Αποστολέας Θέμα: Προβλημα..!!!!!  (Αναγνώστηκε 1383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ancient

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Προβλημα..!!!!!
« στις: Μάρτιος 30, 2007, 10:19 »
Καλημερα !!!!
Τις τελευταιες μερες ο ''Εκτορας''
εκανε θορυβο-τριξιμο , οπως κανουν και κατι παλια αγροτικα!!!!!
Προχθες ανεβηκα Λυκαββητο και διαπιστωσα πως αυτος ο θορυβος δεν ειναι απλα ενοχλητικος αλλα κατι πολυ περισσοτερο...
Ακουγοταν συνεχεια και πολυ δυνατα λογω του περιβαλλοντος...(στενα δρομακια , πολυκατοικιες κτλπ..)
Χθες σε μια μικρη ανηφοριτσα με λιγο περισσοτερο γκαζι ακουσα και ενα πολυ δυνατο και ξερο γκαπ, γκαπ...
Χθες λοιπον πηγα σε ενα καλο φιλαρακι που γνωριζει και διαπιστωσαμε τα εξης.....
Στην κοντρα του εμπρος αριστερου τροχου το γνωστο ''αυτακι'' που στραβωνει λογω στενων επαφων με το εδαφος , ειχε στραβωσει προς τα μεσα και ειχε χωθει μεσα απο την περιμετρο της κοντρας....
Και το δευτερο ηταν πως η ποδια για το transfer ειχε στραβωσει κι αυτη και ακουμπουσε κι αυτη πανω στο transfer...
Διορθωθηκαν και στην πρωτη δοκιμαστικη δεν υπηρχαν θορυβοι κτλπ...!!!!!!!!
Ενα χαμογελο που δυστηχως κρατησε λιγο!!!!!!!!
Το ξερο γκαπ , γκαπ, παρεμεινε....
Ποτε το κανει??Οταν ξεκιναω αποτομα ειτε με τετρακινηση , ειτε χωρις...
Διαπιστωση για προβλημα σοβαρο....Μαλλον το πολυσφηνο που συνδεει το transfer με τον αξονα για το πισω διαφορικο το εχω κουρεψει...και οταν ξεκιναω ουσιαστικα ''σπινιαρω '' με το πολυσφηνο και οχι με τους τροχους!!!!!!!
Σημερα θα παω στην αντιπροσωπια γιατι εμαθα πως τετοια ζημια την καλυπτει η εγγυηση....
....ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ....

Αποσυνδεδεμένος leon88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα..!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2009, 00:27 »
Παίζει να έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. γρου γρου απο το πάτωμα του αυτοκινήτου. Κάπου προς τα πίσω. Εσένα τι ήταν τελικά? Τι είναι το τρανσφερ και το πολύσφηνο?

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα..!!!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2009, 10:49 »
Σε εμένα ο συμπλέκτης που έχει φαγωθεί λίγο ακούγεται σαν τριξιμο όταν πατάω δυνατά το γκάζί με πρώτη.