓΙΩΡΓΟ το ΜΗΧΑΝΙΚΟ!
Γιώργο έχεις JIMNY? Σου τρέμει? Μας είπες δυό λόγια για σένα?
Είσαι Θηραμένους?

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:46 »