Αποστολέας Θέμα: Απόπειρα κλοπής, SOS!  (Αναγνώστηκε 8919 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απόπειρα κλοπής, SOS!
« στις: Μάρτιος 24, 2007, 15:26 »
Θα μου πείτε τι το γράφω εδώ, θα δείτε...
Σήμερα το πρωί που πήγα να πάρω το Jimny είδα ότι η κλειδαριά της πόρτας του οδηγού έλειπε!
Την ξήλωσαν χθες το βράδυ, αλλά το αυτοκίνητο δεν είχε ανοιχτεί, ή το ξανακλείδωσαν, δύσκολο φυσικά.
Πάντως ήταν όλα στη θέση τους.
Το θέμα είναι ότι διαπίστωσα πως το Jimny παραβιάζετε για πλάκα σε δευτερόλεπτα ακόμη και από ένα μικρό παιδί!
Πως προστατευόμαστε λοιπόν? Είναι λύση να καταργηθούν οι κλειδαριές και να ανοιγοκλείνει μόνο με το συναγερμό?
Υπάρχει κάποια πολύ δυνατή κόλλα για να κοληθούν οι αφαλοί και να μην βγαίνουν?
Να τους ηλεκτροκολλήσω?
Δεν βλέπω άλλη λύση για να μην ζω με το φόβο ότι ένα πρωί θα το ψάχνω.
Το ερώτημα επίσης είναι γιατί δεν το έκλεψαν χθες?
Μήπως κάποιος τους είδε και έφυγαν, ή μήπως πολύ απλά ξήλωσαν τον αφαλό για να βγάλουν κλειδί και να το πάρουν με την ησυχία τους απόψε το βράδυ?
Τρέμω με αυτή την ιδέα!
Φυσικά σήμερα δεν μπορώ να αλλάξω κλειδαριές, νομίζω πως μόνο η Suzuki έχει το σετάκι και το μόνο που έχω κάνει είναι να βάλω ένα μπαστούνι στο τιμόνι και να το κολλήσω το βράδυ σε κανένα τοίχο να μην έχουν πρόσβαση στην πόρτα του οδηγού.
Πάντως τρόμαξα όταν διαπίστωσα ότι το Jimny δεν είναι κλειδωμένο, αλλά είναι σα να έχει έναν απλό σύρτη! Πιο απλό δεν θα μπορούσε να είναι!
¶ραγε το ιμομπιλάιζερ θα το προστατεύσει?
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2007, 16:40 »
αν πραγματικά φοβάσαι ότι θα σου την κάνουν κάποιο από τα επόμενα βράδια, βγάζε τα μπουζοκαλώδια τη νύχτα .....

αν το κάνεις όμως, προσοχή να τα ξαναβάλεις σωστά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2007, 16:42 από freskos »

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2007, 17:32 »
αν πραγματικά φοβάσαι ότι θα σου την κάνουν κάποιο από τα επόμενα βράδια, βγάζε τα μπουζοκαλώδια τη νύχτα .....

αν το κάνεις όμως, προσοχή να τα ξαναβάλεις σωστά
Είναι και αυτό μια λύση μέχρι να αλλάξω κλειδιά
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2007, 20:45 »
Για να κοιμηθείς ήσυχος μπορείς επίσης να του κάνεις και μία καλή ασφάλεια σε αξιόπιστη εταιρία και να το αφήσεις και ξεκλείδωτο...!!!!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2007, 21:10 »
Γιώργο να σου πω την αλήθεια...αμα στο βάλουν στο μάτι, δεν γλιτώνεις εύκολα απο το αγχος....

Η Λύση του maverick είναι αγγχωλυτική πάντως....
Είχα το cruiser ένα μήνα χωρίς συναγερμό.........

Επίσης για όσους κάνουν ασφάλειες, να ανανεώνουν συχνά το πακέτο ασφάλισης, μιας και βγαίνουν καινούργια.
Ενα καλό έχει η Ασπις που προστατεύει και απο φυσικά φαινόμενα...
Δες τα www.asfalistra.gr ρώτα και τον Γιάννη μήπως έχει κάτι καλό η Εθνική(κάτι θα έχει πιστεύω...)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2007, 11:27 »
Έχω ασφάλεια κλοπής, σε καλή (πιστεύω!) εταιρεία.
Πάντως σήμερα το βρήκα στη θέση του!
Έβαλα ένα μπαστούνι, έβγαλα και την ασφάλεια της αντλίας για να μην πέρνει μπροστά, κάτι που απλά μπορεί να καθυστερήσει κάπως τον κλέφτη!
Έχω και ένα GPS tracking, αλλά δεν το έχω βάλει ακόμη και δεν το βρίσκω τώρα που το χρειάζομαι. Θα το βρω να το βάλω και αυτό, μαζί με κανένα διακόπτη να κόβει την αντλία.
Ερώτηση: έχοντας κάποιος τον αφαλό μπορεί να βγάλει κλειδιά? Αν βγάλει μπορεί να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο? Το Punto π.χ. είχε το ιμομπιλάιζερ στο κλειδί και με αντίγραφο δεν έπερνε, το Jimny όμως?
¶λλη ερώτηση: αν δεν μπορεί να βγει αντίγραφο, να αλλάξω όλες τις κλειδαριές, κάτι που αν δεν κάνω λάθος στοιχίζει κάμποσο, ή να βάλω μια άσχετη στην πόρτα του οδηγού, απλά για να κλείνει την τρύπα, αφού έτσι και αλλιώς το ανοίγω πάντα με το συναγερμό και αν γίνει κάτι και μπλοκάρει έχω και την πόρτα του συνοδηγού?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2007, 11:28 από GiwrgosTH »
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος ancient

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 25, 2007, 12:43 »
Καλημερα!!
Απ'οτι εχω καταλαβει γενικοτερα, το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να καθυστερησουμε οσο μπορουμε περισσοτερο το ατομο η τα ατομα που θα προσπαθησουν να κλεψουνε κατι δικο μας!!!!!!
Δυστηχως παντα οι ''κακοι'' ειναι παντα ενα βημα μπροστα.....
....ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ....

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2007, 13:50 »
Γιώργο, έχει imobilizer, με άσχετο κλειδί, ακόμα κ αν είναι ακριβές αντίγραφο, δεν παίρνει μπροστά...

Πρέπει να είναι τα κλειδιά δηλωμένα στο εγκεφαλάκι του imobilizer για να πάρει μπροστά...

Ψιλά γράμματα βέβαια αυτά, απλά καθυστερούν λιγάκι τον άλλο, άμα είναι έμπειρος και εξοπλισμένος μπορεί να κλέψει τα πάντα...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2007, 14:42 »
Ωραία, κάτι είναι και αυτό, σε ευχαριστώ!
Το θέμα είναι να καθυστερήσεις όσο μπορείς τον κλέφτη, ειδικά σε μια κατοικιμένη περιοχή που δεν έχει τον άπειρο χρόνο, να τον αποτρέψεις δεν μπορείς, δυστυχώς!
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2007, 12:47 »
Οταν το είχα στην πυλωτή με τον παλιό συναγερμό μου, εσπασαν το τζαμι του συνοδηγού, άκουσα τον συναγερμό αλλά μεχρι να κατεβω είχαν πάρει το ραδιοCD χωρίς πρόσοψη!
Εχουν πολύ θράσος αλλά και κουμπούρια οπότε δεν είναι καλό να τους κυνηγήσεις πάντα :o
Εδωσα κάτι παραπάνω και έβαλα έναν Clifford Concept με τα περιμετρικά Radar που χτυπάει προειδοποίηση στο μισό μέτρο. Τέλος! Ουτε δαχτυλιές βλέπω πια στα τζάμια ούτε το ξαναπλησίασε κανείς!
Φυσικά δεν το ξέρουν, τρομάζουν, αρχίζουν να ακούγονται τα σκυλιά της γειτονιάς και γενικά γίνεται ένας ΠΑΝΙΚΟΣ που είναι η λέξη κλειδί!
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος P_Gala

  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • My web site (space)
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2007, 18:19 »
Ένα κουτί με φίδια! Με ένα σχοινάκι δεμένο στα χερούλια τις πόρτας  και στο καπάκι …

Ότι και να κάνεις… ¶μα θέλουν …
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2007, 18:22 από P_Gala »
This is your life and its ending one minute at the time...

Αποσυνδεδεμένος dineris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • www.motor-plan.com
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2007, 18:57 »
GPS tracking??  για πες κ σε εμας τα αδιαβαστα...  τι , πως , που , κ ποσο
BETTER DEAD THAN RED

Αποσυνδεδεμένος macedonas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 59
  • ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ - ΚΙΛΚΙΣ
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2007, 19:08 »
Τον αφαλό τον πήραν ή απλώς τον έσπρωξαν για να ανήξουν το αυτοκίνητο και έπεσε ανάμεσα σε ταπετσαρία και λαμαρίνα;
Την πάτησα και εγώ και ενώ νόμιζα οτι μου τον πήραν τελικά τον ανακάληψα μέσα στην πόρτα.
Τον αφαλό τον κρατάει στη θέση του ένα πλαστικό δοντάκι που σπάει σχετικά εύκολα και πέφτει ο αφαλός.
Έβαλα τον ίδιο αφού τον στερέωσα στη θέση του με ένα λαμάκι.
Μάλον για ερασιτέχνες πρόκειτε γιατί ούτε το δικό μου κατάφεραν να ανείξουν.

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2007, 10:22 »
@macedonas τον αφαλό τον πήραν και από ότι μου είπαν στη Suzuki μπορούν να κάνουν αντίγραφο, αλλά και πάλι δεν μπορούν να βάλουν μπροστά τον κινητήρα, αφού το αυθεντικό κλειδί έχει ιμομπιλάιζερ.
Τώρα αν τον πέταξαν ή τον κράτησαν δεν ξέρω.
@Μιχάλη το GPS Tracking είναι ένα GPS με (ας πούμε) κινητό τηλέφωνο μαζί που το τοποθετείς στο αυτοκίνητο και στέλνοντάς του μήνυμα σου δείχνει στο στίγμα που είναι το αυτοκίνητο, ή μπορεί να σου στείλει μήνυμα αν μετακινηθεί το όχημα, αν χτυπήσει συναγερμός κλπ.
'Ετσι ανά πάσα στιγμή μπορείς να ελέγχεις το αυτοκίνητο.
Η τιμή τους τσουχτερή προς το παρόν στην Ευρώπη, στην Κίνα βρίσκεις και με 100 ευρώ και πιστεύω πως σε λίγο καιρό οι τιμές θα πέσουν πολύ.
Μια πολύ καλή λύση είναι αυτή: http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=139435. Ναι μεν είναι για προσωπική χρήση, αλλά μπορεί εύκολα να μπει και στο αυτοκίνητο.
Επίσης αυτό: http://www.buygpsnow.com/ProductInfo.aspx?productid=766. Το συγκεκριμένο κατάστημα όμως δεν στέλνει Ελλάδα και στην Ευρώπη το βρίσκεις λίγο δύσκολα και στα 300 ευρώ.
Όμως αυτό κάνει παπάδες και είναι σχεδιασμένο για το αυτοκίνητο, για να κλειδώνει κινητήρα κλπ.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Απόπειρα κλοπής, SOS!
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2007, 10:42 »
Καλημέρα σε όλους!Ξαναεπαναφερω το θεμα γιατι χθες βρεθηκα εγω στη δυσαρεστη θεση του θυματος!Οπως καταλάβατε μου το ανοιξαν κ μενα το τζιμακι μου. 0_21 0_21 0_21.Αφου πρωτα μου κατεστρεψαν τις κλειδαριες!Το κακο το αντεληφθην οταν πηγα να παρω το αυτοκινητο που το ειχα παρκαρει καπου στη μαρινα του Αλιμου που ειχα παει για ενα ποτακι.Απο ζημιες δε μου πηραν τπτ!Ουτε το ραδιοcd απο το ντουλαπακι αλλα πηραν το τσαντακι ενος ξαδερφου μου που ηταν μαζι,που το ειχα κατω απ'το καθισμα του οδηγου!ΟΙ ΠΑΛΙΟ...ΟΥΣΤΗΔΕΣ! bhe bhe
Αυτα!Σορρυ αν σας ζαλισα απλα ειναι για το γ@μωτο της υποθεσης!Να πας να παρεις το αμαξι σου κ να το βρισκεις ορθανοιχτο!!